Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Bu Artış Sizin Suçunuz!”

“Bu Artış Sizin Suçunuz!”
 • 03.07.2020

‘DUYARLI’ VATANDAŞ DA YETKİLİLERE TEPKİ GÖSTERDİ.. Malatya Valisi Aydın Baruş, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Malatya’da koronavirüs vakalarının son günlerde hızlı bir artış gösterdiğine dikkat çekerek, virüsten korunmak için, maske takılması, kişisel temizliğe dikkat edilmesi ve sosyal mesafeye uyulması konusunda Malatya halkına bir kez daha uyarıda bulundu.

Vali Aydın Baruş’un, kamuoyuna yönelik Covid-19 konusundaki uyarı tweetine yorum yazan çok sayıda takipçisi, Covid -19’a karşı denetimlerin gevşetildiğine vurgu yaparak, Vali Baruş’tan kent genelinde denetimlerin yoğunlaştırılmasını istedi.

Askere gönderme törenlerinde maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığını, otobüs ve trambüs seferlerinin azaltılması nedeniyle, yolcu yoğunluğu yaşandığını, otobüs seferlerinin saatte bir ya da 1,5 saatte bir yapıldığını bu durumun otobüslerdeki sosyal mesafe kuralını ortadan kaldırdığını vurgulayan Vali Aydın Baruş’un sosyal medyadaki takipçileri, il genelinde kontrollerin arttırılmasını talep ettiler.

Fırınlarda hijyen kurallarının, hastanelerde sosyal mesafe kuralının önemsenmediğini, kent merkezinde makse takmadan gezildiğini ileri süren takipçiler, en çok Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma hizmetini yüyüten MOTAŞ otobüs ve trambüslerinden şikayetçi oldu.

Vali Aydın Baruş’tan daha fazla denetim isteyen sosyal medya takipçilerinin bazı mesajları şöyle:

@Abdulkadirmnvs Valim malatyada polisler hiç isini yapmıyor maske kontrolü yok denetleme yapılsın bu artış sizin suçunuz.

@sumeyra_firat Sayın valim otobüs ve tranbüs sefer sayısı yetersiz denetim yok insanlar sosyal mesafeye uymadan yolculuk yapıyor tek kullanımlık maskeleri yıkayıp kullananlar var maskeyi şu zamanda ısrarla kullanmayanlarıda görüyoruz durum daha kötü olmadan önlemleri sıkılaştıralm lütfen.

@fatih_besiktass Sayin valim asker gonderme eglenceleri almis basini gidiyor.Gecen aksam otogar panayir gibiydi.Durum dsha kotu olmadan onlemimizi alalim lutfen.

@nursemacimm Çarşıda maskesiz dolaşanlar var, pazarlar anababa günü gibi çoğu maskesiz, insanlar dipdibeler, otobüsler minibüsler tıklım tıkış… nasıl artmasın acaba? Bir otobüs 1.5 saatte bir kalkıyor, o tarafta işi olan herkes aynı otobüse biniyor ve bulaş da haliyle kaçınılmaz oluyor

@AYDEMRYASN Sayın valim, maske takmaya gerekli özen göstermiyor bazı insanlar, maske takanların çoğuda maskeyi doğru şekilde takmıyor. Sıcaklıkların artışı ile beraber rehavete kapıldı insanlar. gerekli yaptırımlar yapılmazsa insanların rahatlığı devam edecek gibi

@SukurBey Belediye otobüsleri ve dolmuşlar hiç salgın yokmuş gibi sıkışık. Aynı durum İstanbul’da Ankara’da olsa valilik ne yapardı? Malatya kimin umrunda. Ne denetim ne ceza! @selahattingrkn  @MalatyaBelTr

@eldrond Otobüslere dikkat etmek lazım çok kişi alınıyor

@merve_yilmaz15 Sayın Valim büyüklerimizin çok güzel bir sözü var bir musibet bin nasihattan iyidir. Polislerimiz eğer düzgün denetleme yapsa ve cezalar verirse emin olun bir dahakine TEMIZLIK-MASKE-MESAFE kuralına uyarıya gerek kalmadan yapacaklar. Hala asker uğurlama ve maskesiz dolaşıyorlar

@AlperKaracayir Sayın valim, sadece aracınızla kışla caddesinden geçerken bile dışarıya baksanız herhangi bir denetim, yaptırım vs olmadığını görürsünüz. Bu millet ricadan, lütfenden anlamıyor.

