Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

“Bu Ağaca Ne Oldu?”

“Bu Ağaca Ne Oldu?”
 • 23.05.2016

Belediye Hamamı yanında bulunan yaşlı incir ağacının “kendiliğinden yıkıldığı” iddiasına tepki gösteren CHP Battalgazi İlçe Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu, konunun araştırılması gerektiğini bildirdi.

Sarıoğlu, asırlık olduğunu ifade ettiği meyveli ağaçla ilgili görselleri de paylaştığı açıklamasında şöyle dedi:

“Yeni Cami karşısı, eski Belediye Hamamı yanındaki yüz yıllık incir ağacı, üzerindeki meyvelerle aramızdan ayrıldı!

Bir arkadaşımın telefonu üzerine ‘olay yerine’ gittiğimde acı görüntüyle karşılaştım: Yerlere dökülmüş incirler, yemyeşil yapraklar, dallar ve boğumlanmış gövde…

İşçiler dalları, bir motorlu araç da ağır gövdeyi traktöre taşıyor.

Çevredekilerin, gelip geçenlerin yüzleri asık, gözleri hüzünlü.

Ağacın, yeşilin üzerine yalnızca okumuşların titrediği bilinir hep. Ama burada gördüm ki muhafazakar giyimli, şalvarlı, köylü, yaşlı, kadın, erkek her geçen ‘Vah vah! Nasıl kıymışlar? Hiç bu ağaç kesilir mİ? Hele üzerindeki incire bak!’ diye söyleniyordu.

Gerçekten de görüntü çok acıydı.

Herkes ağacın, bilinen ‘Devlet tutumuyla’ kesildiğine inanıyordu. Ama, çevredeki kişiler ağacın kesilmediğini, sabah erken geldiklerinde ağacı yerde, devrilmiş olarak gördüklerini söylediler.

Bu tanıklık, ağacın kesilmemiş olduğunu aydınlatıyor ama devrilmenin kendiliğinden mi yoksa birilerince mi yapıldığını karanlıkta bırakıyor. Bir gariplik var gerçekten…

Çevredeki bir esnaf, ‘Yere dökülen yapraklar, incirler dükkanın önünü kirletiyor veya sıcakta gölgesinde toplananlar kapı önünü kapatıyor diye ağacı devirmiş olamaz mı…?

Bu kadar sağlıklı görünen ve tam da duvarın dibinde olan bir ağacın, çok güçlü bir rüzgar olmadığı halde öyle kendiliğinden devrilmesinde bir gariplik yok mu?

Teknik bilirkişiler tarafından durum incelenmeli ve kendiliğinden devrilmesini olası görülmezse eğer adli ve idari soruşturma yapılarak sorumlusu bulunup cezalandırılmalıdır.

Ayrıca, bu duyarlığımız aşırı görülmeyerek, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve diğer yetkililer tarafından olayın üzerine gidilmeli ve herkesçe bilinen, tanınan yaklaşık yüz yıllık bu çok güzel incir ağacının şehrimizin en merkezi yerinden ayrılmasının sebebi aydınlatılmalıdır.”

Bülten

a1

a2

a4

a5a3

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. fbay dedi ki:

  birincisi ewt asırlık bir ağactı ne yazıkkı rüzgara yenik düştü kimsenın ne malına ne canına zarar gelmeden ekiplerce alındı…bundan kımse malzeme çıkarmasın
  ıkıncısı bu malatya betonlaştı diyorlarya el insaf kaç yıldır o kadar çok ağaç dikildiki bir gün olsun haber yapılmadı,belkıde yapmıslardır.insanlarda haber yapılmadıgı ıcın böyle bir algı olusuyor halıylen.yani ewt 10 sökülüyo yada kesiliyosa .ki nakilde yapıolar.100 300 dikiliyo rahat olsun herkes..

 2. Ali dedi ki:

  Şehirler tarihleriyle yeşiliyle parklarıyla bahçeleriyle dürüst insanları ile değerlidir…ne yazık ki malatya bunların çoğunu kaybetti…

 3. SEDAT dedi ki:

  Keşke şu incir ağacına gösterdiğiniz duyarlılığı yalovadada gösterseydiniz yada mecliste o şehitler içinde gösterseydinizde PKK lı milletvekillerinin dokunulmazlık oylaması sırasında evet deseydiniz demekki o vatan uğruna şehit olan insanların bir incir ağacı kadar CHP lilerin yanında değeri yokmuş

  1. Deniz dedi ki:

   Gundemı az ıyı takıp etmek gerekır! Chp evet demedıyse bu dokunmazlık nasıl gectı meclisden!

