Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

İddialar Ciddi!. Beylerderesi’ne Baraj Tehlikeli mi?

İddialar Ciddi!. Beylerderesi’ne Baraj Tehlikeli mi?
 • 30.03.2016
 • Beylerderesi’nin zemin sorunu nedeniyle baraj yapımınıyla ilgili endişeler taşıdıklarını belirten SP İl Başkanı Asiltürk, bu projeyle ilgili önemli soruları gündeme getirdi.

Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Mehmet Asiltürk, geçtiğimiz hafta sonu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla temeli atılan tesisler arasında yer alan Beylerderesi Barajı ile ilgili bir takım endişeler taşıdıklarını söyledi.

“Doğada, baraj gibi yapılmış, yalnızca önünün kapatılmasıyla suyun tutulmasının sağlanacağı bir alanın bugüne kadar boş bırakılması herhalde akıllara ziyan olurdu” diyen Asiltürk, “ Burada daha önce yapılan bir etüt çalışması var mıdır? Varsa, baraj yapımına karar vermeden önce bu etüt çalışmaları incelenmiş midir?  Yine bu baraj ile ilgili yeni etüt ve sondaj çalışmaları yapılmış mıdır?” diye sordu.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan SP İl Başkanı Asiltürk, Bakan Veysel Eroğlu’nun ‘Malatya sadece kayısı ile değil barajlarla da anılacak’ taahhüdünü sevinçle karşıladıklarını ancak yarın su tutulmasıyla birlikte zeminin su çekme ihtimaline karşılık Beylerderesi Köprüsünün ayakları için de bir tehlike arz edip etmeyeceği konusunda da kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini söyledi.

mehmettasiltürkGeçmiş yıllardaki yöneticiler tarafından Malatya’ya birçok baraj yapılmasına karşın Beylerderesi’nin neden boş bırakıldığının merak edildiğini ifade eden Asiltürk,  yaptıkları araştırmalar sonucunda uzman çevrelerin zemin etüdü ve sondaj noktasında endişe taşıdıklarını kaydetti.  Dere üzerine köprü inşa edilirken buraya bir baraj yapılacağı konusunun gündeme gelmediğini, ancak şimdi alelacele bir baraj temeli atıldığına dikkat çeken Asiltürk,  “Yarın orada birikecek suyla, zeminin su çekmesi ihtimaline karşı köprü için bir tehlike arzedip etmeyeceği konusunda kaygılarımız var. Ümmetin parasıyla yapılacak bu yatırımın boşa çıkmasından korkuyoruz ” diye konuştu.

Uzman çevrelerden edindikleri bilgileri aktardıklarını belirten Asiltürk’ün açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Baraj yapımından memnun oluruz ama…

Orman Bakanı Veysel Eroğlu Bey’in başkanlığında bazı baraj ve diğer yatırımların temel atma törenleri yapıldı. Tabi Malatya’mız tarıma dayalı ve kayısı yetiştiren bir şehir olarak sulama ihtiyacı bizim olmazsa olmazlarımızdır. Yani daha önceki siyasilerimiz de Çat, Sürgü, Sultansuyu gibi barajlarımız sırf bu amaçla bu barajları inşa etti.  Malatya kayısısının daha iyi sulanabilmesi için bu barajlar yapıldı. Biz, bunların yapılmasından sevinç duyarız, memnun oluruz, mutlu oluruz.

Ancak Beylerderesi’ne bir gölet veya baraj yapılması ile ilgili geçmiş yıllardaki siyasilerimiz olsun, Malatya’yı sevenler olsun mutlaka bir çalışma yapmıştır. Çünkü doğada, baraj gibi yapılmış, yalnızca önünün kapatılmasıyla suyun tutulmasının sağlanacağı bir alanın bugüne kadar boş bırakılması herhalde akıllara ziyan olurdu.

Ben bütün iyi niyetimle yetkililere ve ilgililere Beylerderesi Barajı ile ilgili şu soruları yöneltmek istiyorum.

Burada daha önce yapılan bir etüt çalışması var mıdır? Varsa, baraj yapımına karar vermeden önce bu etüt çalışmaları incelenmiş midir?  Yine bu baraj ile ilgili yeni etüt ve sondaj çalışmaları yapılmış mıdır?