@altinumara_ Sayın Valim, maalesef her otobüste dezenfektan yok. Maske zorunlu diyoruz ama dikkate almayan çok, denetleyen yok. Sosyal mesafe diyoruz ama bir belediye otobüsüne 100 kişi biniyoruz. Özellikle toplu taşımada ciddi bir denetimin gerekli olduğunu düşünüyorum.

@BKaranfil2 Herşeye soktuğumuz şu burnumuzu, bide maskeye sokmayı başarabilsek..

@NihatBarut14 Hiç bir esnaf veya çalışanı işyerinde maske takmıyor

@sepsis44 Biraz da sizler denetimleri arttırsanız güzel olur. Büyükşehir belediyesi otobüs sefer sayılarını azalttı. İnsanlar kucak kucağa yolculuk yapıyor. Minüsbüler aynı şekilde. Çarşıdan Pazar da yeterli denetleme yok. Siz denetimleri sıkı tutun daha iyi bir Malatya olacaktır.

@emredemird ence ne kadar vaka var, ne kadar test yapıldı,ne kadarı pozitif,tedavi alan hasta sayısını paylaşmanız gerekmez mi sayın valim?

@cnrthrsyn 60 yaş ve üstüne haftasonu izin verilmeli, gençlerede bir çözüm bulunmalı mesela 17:00 den sonra dışarı çıkma yasağı gibi, ve tabiki kolluk kuvvetlerine de iş düşüyor sayın valim kesilen cezalar maliyede bekletilmesin sahiplerine ulaşsın bakalım maske olayı ciddiyet kazanıyormu.. Bu kısıtlamaları il Hıfzıssıhha başkanı olarak siz almalısınız..

@OnurTaskunsoy Sayın valim otobüs ve tranbüse müdahale etmeniz gerekiyor full doluyorlar

@hakan8su Sayin valim ana caddelerde maske takmayanlara cezayi islem yapilacagi aciklanmisti lakin bu malatya da gecerli degil galiba caddelerde maskesiz gezen cok sayida vatandasimiz var.

@BASBUG1957 Sayın valim Ankaradan gelen genelgeleri uygulayın http://yeter.Artışın sebeplerinden biride vurdum duymazlık,bana bir şey olmaz düşüncesi.Emniyete vereceginiz bir emirle maske ve sosyal mesafe sorunu anında çözülür.Bu şehir size emanet, emanete sahip çıkarsanız çözüm olur.

@yorgun_bitik Sayın valim böyle yazmakla olmuyor işler sizin de bildiğiniz gibi.  Bugün adliyede polisler dolanıp duruyordu ama maske takmayanlara ceza yazmayı bile geçtim  uyarmadılar bile. Bu denetimsizlikle hiçbir şey olmaz. Ceza verilecek ki insanlar akıllansın

@HarunOktay95 Bu işler ricayla minnetle olmuyor kusura bakmayın, misal 15 kişilik minibüslere 2-3 hat birleştirilerek 30-35 yolcu alınıyor kimisi de maskesiz üstelik ne bir denetim ne bir kontrol var. Madem normallesme başlattınız bunu kontrollü denetimli yapınız lütfen. Saygılar.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

FOTO: Arşiv (iha)

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mehmet dedi ki:

  Denetim ve ceza olmazsa, hemşehrilerimiz ricadan ,lutfenden anlamiyor.Sagligini korumak için 1-T.L. verip maske almayanlara ,maskeyi cebinde ve kolunda gezdirenlere, maskeyi burnunun altına takanlara, dip dibe oturanlara daha ne yapılabilir.Kurallari hiçe sayan toplu ulaşım vasıtalarına trafik polisi tarafından ceza yazılmasından başka çare göremiyorum. Ayrıca kayısı toplanan yerlerde de denetim gerekli.

