Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

Belediye Sustu, ‘Yetkisiz, Sorumsuz’ Adam Konuştu!

Belediye Sustu, ‘Yetkisiz, Sorumsuz’ Adam Konuştu!
 • 14.06.2018

Kızılay Kan Merkezi’ne ait kan alma kabininin, Yeni Cami önündeki Soykan Meydanı’ndan kaldırıldıktan sonra, daha önce Büyükşehir Belediye Encümeni’nin karar verdiği Sağlık Müdürlüğü önüne yerleştirilmek yerine, Ahmet Çakır’ın başkanlığı döneminde alınmış karar uygulanmayarak gözden uzak bir yere taşınmasına ilişkin haberimize, garip bir şekilde, konuyla ilgili hiçbir sorumluluğu ve yetkisi bulunmayan Kızılay Derneği Şube Başkanı Avukat Umut Yalçın’dan tepki geldi.

Halkın yoğun olduğu kalabalık bir bölgede kan bağışı alabilmek için 30 metrekarelik kan alma kabini Kızılay Kan Merkezi’nce, belediye yetkilileriyle yapılan mutabakat sonucu, Ocak ayı sonunda Soykan Meydanı’na yerleştirilmişti. Ekmek büfesi ve “Malatya” yazısının önünü kapattığı Yeni Cami’nin görünümünün kan alma kabininin de konulmasıyla tamamen kapanması tepkiye yolaçmış, konu malatyahaber.com’da haberleştirilmişti.

Malatya Büyükşehir Belediye Encümeni, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden milletvekili adaylığı için istifa eden Ahmet Çakır’ın, görevden ayrılmadan önce 1 Mart 2018’de başkanlık ettiği toplantıda, kan alma kabinin buradan kaldırılarak, İl Sağlık Müdürlüğü önüne yerleştirilmesine dair karar (kopyası haberin sonunda) almıştı. Bu kararın “kabini Soykan Meydanı’ndan kaldırma” bölümü, Çakır’ın görevden ayrılmasından bir süre sonra 11 Mayıs gecesi uygulanmış, ancak kabin belirlenen yere yerleştirilmek yerine, Büyükşehir Belediye binası arkasındaki otopark alanına nakledilmişti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otoparkın yan tarafında yapacağı miting nedeniyle, kabin buradan da kaldırılarak bilinmeyen bir yere götürülmüştü.

Çakır’ın istifasıyla göreve getirilen Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın, başkan olmadan önce faaliyet gösterdiği kuyumcu dükkanının karşısında bulunan İl Sağlık Müdürlüğü önüne kan alma kabininin yerleştirilmesi kararının uygulanmasının, Polat’a yakın olan çevre esnafından bazı kişilerin, aslında hakları olmayan bir cepheden işyerlerinin görünümünü engellediği gerekçesiyle karşı çıkması yüzünden yapılamadığı öne sürülüyordu.

YETKİSİZ, SORUMSUZ BAŞKANDAN ‘ÇARPITAN’ AÇIKLAMA..
Encümen kararının uygulanmamasına ve bunun nedenine ilişkin iddialar üzerine, Büyükşehir Belediyesi yerine, Kızılay’ın kan alma hizmetleriyle ilgili hiçbir yetkisi ve sorumluluğu bulunmayan Türk Kızılayı Derneği Malatya Şube Başkanı Avukat Umut Yalçın’dan tepki geldi.

Yalçın, kan alma kabini ile ilgili açıklamasında, yeni belediye yönetimine şirin gözükme ve yaranma adına olayı çarpıtan ve kan alma kabini için yer tesbiti yapılan encümen kararına rağmen, halen yer belirleme noktasında kurumlar arasında yer ayarlanmaya çalışıldığını, görüşmelere devam edildiğini öne sürdü, alınmış encümen kararını “yok saydı”!.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kınık’ın Malatya’ya katkı için sarfettiği emeği ve çabasının ürünü olmasına karşın, yine hiç bir katkısı, yetkisi ve sorumluluğunun bulunmadığı Vagon Onarım Fabrikası’nın, Türk Kızılayı’na prefabrik afet konutu üretimi için satış yoluyla devredilmesine ilişkin işlemleri de sahiplenerek, söz konusu dernekte sadece yardım işleri ve protokol temsiliyeti olan konumunu unutup, kendisini bu konuda da karar verici yerine koyan Umut Yalçın’ın (yandaki), kan alma kabini ile ilgili haber ve yapanlara ilişkin “çapını aşan” iddialarını da içeren açıklaması şöyle:

