Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

Beydağı’nın Hamido’su..

Beydağı’nın Hamido’su..
 • 17.04.2019

“..Bendeniz Malatya Milletvekili Hamido olarak, parlamentoya geldiğim günden…”

Nezir KIZILKAYA
[email protected]

Kentsel mekânlar, fiziksel olarak bireylerin aidiyet duygularına katkı yapan önemli unsurlardır. Aynı şekilde kentte yaşayan bireylerin aidiyet duygularını arttıran diğer bir önemli unsur da kentin yetiştirdiği, kentle bütünleşmiş önemli şahsiyetlerdir. Bu açıdan baktığımızda Malatya’daki her şeyin bizler için bir anlamı bir karşılığı vardır ve bizi bu kente bağlayan, onu sevdiren de işte bu unsurlardır. Binaları, yolları, dağları yani coğrafyası kadar insanları da içimizdeki sevgiyi besler ve büyütür.

İşte bu sevgimize kaynaklık eden eşsiz bir şahsiyeti, yaşadığı coğrafyanın kahramanlarının farkında olmayan bir kuşağın yetişmesine engel olmak ve ait olduğumuz kente karşı sorumluluklarımızı az da olsa yerine getirmek için tanımaya ve anlamaya çalışacağız. Tam 41 yıl önce, 17 Nisan 1978’de karanlık eller tarafından gelini ve iki torunu ile beraber şehit edilen, Şehit Hamit Fendoğlu’nu, namı diğer “Hamido”yu bir kez daha şükran ve rahmetle anacağız.

Vefatından kısa bir süre önce yazmaya başladığı hatıralarında kendisi için “Hamido bir aşiret çocuğudur” tanımlaması yapan, Şehit Hamit Fendoğlu, 1919 yılında, Hüseyin ve Besime Fendoğlu çiftinin çocuğu olarak Malatya merkeze bağlı Bulgurlu köyünde dünyaya gelmiştir.

İlk ve ortaokulu Malatya’da, liseyi Eskişehir’de bitirmiş, askerlik görevi sonrası köyüne dönerek çok sevdiği Mukaddes Fendoğlu ile evlenmiş ve çiftçiliğe başlamıştır. Onun cesur, adil ve açık sözlü kişiliği, henüz gençlik yıllarında bile mücadele dolu bir yaşamın içerisinde olacağına dair izler taşımaktadır. Her zaman gerçekleri güçlü bir şekilde dile getirmek gibi vazgeçemediği bir yapısı olduğundan hem lise, hem de askerlik görevi sırasında problemler yaşasa da, güçlü kişiliği ile bunları aşmasını bilmiştir.

1950’li yılların başında Malatya Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü görevini yürütmüş, başta futbol, güreş ve boks olmak üzere Malatya’da spora büyük katkı sağlamıştır. Yine bu yıllarda Demokrat Parti saflarında yer almış ve “Son Söz Milletindir” adlı bir gazete de çıkartmıştır. 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi sonrası tutuklanmış ve Yassıada Mahkemelerinde yargılanmıştır.

1965 yılında yapılan seçimlerde Adalet Partisi’nden Malatya Milletvekili olarak meclise girmiş, cesur, adaletli, idealist yapısı ve haksızlık karşısında susmayıp gerçekleri dile getirmesi, onu bir anda Meclisin en çok konuşulan milletvekillerinden biri yapmıştır. Mecliste diğer milletvekilleri ile yaşadığı kavgalar sadece Malatya’nın değil Türkiye’nin de sık sık gündemine oturmuştur.

Özellikle ulusal basında, kavgacı kimliği ile ilgili bir algı oluşturulması yönünde yapılan haberler sıklaşınca da Hamido, 1967 yılında Malatya’da yayınlanan Ufuk gazetesindeki “Kravatlı Eşkıyanın Karşısındayım” başlıklı yazısında, aslında kavgacı biri olmadığını, ama herkesle anladığı dilden konuşulması gerektiğini de şu cümleler ile ifade ediyordu. Bu yazı onun ne denli açık sözlü biri olduğunun anlaşılması açısından da çarpıcı bir örnektir.

