Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

“Biz Kabile Devleti Değil, Türkiye’yiz”

“Biz Kabile Devleti Değil, Türkiye’yiz”
 • 25.10.2020

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Malatya 7. Olağan İl Kongresi’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, Hollandalı milletvekilinin ırkçı paylaşımı ile ilgili, “Faşizm bizim kitabımızda yok, sizin kitabınızda var. Bizim kitabımızda sosyal adalet var.” ifadesini kullandı.

Konuşmasına tüm Malatya’yı selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güz gelince bağlar döker gazeli, çok hasretlik çektim gurbet gezeli, yedi iklim, dört köşeyi dolaştım bulamadım Malatya’dan güzeli.” dizelerini okudu.

Malatya’nın 1365 yıl önce İslam ordularının, Hz. Muhammed’i dünya gözüyle gören kutlu insanların çiçeklendirdiği, Battalgaziler’in tarih yazdığı, Alparslan’ın gazilerine yoldaş olan, atlarına su, gönüllerine huzur veren bir şehir olduğunu dile getiren Erdoğan, “Malatya Selçuklu’nun mührünü taşıyan, Danişmentlere başkent olan, Yavuz Sultan Selim’le birlik olan şehir. Malatya İbni Arabi’lere, Sadrettin Konevi’lere adeta alevden bir gönül ırmağı gibi coğrafyamızı irfanla sulayan nice alimlere kucak açan şehir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Malatya’nın aynı zamanda Türkiye’ye çağ atlatan merhum Turgut Özal’ı da yetiştirdiğine işaret ederek, “İşte bu Malatya yol arkadaşı olursa ancak ülkesine ve milletine hayırlı insanlarla olur.” diye konuştu.

Malatya’nın yiğit insanlarının tarih boyunca olduğu gibi bugün de Türkiye’nin her mücadelesinde ilk safta yer aldığını ifade eden Erdoğan, AK Parti’nin 19 yıllık geçmişinde de bu kentin daima en önde olduğunu söyledi.

Erdoğan, 2019 seçimlerinde yüzde 68,5 oy oranıyla kendilerine olan desteği yenileyen Malatya’ya şükranlarını sundu.

“Depremin yıl dönümünde konut inşasını tamamlamış olacağız”

Malatya ve Elazığ’da meydana gelen depremleri hatırlatarak, tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, depremin hemen ardından yaraları sarmak için harekete geçtiklerini belirtti.

Erdoğan, “Yapılan tespitlerin ardından Malatya’da 1555 tanesi ahırlı köy evi olmak üzere toplam 5 bin 24 konut inşa etmek için çalışmalara başladık. Bugün Pötürge’de 208, Kale’de 238 konut olmak üzere 446 konutu vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Kalan konutlar da etaplar halinde teslim edilecek. İnşallah depremin yıl dönümünde konut inşasını tamamlamış olacağız.” dedi.

Depremin merkez üssü olan Elazığ’da da 1015 tanesi ahırlı köy evi olmak üzere 18 bin 868 konut inşa ettiklerini vurgulayan Erdoğan, bu konutların 2 bin 521’inin teslim aşamasına geldiğini, en kısa zamanda Elazığ’a giderek konutları bizzat vatandaşlara teslim edeceklerini dile getirdi.

Erdoğan, Elazığ ve Malatya’da 9 ay gibi kısa bir sürede konutları teslim aşamasına getiren bakanlığı ve yüklenici firmaları tebrik etti.

Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırma mücadelelerinin sembol şehirlerinden birinin de Malatya olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Şimdi ülkemizi 2053 vizyonuyla buluşturmaya hazırlanırken gözümüz yine Malatya’nın üzerinde olacaktır. Biz de Malatya’nın hem kalkınma gayretlerinde hem de yaşadığı felaketlerde hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu tarihi süreçte AK Parti 7’inci Olağan Kongresi’nin kritik bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum.”

Malatya’nın da her zaman olduğu gibi bu yeni dönemin lokomotifliğini üstleneceğini düşündüğünü söyleyen Erdoğan, kuruluşundan bugüne teşkilatlarda görev alanlara şükranlarını sundu, vefat edenlere de Allah’tan rahmet diledi.

Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinin uzun ve meşakkatli bir süreci ifade ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Bir yanda halka rağmen halkçılık, bir diğer yanda güya halkının yanında olduğunu ifade ederken halkının duygularını sömürenler. Güya ülkeyi asrileştirmek isteyen jakoben bir zihniyet, diğer yanda ise gönlü ve gözü milletimizle aynı istikamete bakan bir anlayış var. Milletimizin değerlerine savaş açanlar kimi zaman darbelerle, kimi zaman siyasi ve ekonomik krizlerle somutlaştığı şekliyle dışarıdan da destek almışlardır.” diye konuştu.

“Dün Kayseri’de de söyledim bu bir vaka”

Dünyanın pek çok yerinde ve bölgedeki kimi ülkelerde de benzer mücadelelerin yaşandığına işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülkelerin bir kısmında kendi tarihine, inancına, kültürüne yabancı hatta husumet besleyen yönetimlerin yol açtığı felaketlere şahit olduk. İşte şu son zamanlarda Fransa’nın başındaki zat şaşırmış, yatıyor, kalkıyor Erdoğan’la uğraşıyor. Ya önce sen kendine bir bak, nereye gidiyorsun bir ona bak. Dün Kayseri’de de söyledim bu bir vaka. Onun için bir hakikaten kontrolden geçmesi lazım. Bir de Hollanda’da bir milletvekili müsveddesi var. O da kalkmış bizimle ilgili yine bir şeyler yapıyor. Ya bir defa haddini bil, haddini bil, kiminle yol yürüdüğünü hiç hesap ettin mi? Haddini bileceksin. Faşizm bizim kitabımızda yok faşizm sizin kitabınızda var. Faşizmi Almanya’da yaşadık, İtalya’da yaşadık, nazizmi yaşadık. Siz onlarla beraber yol yürüdünüz ama bizim kitabımızda ne faşizm ne nazizm, bizim kitabımızda sosyal adalet var ve biz bu sosyal adaletle yol yürüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin yeri geldiğinde bir avuç ekmeği fakir fukara, garip gurebayla paylaşmasını bildiklerini ifade ederek, “Suriye’de bütün o zulme uğrayan o garip gurebaların yanına, imdadına kim, Türkiye koşuyor? Türkiye, biz koşuyoruz. Şu anda 4 milyon göçmeni topraklarımızda biz beslemiyor muyuz, biz barındırmıyor muyuz? Bir o kadarını da Suriye’de aynı şekilde biz beslemiyor muyuz? Bunu gören göz sizde yok. Sizin gözünüz var görmüyor, kulağınız var duymuyor, ağzınız var hakkı, hakikati konuşamıyor. Sizin benzerleriniz ülkemizde de var zaten. Onlara dersi inşallah 2023’te, 2024’te en güzel şekliyle vereceğinize inanıyorum.” dedi.

“Dünyayı yaşanmaz hale getiren güçler, oyunlarını bozduğumuz için bizi hedef tahtasına koymuşlar”

Bugün Türkiye’nin dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunu anımsatan Erdoğan, aynı şekilde milli gelirine göre en çok insani yardım gerçekleştiren ülkelerin başında da Türkiye’nin geldiğini, binlerce yıllık kardeşlik ve dostluklarının olduğu insanlara zor günlerinde el uzatmaktan, kucak açmaktan şeref duyduklarını vurguladı.

“Dünyayı yaşanmaz hale getiren güçlerin oyunlarını bozduğumuz, gerçek yüzlerini ortaya çıkardığımız için bizi de hedef tahtasına koymuşlar. Varsın koysunlar. Durmak yok yola devam.” ifadelerini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye’de briket evler yapıyoruz. İdlib’de evsiz kalanları bu evlere yerleştirmenin gayreti içindeyiz. Söz verdiler. Başta Almanya, ‘125 milyon avro destek veririz’ dediler. Ondan sonra 50 dereden 50 türlü su getirdiler. Yok Birleşmiş Milletler dediler, yok şurası dediler, burası dediler, bir Allah kuruşu yok. Bunların sözlerine inanılmaz. ‘Biz STK’lar ile bu yolda devam ederiz ve bu briket evleri de inşallah yaparız’ dedik. Orada emeği olan tüm STK’larımıza şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.”

“Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında yer aldığımız için suçlandık”

Erdoğan, Batı’dan teşekkür beklerken Türkiye’nin sınırları dibinde terör koridorları oluşturma gayretleriyle karşılaştıklarını dile getirdi.

Fırat’ın doğusunda bir terör devleti kurma hazırlığı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Libya’da ülkenin meşru yönetiminin yanında yer aldıkları için destek beklerken Türkiye’nin iftiralar ve ithamlarla bölgeden dışlanmaya çalışıldığını ifade etti.

Erdoğan, “Oradaki kardeşlerimizin ve meşru hükümetin daveti ile Libya’dayız. Suriye’de Suriye halkının daveti ile oradayız. İlla zalim Esed’in davetini beklememize gerek yok. Zalim Esed işine gelenleri davet edebilir ama biz orada o mazlum milletin davetiyle varız.” diye konuştu.

Doğu Akdeniz’de haksızlığa ve hukuksuzluğa, açıkça ortada olan girişimlere karşı hamleler geliştirirken tehdit derecesine varan engelleme çabalarına maruz kaldıklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

“Kafkasya’da kendi topraklarını savunan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında yer aldığımız için suçlandık. İşte şimdi duyuruyorum. Bazı Amerikalılar çıkıyor, İlham kardeşimi arıyor ve diyor ki ‘Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz. Erdoğan var, Türkiye var. Biz Türkiye’de yeri gelirse yaptırım uygularız.’ Ya sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin ya. Yaptırımın neyse geç kalma yap. F-35 için adım attık, paramızı ödedik, vermediniz. Vermiyorsunuz ve bizi tehdit ettiniz. ‘S400’leri Rusya’ya geri gönderin’ dediniz. Biz kabile devleti değiliz. Biz Türkiye’yiz, Türkiye. Daha yeni başbakan olmuştum. Onlardan İHA’ları istedik. Bak SİHA değil İHA. Oğul o zamanlar vardı. En sonunda dayanamadı ‘Hiç olmazsa 2 ay kullanmak üzere biz İHA’lardan verelim’ dedi. Fakat bu bizi ev sahibi yaptı. Şimdi bırakın İHA’yı, SİHA’larımız var. Bu SİHA’lar şu anda dünyada örnek konumuna geldi. Bazı ülkeler SİHA’lar noktasında da önümüzü kesmeye çalışıyorlar. İHA, SİHA ve Akıncı’yı yapmaya muvaffak olan grubumuzu şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.”

Erdoğan, Avrupa’da yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığını ifşa ettikleri için hedef haline getirildiklerini, daha önce Balkanlar’dan Güney Asya’ya kadar dünyanın dört bir yanında mazlumların yanında yer aldıklarında da benzer saldırılara uğradıklarını söyledi.

“Milletimizin başını yere eğdirecek bir yanlışımız olmadı”

Zenginliğini sömürgeciliğine, güvenliğini katliamlarla dolu tarihine, huzurunu sadece kendi çıkarları için kullandığı demokrasi ve özgürlük söylemine borçlu olanların Türkiye’nin onurlu duruşundan memnun kalmadıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bizim de onları memnun etmek gibi amacımız zaten yoktu. Bizim tek gayemiz inancımızın ve tarihimizin bize yüklediği sorumlulukları hakkıyla yerine getirmektir. Terörle mücadeleden sınır ötesi harekatlarımıza kadar hiçbir konuda milletimizin başını yere eğdirecek bir yanlışımız olmadı, evelallah da olmayacak. Bugün Türkiye, dünyanın her yerindeki toplumların gönüllerinde, mazlumların hamisi, hakkın ve adaletin savunucusu olarak taht kurmuştur. İnşallah bundan sonra da sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. Bunun yolu da kendimiz ve tüm dostlarımız için her alanda gelişmemizden, büyümemizden, güçlenmemizden geçiyor.”