“Malatya basınında bir medya kuruluşumuzda “encümenin ‘Kızılay kabini’ kararını Polat uygulamıyor mu?!” Şeklinde çıkan haber nedeni ile basın açıklaması yapmak zarureti hasıl olmuştur.

Öncelikle haber içeriğini servis eden kişi veya kişilerin medya kuruluşumuzu yanlış bilgilendirme yaparak seçim öncesi Türk Kızılayı üzerinden Belediye Başkanı’mız sayın Hacı Uğur Polat’ı yıpratmak ve yine Türk Kızılayı ile Büyükşehir Belediye’si arasındaki ilişkiye de kasıtlı olarak zarar vermek maksadı ile bir çalışma içine girdiğini düşünmekteyiz.

Zira Büyükşehir Belediyesi encümen kararı ile Yeni Cami önündeki alanda prefabrik sabit kan bağışı alma birimi yerleştirilse de Malatya’lıların Yeni Cami’nin önünün kapanması iddiası ile gösterdiği tepkiler sebebi ile Türk Kızılayı’nın misyonuna uygun bir alan bulma ve o alanda faaliyet göstermesi için yeni bir yer bulma konusundaki çalışmalar devam etmek üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanlığı arasında görüş birliğine varılmış ve ortak karar doğrultusunda prefabrik yapının yeni yer bulunana kadar kaldırılmasın karar verilmiş ve bu yönde işlem tesis edilmiştir.

Hali hazırda Büyükşehir Belediyesince tarafımıza önerilen alanlar ve Kan Hizmetleri ekibimizce tespit edilmeye çalışılan alanlar arasında Türk Kızılayı’nın kullanım amaçlarına uygun yer arayışı devam etmektedir.

Yer belirleme noktasında kurumlar arasında ortak görüş birliğine varılarak yer ayarlanmaya çalışıldığından ve bu hususta bazı resmi kurumlarla da ayrıca en uygun yeri belirleme noktasında görüşmelere devam edildiğinden 3. Kişilerin yer belirleme noktasında etkili oldukları hususu doğruyu yansıtmamaktadır.

Büyükşehir Belediye’si tarafından prefabrike yapıyı merkeze daha uzak bir yere yerleştirmeyi düşündükleri iddiası da bu nedenlerle doğruyu yansıtmamaktadır. Zira yer belirleme noktasında Kızılay’ın ihtiyaçlarını görecek konumu en uygun yeri belirleme noktasında kan hizmetleri tarafından çalışmalar devam etmektedir.

Malatya iline kazandırdığımız vagon fabrikası alanı ile ilgili yatırımın ardından Büyükşehir Belediyesi ile de ortak olarak Malatya’da sağlık alanında yapılması planlanan bir başka yatırım planının akabinde bu ilişkilerden rahatsız olan bir kısım çevrelerce gerçeğe aykırı bilgilerle Malatya basının yanıltılmaya çalışılmasının tek sebebi Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Türk Kızılayı arasındaki ilişkilerin ve yapılacak yatırımların bozulmasını sağlamaya yöneliktir.