  2. Süleyman Özerol dedi ki:

   550 milletvekilinin (RTE de dahil) dokunulmazlıkları kalksın ve kimin neyi varsa yargılansın. Çifte standardı değil gerçekleri kabul edin. Demokrasiyi kabul etmiyorsanız kendiniz dışındakileri yargılarsınız hep…

  3. Ömer TÜRKİLERİ dedi ki:

   sEDAT,haklısın 8 şehit varken Milli bayram iptal. Ama düğünü yaptık. Osmanlıyı arkadan bıçaklayan Arap şeyhi öldü güzelim bayrağı yarıya indirdik. Asker şehit olduğunda oğlunu askere göndermeyenler. Çok şükür şehit cenazemiz geliyor diyebildi. Katil Apo ve yaverleriyle el ele Megre megreyi kim dedi. Senin B12 düşmüş biraz hafıza güçlendiriciye ihtiyacın var.

 4. MURAT dedi ki:

  Sizi gidi geziciler sizi, türünüzün örneklerinden çok azaldı. Hele bir de taraftarınız kalmadı denecek kadar az. Milletin karnı sergilenen timsah gözyaşlarına artık tok. Bir ağaç kesildi diye ortalığı velveleye verip, taş üstünde taş koymayan, ülkemizde iç savaş yaygarası koparmaya çalışanların balonları tek tek sönüverdi. Başka yollar deneyin. Şöyle ki: İnsanları sevmeye çalışın, iyilik yapın, fakir fukarayı gözetleyin, kusurları araştırmak yerine olayların iyi tarafına bakın, kalp kırmayın, hatır sayın, yakın akrabalarınızı ziyaret edin, olmadı telefon ile hatırlarını sorun. İşte o zaman sizi de millet sevecektir. Saygılarımla…

 5. Mehmet demir dedi ki:

  Cennet şehir beton şehir oldu ellerine sağlık kent hergeçen gün beton yığını haline geldi yüzyıllık incir kime batıyorduda kesildi bu kanunen suç çünkü o incir yüzyıllık vardııı

 6. Selahattin Sarıoğlu dedi ki:

  AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMADA GEÇEN SÖZLER:
  “Ağacın, yeşilin üzerine yalnızca okumuşların titrediği bilinir hep. Ama burada gördüm ki muhafazakar giyimli, şalvarlı, köylü, yaşlı, kadın, erkek her geçen ‘Vah vah! Nasıl kıymışlar? Hiç bu ağaç kesilir mİ? Hele üzerindeki incire bak!’ diye söyleniyordu.”
  BU DA ERHAN BEYİN YAZDIĞI:
  “Lafa bak ”şalvarli, çarşaflı, köylüler bile üzülmüşler…,, oysa be adam okumus ve şehirliler mi agac yetiştiriyor yoksa köylüler mi. Kendi soyu acaba nereli de koyluler icin ,,köylüler bile,, diyor”
  EL İNSAF! EL İNSAF!

  1. erhan dedi ki:

   Bir kere ben sadece bizzat sizin tabirlerinizi kullandim .Diger yanda tum sol ,sosyal demokrarsi, demokrasi literaturunde koyluleri, yoksullari , siradan halki duyarsiz goren ve horlayici prensipler yer almaz; aksine onlar refarans alinir .. asil o zikrettiginiz kişilr, ağaçlara emek verenler, emekcilerdir. Haliyle en çok aciyan da onlar olur .(benim de bazi ifadelerimin nezakete pek uygun olmadiginin farkindayim)

 7. MUHENDIS6 dedi ki:

  Yorum yapan HIDIR arkadaşımız gelen tepkilere bence şöyle cevap vermeli idi,BENİM ADIM HIDIR ELİMDEN GELEN BUDUR.

 8. timur dedi ki:

  aaahooooooo yine cehape yine battalgazi yine selahattin sarıoğlu yine boş bir konu. şu gezi meselesinden beri cehapenin bi ağaç seviciliği tuttu. partinizin hedepenin önüne yattığını gizlemek için insanları saçma sapan safsatalarla gazlamak için böyle konuları gündem yapıyorsunuz. malatyada cehape nin bir tane dikili ağacı varmı onu bi söyleyinde bilelim. ha vardı bi aralar onuda belediye söktü zaten 2 gün içinde.

