Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

“Birbirimize Her Alanda Sahip Çıkalım”

“Birbirimize Her Alanda Sahip Çıkalım”
 • 11.10.2018

İstanbul- Yenikapı’da düzenlenen 2. Geleneksel Malatya Tanıtım Günleri, açılış töreniyle başladı.

Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF)‘in organize ettiği Malatya’nın tarihi, kültürel, yöresel ve turistik değerlerinin yer aldığı ve Yenikapı’da gerçekleştirilen tanırım günlerinin açılış töreni Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra açılış konuşmasını yapan MADEF Başkanı Yılmaz Durmuş, Malatya’nın adını tarihe altın harflerle yazdırdığını ifade ederek, İstanbul’da Malatya tanıtım günlerinin bu sene ikincisini düzenlediklerini kaydetti.

Durmuş, Malatya sevdasıyla gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek, “Biz, Malatya Tanıtım Günleri’ni geleneksel hale getirmeyi amaç haline getirdik. Bu yıl ikincisini yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gönlünü Malatya sevdasına kaptırmış, gece gündüz dur durak bilmeden Malatya ve Malatyalıları hak ettiği yere taşımak için gayret ediyoruz” dedi.

Malatya Tanıtım Günleri’ni Malatya’ya yakışır bir şekilde yaptıklarını kaydeden Durmuş, “Dört gün boyunca bir milyon kişiyi ağırlayacağız. Malatyalı olsun olmasın herkesi Malatya’nın kültürünü tanımaya davet ediyoruz. Dernek olarak kurulduğumuz günden bugüne Malatya marka değerine çivi çakacak çekiç olmaya talip olduk. Bizler için asıl olan Malatya ve Malatyalılardır. Malatya olarak iddialıyız” diye konuştu.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (TSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ise “MADEF’e böyle bir programı düzenlediği için teşekkür ediyorum” dedi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da, “Geçen yıl Malatya tanıtım günlerine İnönü Üniversitesi olarak katılmıştık, bu yıl iki üniversite; Turgut Özal Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi olarak katılıyoruz. Malatya tanıtım günlerini verimli, başarılı, güzel geçeceğinden eminim. Coşkulu geçeceği açılışından belli” şeklinde konuştu.

AKP Malatya İl Başkanı İhsan Koca da Malatyalıların her yerde Malatyalılığını ortaya koyduğunu ifade ederek, “Malatyalılar, İstanbul’da da varlığını hissettirdi” dedi.

İstanbul Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ise şunları ifade etti:

“Malatyalı olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Malatya Tanıtım Günleri’nin ikincisini yaşıyoruz. Geçen sene göreve başladığımda ilkini gerçekleştirdik. İkinci tanıtım günlerinde hep birlikteyiz. Sonsuz destek verdiğim bu programın tanış için emeği geçen tüm hemşerilerime sonsuz teşekkür ediyorum. Malatya Tanıtım Günleri’nin kayısı tadında geçmesini temenni ediyorum.”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da “Malatya’yı tanıtırken Anadolu’yu anayurt yapan medeniyetler merkezi, destanlar şehri olarak tanıtıyoruz. Bu organizasyonun Malatya’nın tanıtımında önemli bir rol oynayacak” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat İstanbul’a Malatya’nın selamını getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Malatyalı her yerde dört dörtlük durur, tavır sergiler. Belki bir ipiyle buraya geldi, Malatyalı ruhuyla burada çalışarak bir yandan işini, bir yandan çevresini büyüttü. Hem doğduğu hem de doyduğu yere vatandaşlık, kadirşinaslık yaptı. Malatya’yı sizlere getirdik. Valilik, belediyemiz, sivil toplum kuruluşlarımızla, üniversitelerimizle sizlerle birlikte olmak için, Anadolu’nun 81 vilayetinin kardeşlerimizle buluşmak için Malatya’yı ayaklarınıza getirdik. Malatyalı kardeşlerimiz Malatya’ya sahip çıkıyor. Türkiye’nin dört bir yanından hemşerilerimizi de Malatya’ya bekliyoruz. MADEF ve diğer sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte dört gün birlikte olacağız.”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da “İkinci Malatya Tanıtım Günleri, Malatya’mız için marka değer oluşturuyor. Malatyalı yöneticiler olarak burada Malatya’mızı en güzel şekilde tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Malatya’nın sosyal, kültürel, sportif yönlerini getirdik” dedi.