“Ne yaparlarsa yapsınlar bu kutlu yürüyüşü durduramayacaklar”

Erdoğan, Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde katettiği her mesafenin 83 milyon vatandaşın yanında milyarlarca mazlumun da sevinç ve güven kaynağı olduğunu söyledi.

Eğitimden sağlığa, adaletten savunmaya, sanayiden tarıma, ulaştırmadan enerjiye kadar tüm alanlardaki çalışmalarını bu anlayış ve azimle yürütmeleri gerektiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Güçleri yetse, ellerinden gelse ülkemizi bir kaşık suda boğmaya niyetli olanların heveslerini kursaklarında bıraktıkça yeni sinsiliklerle, yeni ahlaksızlıklarla karşımıza çıkıyorlar. Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle, ne yaparlarsa yapsınlar bu kutlu yürüyüşü durduramayacaklar. Hakk’ın ve adaletin güneşi yükseldikçe zulmün ateşi sönecek, zalimin gücü tükenecektir.”

Kalkınma hamlesi

Türkiye’nin küresel ve bölgesel düzeydeki mücadelesini medeniyet ve tarihi mirasına yakışır şekilde yürütürken 81 vilayetin her birini içine alan kalkınma hamlesinden de en küçük bir taviz vermediklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Vatan topraklarının her karışını, Cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamını beşe, ona katlayan eserlerle, hizmetlerle, yatırımlarla donatıyoruz. Bu yatırımlardan, 81 vilayetimizin her biriyle beraber Malatyamız da payına düşeni almıştır. 18 yılda Malatya’ya yaptığımız yatırım ne biliyor musunuz? 23 katrilyon, yeni rakamla 23 milyar lira. Bu yatırımlarla eğitimde 5 bin 35 adet yeni derslik inşa ettik. 208 bilişim teknolojileri sınıfı kurduk. Tablet bilgisayar, etkileşimli tahta ve yazıcıdan oluşan toplam 10 bin malzemeyi okullarımıza ulaştırdık. Şehrimize ikinci bir devlet üniversitesi olarak Turgut Özal Üniversitesini kazandırdık. Yüksek öğretim öğrencileri için 6 bin 919 kişilik yurt binalarını yaptık. Sporda 27 bin seyirci kapasiteli bir stadyumla çeşitli branşlarda 39 adet spor tesisi inşa ettik.”

“Kömürhan Köprüsü 15 Aralık’ta açılacak”

Yeni Malatyaspor’un bugün oynadığı futbol müsabakasının sonucunu alandaki vatandaşlara soran Erdoğan, “2-1 yendik” yanıtı üzerine “Hayırlı olsun” dedi.

Malatya’da eski stadın yerine yapacakları millet bahçesinin uygulama çalışmalarının sürdüğünü bildiren Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Doğanşehir Vahap Küçük Millet Bahçemizin ise projesi bitti, yakında ihalesi yapılacak. Havalimanı yolu üzerindeki Özal Mahallesi’nin yarım asırdır süren mülkiyet sorunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız çalışmasıyla sona erdi. İhtilaflı alanları devralan Yeşilyurt Belediyemiz, Özal Mahallesi’nin yanı sıra Bindal ve Topsöğüt mahallelerinin parsel meselelerini de çözüme kavuşturacaktır. Eski hastanenin yeri adalet sarayı inşası için bakanlığımıza devredildi.”

Erdoğan, sosyal yardımlarda Malatyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlara kaynak aktardıklarını vurguladı.

Sağlıkta 800 yataklı Malatya Şehir Hastanesinin de içinde olduğu 11 hastaneden oluşan 56 sağlık tesisini şehre kazandırdıklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer yatırımlarla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Toplamda 400 yataklı Battalgazi ve Doğanşehir devlet hastaneleri ile birlikte 14 sağlık tesisimizin inşası sürüyor. Toplu konutta Malatya’da 17 bin 480 konut projesini hayata geçirdik. Ulaştırmada 36 kilometreden devraldığımız Malatya’daki bölünmüş yol uzunluğunu toplamda 437 kilometreye çıkardık. Proje kapsamında 25 adet köprünün de bulunduğu Malatya çevre yolunun yapımı sürüyor. İnşallah 2022’de tamamlıyoruz. Kömürhan Köprüsü, Kömürhan Tüneli ve bağlantı yolları projemizde sona geldi. Buradan müjdeyi de verelim. 15 Aralık’ta Kömürhan Projesi’nin tünelini, köprüsünü ve bağlantı yolunu trafiğe açıyoruz. Tohma Köprüsü’nü de yıl sonuna kadar inşallah tamamlıyoruz. Malatya Organize Sanayi Bölgesine Yazlak İltisak Hattını inşa ettik. Çetinkaya-Hekimhan ve Malatya-Gölbaşı demiryolunu yeniledik. Sivas-Malatya hızlı tren projemizin ve Malatya-Elazığ hızlı tren projemizin etüt çalışmaları devam ediyor.”