  1. Deniz dedi ki:

   Hdp’nın kımın onune yattıgı bellii. Zamanında haburda terorustu davulla zurnayla karsılayanlar, barzanıyle ele ele gezenlerı unuttunuz sımdı buna mı dondunuz!! az durust olun vıcdanızıla konusun TABI KALDIYSA!

 9. Ömer TÜRKİLERİ dedi ki:

  Bundan 2 yıl önce Kanal Boyunda Ordu evi karşısında inşaat yapılıyor diye inşaatakiler koca çınar ağacını kökünden kestiler. Belediye sitesine tarih ve saat olarak şikayette bulundum çevre kameraları ve faydalanacakları butün kaynakları yazdım. 1,5 ay sonra elinde belge dokuman varmı dediler. Evet var . O da sizin iyi bir yeşil ve doğa katili olduğunuz. Osmanlı Tatlıcısının önündeki ve Kernek Cammisi bahçesindek içınar nerenize battı.

 10. Ömer TÜRKİLERİ dedi ki:

  Hıdır Kardeş Gençliğimizde Pınarbaşı ve Kömürhan civarına kafile kafile çok ağaç diktik. Her ne hikmetse oraya bazı Malatya’ya bir çivi çakmamış kişi ve kuruluşların tabelası dikilmiş. Allah’tan korkun. Ahirette o ağaçlar kazanınızın altında yansın. Ör; Bölge Trafik yanında, bir tüp bebek tabelası sanki bütün ağaçları kendisi dikmiş gibi. El hay, el iman.

 11. oleman dedi ki:

  eğer o ağac birinin ölümüne neden olsaydı bu çığırtkanlar ne yapacaktı ozaman acaba. niye ağacı kesmediniz diye naralar atacaklardı bu seferde.

 12. oleman dedi ki:

  bu kadarda saçma bir haber olamaz acaba birileri mi itti diyor. sanki vazo deviriyor adamlar. sarıoğlu ve saz ekibi gelsinde bizim ordaki ağacı bi devirsinlerde görelim insan gücüyle olacak iş mi. resimler bile sizi yalancı cıkarıyor ağaçta kök kalmamış nihayetinde rüzgarlada devrilmiş.

 13. erhan dedi ki:

  Lafa bak ”şalvarli, çarşaflı, köylüler bile üzülmüşler…,, oysa be adam okumus ve şehirliler mi agac yetiştiriyor yoksa köylüler mi. Kendi soyu acaba nereli de koyluler icin ,,köylüler bile,, diyor

  1. Mehmet demir dedi ki:

   Kardeş o incir asırlıktı bunun yapılması kanunen suç Malatya da çınar bırakmadılar yüzlerce tarihi çınar katledildi az insan olun insann

  2. fx.live dedi ki:

   Tebrikler, tam da can alıcı noktadan vurmuşsun uz.

 14. Ramazan 44 dedi ki:

  Malatya iyi yonetilmiyor malesef malatya beton yigini haline getirilmis ornegin guzelim kernek. Agac bir yerlere batmis olabilir.

 15. murat dedi ki:

  belediye ağaç kesmekten bıkmadı kesin zeki sarılar’ın işidir. allah’a havale edin.

 16. Hıdır dedi ki:

  Çarşı merkezinde meyve ağacı olurmu hiç.Ağaç diye şhow yapacağınıza gidip hayıra ormanlarına 3-5 ağaç dikin.Böyle ölü sevicilikten bir şey çıkmaz.Kesen veya kestirenin illa ki bir bildiği vardır.

  1. ahmet dedi ki:

   yoruma bak , ne söylesem ne yazsam adam şaşırıyor..hıdır boş boş yazacağına ağaç neden kesilmiş onu sorgula.
   her yeri beton ettiniz bunun gibi’ lerde gelip burada savunuyor..o caminin imamı neden karşı durmamış..doğruya bu millette insan sevgisi yok ki hayvan, ağaç sevgisi olsun…yazıklar olsun.

  2. İSMET dedi ki:

   Hıdır gibi düşünen . hiç sorgulama yapmayan duyarsız insanlar yüzünden Malatya betonlaştı.

 17. ramazan dogan dedi ki:

  İnsanlar neden doğruyu konuşmazlar arkadaş o ağacı niçin kestiyseniz çıkın doğruları konusun bu dedikodu bitsin o kadar yalan söyleniyor ki doğrulara da inanamiyoruz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."