Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Bizim Hesabımız Yok, Oyunları Bozacağız”

“Bizim Hesabımız Yok, Oyunları Bozacağız”
 • 15.02.2018

Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında bazı üyeler arasında yaşanan gerginliğin bazı çevrelerce çarpıtılarak oda hakkında bir algı operasyonu yapılmak istendiğini öne süren başkan Hasan Hüseyin Erkoç, bu duruma tepki gösterdi.

Oda meclisi toplantısında, Hakan Er adlı üyenin odanın hediyelik kayısı gideri ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne yapmış olduğu desteğe ilişkin eleştirilerinin ardından meydana gelen ve yumruklaşmayla sonuçlanan olayla ilgili konuşan Erkoç, “Malatya Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak; şimdiye kadar hep yapıcı ve hoşgörüyle olaylara yaklaştık. Bundan sonrada aynı noktada olacağız. Ancak; planlı ve programlı olarak yürütülen algı operasyonunu perde arkasında ve perde önünde yürütenler bu gibi polemiklere Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nı alet edemeyeceklerdir.”dedi.

Erkoç’un konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Son dönemlerde art niyetli, çamur at izi kalsın mantığı çerçevesinde Malatya Ticaret ve Sanayi Odası hakkında olumsuz bir algı operasyonu başlatılmıştır.

Bu algı operasyonu bir önceki seçim dönemi olan 2013’ten beri zaman zaman devreye sokulmaktadır. Artık mahkeme dosyalarına giren itirafnamelerden de görülecektir ki, FETÖ silahlı terör örgütünün Türkiye’de ilk ele geçirmek istediği Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olmuştur. Ama başaramadılar. O dönem Malatya’nın bu değerini FETÖ’nün ele geçirmemesi için vermiş olduğumuz mücadelede yanımızda olmayanların, karşı duruş gösteremeyenlerin birilerinin bugün çıkıp konuşmaları samimi değildir. Çünkü hiç bir dönem samimi olmadılar.

Malatya’mızın değerlerinden olan Ticaret ve Sanayi Odası’nı küçük düşürmek, burada görev yapan insanların şahsiyetiyle uğraşmak kimsenin başarabileceği bir şey değildir. Bu saatten sonra da emellerine ulaşamayacaktır.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası idaresi ve yönetimiyle her şeyi ile şeffaftır. Veremeyecek ve verilemeyecek hiçbir hesabımız yoktur. Ancak, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üzerinden hesap yapanlarında oyunlarını dün olduğu gibi bugün de bozacağız.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya hassasiyeti olan herkesin ve her kesimin ortak değeri olmayı sürdürecektir.

Son günlerde Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2017 yılında aldığı hediyelik kayısı ile ilgili olarak yapılan eleştiriden öte iftiraya dayalı iddia sahipleri ve bu iddiaya sahip çıkan bazı gruplar mal bulmuş mağribi gibi iftiraya ortak olmuşlardır. Olay şudur; kayısı başkenti olan Malatya’da Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın hediyelik kayısı göndermesi ve resmi programlarda, fuarlarda tanıtım ve reklam için kayısı dağıtmasından daha doğal bir şey olamaz. Bu Ticaret ve Sanayi Odası’nın Malatyalı kayısı üreticisine karşı bir görevidir. 2017 yılında sadece Ankara’da Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde 10 bin TL tutarında kuru kayısı dağıtımı yapılmıştır, yapmamamız mı gerekiyordu, kayısının tanıtımını yapmak suç mu? Yine Ankara’da Malatya Tanıtım Günlerinde kuru kayısı dağıtımı yaptık, yapmamamız mı gerekiyordu?

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkiye’de tarım ürünü dalında ikincisi olan AB Kayısı Coğrafi İşaret Belgesini aldık, o belge törenin de kayısı dağıtımı yaptık, yapmamamız mı gerekiyordu.

Malatya ekonomisinin lokomotifi olan kayısının tanıtımı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın görevidir. Gönderilen ve sunulan 1 yıllık kayısı tutarı 45 bin TL’dir. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası için lafı bile edilemeyecek bir tutardır. Oda’dan gönderilen kayısılardan daha fazlasını ihracatçılarımızda ücretsiz temin edilerek gönderdik. İhracatçılarımıza teşekkür ediyorum. Biz hediyelik kayısı göndermeye, resmi programlarda kuru kayısı dağıtımı yapmayı sürdüreceğiz. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası için telaffuz edilen rakam, birçok işletme ve kurumun kuru kayısı için ayırdığı bütçeden daha düşüktür. İddia sahipleri merak etmesin; buranın kuruşunu, kendi kuruşumuzdan bin kat daha değerli ve kutsal görüyoruz. Yine bu arkadaşımız odanın 2 milyon TL ’sinin bankalarda olduğunu bu paranın yarısının bizim gruplara dağıtın dedi. Bu 2 milyon TL’nin, 1milyon 898 bin TL’si personel giderlerine ödenecek.

