Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Belediyecilik Anlayışımızda Çukur Kazma Yok!”

“Belediyecilik Anlayışımızda Çukur Kazma Yok!”
 • 30.09.2016
 • Yeşilyurt Belediyesi’nce 4 mahallenin birleşme noktasında yaptırılan Kültür ve Sanat Merkezi açıldı

Yeşilyurt Belediyesi tarafından Özalper, Samanlı, Şeyhbayram ve Abdulgaffar Mahallelerinin birleşme noktasına yapılan Rabia Parkı içinde 522 m2 alan üzerine üç kat şeklinde inşa edilen Esma Biltaci Kültür ve Sanat Merkezi düzenlenen törenle açıldı.

Mısır’da güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı göstericilere müdahalesi sonucu hayatını kaybeden ve çeşitli ülkelerde düzenlenen Mısır’daki askeri yönetim karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen Esma el-Biltaci’nin adının verildiği Kültür ve Sanat Merkezinin açılış törenine AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Battalgazi Başkan Vekili Zafer Kırçuval, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri katıldı.

Açılış konuşmasında Kültür ve Sanat Merkezlerinin öneminden bahseden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, kent sakinlerinin sosyo-kültürel hayata daha fazla katmak ve onlara daha çalışkan, daha üretken, daha dinamik olabilecekleri bir ortam oluşturmak adına Kültür ve Sanat Merkezlerinin önemli bir yer kapladığını ifade etti.

BAŞKAN POLAT, “KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİYLE BÖLGEDEKİ KÜLTÜREL HİZMETLER ARTACAK”
Rabia Parkının “30 Günde 30 Park” Projesi kapsamında yapımını tamamlanarak hizmete girdiğini ifade eden Başkan Polat, “Parkımız Özalper, Samanlı, Şeyhbayram ve Abdulgaffar mahallelerimizin birleşme noktasında bulunuyor, dört mahallemize burası hizmet ediyor. Rabia parkımızın bulunduğu bu alanı ilk gezdiğimizde otların olduğu, yer yer hafriyatın bulunduğu atıl bir durumdaydı. Burayla ilgili hemen projelendirme yaptık ve dört mahallemizin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde sosyal donatılar yerleştirerek hizmete sunduk.İlk tespitlerimizde bu bölgemizin Kültür ve Sanat Merkezine ihtiyacı olduğuna karar verdik.Bu bölgenin yaklaşık 300 metre aşağı tarafında Büyükşehir Belediyemizin Semt Konağı bulunuyor. Semt Konağını daha fazla eğitimsel ve sanatsal çalışmaların yapılacağı Kültür ve Sanat Merkezi projesiyle bütünleştirip bölgemizdeki kültürel hizmetlerin artmasını hedefledik. Burası yaklaşık 5-6 aydır faaliyetlerine başladı. Yaz döneminde 100’e yakın çocuğumuz kurslar çerçevesinde Kuran-ı Kerim başta olmak üzere Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerifleri, hayat ve ahlakı üzerine verilen eğitimlerden geçtiler. Kış döneminde ise bu binamız içerisinde altı kursumuz var, bu kursların bir kısmını biz, bir kısmını ise Halk Eğitim Merkezimizle birlikte açıyoruz. Halk Eğitim Merkezi usta öğreticilerini bu kurslara yönlendiriyor. Binanın yönetimi, sistemi, temizliğini Yeşilyurt Belediyesi olarak biz yapıyoruz” dedi.

