Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Bölge İdare’yi de Kaptırmışız!

Bölge İdare’yi de Kaptırmışız!
  • 28.12.2015

Adalet Bakanlığı’nın 6 yeni Bölge Adliye Mahkemesi kurulmasına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayınlandı ve Bölge Adliye Mahkemesi sayısı 15’e yükseldi. Bölge Adliye Mahkemesi merkezlerinden birinin Malatya’da olmasına ilişkin, bu mahkemelerin “İstinaf Mahkemesi” adıyla gündeme geldiği 2011 yılından beri zaman zaman dillendirilen taleplere rağmen, yeni mahkeme merkezleri arasında Malatya bulunmuyor. Bu arada, Resmi Gazete’de yine Bölge İdare Mahkemeleri kurulmasına ve yargı çevrelerinin belirlenmesine ilişkin kararda da, halen Bölge İdare Mahkemesi merkezi olan Malatya’nın, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi yargı çevresinde gösterilmesi, Malatya’daki mahkemenin kapatılması anlamına geldiği değerlendiriliyor. Bu durumda, Malatya Bölge Adliye Mahkemesi talebine karşılık bulamazken, bir de elindeki Bölge İdare Mahkemesi’ni kaybetmiş oluyor. Yayınlanan kararda, mahkemelerin 20 Temmuz 2016’da göreve başlayacağı belirtildi.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI..

Resmi Gazete’nin 7 Kasım 2015 günkü sayısında Adalet Bakanlığı’nın Bölge Adliye Mahkemeleri’ne ilişkin kararı da yeraldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, “5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş ve Yetkileri Hakkında Kanunun 25’inci maddeleri uyarınca Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun olumlu görüşü alınarak bölgelerin coğrafi konumları ve iş yoğunluklarına göre kurulan İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Samsun, Adana, Erzurum ve Diyarbakır bölge adliye mahkemelerine ilaveten Antalya, Gaziantep, Kayseri, Sakarya, Trabzon ve Van bölge adliye mahkemeleri kurulmuştur” denildi.

Adalet Bakanlığı’nın, 6 yeni bölge adliye mahkemesi kurulmasına ilişkin kararının yanı sıra, “Bölge İdare Mahkemelerinin Kurulmasına ve Yargı Çevrelerinin Belirlenmesine İlişkin Karar” ve “Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemelerinin Tüm Yurtta Göreve Başlayacakları Tarihe İlişkin Karar” da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karar’da, “5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 25 ve geçici 2’nci maddeleri uyarınca kurulan ve yargı çevreleri belirlenen bölge adliye mahkemeleri ile; 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanunun 2 ve geçici 20’nci maddeleri uyarınca kurulan ve yargı çevreleri belirlenen bölge idare mahkemeleri, 20/07/2016 tarihinde tüm yurtta göreve başlayacaktır” ifadeleri yer aldı.

MALATYA BU KEZ KAYSERİ’YE BAĞLANDI..

Resmi Gazete’de yayımlanan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kararında ise, yeni kurulan 6 bölge adliye mahkemesiyle birlikte toplam 15 bölge adliye mahkemesinin yargı çevreleri belirlendi. Buna göre, ilk aşamada Adana Bölge Adliye Mahkemesi’nin sorumluluk alanında bulunan Malatya’nın bağlandığı yeni merkez Kayseri oldu.

Buna göre;

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; İstanbul, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ,

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Yalova,

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; İzmir, Manisa, Uşak, Aydın, Denizli ve Muğla,

Konya Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman,

Adana Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye,

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Ankara, Eskişehir, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale ve Kırşehir,

Samsun Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Samsun, Sinop, Amasya, Tokat, Ordu ve Çorum,

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Erzurum, Erzincan, Tunceli, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan ve Bayburt,

Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Batman, Siir, Şırnak ve Bingöl,

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Antalya, Burdur ve Isparta,

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa,

Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Kayseri, Malatya, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat,

Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Sakarya, Bartın, Bolu, Dizce, Kocaeli ve Zonguldak,

Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Trabzon, Artvin, Giresun, Gümüşhane ve Rize,

Van Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresinin; Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinin mülki hudutlarını kapsayacak şekilde belirlenmesine karar verildi. 

BAKAN NE DEMİŞTİ?..

Yargıtay’dan bir önceki temyiz mahkemesi niteliği taşıyacak Bölge Adliye Mahkemelerinden birinin de Malatya’da kurulması, 20 Ocak 2012’de Malatya’ya gelen, dönemin Adalek Bakanı Sadullah Ergin’e iletilmiş, bakan yaygınlaştırma esnasında ikinci etapta Malatya’nın yeralacağı yanıtını vermişti.

Malatya’nın Bölge İstinaf Mahkemesi diye de bir dönem adlandırılan Bölge Adliye Mahkemesi’yle ilgili talebini, 6 Nisan 2012’de bu kez CHP Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM’de, yaptığı konuşmada, “Malatya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde nüfus, sosyal ve ekonomik yapısı ile ön plana çıkan en önemli şehirdir. AKP Hükûmeti Malatya’yı adli yapılandırma yönünden de kandırmıştır. Daha önce Malatya’ya istinaf mahkemesi kurulacağı müjdelendi, ancak geçtiğimiz aylarda sizin yapmış olduğunuz bir ziyarette 2013’te kurulacak bölge adliye mahkemeleri arasında maalesef Malatya’nın adı sayılmadı. Malatya, Adana yargılama bölgesine bağlandı, Malatya’nın hayalleri bir kez daha yıkıldı. Malatya’ya 2015 yılından sonra bölge istinaf mahkemesi kurulacağı belirtiliyor. Malatyalıların mağdur edilmesini bir Malatya Milletvekili olarak kabul etmiyorum. Bölgede üçüncü özel yetkili mahkeme Malatya’da olduğuna göre, Malatya’nın istinaf mahkemesini de fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Bu konuda gerekenin yapılmasını sizden bekliyoruz.”sözleriyle dile getirmişti.

Ağbaba’nın konuşmasının ardından açıklama yapan  Adalet Bakanı Sadullah Ergin , “Süreç içerisinde ihtiyaca göre daha fazla istinaf mahkemeleri kurulabilecektir ve kurulma esnasında da illerin iş potansiyelleri, bulundukları coğrafi yapı, bölgedeki ihtiyacı karşılama potansiyeli değerlendirilerek yeni illerde istinaf mahkemeleri önümüzdeki süreçte düşünülebilir ama şuanda “Şu tarihte Malatya’da istinaf mahkemesi kurulacaktır.” gibi bir şey söylemek çok doğru olmaz, sizi yanıltmış olmak istemiyorum.” diye konuşmuştu.

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KAPANIYOR MU?

Bu arada, Malatya Bölge İdare Mahkemesi bulunmasına karşılık, Resmi Gazete’de yayınlanan Adalet Bakanlığı kararında, İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Samsun, Erzurum ve Gaziantep’de Bölge İdare Mahkemeleri kurulduğu belirtildi. Bu mahkemelerin yargı çevresinde, coğrafi konumlara göre 81 il yeraldı. Kararda, Malatya’nın da Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nin yargı çevresine dahil edildiği ibaresi yeraldı.

Bu düzenlemeyle, halen İdare ve Vergi Mahkemelerinin de bulunduğu Malatya’da bu mahkemelerin üst derecelisi konumunda olan Malatya Bölge İdare Mahkemesi’nin kapatılmış olduğu değerlendiriliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."