İddiayı kamuoyu gündemine taşıyan şahsın, aslında Hesap İnceleme Komisyonu Üyesi olduğu ve tüm hesapları onaylayarak imzaladığını da kamuoyunun bilgisine sunuyorum. Hem hesabı doğru diye imzalayıp, ardından olumsuzluk varmış gibi bunu gündeme getirmek nasıl bir kişilik sonucu olabilir?

Hesaplarımız her zaman denetime açık olduğu gibi bundan sonrada denetime açıktır.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, 1 milyon TL ile binaya başlamış ve bugün bölgenin en büyük ve modern hizmet binasını Malatya’ya kazandırmıştır. Bütçeden tasarruf edilerek bu bina Malatya’ya kazandırılmıştır.

Kamuoyunu asılsız iddialarla meşgul eden Meclis Üyesinin görev yapmış olduğu 4 yıldan beri 1 tane bile yazılı önergesi bulunmamaktadır. Ancak; bu arkadaşımız meclis toplantılarında dilek ve temenniler bölümünde kamudan alacakları sürekli dile getirmiştir. Dile getirilen hususlar yönetimimiz tarafından Bakanlarımıza ve gerekli mercilere iletilmiş ve takibi de yapılmıştır.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Malatya ile ilgili her konunun rahatlıkla konuşulduğu ve tartışıldığı bir ortamdır. Son Meclis toplantımızın bitiminden sonra hiç istemediğimiz bir tartışma ile gündeme gelmiş olmasından en çok bizler rahatsız olduk. Programlı ve planlı olarak Odayı yıpratma konusundaki algı operasyonunun bir devamı olarak yaşanılan olay da Meclis toplantısının bitimi sonrasında birileri salonun içerde provokatörlük yaparken, yine birileri ise salon dışında “Hasan Başkana saldırıyorlar” diyerek, aynı provokatörlüğü sürdürmüşlerdir. Arkadaşlarımızı bilinçli bir şekilde olayın içine çekmeye çalışmışlardır. Meclis Salonunda sabit bulunan güvenlik kamerasının kayıtları her şeyi açık ve net olarak göstermektedir. O kayıtlarda kimlerin tartışma ortamını başlattığı ve kimlerin hakarete varan sözlerle insanları tahrik ederek üzerlerine çektiği açık ve net olarak görünmektedir.

Meclis üyelerinin bir başkana el kol hareketlerini gelip orada şahsıma karşı sergilemesi ise tasvip edilecek ve kabul edilecek bir durum değildir. Kamuoyunda kendilerini mağdur gösterenlerin aslında kavgayı çıkartan taraf olduğu açık ve net olarak ortadadır. Hiçbir şeyi kamuoyundan saklamadığımız gibi video kayıtlarını da basın mensupları aracılığı ile Malatya kamuoyunun takdirine sunuyorum. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’na yakışmayan bir olaydır. Elbette ki kınıyorum.

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin köylü üreticilerine dağıtmak üzere bağışlamış olduğumuz 4 bin 200 TL’lik Koyun Kırpma Makinelerinin gündeme getirilmesi ise gülünç olduğu kadarda düşündürücü bir noktadır. Bu durum; üretimi bilmeyenlerin öküzün altında buzağı aramasıdır. Köylüye ve üretim yapmak isteyenlere destek olmamız neden birilerini rahatsız ediyor, bunun da takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden her Ramazan ayında yardım amaçlı olarak bir bütçe verilmekte ve bu bütçeye bizde Oda olarak katkı sunarak yardıma muhtaç insanlara ulaştırılmaktadır. Gıda paketleri, firmalardan alınan teklifler üzerinden yapılmaktadır. Teklifler birden fazla firmadan alınmıştır. Firma bu yardım paketlerini isim, soyadı, cep telefonu ve imza karşılığında kendi marketlerinde yardıma muhtaç kişilere 1 paket olarak teslim etmiştir. Yardım paketi dağıtılanların isim listesi odamızda mevcuttur. İsteyenler görebilir.

