Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Bizim Hükümet Sistemiyle Sorunumuz Var”

“Bizim Hükümet Sistemiyle Sorunumuz Var”
 • 30.03.2017

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “16 Nisan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletimiz tarafından oylanırken en önemli dikkat çekeceğimiz konu şu; milletimiz ilk kez kendini idare edecek hükümetin sistemini belirleyecek.” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık Eskimalatya’daki Poyraz Konağı’nda muhtarlarla bir araya geldi. Toplantıya Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AKP Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ile Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da katıldı.

Çalık, burada yaptığı konuşmada; “Türkiye Cumhuriyeti devletinin rejiminin cumhuriyet olduğu, ilk 4 maddeyi hiç değiştirmeden yeni düzenlenen 18 maddeyle gösterilmiş vaziyette. Bizim hükümet sistemiyle sorunumuz var. Artık bu sistem işlemiyor. Bu sistemin işlememesi dolayısıyla da yapmamız gereken, millete soracağız, diyeceğiz ki; ‘Siz Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarımız bu hükümet sistemini beğeniyor musun?’ Köhnemiş, arızalanmış birçok darbeye maruz kalmış birçok kez milletin iradesinin sekteye uğradığı bu demokratik parlamenter sistemin devam etmesini istiyor musunuz diyeceğiz.” dedi.

Mevcut sistemin artık işlemeyecek hale geldiğini anlatan Çalık şöyle devam etti:

“Millet iradesinin tek özne olduğu bir sistemi koyuyoruz. Milletimiz aynı gün hem cumhurbaşkanını aynı zamanda hükümetini hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni seçecek. Millet iradesi direk olarak tecelli edecek. 16 Nisan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletimiz tarafından oylanırken en önemli dikkat çekeceğimiz konu şu; milletimiz ilk kez kendini idare edecek hükümetin sistemini belirleyecek.”

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Türkiye’nin artık sıkıntılı dönemler yaşamaması ve koalisyon dönemlerinin tekrar gelmemesi için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin şart olduğunu belirterek, Malatya’da geçmiş seçim oranlarına göre daha yüksek bir oranda ‘Evet’ sonucunun çıkacağını beklediklerini ve vatandaşların mutlaka sandığa giderek oy kullanmalarını istedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, vatandaşların referandumda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine büyük orada destek vereceğine inandığını ifade etti.

Çalık, muhtarlardan gelen talep ve sorunları da dinledi ve sorunlara ilişkin olarak bazı kurum yöneticilerini arayarak, çözülmesini istedi.

Çalık, Malatya’nın Darende ilçesindeki Esnaf Kefalet Salonu’nda da esnaf ve muhtarlarla bir araya geldi. Çalık, burada yaptığı konuşmada, 16 Nisan’da halk oylaması gerçekleştirileceğini anımsatarak, Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirtti.

Demokrasinin vazgeçilmezleri olduğunu aktaran Çalık, “Türkiye’nin rejimi cumhuriyettir, değiştirilemez. Bizim devletim sistemiyle hiçbir problemimiz yok. Bizim problemimiz hükümet sistemi, parlamenter sistemle. Demokratik parlamenter sistemde yaşanılan sorunları ve darbeleri anlattık. Tarihin kronolojik sıralamasına yeniden bakarsak Kürtler, Aleviler, Türkler, Sünniler, dindarlar ötekileştirildi. Sadece ülkeyi bir elit kesim yönetmeye kalktı. ‘Siz bu işleri anlamazsınız çiftçilik yapın’ dediler. Şimdi milletin adamları devlette görev yapıyor.” diye konuştu.

Halk oylamasında “Hayır” oyu verecek kesimlere bakılması gerektiğe işaret eden Çalık, şöyle devam etti:

“Vatan hainlerine dönüp bakın, ne kadar hain varsa hepsi ‘hayır’ diyor. PKK, DEAŞ, FETÖ, YPG, PYD, Almanya, Hollanda, İsviçre, ‘hayır’ diyor. Uluslararası güçler bizim hükümet sistemimizle neden ilgilensinler? Size ne kardeşim? Herkes kendi işine baksın. Biz Hollanda’nın, İsviçre’nin işine karışıyor muyuz? Demokrasiniz nerede kardeşim? Vatan hainleri sadece ülkemizde değil, İsviçre’de kol geziyor. Cumhurbaşkanımızın şakağına dayanan fotoğrafı hepimiz gördük. Özal’ı zehirlediler, Menderes’i astılar ama bu millet ‘Erdoğan’ı yedirmeyiz’ dedi. Yine bu millet Cumhurbaşkanımızı ne uluslararası güçlere ne de terör örgütlerine yedirmeyecektir inşallah. Milletimiz, devletimiz, bayrağımız, ezanımız, kadınımız ve gençlerimiz için 16 Nisan’da güçlü bir ‘evet’ diyeceğiz. Ben inanıyorum ki Malatya rekor oyla ‘evet’ diyecek.”

ŞAHİN, ÖZHAN VE YAŞAR’IN GEZİLERİ..

Bu arada TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı ve AKP Malatya Milletvekili Taha Özhan, AKP Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin ve Nurettin Yaşar da, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum kapsamında çalışmalarını sürdürdü.

TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı ve AKP Malatya Milletvekili Taha Özhan, referandum çalışmaları kapsamında Akçadağ İlçesi’nde temaslarda bulundu. Özhan, sivil toplum kuruluşlarını ve esnafları ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi.

AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum kapsamında Malatya merkezde sivil toplum kuruluşlarını ve esnafları ziyaret etti. Milletvekili Şahin, vatandaşlarla da bir araya gelerek, sohbet etti.

