Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Binlerce Tütün Üreticisine ‘Ölün’ Diyorlar”

“Binlerce Tütün Üreticisine ‘Ölün’ Diyorlar”
 • 01.10.2017
 • Ağbaba tütünle ilgili yasağa tepki gösterdi ve “Kayısı para etmediği için başta Doğanşehir ve Akçadağ olmak üzere Malatya’da da çok sayıda üretici tütüne yönelmiştir. Bu gerçek bilinmesine rağmen torba yasaya eklenen madde ile Adıyaman ve Malatya’da binlerce tütün üreticisine ‘ölün’ denilmektedir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Torba yasa tütün üreticilerinin sonunu hazırlıyor. Tarlasını, emeğini, geleceğini tütüne bağlamış, tek geçim kaynağı tütün olan binlerce insanı açlığa mahkum ediyor. Bir sigara şirketi için binlerce tütün üreticisi feda ediliyor” dedi.

Hükümetin meclise gönderdiği torba yasaya tepkiler devam ediyor. Başta motorlu taşıtlar vergisi zammı olmak üzere torba yasanın zamları tartışılırken, Adıyaman ve Malatya’da binlerce tütün üreticisi torba yasada tütün üretimi ve satımını yasaklayan madde ile şok oldu. Adıyaman ve çevresinde yetiştirilen sarmalık tütün için yasal düzenleme beklenirken, torba yasa ile tütünün tamamen yasaklanması büyük tepki topladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Binlerce üreticiyi açlığa, yoksulluğa mahkum etmek istiyorlar. Yapılan düzenlemeyi kabul etmek mümkün değil” dedi.

TÜTÜN ÜRETİCİSİNE ‘ÖLÜN’ DİYORLAR
AKP hükümetinin üreticiyi hep üvey evlat olarak gördüğünü belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Torba Yasa ile tütünün ipinin çekildiğini belirtti.

Torba yasa düzenlemesi ile makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurulması, satılması, bulundurulması ve nakledilmesi yasaklanacağını,bunları satanlara, satışa arz edenlere, bulunduran veya nakledenlere 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verileceğini,sarmalık kıyılmış tütün üretenler ile satan, satışa arz eden, nakleden veya bulunduranlara 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağını kaydeden Ağbaba, “Tütün Adıyamanlı üreticinin mazot parası,evlenecek kızın çeyiz parası, hastanın ilaç parasıdır. Tütün Adıyaman’ın yaşama kaynağıdır. Son yıllarda kayısı para etmediği için başta Doğanşehir ve Akçadağ olmak üzere Malatya’da da çok sayıda üretici tütüne yönelmiştir.Bu gerçek bilinmesine rağmen torba yasaya eklenen madde ile Adıyaman ve Malatya’da binlerce tütün üreticisine ‘ölün’ denilmektedir” dedi.

AKP, HERŞEYİ TERSTEN ANLIYOR
“Çaya, fındığa teşvik verip, tütün üreticisine hapis cezası vermek ,yaklaşık 100 bin kişi işinden ekmeğinden etmek insafsızlıktır” diyen Ağbaba, “Oysa kaçak sigarayla baş edebilmenin en gerçekçi ve sağlıklı yolunun yasal yollarla tütün üretiminin sağlanması, üretimin teşvik edilmesidir. AKP Hükümeti her şeyi tersten anladığı için üretimi teşvik etmek yerine yasaklama yolunu seçiyor. Binlerce üreticiyi açlığa ve yoksulluğa mahkum ediyor. Bir hükümet yetkilisi de çıkıp tütün üretimini neden yasakladığını açıklamıyor.Bu tavrı anlamak mümkün değil” dedi.

YABANCI ŞİRKETLER İSTEDİĞİ İÇİN ÜRETİMİ YASAKLIYORLAR
AKP Hükümetinin kendi üreticisini görmezden gelip uluslar arası şirketlerin isteklerini yerine getirdiğini kaydeden Ağbaba, “Torba yasa içerisine gizledikleri bir madde ile dünyada sadece bir firmanın üretip sattığı dumansız sigaraya onay veriliyor.Torba yasaya “Sigara ve diğer tütün mamulleri kategorisine girmeyen yeni tütün mamulleri” ifadesi eklenerek “yeni tütün mamullerinin” hem Türkiye’de üretilmesine hem de bu ürünü üretenlerin yurt dışından ithalat yapmasına izin veriliyor.Dumansız sigara cihazını dünyada sadece bir yabancı sigara şirketi üretiyor. Yani AKP hükümeti bir uluslar arası sigara firmasını mutlu etmek için binlerce tütün üreticisini açlığa mahkum ediyor. Torba yasa bu şekilde yasalaşır ise TBMM bir şirket için hazırlanmış maddeyi onaylayarak kendi tütün üreticisini yok edecektir.”dedi