“Bendeniz Malatya Milletvekili Hamido olarak, parlamentoya geldiğim günden beri, memleketime ve milletime hizmet etmek, fikre fikirle mücadele etmek şiarımdır. Fikriyatı bırakıp kaba kuvvetle başvuranlar, şarlatanlık metodu ile Meclisi çalıştıramaz hale getirmek isteyenlerin karşısında elbette ki ben HAMİDO olarak mukabele edeceğim. Bizler iktidar partisi mensubu olarak meclis çalışmalarını yürütmek isteriz. Çünkü vatandaşlar bizlerden iş ister, hizmet ister. Mecliste kavga yapmayı asla istemez.

İktidarımızı hazmedemeyenler eğer bu yolda muvaffak olacaklarını sanıyorlarsa biz çoktan bu yolu kesmeye kararlıyız. Bana muhaliflerim eşkıya diyorlar. Bu şekildeki eşkıyaya âmin derim. Şeref ve haysiyetten mahrum olarak, şerefli insanlar karşısında elini kolunu sallayarak böbürlenenlerin karşısındayım.

İktidarımız bu memlekete huzur getirme yolundadır ve hizmet asli gayemizdir. Başka yol tanımıyoruz. Bir avuç insan ekseriyete tahakküm edemez. Tehlike nereden gelirse gelsin aynı şekilde cevap vermek zorundayız. Hürmetlerimle”

1965 seçimlerinden sonra seçmenlerine hitap etmek ve seçilmeden önce verdiği vaatlerini hayatı pahasına da olsa tutacağını ifade etmek için, kendi sesinden bir 45’lik plak doldurmuş ve milli davalarımızla beraber mukaddesatımızın da müdafi olacağına, her sınıf köylüsünden, kentlisine, içtimai toplulukların haklarını koruyacağına, dertlerini dile getireceğine, Milletvekili seçildikten sonra seçim bölgesini, seçmenlerini ve milletini ziyaret ve temas için dört sene beklemeyeceğine, çalışma zamanlarını eğlence yerlerinde değil halkın hizmetinde geçireceğine, memleketin her köşesinde ve her davasında en küçüğünden en büyüğüne, hiçbir davaya ilgisiz kalmayacağına, vatandaşların ve hemşehrilerinin haklı davalarında her türlü arzusunu yerine getirmek için elinden geleni esirgemeyeceğine şeref ve namus sözü vermiştir.

Aynı plakta, çok sevdiği “Hamido” adını da şu şekilde açıklamıştır. “Ben “ha” ile haktan yana, “mi” ile milletten yana, “do” ile doğruluktan yanayım.”

Hamido’yu doldurduğu plakta kendi sesinden dinlemek için aşağıdaki linkte ‘başlat’ işaretini tıklayınız

Bir dönem yaptığı Milletvekilliği sonrası uzun bir ara verdiği siyasete, 1977 yerel seçimlerinde Malatya Belediye Başkan adayı olması için şahsı üzerinde yoğun bir talep olması üzerine yeniden döndü. 1970’li yılların o karanlık döneminde, temelde aynı fikirde olan kişilerin bile küçük ayrıntılar yüzünden kavga ettiği günlerde, “Hamido” ismi insanları bir araya getirmeye yetmişti. Milliyetçi, muhafazakâr seçmen tabanının bağımsız Belediye Başkanı adayı olarak girdiği 1977 yerel seçimlerini kazanarak Malatya Belediye Başkanı olmuş, davullu zurnalı zafer kutlamalarının ardından makamını zemzem suyu ile yıkatarak görevine başlamıştı.

Onun, diğer siyasetçilerin dışında kimseye benzemeyen özgün bir yapısı vardı. Birleştirici gücü ile farklı siyasi ve dünya görüşlerine sahip seçmenin önemli bir kısmının desteğini arkasına almıştı. Her fikirden ve her kesimden insan, onun “çok özel” ve “bilge” bir kişiliği olduğu yönünde fikir birliği içindeydi. Makamın değer kattığı değil, makamına değer katan, kararlı, adaletli ve idealist bir başkan olarak, inancı, kültürü ve tarihi ile barışık bir Malatya hedefliyordu.

Ancak, deneyimlerini Malatya için uygulama şansı bulamayacak, başkanlığının henüz 4. ayında, 17 Nisan 1978 Pazartesi günü çok sevdiği, Yassıada’dan hücre arkadaşı Kasım Önadım adı ile Ankara Emek postanesinden gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu gelini ve iki torunu ile birlikte şahadet mertebesine ulaşacak, 59 yıllık ömrü içi sır dolu bir olay ile sona erecekti. Onun ölüm haberini alan her Malatyalı kendisini bir gönül yangınının tam ortasında bulacaktı.