“405 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık”

Malatya Havalimanını yeni yatırımlarla modernize ettiklerini, havalimanının 2003’te 89 bin olan yolcu sayısının geçen yıl 743 bini geçtiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yeni terminal binasının ihalesini de önümüzdeki ay gerçekleştiriyoruz. Şehrimizde 2002’de internet kullanıcısı yok seviyesindeyken, bugün 653 bin hızlı internet abonesi bulunuyor. Fiber optik kablo uzunluğunu bin 229 kilometreden 4 bin 700 kilometreye çıkarttık. Malatya’da 10 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 10 baraj daha inşa ediyoruz. Son 18 yılda şehrimizde inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 405 bin dekar zirai arazi sulamaya açtık. Böylece Malatyalı çiftçilerimize yıllık 255 milyon liralık zirai gelir artışı sağladık.”

Malatya’da çiftçilere verdikleri toplam tarımsal destek tutarının 1,5 katrilyon lirayı bulduğuna işaret eden Erdoğan, “Bay Kemal ne diyor? ‘Çiftçi’yi yok ettiniz’ diyor. Bak ben sana rakam veriyorum rakam. Ama rakamdan anlamaz ki Bay Kemal. Neymiş maliye müfettişiymiş, hesap uzmanıymış. Lafta hesap uzmanı olmanın bir anlamı yok. Bu hesapları iyi tut.” diye konuştu.

Erdoğan, lisanslı kuru kayısı deposunu Malatya’ya kazandırdıklarını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Toprak Mahsulleri Ofisimiz vasıtasıyla kuru kayısı alımına başlayıp, Malatyalı üreticilerimizin alın terlerinin hakkının verilmesi sağladık. Sanayide bir teknopark, dört Ar-Ge ve bir tasarım merkezi kurduk. Organize Sanayi Bölgesine inşa edeceğimiz arıtma tesisiyle çevre kirliliğinin önüne geçiyoruz. Özellikle Malatya’daki ihraç edilen ürün çeşidinin ve ihracat yapan firma sayısının artırılması için modern bir fuar merkezi inşa edeceğiz. Cazibe merkezleri teşviklerini önümüzdeki yıl sonuna kadar uzattık.”

“Bencillik bataklığına saplananların akıbeti hüsran olacaktır”

Merkez, Yeşilyurt, Battalgazi, Doğanşehir, Darende ve Akçadağ’a doğal gazı getirdiklerini aktaran Erdoğan, “Şimdi de Kuluncak’ı doğal gazla buluşturuyoruz. Önümüzdeki dönemde adeta özetin özeti olan bu hizmetlerin çok daha fazlasını Malatya ile buluşturmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin büyümesi ve kalkınması yolunda en büyük güç kaynağının milletin birliği, beraberliği ve kardeşliği olduğuna dikkati çekerek, son dönemde bu güce yönelik saldırıların artmaya başladığını belirtti.

Milletin feraseti ve cesaretiyle tüm saldırılara olduğu gibi bu sinsi tuzağı da boşa çıkardığının altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz ne diyoruz? ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet.’ Yola böyle yürüyeceğiz. İnşallah bizden sonraki nesillere her alanda hedeflerine ulaşmış bir Türkiye bırakacağız. Bunun için bizlerin yapması gereken partimize, davamıza, ülkemize, milletimize, geleceğimize samimiyetle sahip çıkmaktır. Fitne, fesat, bencillik bataklığına saplananların akıbeti hüsran olacaktır. Sevdiğimiz zaman birbirimizi para, pul, makam, mevki bunlardan dolayı sevmeyeceğiz, birbirimizi Allah için seveceğiz.”