 2. Ilhan dedi ki:

  Kontrol denetim yok minibüsler de sosyal mesafeye uyan yok maske zaten yok polis bile ya maske takmıyor yada çene altına indiriyor. Elbette hergun 30 vaka olur malatyada.Biran önce tedbir alınması gerekiyor.

 3. MALATYALI dedi ki:

  Arkadaşlar yorumlara bakıyorum ve çoğunluk polis diyor evet bazı polisler bakmıyor baksada yapıyormuş gibi oluyor öcelik burdan SAYIN:VALİME sesleniyorum pazar yerleri hiç denetim yoktur zabıtalar arabada ellerinde telefon oynuyorlar gelen giden denetimsiz ben daha önce yazacaktım olmadı devletimiz her türlü önlemi aldı fakat insanlarımız malesef umursamıyor buda gelecek kışa hazır olalaım kısıtlamalar gelecek çükü milletimiz bu konuda çok bilinçsiz hareket ediyor sonra devlet suçlu vali suçlu deniliyor biraz millete sıkı bir denetim lazım maske de sürekli dağıltılmalı devlet satyışı durdurmalı otobüslerde münübüslerde bedava verilmesi şart olmalı diyeceğim bu kadar birde otobüsler çok seyrek 10 dakikada bir hareket etmesi gerekiyor meğerki millet fazla karabalık ulaşım ototbüsleri çoğaltın.

 4. Corona malatyada bitmez dedi ki:

  Bugün karşıdan gelen bir adam gözümüzün içine baka baka yere tükürdü deliricek gibi oldum ya resmen bende yere tüküren o mahlukatın yüzüne tükürmek istedim bu virüs böyle yaratıklar yüzünden bitmez sonra vay efendim bu virüs malatyada niye arttı diyosanız böyle vurdumduymaz sorumsuzlar yüzünden

  1. Osman dedi ki:

   Katılıyorum, sokağa tüküren şahıslara insan diyemiyorum.

 5. Mlt44 dedi ki:

  Bu millete illaki bir çobanmı lazım maske takılacakmı takılacak illa birileri gelip arkasından çoooo mu diyecek

 6. Bayram dedi ki:

  Geçen gün araştırma Hastanesi’ne gittim 17 b bekle bekle gelmedi tranbuse bindim

 7. Mehmetcan dedi ki:

  Yazılacak söylenecek çok söz var
  Haber başlığını okuyunca her şeyi özetlemiş
  sayın valimiz inşallah bundan vazife çıkartır.

  BB Başkanına hiç sözümüz yok çünkü ona ne deseniz boş laftan başka hiç bir icraatı yok

  Yollar gibi BB de delik değişik olmuş

  Malatyahaber.com ve Güler Hazar her zaman ki gibi güzel bir habere imza atmış kutluyorum Malatyanın bağımsız basını

 8. Ahmet dedi ki:

  İnönü caddesindeki belediyenin yaptığı yolun ortasındaki bariyerler yüzünden millet tıkış tıkış yürüyor kaldırımda ne o Allah rızası için bu ne iş bilmezliktir.

  1. Bezirgan dedi ki:

   Oldu,yayalar da taşıt yolundan ilerlesinler,yaya geçitleri ni kullanmasınlar,trafik iyice arapsacina donsun,patagonyadan bir farkımız kalmasın.Burası dagbasi mı?

 9. Kemal dedi ki:

  Ben söylüyeyim toplu taşıma araçlarına düzenleme getirilmez ise covid-19 den kurtulamayız.

