Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Bildirici Akademisyenlere Destek

Bildirici Akademisyenlere Destek
 • 20.01.2016

‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ bildirisinin kamuoyu ile paylaşımı ardından yapılan sert eleştiri ve suçlamalara ‘Malatya Barış Bloku’ tarafından tepki gösterildi.

İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hasan Demirtaş, “Malatya Barış Bloğu” adına Eğitim-Sen Malatya Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “ Her gün yeni ölüm, patlama, çatışma ve gözaltı haberleriyle uyandığımız bir dönemin son günlerine aydınlara, akademisyenlere yönelik cadı avı haberleri damgasını vurdu. ” dedi ve 12 Eylül döneminde bile bunların yaşanmadığını söyledi.

 Doç.Dr. Demirtaş basın açıklamasında şunları ifade etti:

“AKP yıllarca ‘bireyi esas almayan devlet anlayışını yıkacağız’ diyerek toplumun farklı kesimlerinin desteğini almaya çalıştı. Şimdi de ‘devlet elden gidiyor’ yalanıyla faşizan politikaları etrafında bir savaş cephesi oluşturmaya çalışıyor. Ne yazık ki, en sıkı AKP karşıtı geçinen bazı kesimler de bu cepheye koşarak dahil oldular. Böylece bunların da gerçek yüzleri ortaya çıkmış oldu.

 “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” bu ülkenin yüz akıdır, vicdanıdır. Son aylarda yaşananlara karşı yeterli tepkinin gelişmemesi karşısında insanlığın ölmediğinin, üniversitelerde hala özgür ve onurlu duruşa sahip yüzlerce akademisyen olduğunun kanıtı oldular. Barışa dair ses ve umut oldular. Akademisyenlere yönelik linç ve baskı, tam da büyüyen bu sese ve umuda yönelik gerçekleşmektedir.

Bundan dolayı bir toz bulutu yaratılmaya, ‘hain’ yaftasıyla, gerçeklerle yalanlar birbirine karıştırılmaya, milliyetçi duygularla güvenlikçi politika etrafında bir kenetlenme yaratılmaya çalışılmaktadır. Konuşması, sesini yükseltmesi gerekenler konuştukça, Cumhurbaşkanı ve Hükümet daha çok saldırganlaşıyor, havada uçuşan hakaretlerle bu farklı sesleri susturmaya çalışıyorlar.

Akademisyenlerimiz ne dediler de ‘hain’  ‘mandacı’ ve ‘mütareke döneminin sözde aydın kalıntıları’ olarak ilan edildiler?”

“Yaşananlar ve yürütülen nefret kampanyası, onay vermediği her düşünceyi ve kişiyi suç kategorisine yerleştirme arzusuyla yanıp tutuşan hükümet ve yetkililerin, adeta ABD’deki McCarthyciler’i örnek alan ve 12 Eylül darbecilerini dahi geride bırakan bir akılla hareket ettiğini göstermektedir. Birileri tartışadursun, hali hazırdaki yönetim aklı ile tüm disiplin, denetim ve suçlulaştırma teknikleri tek elde toplanarak ‘başkanlık’  sistemi yaşama geçirilmek istenmektedir.” diyen Demirtaş daha sonra şunları belirtti:

“..Katliam söylemleriyle akademisyenler tehdit edilirken, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ öncülüğünde yayınlanan bildiriyi tehdit olarak görmektedir! Köklerini hukuksuzluk, baskı, tasfiye ve talan üzerine yerleştiren YÖK ise barış talep eden akademisyenlerin değil, savaş politikalarının yanında durarak, kurucularına ve siyasi iktidara olan vefa borcunu bir kez daha ödemiştir! Dolayısıyla imzacı akademisyenlere yönelik işten atma, soruşturma tehditleri savuran ‘rektatörleri’ ile ‘hukuku askıya aldım’ diyenlere verdiği fahri doktora unvanlarıyla ne kadar gurur duysa azdır!

İleri sürülen mafyatik aktörlerin, yapılan açıklamaların, etrafa saçılan nefret ve tehditlerin tek hedefi, AKP’nin politikalarını eleştiren ve onaylamayan tüm üniversite bileşenlerine diz çöktürülmesi ve üniversitelerdeki “ayrık otlarının temizlenmesidir”! Bunun adı faşizmdir!