AKP Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ise Kuluncak İlçesi’nde ziyaretlerde bulunarak, Koyunoğlu Mahallesi’nde düzenlenen mahalle toplantısına katıldı.

“Sistem boyutunda bir değişim yaşanacak”
TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı ve AKP Malatya Milletvekili Taha Özhan, referandum çalışmaları kapsamında Akçadağ İlçesi’nde temaslarda bulundu.

Özhan, ziyaretlerde yaptığı konuşmada, 16 Nisan’da Malatya ve Akçadağlılardan beklentilerinin geride kalan 11 seçimde olduğu gibi ülkenin geriye kalan pozitif desteği göstermeleri olduğunu ifade etti.

Referandumda Akçadağ’dan güçlü bir destek beklediklerini dile getiren Özhan, “Ülkemizde yaşanan sistemdeki krize çözüm bulmaya çalışıyoruz. Elimizdeki anayasa, darbe ürünü bir anayasa. Kanlı bir darbenin ürettiği anayasa. Bunun baştan aşağıya değişmesi lazım. Ama bu aşamada sadece sistemi ilgilendiren boyutunda bir değişim yaşanacak. İnşallah bu badireyi de en iyi şekilde atlatmış oluruz” dedi.

“16 Nisan ülkemiz için önemli bir gün”
AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum kapsamında Malatya merkezde sivil toplum kuruluşlarını ve esnafları ziyaret etti.

Milletvekili Şahin, ziyaretlerinde 16 Nisan’da yapılacak olan referandumun önemine değinerek, “16 Nisan’da hep beraber bu ülkenin ali menfaatleri için yerli ve milli olan bir anayasa oylamasını getiriyoruz. Selaları durduran, selaları susturan, selaları yasaklayan, insanlarımızı o kutsi mekanlarda toplanmasını engelleyen darbeleri ortadan kaldırmak için bu mücadeleyi veriyoruz. Bunu haçla hilalin mücadelesi olarak görüyoruz. Çirkinliklerin olmaması, insanlarımızın özgürlüklerinin kısıtlanmaması, Alevi’nin ‘Aleviyim’, Kürt’ün ‘Kürt’üm’ diyebildiği bir ülke olabilmek için bu düzenlemeyi yapıyoruz. İnşallah bir daha bu ülkede darbecilerin birilerinin borazanlığını yapma adına bu ülkede bir takım girişimlerde bulunmaması için 16 Nisan önemli bir gün” ifadelerini kullandı.

“Bu sistem, ülkenin merkezine milletin iradesini koyacak”
AKP Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ise Kuluncak İlçesi’nde ziyaretlerde bulunarak, Koyunoğlu Mahallesi’nde düzenlenen mahalle toplantısına katıldı.

Milletvekili Yaşar, ziyaretlerde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Memleketimiz geçmişte sıkıntılar yaşadı. Memleketimize hizmet eden kaç tane hükümet bir şeyleri biriktirdi, toparladı arkasından bu sistem içerisinde toparladıklarını koruyamadı. Menderes’te, Özal’da yaşadık. Memleketin önünü açtık, hızla ilerleyecekken önümüze engeller geldi. Devletin içinde bir güç var, bu anayasa askerlerin yaptığı bir anayasa, darbe anayasası. Bu anayasa milleti, ekonomiyi güçlendiren, sistemi hızlandıran, ülkenin geleceğine çalışan bir anayasa değil, devlet içindeki gücü daha güçlü kılmaya çalışan bir anayasaydı. Şuanda yapmaya çalıştığımız devletin işleyiş çarkını değiştiren, bu ülkenin merkezine milletin iradesini koyan bir sistem değişikliği.”

Bülten- AA

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Michail dedi ki:

  Tabiki de HAYIRR diyecegiz. Hukumet sistemi elinizde zaten bu secim de boş ama sonuc sandikta ne cikarsa ciksin milletin bu insanlarin özgürlüğüne demokrasine laikligine hür yaşantısına karışmamalidir. Şu da var ki yok pkk hollanda yok şu bu hayir diyomusta bunu diyende terörist pkk hollandalimi olcak milleti boyle görmemek lazim biz oyle bir neslin evlatlariz ki ne vatanini ne milletini nede bayrağını satariz nede satdırırız. Biz MUSTAFA KEMALİN ASKERLERIZ. Biz 15 temmuzda da terörist lerin karsisina ciktik gezi eylemlerinde de o kadar sehit verildigi zaman da karsilarin da dim dik durduk durmaya da devam edecegiz yeterki o hainler cezasini bulsun ama insanlar birsey icin hayir yada evet diyosa onlar gibi gosterilmemeli diye dusunuyorum tesekkurler hayirlisi hersey vatan bayrak toprak icin Ne Mutlu Türküm Diyene

 2. Ferit dedi ki:

  SiZin devlet ile uyuşmazlığınız var hükümet sistemi zaten tek başına elinizde

 3. Deniz dedi ki:

  NİYE Kİ NE?

  OĞLAN SİZİN, KIZ SİZİN.

  HÜKUMET DEĞİL DEVLETLE SORUNUNUZ VAR GİBİ..

  “Biz anlamadığımız halde her türlü yasa dışı yasaya dahi el kaldırmadan yorulduk. Maaşları almaya devam edelim, sadece yandaşlara, liyakatsız da olsa yüksek maaşlarla kamu kurumlarına dolduralım, kanunları bir kişi çıkarsın. Çok yorulduk dinlenelim. Bizden olmayanlar ölmüş mü? Kalan sağlar bizimdir” demek istiyorsunuz her halde.

  Allah ıslâh etsin!

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."