 10. Malatyalı dedi ki:

  Sayın valim tarnbüs otobüs seferleri çoğaltılsın insanlar üst üste biniyor maske takılmıyor bu denetimleri vatandaş yapamaz yetgililerin görevlerini yerine getirmelerini rica ediyoruz lütfen geç kalınmasın yoksa önünü alamayız

 11. malatyalı dedi ki:

  Polis işini yapmıyor diyenlere yazıklar olsun adamlar gece gündüz demeden en başından beri özveriyle çalışıyor. Siz çalışmıyor demek çok yersiz ve haksız vatandaş kendine gelmeli vatandaş illa devlet otoritesiyle mi kendi sağlığını düşüne çek.

 12. Abdulkadir dedi ki:

  Il yönetimi haksız. Maske sorun olmuştu. Herkese gerektiğini kadar Maske dağıtılsa idi. Çok insan işinden oldu. Esnasında yeni dükkanlarını açıyor. Cezaevindeyiz para yok 65 yaş üstü emekli maaşı ancak Yemesine yetebiliyor. Sosyal mesafe yollarda oluyor ama arkadaşlar yazmış otobus seferleri artırılsın sosyal mesafe otobüslerde uygulansın sorun azalır.

 13. KOVID44 dedi ki:

  Arastirma hastanesinde kan verme bolumunde paArtesi gunu 30kisi 20 cm mesafeyle siraya girmisti…maske ola ki nolaaa

 14. Kemal dedi ki:

  Polis işini yapmıyor diyenlere yazıklar olsun adamlar gece gündüz demeden en başından beri özveriyle çalışıyor. Siz çalışmıyor diyerek bu veballe nasıl yaşıyorsunuz yazıklar olsun

 15. dertli malatyalı dedi ki:

  bir an evvel acil tedbirlerin alınması gerek. Gerek vatandaşın gerekse idarecilerimizin bu konuya daha ciddi yaklaşmaları gerekmekte.Yazdan sonra kış var okullar açılacak yoğunluk daha çok artacak insanlar dahada birbirlerine yakınlaşacak.Tedbirlerin alınmaması durumunda bu salgın dahada artacak böyle bir durumda ipin ucu kaçarsa daha önünü alamayız ve dahada çok can kayıpları yaşarız.GIDA YERLERİNDE denetlemelerdeki aksaklıkları görüyorum her defasında burda yazıyorum eski tas eski hamam kime neyi anlatıyoruz fırınlar unlu mamül yapan yerler tandır ve yufka imalatı yapan yerler ne maske ne mesafe elleri hamuru içinde sağlık taramasından geçiyorlarmı oda muamma bu tür yerlerde çalışan kişiler özellikle tandır ve yukfa imalathanesi gibi yerlerde çalışanlar sabit kişiler olmuyor günlük yevmiyeyle çalışan bayanlar işletme sahipleri ayşe gelmese fatmayı çağırıyor fatma gelmese haticeyi ellerine taktıkları naylon eldivenle hem parayı alıyorlar hem ekmeği yani anlayacağınız görüntü icabı ama kurumlar denetlemelerini yapsa bunlara iyi bir şekilde ceza yazsa aynı şey bir daha olurmu belediye ve gıda müdürlüğüne sesleniyorum bi zahmet yerinizden kalkınız dükkanlara müşteri gibi giriniz dedikjlerimin doğruluğunu görerek bana hak vereceksiniz ama bir zahmet yerinizden kalkınız.Geçen aylarda bir gıda yerindeki olumsuzlukları ilgili müdürlüğe bildirdim gelen memurla işletmeci arasındaki dialoğu görünce utanç duydum nedenmi memur sanki denetlemeye değil misafirliğe gelmiş gibi oturmuş ve işletmecinin kendine olan latifelerini dinliyordu pislik içindeki işletmeye bir ceza kesmediklerini öğrendim bütün kurallara uygunmuş işletme uygunda memura yapılan latife
  neden acaba ?