Malatya tarihinin en büyük trajedilerinden biri olan bu olay ile karanlık eller hedefine ulaşmış, suikastı protesto gösterileri, matemin verdiği ruh hali içindeki halkın galeyana gelmesi ile bir yıkım eylemine dönüşmüştü. Tahrip edilen işyerlerindeki hasarın büyüklüğü, Malatya ekonomisini uzun yıllar derinden etkileyecekti.

Malatya siyasetinde kalıcı izler bırakan, Beydağı’nın bu bilge yiğidini, şahadetinin ardından geçen bunca yıla rağmen bu kent hiç unutmadı. Vefatının ardından bunca yıl geçmesine rağmen, camilerde ve konferans salonlarında onun için toplananların dualarını alıyor olması, bu sevginin hala yaşadığının da en büyük göstergesidir. Milyonların gönlünde taht kuran bu Malatya sevdalısını, sevenleri her zaman minnetle hatırlayacak, düşünceleri ve yaptıkları ile Hamido adı asla unutulmayacaktır.

Her devirde bir Hamido bulmak çok zor. Bulunsa da Hamido bulmak her kente nasip olmuyor. Böyle bir hemşehrileri olması, tüm Malatyalıların kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini de sağlamıştır.

Cesareti, dürüstlüğü ve insan sevgisiyle Malatyalının gönlünü fetheden, halkın kendisine olan sevgisini “Hamido” diyerek gösterdiği “Bilge Yiğit” Hamit Fendoğlu, Malatya’nın yetiştirdiği önemli bir hizmet adamı olarak daima rahmet, özlem ve şükranla anılacaktır.

malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. WENDA... dedi ki:

  “Kravatlı Eşkıyanın Karşısındayım”Hamid FENDOĞLU

 2. Muammer YILDIRIM dedi ki:

  Değerlerimizi gündeme getiren Nezir bey’e öncelikle teşekkür ederim. Hamit Fendoğlu , gelini ve iki torunu’na Rabbim rahmet eylesin. Mekanları Cennet olsun. Bu yazı vesilesiyle şunun da belirteyim; İki yıl önce kabirlerini ziyarete gittiğimizde tabela olmadığından bayağı aramış idik.Şu anda tabela konmuşmudur bilmiyorum ama şayet konulmamış ise hem malet’in yanındaki yol ayrımına hem de ilerideki kabristan yol ayrımına Belediyemiz tarafından tabela konulması uygun olacaktır. Gününüz hayırlara vesile olsun.

 3. ALİ OĞUZ dedi ki:

  ALLAH RAMET EYLESİN BÜYLE ŞASİYETLER ZOR GELİR BİR ANIMI ANLATAYIM BEN MAMUREKLİYİM BEN İLKOKULDA OKUYURDUM KÖYDE BİR RESMİ BAYRAMDI OKULDA DAVUL EĞLENCE VARDI RAHMETLİ DEDEM OKULA GELREK BİR DAĞ GİBİ ADAMI KATLETİLER SİZ BAYRAM KUTLUYURSUNUZ DAVULLARIMIZI KIRMIŞTI HİÇ UNUTAMIYURUM.

 4. erdoğan dedi ki:

  Allah rahmet eylesin , metini çok duyardık özelikle yiğit tavırlı oluşunu garibana yardımcı olduğunu zalime dik durduğunu ancak ne var ki toplum yalaka bir toplum olmuş korku salanın yanında yer alıyor garibin gurabanın yanında olmuyor şimdilerde o babayiğitleri görmek ne mümkün allah onu öyle yapanları ondan daha beter etsin derim.Memleket sevdalısı insanlarımızı bir bir yok ediyorlar böyle bir insan profiline sahibiz Özal öyle Bitlis paşa öyle Musin başkan öyle yav kimleri sayayım size Erzincan valisi Yazıcıoğlu öyle Özel Haraket Daire başkanı Behçet Oktay öyle İş adamı Garih öyle Aselsan Mühendisleri öyle şehit edilen onca Asker Polis öyle yav içim kanıyor bunları hatırladıkça çünkü ben bir insanım ve bu topraklarda yaşıyorum memlekette ölen karınca dahi beni ilgilendirir.