MECLİSTE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ
Ağbaba “Madde mutlaka torba yasadan çıkarılmalı, Adıyaman ve Malatya’da tütün ekimi yapan binlerce üreticinin kaygılarına son verilmelidir.Yasa mecliste görüşülürken tütün üreticilerimizin yanında olacağız, yasanın meclisten geçmemesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Demir dedi ki:

  Yahu şurada yorum yapanlara inanamıyorum resmen zehiri savunuyorlar. Sn. Cumhurbaşkanı bu sigarayı içmeyin diyor. Sigarayı içinden çok üreten günahkarsın. Aklınızı başınıza alın lütfen sigara zehirdir.fasulye, nohut, pancar, mısır ekin ama Allah rızası iÇin zehir etmeyin. Özellikle celikhanda yasaklanmalı.

 2. 44malatya dedi ki:

  Tutune.pancara.kota.uygulayarak.insanlari.olume.terk.ediliyor.ama.akp.vekilerinden.ses.cikmiyor.ancak.meydanlari.bos.buldularmi..insanlarin.dini.duygularindan.soz.ederler.

 3. erdal dedi ki:

  yorumlara bakınca sanırsınızki yerli tütün yasaklanınca ahali bir daha sigara içmeyecek.(ki temennimiz o yönde)Ama bu imkansız peki ozaman ne olacak yabancı sigara firmaları parayı kazanacak.Sonra bizim çifçimiz onların apartmanında , villasında kapıcılık yapacak.ve böylece bu yorum yapan arkadaşlar daha mutlu olacak…Burada yorum yapanlara tavsiyem bi kez doğanşehire, çelikhana,adıyamana gitsinler ama gitselerde görmezlerki herkesin hayalinin, ekmeğinin çocuğunun okul parasının tütün olduğunu

 4. kadir toy dedi ki:

  ben c.h.p.liyim akp nin çok icraatlarını beğenmem ama bu yasağı takdirle karşılıyorum.sayın vekilimiz veli bey benim dostumdur ama lütfen siyaset yapacağım diye lütfen gerçekleri sapıtma.ben bir ay önce dopanşehire bir arkadaşımı ziyarete gittim.inanın çok üzüldüm.tütün zehirdir tıbben ispat edilmiştir.akciğeri kanseri ve astım koa ölümcül hastalıklardır.bunların sebebi yüzde yüz tütündür.o araziye başka mahsulde ekebilirler ama tütün karlı diye hep tütüne yönelmişler sigara pahalı olduğu için.sayın değerli arkadaşım veli bey insanları öldüren zehiri sakın savunma.bir bilgin siğara için aynen şöyle diyor.sigara içmek demek yavaş yavaş intihar etmek demektir.onun için sakın insanları zehirliyen maddeleri ekenleri desdeklemeyin.tütünün kilosu 50 tl diye buğday ve diğer mahsul ekmiyorlar tütün ekiyorlar.biz c.h.p.z sakın yanlışı desteklemeyelim.ve çok doğru bir yasaklama

 5. Ali dedi ki:

  Ben AK partiliyim diye söze başlayanlar neden böyle bir ifadeyi kullanmak zorunda kalıyor?
  Yanlışın AKP’sı CHP’lısı olmaz
  Vicdan yapmayın bunun hesabı burada değil hakkı huzurda sorulur.

 6. ali dedi ki:

  Senin Allahına kurban Ağbaba Malatyanın tek sahibi….

 7. Kılıçarslan dedi ki:

  Alican Beyle, Abuzer bey lerin paylaştığı doğrulari paylaş mamak elde değil,doğruları görmeyip,her şeyi halının altına süpürmesin,siyasiler Meyva Sebze,Cenneti Malatyamızı kökten öldürdüler çiftçinin malı para etmeyince dikimi serbest SATIMI yasak olan TÜTÜNE yöneldi millet birde tütünü alıp parasını getirmeyen Dolandırıcılar var,hırsızlar var tütünü çalan,Emniyet,Jandarma işlem yapamıyor niye ………tütün yasak……..Allah bu üreticilerin yüzüne baksın…………….