MHP Malatya Milletvekili Celal Fendoğlu ise “Konuşmacı arkadaşlarımızın bakış açısı farklı ben farklı bir açıdan bakıyorum. Biz, bizi tanıtacaksak eğer beş yıldır yapılmayan Malatya fuarını uluslararası fuar niteliğine kavuşturmadığı sürece Malatya, İstanbul, İzmir’de yaptığımız toplantılar birbirimizi ağırlamaktan öteye gitmez. Bu gibi etkinliklerin olmasıyla esnaflar artı bir kazanç sağlıyorlar. Dükkanlardan sadece iki tane Malatya’dan gelen vardı, diğerleri İstanbul’da yaşayan ve birbirleriyle ticaret yapan insanlar. Biz, bu tanıtımı yapmak istiyorsak, ‘Malatya’ya ne kazandırabiliriz, Malatya’ya faydamız ne olabilir?’ bu olmalıdır. Yapılan bütçe bir trilyonun üzerinde yazık değil mi? Tanıtım günleri tabi ki güzel ama bu şekilde olmaması lazım. Bazı gerçekleri söylemek istiyorum. Bir Malatyalı olarak, Malatya’nın bütçesini savunan birisi olarak söylemek zorundayım. Biraz daha gerçekçi ve yapıcı olursak biz Malatya’ya o zaman katma değer sağlarız” şeklinde konuştu.

AKP İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç ise “Dünya çalkantılı bir dönem geçiyor. Bu çalkantılı dönemde Türkiye’nin sesi çıkıyoruz, itirazı çıkıyor. Güçlü Türkiye’ye tüm insanlığın ihtiyacı var. Bizde Malatya olarak Türkiye’nin sigortasıyız. Adına Malatya Tanıtım Günleri demeyelim, Malatya’nın Muhabbetine Katılım Günleri diyelim” ifadelerini kullandı.

AKP Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık da İstanbul Valisi Vasip Şahin’e Malatya Tanıtım Günleri’ne verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, “Biz, İstanbul’da öğrenciyken hatırlarım, arabanın plakası 44 olduğunda sinyal yaparlardı. Malatyalılık böyle bir duygu, şehrin dışına çıktığınızda bu duygu daha da yoğunlaşır. Fendoğlu’nun Malatya hassasiyetinin çok yoğun olduğunu biliyorum. Dikkat çekmek istediği konunun çok daha sağlıklı bir sürecin yönetilmesi olduğu kanaatindeyim. Tanıtım günleri Ankara ve Malatya’da da yapıldığında hemşehricilik duygusu yoğun yaşanan bir duygudur. Malatyalı olup, kendini Malatyalı hissedenlerde bu duyguyu yoğun yaşar. Bu bir araya gelmek için bahanedir. Ben bu vesileye katkı sunan, gece gündüz çalışan MADEF Başkanı Yılmaz Durmuş ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 2019’da yerel seçimler var, Allah nasip ederse 81 ilde AK Parti’yle bütün damga vurmak istiyoruz. Malatyalı sayısını artırmak da İstanbul’daki Malatyalılara düşüyor. Turgut Özal’ın söylediği gibi ‘Dört dörtlük bütün hemşerilerime, eşi bulunmayan memleketim Malatya’ya’ canı gönülden sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

AKP Malatya Milletvekili, MKYK Üyesi, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında şunları ifade etti:

“Malatya Tanıtım Günleri’nde sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Bu tip organizasyonlar, gurbette insanlarımızı bir araya getirme noktasında önemli Mehmet ağabey bir eleştiri getirdi. Niye Malatya’da Kayısı Festivali yapmayalım diye? Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımızı da bunu ilan etti ve Malatya’da uluslararası kayısı festivalini gerçekleştireceğiz. Malatya’da yeni bir fuar alanını gerçekleştireceğiz. Örnek fuar kentlerinden birisi de Malatya olacak, Türkiye’nin dört bir yanı ve dünyadan katılım olacak. Umuyorum ki buradaki tanıtım günleri boyunca Malatya kültürünü yansıtabilmemiz. Önemli olan Malatya’nın özünü, rengini, çiçeğini burada ortaya koyabilmemiz. Malatya, kimlikli şehirlerden birisi. Biz yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi bozmayalım, birbirimize her alanda sahip çıkalım. Biz güçlü olursak, Türkiye güçlü olur. Önümüzde yerel seçimler var. İstanbul’da göstereceğiniz birlik ve beraberlikle yerel yönetimlerde daha çok Malatyalı hemşehrilerimizi görmek istiyoruz. AK Parti’yi sahiplenmeniz, siyaset yapanlarında o noktada belediye başkanı olmasını istiyoruz. Biz, özellikle Türkiye’nin kalkınması noktasında atmış olduğumuz yeni adımlarla inşallah bu tanıtım günleri, fuarlarla kalkınmasını sağlayarak, yolumuza devam edeceğiz.”

Malatya Valisi Ali Kaban da “Tanıtım hadisesi çok uzun soluklu bir hadise. Sürekli yapılması gereken bir olaydır. Bu anlamda bu tanıtıma dair veyahut burada buluşmamıza vesile olan bu tip faaliyetlere dair çalışmalar ehemmiyet arz ediyor. MADEF’e ve emeği geçenlere ve katılımlarıyla destek veren Malatyalı kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Malatya bir yandan tanıtıma ihtiyacı olmayan bir şehir. Şehir ve mekanlar vardır, bu mekanlar için ciddi hikayeler oluşturmanız lazım ama mekanlar vardır ki Malatya onlardan biridir, 15 aydır Malatya’dayım ve her seferinde yeni bir zenginliğini keşfediyorum. Bir mekan olarak hikaye uydurmamıza, yeni bir şey söylememize gerek olmayan tarihi, coğrafya ve insan ilişkileriyle kendisini fazlasıyla ifade eden bir şehir. Ancak biz bunu yurt içi ve yurt dışında bir şekilde ifade etmemiz gerekiyor. Valilik olarak bu anlamda geçtiğimiz yıldan bu yana bir yenilik, katkı olarak ana konu başlıkları belirledik. Bunlardan birisi Arslantepe Höyüğü ve ele geçen bütün dünyaya mal olmuş evrensel değerler ve Malatya’nın gastronomi etkinliklerdir. Bu anlamda değişik materyaller hazırladık. Valiliğimizin standında bunlar görülebilir” şeklinde konuştu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin de İstanbul’a gelen Malatya’ya hoş geldin diyerek, “Bura şuanda Malatya’dır. Biz, Malatya’yı yaşıyoruz. O sıla hasreti bir nebzecik dinmiş oldu. Malatya gerçekten kimliği, kişiliği olan ve kendini ispat etmek, tanıtmak zorunda olmayan bir şehir. Ama bunu İstanbul’dan esirgemeyin, mahrum bırakmayın. Malatya’da iki sefer görev yaptım. Aile olarak Malatya üzerimizde tesirleri bulunan bir il oldu. Malatya’yı seviyorum, beni görenler Malatyalı olup olmadığım hususunda sorguluyorlar. ‘Malatyalısın’ dediklerinde onur, gurur duyuyorum. Bir şehirde yaşamak istiyorsanız aradığınız özellik, imkan ve alanlar vardır, bunları Malatya’da bulmak mümkün” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Malatya Tanıtım Günleri’nin açılışı gerçekleştirilerek, stantlar gezildi.