BAŞKAN POLAT, “ HİZMETLERİMİZ KARŞILIĞINDA DUA ALMAK HERŞEYE DEĞER”
Belediyeciler olarak mübarek bir görev ifa ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Polat, “ Biz halkımıza bir hizmet sunduktan sonra çocuklarımızın gönüllerince eğlenip keyifle vakit geçirdiklerini görünce, gençlerin, bayanların ve yaşlılarımızın bu parklarda kaliteli bir düzeyde zaman geçirdiklerini görünce bütün yorgunluğumuzu atıyoruz. Açılışa geldiğimiz sırada sohbet ettiğim bir ablamızın hizmetlerden dolayı bize dua etmesi her şeye değer.Halkımızın hizmetlerden memnuniyeti bizim çalışma isteğimizi artırıyor.Biz bu millete hizmet için varız, Rabbim hizmetleri her gün artırarak devam ettirmeyi nasip etsin” dedi.
Yeşilyurt Belediyesi bünyesinde yedi tane konak bulunduğunu, bunlardan dördünün teslim edildiğini, üç tanesinin ise kısa zamanda hizmete açacaklarını anımsatan Polat, “ Bu konaklardan bir tanesinde biz sadece arsasını verdik geri kalan tüm masrafları bir işadamı kardeşimiz tarafından karşılandı. Binayı tamamlayarak Yeşilyurt Belediyesine teslim edecek. Malatya Büyükşehir statüsüne kavuşmasından sonra kapanan beş Belediye’nin hizmet binasını Yeşil Konak olarak değiştirip yeniden hizmete sunduk. Çocuklarımıza, kadınlarımıza, mahalle sakinlerimize çok yönlü hizmetlerin sunulduğu Yeşil Konak Binalarını Semt Konaklarına ekleyerek Kültür İşler Müdürlüğümüzün kontrolünde işleyişine hız verdik. Esma Biltaci Kültür ve Sanat Merkezinin açılışında bizleri yalnız bırakmayan davetlilere, binanın yapımında emeği geçen tüm kardeşlerime, eğitim ve kültürel hizmetlerin vatandaşlarımızla buluşmasını sağlayan Kültür İşler Müdürlüğü personeline ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ ŞAHİN, “ BÖYLESİNE DEVASA HİZMETLERDEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”
AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Kültür ve Sanat Merkezlerinin açılmasının Malatya için büyük önem taşıdığına vurgu yaptığı konuşmasında, “ Sosyal ve kültürel faaliyetlerin etkin bir şekilde yapılmasını sağlayacak mekanların hizmete girmesine önem veren Büyükşehir Belediyemiz, Battalgazi Belediyemiz ve Yeşilyurt Belediyesini tebrik ediyorum. Bu tip devasa hizmetlerin açılmasından memnuniyet duyuyoruz. Milletimize hizmet etmek, milletimizin duasını almak, mahalle ve kent kültürünün en güzel şekilde icra edilecek mekanların o bölgede yaşayan insanların hizmetine sunmak için gece-gündüz demeden gayret eden başta Belediye Başkanlarımız olmak üzere en üstten en alt kademeye kadar tüm çalışanlarımızın bir tek dertleri var o da; Malatyamızın yaşanabilir iller içerisindeki sıralamada daha yukarılara, üst seviyelere gelmesidir. Emeği geçen tüm kardeşlerimize en kalbi şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız” dedi.

MİLLETVEKİLİ ŞAHİN,” BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZDA ÇUKUR KAZMAK YOK “
AKP’nin Belediyecilik anlayışının yaşam alanlarına “çukur” kazmak olmadığını vurgulayan Milletvekili Şahin, “ Bizim anlayışımız bir bölgede çukur kazarak orada yaşayan insanlara kan kusturmak değil, oluşan çukurların doldurulması için, mezbelelik haline dönüşen bir çok mekanın o güzelim yerlerdeki insanlarımızın kültürel ve sanatsal faaliyetlerdeki yeteneklerini sergilemelerine olanak sağlamak çaba harcıyoruz. Yeşilyurt Belediyesi tarafından düzenlenen Kent Kimliği Çalıştayına katıldık, kent kültürü ve kimliğinin oluşacağı ve yaşatılacağı mekanlar Kültür ve Sanat Merkezleridir. Öncesinde hayvanların otlatıldığı alanları insanlarımızın hizmetine sunduk. Bu hizmetleri sürdürmek bizim boynumuzun borcudur. Yerel yönetimlerimiz bir yandan rutin belediye hizmetlerini yaparken diğer yandan geleceğimizi imar edecek evlatlarımızın kültürel, eğitim ve sosyal hizmetlerden yararlanacakları böylesine güzel mekanları hizmete açmaları önemlidir. Kırsal mahallelerimizi sürekli geziyoruz ve halkımızla bir aradayız. Gittiğimiz yerlerde başta Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin yaptığı hizmetleri görüyoruz. Yolculuk sırasında arabamızın tekerleği tozlu ve stabilize bir yola değmedi. Ana arterlerimizin tümünü bitirdikleri gibi kırsal mahallelerimizin hem ara sokaklarımızı sıcak asfalt ve kilit taşı ile modern hale getirip halkın yaşam şartlarını kolaylaştırıyorlar” diye konuştu.