Beylerderesi Viyadüğü buraya inşa edilirken, buraya baraj yapılacağı konusu gündemde değildi. Köprünün ayakları da buna göre yapıldı. Yarın orada birikecek suyla, zeminin su çekmesi ihtimaline karşı köprünün bir tehlike arz edeceği konusunda bilim çevreleri veya üniversiteler nezdinde bir araştırma yapılmış mıdır? Yoksa bazı konularda olduğu gibi ‘Ben yaptım oldu’ anlayışı ile mi bu işe girilmiştir?

Siyasilerimizin  ‘İşte biz buraya baraj yapacağız’ vaatlerine karşılık Sayın Bakan’ı da bu yönde etkileyerek mi bu işe kalkışılmıştır?

Yetkililerden açıklama bekliyoruz

Çünkü bu ümmetin parasıyla yapılacak bir çalışma. Yarın su tutulmaya başlandığında burada ortaya çıkabilecek bir yanlışlık bu millete mal olacak.  Bunun için ben yetkililerden özellikle Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve DSİ yetkililerinden bu konuda mutlaka ama mutlaka daha önce yapılan etüt çalışmalarını göz önüne alarak veya daha kapsamlı bir etüt çalışması yapılmasını, yapılmış ise sonucu konusunda kamuoyuna bir açıklama yapmalarını bekliyoruz.

Malatya’nın suya ihtiyacı var. Buna kesinlikle katılıyorum ama burası bir oldubittiye getirilip, daha sonra ortaya çıkabilecek tehlikeler nedeniyle buraya harcanan paranın ve emeğin zayi olmasından korkuyorum. Beylerderesi konusu hem köprü açısından hem de o alanın bugüne kadar yapılmamasının sebepleri açısından iyi incelenmesi gerektiğini, buraya temel atmadan önce zeminle ilgili ciddi çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Bakanlığa baskı mı yapıldı?

Sayın Bakan’ın  ‘Malatya sadece kayısı ile değil barajlarla da anılacak’ taahhüdünü sevinçle karşılıyoruz.  Ama Malatya’da siyasiler ve belediye başkan adayları Beylerderesi Barajını seçim çalışmalarında bir taahhüt olarak verdiler. Bu taahhütlerinin yerine gelmesi için bakanlığa baskı yapılarak mı bu proje hayata geçiriliyor, yoksa gerekli alt yapı ve fizibilite çalışmalarından sonra ve geçmişte Beylerderesi’nin neden baraj yapılmadığına yönelik araştırmaları inceleyerek mi yapıyorlar  bunu merak ediyorum. Baraj yapılması hepimizi sevindirir.  Fakat bu konuda belirlediğimiz bu hususların dikkate alınarak kararın yeniden gözden geçirilmesi ve kamuoyuna bu endişelerle ilgili açıklama yapılmasını bekliyoruz.”

Özal döneminde köprü niçin yapılmadı?

Bu arada, Beylerderesi’ne köprü yapılması düşüncesinin, Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde de gündeme geldiği, ancak bölgenin (bugünkü viyadüğün olduğu yerin) zemin uygunsuzluğu nedeniyle bundan vazgeçildiği biliniyor. Zemin sorunu nedeniyle köprüden vazgeçilirken, Beylerderesi rampasının iniş ve çıkışlarında yolun genişletilmesi tercih edildi. Özal’dan yıllar sonra, AKP tarafından Beylerderesi’ne viyadük- köprü yapıldı ve adı “Turgut Özal Viyadüğü” kondu. Bu da AKP’li bazı milletvekilleri tarafından “Özal’ın hayaliydi biz yaptık” diye kamuoyuna takdim edildi.

Yapımları yıllardır süren Karahan ve Erkenek Tünelleri ile geçtiğimiz aylarda ihale edilerek inşa çalışmaları yeniden başlatılan Malatya Arena Stadı’nda da, sağlam zemin sorunları yaşandı. Bu nedenle her üç proje de, planlananın çok üstünde maliyetlere ulaştı. Stad çalışmaları, çürük zemini sağlamlaştırma işleminin ardından başlayabilmişti. Özellikle Karahan ve Erkenek tünellerinde, yeterli zemin etüdü yapılmayarak yer seçilmesi nedeniyle “sağlam zemin” sorununun devam ettiği, aynı şeyin geçtiğimiz Cumartesi günü temeli atılan Beylerderesi Barajı için de söz konusu olduğu bildirildi.