Belirtmek istediğimiz diğer bir nokta ise mandacı arayışında olanlara dairdir! Mandacı tartışmasının hortlatılmasının tek amacının, “iç ve dış mihraklar” söylemiyle hali hazırdaki düşmanlaştırma politikalarını pekiştirmek olduğu açıktır! Üstelik bu tartışmayı açarken sanki Türkiye’yi emperyalistlerin üssü haline getiren; ABD istiyor diye Lübnan’a, Afganistan’a asker gönderip, Irak’a girebilmek için 1 Mart tezkeresini TBMM’ye getiren; kamu hizmetlerini uluslararası şirketlere peşkeş çekebilmenin derdine düşen; stratejik derinlik diye diye eli kanlı cihatçı çetelere her türlü desteği sunanların kimler olduğu ortaya saçılmışken, söylenenler inandırıcı olmaktan uzak ve gerçeği yansıtmamaktadır!

Söz konusu bildiriyi düşünce ve ifade özgürlüğü, akademik özgürlük kapsamında görmeyerek soruşturma tehdidinde bulunan YÖK, imzacıları ‘mandacılarla’ ilişkilendirip vatana ihanetle suçlayan Cumhurbaşkanı ve akademisyenleri ‘hainlikle’ itham eden medya kuruluşları bir gerçeği unutmamalıdır! Ne soruşturmalarınız, ne tehditleriniz ne de propagandanız hakikati çarpıtmaya, gizlemeye ve bizleri sindirmeye yetmeyecektir!  Unutmayın ki tarih, bizleri de engizisyon mahkemelerinin karşısında doğru bildiğini söyleyenleri yazdığı gibi yazacaktır!

Malatya Barış Bloğu olarak, öncelikle bildiriye imza atan tüm akademisyenlerin can güvenliğinin sağlanmasını talep ediyor, bunun sağlanması için de tüm gücümüzle hareket edeceğimizin bilinmesini istiyoruz!”

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Abdulvahap K. dedi ki:

  Kan ve gözyaşı bitsin sebep olanlar hesap versin…

 2. ahmet demirtaş dedi ki:

  timur kardeş norveçin oslo şehrinde rayhanlıya bir bomba atarız sonra suriyeye gireriz diyen dedemmi kim olduğunu herkes biliyor vatana ihanet sence hangisi acaba..

 3. Erkan dedi ki:

  Katil dediğiniz Polisten şimdi de sözde akademisyenleriniz için koruma talep ediyorsunuz.. Sizin gibi insanlarla aynı işi yapmaktan utanıyorum…

 4. eyyup dedi ki:

  Allah Razı olsun güzel cevap

 5. caner dedi ki:

  sizin bu barış duyarlılığınızın ne hikmetse tek taraflı ve bölgesel olarak tetiklenen bir özelliği var. bu tavrınız barış yanlısı değil yangını iyice körükleme isteğinden gelmekte, nacizane tavsiye bozguncuları değil huzur sağlamaya çalışanları destekleyiniz.

  1. ahmet demirtaş dedi ki:

   caner kardeş huzur barışla olur o yangın senin evine sıçrasa acaba bu kadar rahat konuşabilecekmisin.

 6. Kerim Dayı dedi ki:

  Değişmeyen zihniyet.geç bunları siz hala hainleri savunan kafadasnz.

  1. ahmet demirtaş dedi ki:

   barışa tahammülünüz yok anlaşılan siz savaşı çok seviyorsunuz.

 7. yağmur dedi ki:

  millet adına konuşma 1 kasımda millet söyledi

  1. ahmet demirtaş dedi ki:

   millet söyledide hani terör bitecek dediler ne oldu hergün askerimiz polisimiz sivil insanımız ölüyor. yazık yazık bu ateşe su dökmezsek hepimiz yanarız.

   1. timur dedi ki:

    ahmet demirtaş benim evime her gün ateş düşüyor şehit haberlerini aldıkça. sivil halk deyipte pkk yı bize masum vatandaşlar gibi savunmayın herkes ne olduğunu biliyor. barış sürecinde maşallah sivil halk! hiç boş durmamış nerede boş yer varsa oraya bomba gizlemişler. şunuda unutmayın biri evinize girip evinizi talan etmeye ailenize zarar vermeye kalkarsa onu bertaraf etmek sizin göreviniz mi yoksa gel bakalım oturup anlaşalım sana evmin bir odasını vereyim sen odana çekil ye iç yat ben sana bakarım hiç bişey istemiyorum senden demekmi göreviniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."