Protokol konuşmalarından sonra Somuncubaba Cami İmamı Mehmet Çiloğlan tarafından okunan duanın ardından açılış kurdelası kesildi. Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, açılışa katılan davetlilere Esma Biltaci Kültür ve Sanat Merkezi Hizmet Binası ve faaliyetler hakkında bilgiler aktardı.

Milletvekili Şahin, Kültür ve Sanat Merkezinde çeşitli eğitimler alan çocuklarla sohbet ederek, başarılar diledi.

Modern ve şık bir tasarımla kapılarını sanatseverlere açan Esma Biltaci Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kuran-ı Kerim eğitimi, resim ve bağlama kursları dışında çeşitli kültürel faaliyetler düzenlenecek.

ESMA BİLTACİ
2013 yılında Mısır’da darbe lideri Sisi yanlısı güvenlik güçlerinin Rabiat’ül Adeviye Meydanı’na müdahalesi sonucu Müslüman Kardeşler’in önde gelen isimlerinden ve aynı zamanda Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri olan Dr. Muhammed Biltaci’nin kızı 17 yaşındaki Esma hayatını kaybetmişti.

Bülten

esmabiltacıa

esmabiltacı1

esmabiltacı

esmabiltacı2

esmabiltacı3

esmab

Etiketler:

Yorumlar
 1. Şafak dedi ki:

  Keşke bazı mekanları sadece çukur veya boş arazi olarak bıraksaydınız. Mesele bir şeyler yapıp öylece kaderine teslim etmek olmasa gerek. Eminim burasıda birkaç ay içinde kaderine terkedilmiş olacak. Örnek mi vereyim. Şehrin göbeğinde ipek caddesinde boş duran bir araziye KERNEK Külliyesi adı altında bir ESER yaptınız. Maketinde etrafı yeşillik. İçinde kervansaray tarzı bölümler olan altı pazar esnafının cuma günü kullanacağı faydalı bir eser; gerçeğinde ise yeşillik hak getire ve bir kenarda dura, üst kısmında cami, altında ise içki şişelerindende görüleceği üzere sarhoşların ve utanarak söylüyorum gecenin geç saatlerinde zina edenlerin mekan tuttuğu, pislikten geçilmeyen bir yer KERNEK KÜLLİYESİ… hepiniz davetlisiniz buyrun…

  1. Şafak dedi ki:

   İlgililer zahmet edip gelemiyecekseniz haber verin e postamdan size fotoğrafta atayım

   1. abdullah dedi ki:

    Kernek külliyesini bilmiyorum ama açılışı yapılan bu bina geçen seneden beri kullanılıyor aslında ve baya da aktif kullanılıyor öyle kaderine terkedilecek gibi durmuyor.

 2. Cengiz dedi ki:

  Helal sana sn mv Mustafa Şahin sen olmazsan yaramıza kimseler merhem olamıyor, sen konuştukça milletin hissiyatına tercuman olup vallahi yürek soğutuyorsun. Allh sizden razı olsun.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."