Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Belediyeden Yakıt Uyarısı

Belediyeden Yakıt Uyarısı
  • 27.12.2015

Belediye, vatandaşların mağdur olmamaları ve cezai işlemle karşı karşıya kalmamaları için alımı, satımı, kullanımı yasak olan yakıt türleri ve uyulması gerekenlerle ilgili açıklama yaptı.

Belediye Basın Bürosu aracılığıyla yayınlanan bülten şöyle:

“Sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar kışlık yakacaklarını temin etmeye başlarken, Malatya Belediyesi bir açıklama yaparak, vatandaşların mağdur olmamaları ve cezai işleme tabi tutulmamaları için İl Mahalli Çevre kurulu tarafından belirtilen yakıt kriterlerine uymalarını istedi.

Basın Yayın Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre İl Mahalli Çevre Kurulu kararı gereğince Cizre, Silopi, Gölbaşı ve benzeri kükürt oranı yüksek kömür ile kükürt oranı yüksek fuel-oillerin Malatya merkez, Battalgazi, Yeşilyurt ilçeleri ile Dilek, Hanımın Çiftliği, Konak, Orduzu, Topsöğüt, Şahnahan, Hatunsuyu, Hasırcılar, Bostanbaşı, Gündüzbey, ve Yakınca beldelerinde satan, alan, depolayan kişi, kurum, kuruluş, işletmeler ve apartman yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacağı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açılamada, yasaklanan kömürlerin ve fuel-oillerin alınmasının vatandaşlara mali ve ısınma yönünden bir faydası olmadığı, tam tersine zararı olduğu belirterek şu görüşlere yer verdi.

— Önümüzdeki kış mevsiminde ısınmak amacıyla alınan yakıtlarda dikkat edilmesi gereken hususlar 26.07.2006 tarih ve 2006/6 sayılı İl Mahalli Çevre Kurul Kararı ile belirlendiği vurgulanarak şu bilgilere yer verildi:

Bu karara göre Malatya Belediyesi hudutları, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri belediye hudutları il merkez ilçe belde belediyelerinden Dilek, Hanımın çiftliği, Konak, Orduzu, Topsöğüt ve Şahnahan, Battalgazi ilçesi belde Belediyelerinden Hatunsuyu, Hasırcılar, Yeşilyurt ilçesi belde belediyelerinden Bostanbaşı, Gündüzbey ve Yakınca beldelerinde yakılması ve satılması yasaklanan kömürlerin özelliklerini taşıyan Cizre, Silopi, Gölbaşı isimli ve buna benzer kömürler vatandaşlarımız tarafından alınmamalı. Satılan bu kömürlerin kükürt oranı yüksek olup, kalori değeri düşüktür. Bu nedenle aşırı hava kirliliğine neden olmaktadır.

– Çeşitli yollardan elde edilen ham petrole yine ucuz motorin ilave edilerek kalorifer yakıtı adı altında satılmaktadır. İstenilen özelliklere uymayan, bünyesinde çeşitli patlayıcı ince gazlar ve LPG ihtiva eden bu yakıtların kalorifer yakıtı olarak kullanılması, can ve mal kaybına sebep olmasından dolayı yakıt alırken dikkat edilmesi gerekmektedir.

– Düşük vasıflı Fuel-oillerin satın alınıp kullanılmasıyla doğacak kayıplar, kış aylarında havaların soğumasıyla katılaşarak yakıt tankının dibine çökmesi, yakıtın brolöre aktığı boruların tıkanması, arızaların olması, ateşlemenin olmaması veya gecikmesi, kalorisinin düşük olmasından dolayı ısınmak için daha çok yakıt alınması, fuel-oille katılan katkı maddelerden dolayı patlama tehlikesinin olması, kükürt ve kurum oranı yüksek fuel-oillerin yanma esnasında çevreyi ( Havayı ) aşırı kirletmektedir.

– Fuel-oil ve Kömür Alınan Yere ve Özelliklerine Dikkat Edilmeli…

-Fuel- oil getiren, satan firmalardan her yakıt dolu tanker için fatura ve irsaliye belgesi istenilmesi ve yapılan kontrollerde bu belgelerin hazır bulundurulması gerekmektedir.

-Kükürt oranı yüksek, kalori değeri düşük olan kömürlerde yanma sonucu oluşan ısı değeri düşük olduğundan ısınmada parasal açıdan herhangi bir avantaj olmadığı belirtilen açıklamada “ bacalarda kurum yapma oranı ile kül atığı fazla olan bu kömürler vatandaşa fazladan külfet getirecektir. Bazı kimselerin bu kömürleri toplayıp linyit kömürü adı altıda, sattıkları duyumu alınmaktadır. Vatandaşlarımızın herhangi bir zarara uğramamaları için kömür alırken torbalanmış ve istenilen değerlerinde ( kükürt, kalaori, kül oranları) belirtilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir” ayrıca açık kömür çevre kirliliğine sebebiyet verdiğinden tamamen yasaklanmıştır.

-Yakıt alırken korsan firmalardan alınmamalıdır.

– Kömür torbaları üzerinde; kömürü üreten ve satışa sunan firmaların ismi ve haberleşme adresi, tel, fax, kömürün menşei, cinsi, kömürün fiziksel ve kimyasal özelliği uygunluk ve satış izin belgesi olmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, ayrıca kömür torbaları üzerinde yazan ağırlık ile gerçek ağırlıklar bazen birbirini tutmadığından vatandaşların kömür alırken tartarak almasının daha sağlıklı olacağını bildirdi.

Açıklamada son olarak, vatandaşların kömür alırken bu işi yapan ardiyecilerden almayı, yeri ve adresi belli olmayan ayaküstü satıcılardan almamaya özen göstermelerinin kendi çıkarları açısından faydalı olacağı ifade edildi ve bu kurallara uymayan vatandaşlar ile satıcılar hakkında yasal işlemlerin sıkı bir şekilde uygulanacağı belirtildi.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen veya şikayetlerini iletmesi isteyenlerin Malatya Belediyesi Çevre Müdürlüğü’nün 325 10 46 numaralı telefonundan yetkililere ulaşabileceği kaydedildi.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."