Bu konuda sayın basın mensupları haberin içeriği hakkında Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanlığı ile irtibata geçse gerçek bilgiyi vermekten kaçınmayacakken kimliği haberi yapan ilgili basın mensuplarınca bilinen art niyetli kişi veya kişilerin gerçeğe aykırı beyanları ile haber yapılması Türk Kızılayı’na da zarar vermektedir.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla duyurulur.”

malatyahaber.com

__________________________________

YALÇIN’IN “YOK SAYDIĞI” ENCÜMEN KARARI: Kızılay Derneği’nin yetkisi ve sorumluluğu olmayan konuda iddialarda bulunan Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın’ın, açıklamasında “yok saydığı” Büyükşehir Belediyesi Encümen kararı

FOTOĞRAFLAR:

Kan alma konteyneri Soykan Meydanı’nda iken

Kabin, önce Büyükşehir binası yanına götürüldü, oradan da bilinmeyen bir yere kaldırıldı

Konteynerin yerleştirilmesi kararlaştırılan İl Sağlık Müdürlüğü önündeki alan ve “engellediği” esnaf vitrini!

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. . dedi ki:

  Malatya’ya haberciliği öğreten, birçok genç muhabirin haber yazmayı kendilerinden öğrendiği ve Malatya için değerli haberlere imza atarak kentin menfaatlerinin dışına çıkmayan bir sitede nolduysa iyi yada kötü kentin taşının üstüne taş koyan bir insana bu kadar gaddarca saldırmasını anlayamadım. Hiç masum bir haber gibi gelmedi bana. Malatyahaberi de Umut Yalçın’ı da yıllardan beri çok iyi tanırım… İsmet Yalvaç ve Umut Yalçın abilerimiz ofisleriniz uzak değil bence oturup bir çay için emin olun sorun neyse çözülecektir..

 2. Kemal Kiremitçi dedi ki:

  Yukarıdaki yazı dikkatimi çekti, gayri ihtiyari okumak istedim. Av. beyi hiç tanımam ama Malatya Haber arada bir ziyaret ettiğim yöresel ve bölgesel haberleri takip etmeye çalıştığım bir haber sitesi. Böyle basitlikler kısır çekişmeler yapılacak bir konu ve seviye gerektirecek bir haber olmadığı halde bu kadar fırtına koparmanın anlamını çözemedim. Her şeyden önce Av. bey bir siyasi parti ile diyaloglu ise eleştiri kişiselleştirilir. Ama bu onun vatandaşlık görevini yapmasını engellemez. Adam hem Kızılay icra kurulu, hem Hukukçu ve hemde memleketinde yaşayan sade bir vatandaş. Haksız, usulsüz, vicdani ve ahlaki değerlerden yoksun her konuya müdahil olma hakkı var. Haber sitesi eğer sn. Av. bey’e kişisel bir husumet veya tepkiniz varsa bunu bize dayatmayın. Haber sitenizi basitleştirmeyin. Yok karalama veya haber olsun diye yapıyorsanız da konuyu derinlemesine inceleyip ondan sonra bizlere haber olarak verin. Hakkınızda olan düşüncelerimizi olumsuz kıldırmayın. ütün Malatya lılara sevgilerimle. Yinede Malatya lıları sevmeye, saygı duymaya devam etmek istiyorum.

 3. Muhammed temur dedi ki:

  Haberi okuyunca bu adam sizi kızdıracak ne yaptı diye anlamak için açıklamasını 2defa okudum. İçinde hakaret ya da farklı bir şey göremedim. Adam haberin içeriği konusUnda sizin yanlış bilgilendirildiğinizi kendilerine sorulsaydı gerçek durumu açıklayacağının dışında bir şey dememiş. Açıkcası alınganlık yapmışsınız. Google’dan daha önce hakkında yapılan haberlere baktım. Hep olumlu haber gördüm. Keşke sinirle hareket edip böyle bir haber yapmasaydınız.

 4. Karaçorlu dedi ki:

  Umut bey liyakatli çalışkan bir insan ,kendisi avukat kızılay olunca herhalde onunda söz hakkı var konunun çarptırılması gerekir.

 5. İbrahim Dilek dedi ki:

  Kan bağışı yapılan büronun kaldırılması çok isabetli olmuş. Görün kirliliği yapan ikinci bir yapı olan ekmek bufesinin de kaldırılması yerinde olacaktır.