 8. Turgay karakus dedi ki:

  Aylardır emek verdiğimiz gece gündüz tarlada alın teri döktüğümuz tütünü eğer yasaklarlarsa artık bizde alın teri dökmeden para kazanmanın yoluna çıkacaz zaten memlekette iş yok 4 yıl üniversite okuduk atanamadık kendi ekmeğimizi kazanmak için tarlada yattık aylarca ama illada tüm yollarımızı kapatacaklar sa bize de başka çare kalmaz

 9. Erdal dedi ki:

  Besicinin yüzü on yılda bir güler hemen medya başlar et fiyatları el yakıyor.tütün 50 yıldan beri ilk defa para eder medya vatandaş elele yasaklansın.peki bu kadar fiyatları sizi rahatsız ediyorsa neden mtv ye gık Yok,mazottan haberi olan varmı mesela demir fiyatlarından ki 2 katını geçti,çimento fiyatını bilen varmı ne kadar zam yediğini.uzatmadan söyleyeyim gözünüz çiftçiyi kesiyor çünkü örgütlü değil olan stk larında yöneticilerinin hiçbiri çiftçi değil ya emekli memur yada siyasetin kontrolüyle gelen birileri.bu arada mesela bu sulama birlik baskanlarina bakalim hangisinin kaç dönüm arazisi var kendi birlik bölgesinde

 10. Demir dedi ki:

  Çok yerinde bir karar sayin cumhurbaskanimizda sigaraya karsi . ucuz olduğu için çocuk kullanıcı sayısı çok arttı. Hepimizin çoluğu çocuğu var resmen zehir tacirliği yapılıyor kontrol yok. Zaten cimerden cumhurbaşkanımizada çok şikayet gitmiştir. Özellikle Çelikhan da yasaklanmalı.

 11. Erdal dedi ki:

  Yorumlara bakıyorumda çiftçi nin ürününün 1 kez para etmesi herkesi ne kadar üzmüş.ama fazla üzülmeyin arkadaşlar bakın torba yasada zaten yasaklanınca oda para etmez ve çiftçi yine fakir kalır.hadi gözünüz aydın köylü üretici düşmanı arkadaşlar.

 12. Alican dedi ki:

  Ben akpartiliyim özellikle kıyılmış tütün içerim lakin tütünlere karıştırılmadık hile hurda kalmadı..Kimyasal gübre,emvay çeşit tarım ilacı,kükürt bazlı sarartma,son zamanlarda gene kimyasal boya ile sarartmaya başlayıp bilhasa tütün içen vatandaşların adeta sağlığını para hırsından dolayı hiçe sayıyorlar.Nikotine extradan zehirlerin en alası kimyasal maddeler ekleyip…İnsaf be para bu kadarmı gözünüzü kararttı?.Artık kıyılmış tütün içen arkadaşlar bu tütünü içmekten vaz geçin.Bu şekilde yetiştirilecekse acilen yasaklansın,,acilen!!!.Hayatınız bu kadar ucuz değil.Lakin yasağa gelince hükümet sigara mamullerini özellikle dış kaynaklı üretilmiş sigaraları yasaklamayıp ta sadece vatandaşın geçimi,uğraşı olan tütün yetiştiriciliğini tümden yasaklayıp,cezalandırmayı düşünürse vallahi ben vatandaşımdan yana olurum.Hükümetler gelip geçicidir.Dolayısıyla orta yol bulunabilir tütün ekimi kayıt altına alınabilir.ekim standarları uygulanabilir.Gelir kaybı düşünülüyorsa devlet bunda da haklıdır.Domates,kaysı pancar,fındık üreticisi nasıl vergisini veriyorsa tütün ekiciside versin..Hükümet sigaraya karşı savaş açmış zam verirken yerli yabancı ayırımı yapmıyor..Lakin gel görki gelen bu zamlar kayıt dışı tütüne menfii yönde yeni yönelimler,yeni fırsatlar doğuruyor..Son iki yıl içerisinde ellİ altmış tl kilosu satılan kıyılmışş tütün 150 tl!yi buldu ben haksızmıyım arkadaşlar?..Bu şartlar hiç adil değiL..Bir anda bu kadar palazlanan vergi kaydı ve şartı olmadan ekilen tütün fiyatı tabiki birilerininde gözünden kaçmaz.