Odalar birliği tarafından ABİGEM günün şartları ve ihtiyacına göre kurulmuştur. O dönem önemli çalışmalar yapılmış ve Malatya ekonomisine ciddi katkı sağlamıştır. Şuanda ABİGEM’de bir kişi istihdam edilmektedir. ABİGEM’in ortakları arasında Oda’mız ile birlikte Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası, İnönü Üniversitesi, 1. ve 2. OSB’ler bulunmaktadır.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda ilk kez seçim süreci yaşanmıyor. Burası Malatya’nın değerli tüccar, esnaf ve sanayicisinin kurumudur. Ben ve arkadaşlarım hiçbir dönem şiddet ve kavgadan yana olmadık. Hiç kimseye ve hiçbir gruba yönelik şiddet, hakaret ve küfür dilini kullanmadık, bize de yakışmaz. Seçimler yasalara göre yapılmaktadır. Her şey yasanın çizmiş olduğu çerçeve içinde yapılmaktadır. Biz seçmen listelerini bakanlığın veri tabanında alıyoruz. Ve müdahale edilme şansı kesinlikle yoktur. Taraflara verilen liste ile Seçim Kurulu’na verilen listeler arasında hiçbir değişiklik olmamaktadır. Seçim listeleri için Genel Sekreterimize sordum. 01-30 Eylül 2017 tarihleri arasında taraflara teslim ettiğimiz listeler ile seçim kuruluna verdiğimiz listeler arasında 1 kişi dahi değişmiş ise ben Genel Sekreterlik görevinde istifa ederim dedi. 100 TL karşılığında bu listeleri 103 kişiye verilmiştir. Yani listeler hiç kimseden saklanmamıştır.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak; şimdiye kadar hep yapıcı ve hoşgörüyle olaylara yaklaştık. Bundan sonrada aynı noktada olacağız. Ancak; planlı ve programlı olarak yürütülen algı operasyonunu perde arkasında ve perde önünde yürütenler bu gibi polemiklere Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nı alet edemeyeceklerdir.”

Ayrıca mecliste meydana gelen olayla ilgili görüntüler de TSO tarafından basın mensuplarına verildi.

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Ahmet dedi ki:

  Konuşulanlara ve yorumlara bakar mısınız yapılan harcama yada yapılan küçücük hibeyi konuşacak kadar başka bir konu yada başka bir gerekçe bulamadınız da bunun üzerinden mi TSO yu eleştiriyorsunuz ayıp ya Proje konuşun icraat konuşun Malatya ya hizmeti konuşun ucuz polemikler le Malatya büyür mü derdiniz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek mesele bu kadar basit

 2. Murat Bey dedi ki:

  hahaha sayin baskan çok tatar ramazan filmi izlemiş herhalde…..benim adim tatar ramazan ben bu oyunu bozarım diyor sayin baskan :)))))…

 3. deniz dedi ki:

  Kayısıyı niye veriyorsun diye sormuyorlar, koyun kırpma makinasınıda sormuyorlar, herkese adil davranılsın 30 tane meslek grubu var her gruba yardım yapılsın, 13 banka hesabında 2,000,000 tl vadeli hesap var. misafir ağırlama giderleri 91,000 tl civarında , arabanın 1 yıllık bakım masrafı 38,000 tl civarında, ayrıca sicil paralarının maliyeye yatmamasından dolayı vergi dairesine ödediğiniz ceza 11,200 tl bunların hepsi harcama listelerinde vardır. Bayram kutlama için 1 ayda ödediğiniz rakam 8540 tl daha neler var neler, şirkette müdür olurken ödemeniz gereken 134 tl harc makbuzunu dahi hala ibraz ibraz edemediniz.

 4. Yasin Bikriye dedi ki:

  Doğrusunu Allah bilir. Bildiğim şey ise Namık Şahin listelere ulaşabiliyor ise neden adaylıktan çekilme kararını verdiğini, varsa yanlış bilgi düzelterek kamuoyuna açıklamalıdır.
  Namık Bey’in dediği gibi listeler verilmiyor ise, listeler değiştiriliyor ise bunun adı hukuk tanımazlık olur. Hukuk tanımamak da büyük cesaret bu konjonktürde…

 5. Selim dedi ki:

  Sayın editör tarafsız olsun samimi olup olayın videoları ortalıkta geziyor kaldiki erkoç bir çok konudan bahsediyor
  Ama siz bu resmî yayınlyorsunuz bu resmî çok aradınızmı videodan neden bu kare çekilip yayınlanıyor.yazık size yazık
  Yayınlada dürüstlüğünü görelim

 6. Adıyamandan dedi ki:

  Bu (muhalefet) her kimse gözünü makam hırsı bürümüş. Gözü hiçbirşey görmüyor. Ama bilmiyor ki şu yaptıklarıyla insanların antipatisini kazanıyor! Kendi oy kazanmaya çalışmıyor, rakibine oy kaybettirmeye çalışıyor. Bu stratejiyle şimdiden kaybeder o seçimi.

 7. Bahtiyaru dedi ki:

  Hasan baskanim senim ne hesabin olabilir biz bunun farkindayiz baskalari sizi kullaniyo burda oturacam diye herturlu tavizi veriyosunuz onun icin siz kendiniz kullandiriyosunuz yazik size

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."