 6. İsmail kaya dedi ki:

  Bu yazı olmamış haber niteliğinden çok hedef almak gibi şunu belirtmek isterim sayın umut yalçın i şahsen tanımıyorum ama şunu söylemek isterim belki vagon fabrikası teklifini umut bey vermiştir belkide katkısı muhakkak ki olmuştur Malatya haber sitesi ne yakışmamış tamam söylemleri tartışılabilir eleştiri dozu biraz kaçmış şahsi olarak hedef almak olmaz yakisi kalmaz adam yinede helal olsun nazik bir şekilde yorum yapmış yorumunda da belli kırılmış bazı haberlerinde yorumlarını görüyordum demekki site olaraktan sizi benimsemiş yine diyorum şahsen tanımıyorum rabbim şahit ama kamuoyunda gördüğüm kadarıyla Malatya için iyi yönde uğraşan bir insan saygılar

  1. Malatya Vali’liğine teklifi yazılı olarak yaptığımda kimse bir şey olacağına imkan vermiyordu. Sayın İsmail Kaya Bir gün uğrarsanız büromuza projeyi ve yazımızın bir örneğini vermekten onur duyarım. Ayrıca baştan sona hikayesini de anlatırım. Nezaketiniz için teşekkür ederim.

   1. İsmail kaya dedi ki:

    Rica ederim doğrudur inanıyorum umut bey davetiniz için teşekkür ederim malatyahaber.com yerel olarak tek takip ettiğim haber sitesi bu yazıya inşallah bir düzeltme yapılır diye düşünmekteyim saygılar hayırlı bayramlar

 7. Aykut dedi ki:

  Tamamen Umut Yalçın’ın şahsını hedef alan,her türlü objektiflikten uzak, rencide etmek ve küçük düşürmek adına yazılmış basit bir yazı.Malatya haber tüm malatyalılar gibi benim de takip ettiğim,doğru ve güzel bir site ancak facebook yorumu kıvamındaki bu saçma yazıyı tasvip etmiyorum gerçekten saçmalamış kim yazdıysa.Umut Yalçın başkanlığını yaptığı kurum için canı gönülden emek veren,Malatyada sayılan sevilen bir insandır. Bu saçma yazıyı yazan malatya tabiriyle tek kelimeyle mayasını ortaya koymuş.

  1. Alperen dedi ki:

   Aykut bey umut yalçın kendisinin şahsını konu almayan bir habere neden açıklama gönderiyor. Neden bunu hiç sorgulamadan yorum yapıyorsunuz.
   BB Başkanı ve encümen kararını uygulanmayan yetkililer cevap verecekken neden yüksek eğitim tahsili görmüş bir doktor siyasilere kendini kalkan ediyor.
   Bu işler ucuz kahramanlık yapmakla olmaz.

   1. Bahsi geçen konu avukatlık mesleğimize alakalı bir konu değil sayın Alperen temsil ettiğim ancak yazıya göre de yetkisiz ve sorumsuz olduğum kurumla alakalı. Bu sebeple açıklama yapmamdan doğal bir şey olamaz diye düşünüyorum. Ancak tabiki değerlendirme sizlere kalmış. Yazının içeriğini ve üslubu hoş görüyorsanız ne ala diyecek bir sözüm yok.

 8. Melih dedi ki:

  Liyakat sahibi olmadan bulunduğu mevki ve makama siyaseten gelmiş bu tür insanlar her dönem üzerine vazife olmayan işlere ilişkin kraldan çok kralcı olur.
  Malatya Kızılay’ın da böyle bir kişi tarafından temsil edilmesi Malatya ya yakışmıyor.
  Öyle bir devir yaşıyoruz ki özel sektörde asgari ücretle bile işe alınmayacak adamlar AKP’nin siyaseti ile
  Malatya’da en üst mevki ve makamda görev yapıyor.