  1. Erdal dedi ki:

   Alican bu arada domates ,pancar,fındık üreticisi nasıl vergi veriyor anlatırmısın.merakla bekliyorum.ha bide yorumunda bu şartlar adil değil demişsin hangi şartlar adil onuda eklersen bizde senden öğrenmiş oluruz

  2. Erdal dedi ki:

   Alican senden cevap bekliyorum şu vergilerle ilgili

 13. elk dedi ki:

  suriyeliler bayram tatilinde evlerine dönüp 1 ay kaldılar ve geri döndüler madem gidip kalabiliyorlarsa niye geri geliyorlar.. Sigara tütün ve mamülleri ne kadar yasaklansada üretici memmnun

 14. Malatya Beko dedi ki:

  Çiftçiye destek verilmediği köşeye itildiği sürece bunun yaptırımları çok ağır olacaktır.

 15. VAHİT VAR dedi ki:

  BEN AKPARTİLİYİM AMA YANLIŞLAR ÇOK YAPILIYOR.SURİYELİLERİ GETİRMEK ÇOK
  YANLIŞ OLDU,TÜTÜNÜDE YASAKLARSA BUNUDA YANLIŞ YAPARLAR.OKADAR DELİKANLILARSA TÜTÜN MAMÜLLERİNİ KOMPİLE YASAKLASINLAR

 16. Mehmet dedi ki:

  İstanbul da yasıyorum, bılen herkes tutun satan dükkanlardan tutun alıyor yada sarılmış hazır olandan alıyor, paketi 3/4 tl den kapıs kapışta gıdıyor..13 tl sıgaraya verecegıne ayda 300/400 tl ye tutun alarak tasarruf yapıyorlar. Anlaşılan bu olay sigara firmalarını bayagı etkılemıs,,, yasa bundan çıkıyor. Çok beğendim, aferım hükümet… emekliye vur, asgari ücretliye vur, işşiz olana vur, cıftcıye vur, hayvancılığa vur… zengını iyice zengın et.. akp oy verdım yıllarca artık yeter. Sizin gitme zamanınız çoktan geldi gecıyorda… yol yaptım, köprü yaptım da kurtaramaz sizi…halkın alt tabakası sürünüyor… Çanakkale’de vatanı gerçek halk garıban halk kurtardıysa bu halk sizi de indirecek. Zengın kurtarmayacak sizi…ama duyarsız halk işte yine yüzde 70 alırsa şaşırmam.. nasıl olsa vatan mıllet Sakarya edebıyatı yapıp alt tabaka halk sürünmeye devam.

  1. ali veli dedi ki:

   Altı üstü 115 dönüm yerde ekilen Çelikan Tütünü değil tüm Türkiye’de tüm dünyada satılıyor. Ne bereketliymiş mübarek, tarlaları Adıyaman Şeyhi mi ekiyor ne!

 17. ramazan dogan dedi ki:

  Olması gereken devletin sigara fabrikalarini yeniden açması köylünün tütün ekmesi bu tütünleri devletin alması vergi kaybından dolayı kaçak tütün satisinin yasaklanması devletçe üretilen sigaraların makul fiyata satılması ve Amerika sigaraların dan vatandaşın kurtulmasi.

 18. abuzer dedi ki:

  veli ağbabayı sevmem amma adam doğruları söylüyor. gerçek neyse haykırıyor iktidardaki malatya akp vekilleri eleştirmekten bile korkuyor, kaysı para etmedi tütün biraz para edince binlerce aile umudunu tütüne bağlamışken kalkıpta son dakika golü atıp adeta ölün demek değilde nedir? bugünlerde hükümet kendi ayağına sıkmaktan başka bir icraat yapmıyor.birileri kalkıp diyorki reis bu işe bir el atsın bunu diyen kişi hemde milletvekili sen bu işe el atmayacaksan ne işin vardı mecliste !!

  1. Erdal dedi ki:

   Ağbabayı neden sevmiyosun hesabına gelmeyen doğrularıda söylediği için olmasın

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."