Açılış törenine; İstanbul Valisi Vasip Şahin, Malatya Valisi Ali Kaban, AKP Malatya Milletvekilleri ve MKYK Üyeleri Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, eski Milli Eğitim Bakanı Metin Emiroğlu, CHP eski Milletvekili Gülay Yedekçi, AKP Malatya İl Başkanı İhsan Koca, İstanbul Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) Başkanı Yılmaz Durmuş, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çok sayıda davetli katıldı.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mhpli dedi ki:

  Bu yazilarin hicbirini okumadim .. sadece mhp vekilini sozlerini iyi dinledim digerlerinin ne yaptigi ortada zaten malatyayi versen adlarina doymazlar. O yuzden FENDOĞLU sözlerini okuyun . Vatandaş ne diyor sa aynisini demiş.

 2. metin dedi ki:

  çok dikkat ettim SELAHATTİN GÜRKANI aralarına almıyorlar demekki korkuyorlar selahattin başkandan

 3. Abuzer dedi ki:

  Noldu CHP zihniyetini arkadaşlar Malatyalımızı tanıtılıyor sizin vekiliniz nerde zaten olumlu bir icraatınız olsun

  1. Vural dedi ki:

   Acaba sen malatyalımısın çok merak ediyorum

  2. BARAN dedi ki:

   Zaten Istanbulun yarısı Malatyalı neyin tanıtımı bu ,siz önce üreticinin elinden yok paraya alınan ürünün aracılar tarafından fahiş fiyata satılmasına çare bulun.Gitmiş halay çekiyorlar milletden gasp ettiğiniz su paraları ile.

 4. MAMO dedi ki:

  ESENLİK BATMIŞ ,HESAP SORAN YOK
  GİTMİŞ İSTANBUL’DA HALAY ÇEKİYORLAR.

 5. MALATYA LI dedi ki:

  50 yıldır malatyada yaşıyorum daha kaysı kesmesi yiyemedim

 6. necati dedi ki:

  Malatya yı tanıtmak istiyorsanız Uluslararası kayısı festivalini düzenleyin artık.. boş işler boş..

 7. Yavuz dedi ki:

  Yapılan etkinliğin maliyetini merak eden ve bunu yayınlayacak cesaret ve yetkinlikte habercilerimiz olaydı iyiydi

 8. AHMET dedi ki:

  oraya giden resmiler kendi parasıyla gitse kaç kişi katılırdı devletin parasıyla poz guzel

 9. MUSTAFA dedi ki:

  Sayın milletvekili Celal Fendoğlu önemli bir noktaya temas etmiş.
  İşte farklı düşünceleri de dinleyin. Onlardan da yararlanın. Muhalaefeti de dinleyin.
  Ortak akılla hareket edin ki doğru olanı yapasınız.
  Ben yaptım oldu mantığıyla giderseniz geldiğimiz nokta burasıdır.

 10. Ali dedi ki:

  Yiyin için eylenin dostlar ekmek devletten su pınarbaşından..

 11. Ahmet dedi ki:

  Bu memlekette kriz varmı yokmu, bence sürekli krizde olan bir kesim birde sürekli kazanan refahı yüksek bir zümre var, yani dünü kriz bugünü kriz yarinide krizde olacak bir millet olduk. Malatyayı kime tanıtıyorsunuz Türkiye Cumhuriyetindeki tüm vilayetler birbirini zaten tanıyor bu nedir enerjinizi paranızı daha verimli kendinizi göstermeyecek yerlere harcayın.

 12. Vural dedi ki:

  Halktan yana olan yok bence hep bir birinizi agırlar oldunuz Allah rızası için biz vatandaşlara yardımcı olmak adına bir şeyler yapın biraz memleketimize insanımıza destek olacak şeyler yapın devamlı kendi nefsinize yapıyorsunuz gibi geliyor bence

 13. recai dedi ki:

  Milletin parasını çar çur etmeye devam

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."