Maket Foto: Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Beylerderesi Barajı’na ilişkin görseli

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

beylerderesi2

"Beylerderesi İhalesi Yapıldı" 1

Etiketler:

Yorumlar
 1. Harun emir dedi ki:

  Çok cahilce çok bilgisizce yapılan haber ve yorumlar gerçekdende toplumumuzun bardağın her zaman boş tarafına bakan insanlarla dolu olduğunu gösteriyor.ya allah aşkına bu baraj ve köprünün bu tür araştırmalar yapılmadan yapıldığınımı zannediyorsunuz..devletde canı sıkıldı hadi buraya duvar örelim baraj olsun diyor sanki:))köprüye gelince o orta eğim köprünün orta yatak boşluğudur halen inanmıyorsanız yakınkent tarafına geçin yandan bir köprüye bakın bakalım egiklik varmı

  1. ahmet dedi ki:

   bir ayağı diğer ayağından 30 cm uzun olan,o uzunluk fark edilmesin diye asfaltla kapatılan, ağırlığı yanlış hesaplanan beyler deresi köprüsünden mi bahsediyorsun? iyi uykular!

 2. Mücellili dedi ki:

  Karışmayında yapsınlar belki köprü düzelir iki ucu birbirine kavuşur

 3. Hıdır dedi ki:

  Sayın Asiltürk Gölet zeminini tartışacağına kendi zeminini tartışsa daha iyi olur.Sayın Karayepeye söz verip ertesi gün Sn Çerçiyi karşısına diken sen ! Hâlâ orada Nasıl oturuyorsun.

 4. CvlMuh dedi ki:

  Bir projenin uygulanması gerekliliği elbette tartışılabilir, teknik konulara atıfta da bulunulabilir fakat proje uygulanmaya başlamadan özellikle de proje detayları bilinmeden kötü olacak, zararlı olacak denilemez. Lafı fazla uzatmayacağım, zeminin uygun olmadığından vs bahsediliyor. Bu denli büyük bir projede gerekli etüdler yapılmadan projelendirme yapılmaz. Mevcut zemin şartlarına göre gerekli uygulamalar mutlaka yapılacaktır. Zeminin geçirimsizliğini sağlamak için enjeksiyon, sızma boyunu uzatmak için gerekli yapılar mutlaka yapılacaktır.

 5. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar ,”her yapılan iyidir” anlayışından kurtulmamız gerekiyor.yapılan barajların çevresel etkileri veya kayısı üzerinde etkileri araştırıldı mı? başkan, teknik olarak uygun olmadığından bahsediyor .klavye başında “bunlarda herşeye muhalefet ” demekle sorunlar çözülmez tam tersi yeni sorunlar çıkarır.barajın yapısını (teknik olarak) yada çevresel etkisini hangi sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüldü..bunları irdelemek gerekiyor!

 6. Kerem dedi ki:

  Umarız Yetkililer Önlem Alır Ve Hayırlı Bir Proje Olur.

 7. fbay dedi ki:

  zemin saglam olduktan sonra.harıkulade bir iş olur…anadolu ve avrupa yakası dıye sehirlesme de saglanır. sehirde rahatlar…

 8. Onur dedi ki:

  köprü için barajdan mı vazgeçelim.. yapmayın lütfen.sürekli muhalefet başka bişey yok.. üzülüyorum

 9. SinanA dedi ki:

  Yapılması güzel olur ancak beylerderesi viyadüğünün iki ucunu denk getiremiyenlerden de şüphelenmek lazım. Sizin beğendiğiniz mühendislerin eseri….

  1. Demir dedi ki:

   Dünyada muhtemelen tek olan, üzerinden geçerken anlık rakım seviyesinin değiştiği bu köprüden utanan, sıkılan sadece vatandaşlar olarak bizler miyiz? Kim bunun sorumlusu? Kim kabulunu yaptı? ya da yaptırdı? Güneyi ve batıyı, doğuya bağlamakla övündüğümüz memleketimizin girişindeki bu ucube hergün üzerinden geçerken nasıl unutulabilir ya da unutturulabilir?