Erdoğan, il kongresinin ardından yeni bir gönül seferberliğiyle Malatya’daki üye sayısının artacağına inandığını ifade ederek, “AK Parti bayrağını ne kadar yükseğe çıkartırsak, milletimizle muhabbetimizi ne kadar derinleştirirsek ülkemizin geleceğine o derece güvenle bakabiliriz. Kaderi Türkiye’nin kaderi ile bütünleşen bir parti olarak milletimize borcumuzu ancak daha çok çalışarak, daha çok hizmet ederek ödeyebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

“Ama rakamdan anlamaz ki”

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştirerek, “Bay Kemal ne diyor, çiftçiyi yok ettiniz diyor. Bak ben sana rakam veriyorum. Ama rakamdan anlamaz ki. Neymiş, maliye müfettişiymiş, hesap uzmanıymış. Lafta uzmanı olmanın bir anlamı yok. Bu hesapları iyi tut” diye konuştu.

Konuşmasına saat 15.35’de başlayan Erdoğan, saat 16.10’da konuşmasını bitirdi ve daha sonra toplu açılışlar için İtfaiye Daire Başkanlığı önündeki tören alanına geçti.

AA- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. ALi Özer dedi ki:

  Sayın Cumhurbaşkanımızın Malatya mıza gelişi çok muhteşem oldu ev sahibi olarak programı yapan büyük şehir belediye başkanımıza çok teşekkür ederim Malatya ya yakışır bir şekilde Cumhurbaşkanımız ağırlandı

 2. mert dedi ki:

  Olumune reis iyiki varsın.elhamdullah

 3. Malatya44 dedi ki:

  Şu resme dikkat ettimde orada bile ayrımcılık var beyaz sandalye, ortada kirmizi ,arkada naylon sandalye bu onların kendileri ve bizler için hazırladığı kadro ..

 4. Malatya dedi ki:

  is yok güç yok ,gençlerin bir umudu kalmamış kpss ,unv hayaller umutlar kaybolmuş .yakınlarınız müdürlük kadrolarında.kpss yok birşey yok unvan yok ,o bunun adamı su şunun adamı…heryer kişiye özel kadro .okumuslara amelelik kadroları. Egtim bitmiş, sağlık bitmis ,en onemlisi adalet bitmis .simdiye kadar anladim ki biz sizin memfaatlerinize oy vermişiz. Daha söylenecek çok fazla şey var ….herkes içinden eklenti yapsın artık!

 5. eskimalatyalı dedi ki:

  akp inandığın yolda yürü diyiyi yürüdüğüm yolda akp yok ki dersem ozamada yanlış yolda yürüyün diyip acayip şekillerde suçluylar bu ne perhiz bune nahna turşusu ALLAHINIZA GURBAN MALATYALILAR

 6. malatyalı dedi ki:

  reis sen çok yaşa,varlığını kıskananlar çatır çatır çatlasın,sen başımızın tacısın,durmak yok hep birlikte hizmete devam.

 7. Ekrem Aybek dedi ki:

  Bir siyasi partinin kongresine devletin uçağı ile gelin !!! Belediyede dahil yapılan bütün masraflar vatandaşın verdiği vergilerden yani vatandaşın parasından ödeyin!!! Ondan sonra bu ülke !!! Bir kabile devleti değildir deyin ??? Ben yemedim !!! Yiyenler yesin ve yemeye devam etsin ??? Ben Şehrim ve Ülkem adına utanıyorum. Hiç bir şahısla işim yok !!! Üzüntüm ülkenin içine düşdüğü durumdandır !! Selam ve Saygılarımla . Ekrem Aybek

 8. Harun BİNGÖL dedi ki:

  Yusuf ÇOŞKUN eski Bingöl Milletvekili Hep Malatyada il kordinatörüymüş Kendi memleketine ordaki il başkanlığına faydalı olsa daha iyi olur…