  1. Haklısınız efendim haklısınız. Malatya için elinden geldiği kadar adım atmaya çalışmak her daim sizin gibi kadirşinas insanlar tarafından eleştirilmek ve suçlanmak için yeterli. Keşke sizin gibi insanlardan olabilsek de biz de huzurla hiç bir şey yapmaya çalışmadan gece yastığa kafamızı koyabilsek.

 9. Serkan dedi ki:

  Vilayet parkina turistler için betondan danisma yeri kurarlar şu ufacik konteynira yer bulamazlar niye acaba para getirmiyor diye olabilir kizilay kira odeyeyim dese kapali carsinin üstüne koyarlar allah bunlara akil fikir versin

 10. muhammed kaya dedi ki:

  malatyahaber en güvendiğim haber sitesiydi. bu haber baştan aşağı tetikçilik kokuyor.yazıklar olsun üç kuruş için yılların birikimi olan bu güveni kaybetmenize değermi?

 11. Deniz 44 dedi ki:

  bu nasıl bir zihniyet vatandaşın kan verme özgürlüğünü bile kisitliyorlar bir kan vermeye ta belediyenin oraya mi gideceğiz ne guzel soykan parkinin oradaydı

 12. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

  Öncelikle en azından ilk haberinize vermiş olduğum cevabımızı tarafımı rencide etmek için yazdığınız yazı da da olsa verdiğiniz için ve bu olgunluğu gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ancak keşke aynı olgunluğu bana yüklenmek adına kullandığınız ifadelerde de gösterseydiniz mutlu olurdum. Zira sırf tarafıma yüklenmek için takındığınız tavır Malatyahaber gibi bir siteye yakışmamış duru1mda. Tüm bunlara rağmen vagon fabrikası sürecine girdiğimiz zaman tarafıma saldırılara hazır ol şeklinde uyarılar zaten gelmişti bu sebeple zaten bunu bekliyordum ancak malatyahaberden olacağını düşünmemiştim. Bir kez daha şaşırttığınız için tekrar teşekkür ederim iyi bir deneyim oldu benim için. Ayrıca Malatya’nın kaderi kendisi için bir çaba göstermeye çalışan herkesi öğütmekten ibaret sözü de bununla bir daha anlam buldu. Vagon fabrikasına hiç katkısı yok derken bunu kalem alan arkadaşımız gerçekten bunu hissederek yazdıysa ona da ayrıca teşekkür ediyorum. Bari minik de olsa bir ucundan tutmuştur deseydi bu kadar da tarafıma duyduğu kin belli olmazdı. Malatya için neden kimsenin bir adım atmaya çalışmadığının göstergesi ne yazık ki adım atmaya çalışanların hemen itham edilmesi ve şu an yapıldığı gibi birileri tarafından verilen asılsız bilgilerle hareket edilerek birilerine kalem olunmasıdır. Gerçekten tanısaydınız ve konuyu biraz bilseydiniz böyle yazmazdınız. Yine de taraflı da olsanız Malatya basınına gereklisiniz. İyi bir deneyim yaşattığınız ve Malatya için küçük de olsa çaba gösterenlerin başına geleceklerle ilgili söylenen tüm sözleri boşa çıkartmadığınız için şükranlarımı sunuyorum

  1. Hazar dedi ki:

   Sen siyasi yaranmışlık içindesin bunu bütün malatya biliyor git işini yap yazık

   1. İsminizi gizleseniz de kininizi gizleyememişsiniz. Siz de ben de kim olduğunuzu iyi biliyoruz sayın HAZAR. Bu şekilde bir üslubu size yakıştıramıyorum. Temsil ettiğim kurumda bir eksiğimizi görüyorsanız yüzüme söyleyecek kadar da yakınsınız halbuki. Karından konuşmaya gerek yok bir gün eksiklerimiz varsa yüzüme iletin yapılamıyorsa neden yapılamıyor yapılıyorsa da neden yapılıyor anlatırız.

 13. Alişan dedi ki:

  ŞU İSE BAK , KABIN DUMAN OLDU KAYBOLDU , KOMEDİ

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."