 10. akıncı06 dedi ki:

  ya bir kerede yapılanları takdir edin…şu memlekete ne yapılırsa yapılsın illaki muhalefet mi olacaksınız…

 11. Huseyin dedi ki:

  Bazi arkadaslar, sirf muhalefet show filan diyorlar ama arkadaslar bakin farkli seslerin cikmasi guzeldir yanlis yapilmasini onler cok dogru projedir belki ama farkli seslerin cikmasi projenin belki bir yanlisi varsa ortaya cikmasini saglar zaten dogruysa muhalefet ne derse desin hukumet yapar. adindan belli muhalefet.. lutfen farkli seslerede tahamulunuz olsun

  1. timur dedi ki:

   hocam bu ses farklı ses değil bu ses yapılanı çekememektir. yapılmak istenenlerin üstüne çamur atmaktır. tanınmış bir kişisin sonuçta gidersin bakan dan vekilden randevu talep edersin. sorunlarını dile getirirsin yada bir heyet kurarsın yapılan işin daha da güzel olması için öneri sunarsın bunun mantığı budur. malatya muhalefetinde malesef karalamak eleştirmek moda olmuştur. iş kötü yapılabilir ancak daha iyisini biliyorsan işin iyileşmesi için yardımda bulunabilirsin. çorbada tuzumuz olsun mantığı yok malesef bizde. bizde çorbanın içine sinek atmak moda olmuş malesef.

   1. ahmet dedi ki:

    yapılan çekememek değil, sorgulamaktır.adam burda teknik olarak uygun değil diyor..beyler deresinde ki köprüde sağlam değil..bilgin var mı bu konuda?şimdi sen” ben orada arabayla geçiyorum bişey olduğu yok” diyorsun.oturduğunuz yerde herşey e ” eyi olur “demeyin..sorgulayın!!!

    1. Huseyin dedi ki:

     cani gonulden istiyorum guzel olur gayet gosterisli ama 10 kez sorgulayalim 1 kez yapalim . kimsenin bilmedigi birseyler varsa ortaya ciksin onlemler alinsin. kimsenin cani yanmasin. yapaninda itiyraz edeninde bir bildigi mutlak vardir hor gormemeli bu isler cok ciddi isler

 12. MURAT dedi ki:

  tüm yorumculara katılıyorum; adam çıkmış köprünün tehlikesinden bahsediyor; yahu köprünün ayaklarının baraj suyu ile herhangi bir teması yok ki… Tüneller başka barajlar başka, suyun içinden araç geçmeyecek başkan. laf olsun torba dolsun diye, bu açıklamalar niye, sadece muhalefet olsun, biz buradayız da muhaliflik yapıyoruz ha bilesiniz şunu. Bizim insanların çoğu böyle: yapılan birşey hemen eleştirilir. Troleybüs gelmeden kıyameti kopardılar, şimdi ise başarılı bir hizmet olduğunu görünce herkes sus pus. eklenen yeni troleybüslerle hizmet aksamadan ekonomik ve güvenli olarak sürüyor. Saygılarımla….

 13. Salih dedi ki:

  Zemin uygun değil şeklinde geçmiş yıllara ait dsi raporları var. Bunu vekiller de iyi biliyor. Raporlarda tehlike arz eden durumlardan söz edilmiyor ama zemin su çekeceğinden verimsiz, ömrü kısa gibi tespitler var. Temeli atılan proje temelsiz yani.yine de hayırlı olsun…

 14. Nizamettin Opanoğlu dedi ki:

  Görünüm muhteşem,ciddi bir etüd yapıldıktan sonra inşası Malatya’nın geleceği açısından son derece önemli bir proje.Şehrin vitrinin üst seviyeye çıkarır.

 15. Asil Proje dedi ki:

  eğer koca bir bakanlık etütsüz projesiz baraj yapılacağını sanıyorsa helal olsun bence vardır başkan her türlü plan proje etüt çalışması

 16. hacıali dedi ki:

  sırf medyaya çıkmak için şov yapıyor.

 17. resul dedi ki:

  Maksat muhalefet olsun chp gibi yaptıkları birsey yok yapilanida beyenmezler hemen bahanesi hazır asilturk bence mühendislik yapsın kendisine siyasette ekmek yok. .

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."