 9. Pütürgeli dedi ki:

  Malatya milet vekilleri sadece kendinize çalışıyorlar gerisi yalan insanlar perişan boş boş kunuşuyursunuz malatyada bir çalışma yok pütürgede deprem 8 ay geçti köylere bir çivi çakılmamış

 10. beyaz dedi ki:

  reisin görmediği yada görmek istemediği yanında efendilikte ginese girecek siyasi aktörler o yokken milletin gözünü çıkaracak gibi bakıyolar… ah reis ahh meydanlarda sandıkta göstermek istemediğimiz kırgınlığı gör artık millete efelik yapanları

 11. Gurbetçi dedi ki:

  ABD başkanının önünde el pençe, boynu bükük ve Avrupa Birliği toplantılarında resim çekilirken en sonda bir köşede Medine fukarası gibi durduğumuz günler, kabile reislerine bile yapılmadı.

 12. GURBETÇİ dedi ki:

  Çatlayın, o görmeyen gözünüz patlayana, HDPKK ile kol kola gezmekten utanana, Terörist Selahattin DEMİRTAŞ bir terörist dir diyene, CHP ve özellikle İP’in şu an kimlerin emrinde olduklarını görene kadar, tüm dünya REİS’in büyüklüğünü gördüğü sizlerde görene kadar ve en önemlisi de iki kilo Soğan ve Patatese oyunuzu satmayana kadar, ÇATLAYIN !!!!

  1. Gakko dedi ki:

   Yaw he he 🤭🤭 Zaten akp den başka herkes terörist sizin gözünüzde.Neyse Avrupa bizi gıskanıyı ,durmak yok yola devam

  2. Hadi dedi ki:

   Bunun belediye ile ilgisi ne eskişehir ankara vb bir-çok yerde chp iyi çalışıyor ama senelerdir malatya rekor akp ye oy veriyor vatan millet dedikce sömüruluyor özel sektörün açtığı fabrika ile yatırım sloganı mı olur battalgazi de hastane yokmuydu yıkmadılar mı sgk hastanesini yıkıp yeni saray yapıyorlar yimpaş arazisini çok güzel şeylerde değerlenirdi olmadi ? Bana söylesene fahrikayahan dışında gelişen ne oldu malatyada allah aşkına eline vicdanına köy dünyanın 80 lerde terkettiği toplu taşıma sistemi malatyaya bela edildi hızlı tren 2080 de gelir ne yapıldı malatyaya? Sümer fabrikalarını kim sattı? Park diye endüstri lisesini de yikacaklar gurbetçi malatyaya gurbetten de uzak olmuş halen konuşuyorsun

 13. ünsal dedi ki:

  siz kabilde devleti değilsiniz berat albayrak nice sayamadıklarım benim akrabam değil mi

 14. Burakmalarya dedi ki:

  Malatya ya yapılan hiç birşey yok yık yap modeli yeni hiç birşey yok. Yeşilyurt da imara açılan tecde bostanbasi bina yaparak gelişti malatya sanki yeni bir yatırım mı oluyor fabrika yok iş alanı yok her yer bina araba insanlar borç batağında elaleme karşı şov yapıyor o arabaların içinde açlarından ölecekler. Gidip yalakalik yaparak ak parti merkezlerinde oğluna iş arıyorlar. Malatya esnafı çok kötü durumda türkiye kan ağlıyor. Yol yap boya yap. Malatya bu zamana kadar ak partiyi sırtında taşıdı ne yapıldı bir düşünün.

 15. gecegözlüm dedi ki:

  ben bugünkü miting alanını gördükten sonra korona virüs hastalığına inanmıyorum hep dümen dönüyor bakan çıkıp diyor maske mesafe temizlik virüsü yenen biz olacağız. aylardır hep aynı cumhurbaşkanı gittiği alanlara bakıyorum malatya da olduğu gibi nerde mesafe maske temizlik virüs demek ki bazı yerlere virüs var bazı yerlere yok bu bir oyun ülkeler arasında olan fakir fıkara ya oldu yazık hem de çok yazık ön tarafta oturanları gördüm mesafe içindeler ama arka taraftaki vatandaşlar da mesafe yok mikrofonda herşeyi konuşan cumhurbaşkanı kalkıp diyemedi aman mesafeye dikkat aman bu kadar can gitti aman hastalık başını almış gidiyor ne yapıyorsunuz koruyalım mesafeyi maske takın malatyalılar tedbiri elde bırakmayalım diye deseydi bir nevi inanırdım virüse ülke olarak herkese geçmiş olsun MASKE,MESAFE,TEMİZLİK bunun sonucunda virüsü yenen biz olacağız hadi bakalım

