Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Bir “Milli Barajı” Projesi Vardı!

Bir “Milli Barajı” Projesi Vardı!
  • 27.12.2015

Battalgazi ilçesindeki tarım arazilerini sulanabilmesi meselesi Malatya’da her dönem sorun olarak ortaya çıkıyor.  Bugünlerde Battalgazi’deki tarım arazileri için can suyu olarak Beylerderesi’ne yapılacak olan baraj projesi gösteriliyor. DSİ, daha önce Beylerderesi’ne baraj yapılması hususunda olumsuz rapor sunarken, son olarak siyasi baskılarla bölge de yeniden bir çalışma başlattı. Bir dönem Battalgazi’nin sulama suyu sorunu için Karakaya Baraj Gölü’nden pompayla su alınarak, kurulacak olan göletten sulama suyunun dağıtılması gündeme getirilmişti. Aslında bugün yaşanan Battalgazi’nin su sorunu, 1960’lı yılarda da yaşandığı ve o dönem ilçeye yakın noktada “Milli Barajı”nın kurulması için çalışma yapıldığı ve daha sonra bu projeden vaz geçilerek, Battalgazi için Çat Barajı projesinin gündeme alındığı görünüyor. 

TARİH: 3 TEMMUZ 1975

SORU: DERME SUYU DEPO EDİLSİN… AMA BİRKAÇ KİŞİNİN ÇIKARI İÇİN ENGELLENİYOR

Dönemin Malatya Senatörü Hamdi Özer’in Cumhuriyet Senatosu Başkanlığına verdiği ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği 3 Temmuz 1975 tarihli soru önergesinde, “Malatya ilinin eski Malatya bucağına ait arazinin sulanması için Derme suyunun depo edecek bir gölet projesi mevcuttur. Sarılık mevkiine yapılacak bu göletle 6 ay süre ile boşluğa terk edilen Derme suyu depo edilecek ve çok geniş bir alan sulanmış olacaktır. Birkaç kişinin çıkarına aykırı olduğundan geri bırakıldığı ileri sürülen bu gölet, bölge halkının yararına ne zaman yapılacaktır.”

TARİH: 21 AĞUSTOS 1975

CEVAP: MİLLİ BARAJI EKONOMİK GÖRÜNMEDİ, BURASI İÇİN ÇAT BARAJI YAPILACAK

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Selahattin Kılıç, Cumhuriyet Senatosu Malatya Üyesi Hamdi Özer’in soru önergesine yazılı olarak 21 Ağustos 1975 tarihli yazı ile cevap veriyor. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Selahattin Kılıç imzalı, “Cumhuriyet Senatosu Malatya Üyesi Sayın Hamdi Özer’in Malatya ilindeki Derme suyuna ilişkin yazılı soru önergesinin cevabıdır” şeklindeki açıklama şu şekilde; “Önergede söz konusu edilen Malatya-Eski Malatya-Sarılık mevkiindeki Derme suyundan düşünülen depolama projesi 1966 yılında istikşafi etüdü hazırlanmış olan Malatya-Milli Barajıdır. 

Milli Barajı, rezervuarındaki keşif meyve bahçeleri dolayısıyla ekonomik bulunmamıştır. 

Derme suyu, menbalarının kış sularını biriktirecek olan Milli Barajı’nın inşasıyla, Malatya ovasında ilave olarak ancak 875 hektar arazi sulamak mümkün olmaktadır. Oysaki bugün Malatya Ovasında sulama suyu açığı olan arazi 4-5 bin hektardır. 

Bu husus göz önünde bulundurularak proje daha geniş kapsamda ele alınmış ve yukarıda sözü edilen arazilerin su açığını kapatmak üzere Abdülharap Gölü ayağında bir barajın (Çat Barajı) etüdüne başlanılmış bulunmaktadır. Çat barajının temel ve malzeme etütleri hemen hemen ikmal edilmiş olup, teknik yapılabilirliği saptanmış durumdadır. 

Çat Projesinin tahakkuku halinde, hem Malatya Ovasının tüm su açığı kapatılmış olacak ve hem de Çerkezyazısında 10 bin hektar arazi daha sulanmış olacaktır.

1976 yılı sonuna kadar fizibilite etütlerinin tamamlanması programlaştırılan Çat Projesi, bu etütler sonunda teknik ve ekonomik yönden yapılabilir bulunduğu takdirde, bütçe imkanlarına bağlı olarak inşaat programlarının hazırlanması sırasında göz önünde bulundurulacaktır.”

DERLEYEN: Burhan KARADUMAN- Yeni Malatya Gazetesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."