 5. Eski Malatyalı dedi ki:

  Bu değerli makaleyi kaleme alan Nezir Bey’e tüm Malatyalılar adına teşekkür ederim. Kendisinin Malatya yerel kültürü, tarihi için yaptıkları maalesef tam karşılığını bulmasa da, değerli eserleri her zaman hatırlanacaktır. Ne mutlu Malatya’ya ki, küçük çıkar hesaplarına boğulmadan, ardından hayırla anılacak değerli eserler bırakan Nezir Kızılkaya gibi insanlar var. Destek olalım, kıymetini bilelim.

 6. rıfat aşçı arif ustanın oğlu dedi ki:

  nezir beye teşekkür ederim .Malatya tarihimizi bir daha anımsattığı için. bu memleket aşkıyla yola çıkan tüm kardeşlerimize.vefat edenlere allahtan rahmet yaşayanlara ise
  allah sağlık ve selamet versin.

 7. Saim yilmazer dedi ki:

  Allah rahmet eylesin. Yiğit bir adamdı. Zalimin karşısında, mazlumun yanında duran , korkusuz bir vatan evladıydı. Bu vatanın, böyle yiğitlere ihtiyacı var. Kabri nur, mekanı cennet, makamı yüksek olsun İnşAllah.

 8. Abdulkadir dedi ki:

  Hamido’yu bildiğimi zannederdim ama bu plaktan ilk defa haberim oldu. Nezir kardeşime teşekkür ediyorum. Yeni yazı ve araştırmalarını bekliyorum.
  Hamit Fendoğlu konuşmasından da anlaşılacağı gibi arı duru, tertemiz bir vatan evladı idi. O zaman vatanseverler samimi, içten, dürüst ve çalışkandı. Şahsi menfaatleri, hatta kendi canları bile arka planda idi. Halk ne kadar aleyhte propaganda yapılsa da gerçek adamları tanıyor. Belediye başkanı olduğu zaman Malatya belediyesindeki CHP geleneğine son vermiş, Adalet partisi, Milli Selamet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisinin ortak adayı olarak kazanmıştı. Ondan sonra Malatya’da bir daha CHP belediye başkanlığını kazanamadı. Bu yönüyle dönüştürücü bir aday olarak da anılabilir. Hayatta olsaydı PKK diye bir terör örgütüne asla tahammül etmez, belki tek başına bile kalsa onlarla mücadele ederdi. Onu tanımış biri olarak söylüyorum, belki de bu vatan üzerinde bölücü emel besleyen devletler önce onu yok etmekle işe başlamışlardır. Malatyamız ve ülkemiz böyle halk kahramanlarına ve halk liderlerine bugün ne kadar muhtaçtır.

 9. NESİBE ALDEMİR dedi ki:

  Öncelikle Allah razı olsun , kaleminize sağlık. Böyle önemli şahsiyetlerin unutulmaması açısından büyük önem taşıyan bir yazı olmuş. Kelam ve kalem “duyarlılık” ile değer kazanır. İz bırakanların rahmetle anılmasına da vesile oduğunuz

 10. nasuhi dedi ki:

  Allah rahmet eylesin.Yiğit,dürüst ve mert adamdı.Demekki bu düsturlara sahip olanlar asla unutulmuyor,sahtekar,dolandırıcı ,hırsız ve namussuzlar da hep lanetle anılıyor.

 11. Abdurahim Sevindir dedi ki:

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah nur içinde yatsın, günümüz siyasetçilerine rehber olması dileklerimle.

 12. Mehmet Dinçarslan dedi ki:

  Nezir Kızılkaya, yine Malatya tarihinin derinliklerinden hazine değerinde bilgilerle çıkmışsınız karşımıza. Böyle bir 45’lik, sanmıyorum ki hatırlanacak olsun sizin araştırmalarınız olmasa. Yazılarınızı sıklaştırmanız temennisiyle, elinize sağlık.

 13. Fahrettin ESERDİ dedi ki:

  Rabbim Mekanını Cennet etsin İNŞALLAH.

 14. Ahmet i Hani dedi ki:

  Mekânı Cennet olsun.

 15. Fırat dedi ki:

  Allah rahmet eylesin. Hem Hamido hem torunlari Kürşat ve Bozkurt bu memleketin kalbindedir.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."