 16. Mehmet dedi ki:

  Ne sosyal adalet emekli 1500tl ile sürünmeye terk ediliyor Allah, tan korkun bu emekli bu parayla öğrenci mi okutsun evmi geçindirsin hiçmi vicdanınız sızlamıyor unutmayın ilahi adaletin tecelli edeceği yer var orda torpil yok adam kayırma yok yalakacılar yok

  1. berk dedi ki:

   haklısın 1500 tl kömür. 550 tl odun 5 lt yağ 57 tL Allah yardımcımız olsun

 17. Bynedim dedi ki:

  Ben şahsım adına girdiğim mülakatta sadece ulş.bakanı karslı diyerek beni almadınız ya(mülakatımda iyi geçmişti)deseniz halifelik bize geçti vallahide biyat etmem alt üstü bir işçi olacaktım onu bile çok gördüler yazıklar olsun.

 18. İşçi seven dedi ki:

  İş ararsan çok aslanım sen ne konuşuyorsun Sanayide usta yok usta herkes yattığı yerde para gelsin kusura bakma yatarak parayı dişini sıkarak kazanırsın sokakta da işsiz gezer şifre pazarına gel iş çok

  1. Malatya 2233 dedi ki:

   İşçi seven teneke iş sadece sanayide olmuyor o kadar okumuş İnsanlar var onlar ne yapacak anlaşılan diş sıkmayı meslek bellemişsin tek bildiğin o.

 19. Hatice dedi ki:

  Reisim diğer dönem belediye olsun yerel seçim olsun,yıpranmış aynı yüzleri karşımıza koyma bu dönem yine senin için oy verdik ama diğer dönem hepsini yenile artık

 20. Vatandaş dedi ki:

  Reis her ay gel Belediye,millet vekili ve il başkanları çalışsın.

  1. Hakkı dedi ki:

   Bence de. O havaalanı yolu, sadece Cumhurbaşkanı’nın gelmesinden gelmesine yalanıp yutuluyor. Saksıdan çamlar, ağaçlar, güller getirilip dikiliyor. Cumhurbaşkan’ı gittikten sonraki bir, iki ay içinde eski haline dönüyor. Çamlar, güller, ağaçlar yeterince sulanmadığından kuruyor. Bir sonraki gelişinde tekrar yenileri dikiliyor. O yolun Özal ve Karahan kavşak noktalarına iki yıl önce artezyen vuruldu. Borular döşendi. Ama ne hikmetse hâlâ tankerle sulama yapılıyor. Taşıma su ile değirmen dönmez. Her dikilen ağacın %70’i kuruyor. Yazık günah bu emeğe ve paraya.

  2. isa dedi ki:

   Selahattin bey sadece çevreyolundan geçenlerin görebileceği kadar ksımları temizleyip boyatıp düzenlemiş. Sayın başkan arka sokakları reis görmüyor ama biz görüyoruz bunu unutma.

 21. Akıldane dedi ki:

  Bizim kitabımızda sosyal adalet var demiş reis..gelde gülme…sosyal adalet olan güzel ülkemde birileri varlık içinde yüzerken,birileri yokluk ile mücadele ediyor.birileri torpil ile girdiği işte her ay maaşını alıp keyif sürerken,atanamayan işsiz sokaklarda boş geziyor.allah herşeyi görüyor ve biliyor..

 22. Basri dedi ki:

  Malatya malatya olalı bugüne kadar bugünkü gibi olmadı.

  1. Vatandaş dedi ki:

   Yahu biz zaten kabile devleti değiliz. Sürekli bu örneği vermenin ne anlamı var. Bu kelimeyi kullanmaya bi son verilmeli

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."