 16. Ali Kaya dedi ki:

  Maskeyi orasına, burasına ve hatta şurasına takanları risk alarak uyarıyorum. Geçen gün bir genci uyardım. Kardeş maskeniz nerede? Aşılı bölgeyi gösterir gibi çevirdi vücudunu, sinirli sinirli ve dedi ki “Golumdaa!”
  Hemen vaziyet aldım:
  “Gusura bahma abe gözükmiyi ya o bakımdan şey yaptım”
  “Saha ne polis misin?”
  Daha da kimseye karışmıyorum.
  Dögecekler abe, Allah goriyi..

 17. Cengiz dedi ki:

  Devlet gücünü her alanda tesis etmeli.Koymuş olduğu kuralların uygulamaların takipçisi olmalı.Malatya’da devletin en üst temsilcisi sayın valimizdir.İlgili birimlere bu işin takipçiliğini titizlikle yaptırmalıdır.Sivil emniyet güçleriçok ciddi takipçi olmalı özellikle merkezi ve kalabalık alanlarda denetimlerini artırmalı.Bilinmelidir ki virüs yüzünden,berberi ,garsonu ,turizmcisi daha birçok iş kolunda insanlarımız evlerine aş götüremez hale gelmişlerdir.Kurallara uymak toplumsal sorumluluğumuzdur.

 18. Has Malatyalı dedi ki:

  Vali ne yapsın? AKP bu şehirde %70’e yakın oy çıkarıyor, herkes de birilerinin yakını. Kimse cesaret edip de yyazamıyor demek ki, sonra da devletin valisi çıkıp lutfedip de takıverin falan diyor… Kurallara uyulmuyormuş da bilmem ne… Uyulmuyorsa gereğini yapmıyorsanız siz suçlusunuz,vazifenizi yapın yeter.

 19. Feramuz dedi ki:

  MOTAŞ bahçelievlerden geçen otobüsün güzergahını iptal etti, yeniyoldaki üç dört site mecburen bostanbaşı arabasını kullanıyoruz, o da tıklım tıklım dolu,belediyenin koltuğu rahat ki hergün orada beyefendi

 20. Aykut dedi ki:

  Büyükşehir Belediye Başkanımız Korona süreci ile ilgili bir gazeteye roportaj vermiş. Bir arkadaşım anlattı. Kulaklarıma inanamadım. Sonra roportajı youtubeda dinledim. Selahattin Gürkan Başkan vallahide billahide aynen şöyle diyor. “Malatyada aldığımız önlemler Türkiye’ye teşmil edildi. 12 yaşından küçük çocuğu olanlara izin, otogarda ateş ölçme, toplu taşıma araçlarının ve durakların dezenfekte edilmesi, sokakların yıkanması vs biz daha önceden baslattık. Malatyada aldığimız önlemler Türkiye’ye rol model oldu. Bunları laf olsun diye söylemiyoruz. 2 günde 300 bin ekmek dağıttık. Bu da Türkiyede ilk oldu.” Evet aynen böyle diyor. Evet otogarda ateş ölçme, sokakları ve otobüsleri yıkama, ekmek dağıtma gibi kasaba belediyeciliği ile kalkıp Türkiyeye rol model olduk, bu uygulamalarımız Türkiyeye teşmil edildi derseniz kusura bakmayın ama inandırıcılığınızı yitirirsiniz. Maalesef her gün toplu taşıma araçlarını kullanan biri olarak söylüyorum sefer sayıları yetersiz, tıka basa yolculuk yapıyoruz. Genelge gereği klimalar çalıştırılmadığı için sucuk gibi oluyoruz. Trambüs gelmek nedir bilmiyor. Bir toplu taşıma işini organize edemeyen Büyükşehir Belediyemizin Türkiyeye rol model olduk, uygulamalarımız Türkiyeye teşmil edildi açıklamalarına sadece acı acı gülüyoruz.

  1. Tuğba dedi ki:

   Ağam bizimle eğleniyi…

  2. Siyah dedi ki:

   Dostlar pazarda görsün abi???

 21. Salih dedi ki:

  daha 1 saat önce Meyvecilik önünde Tecde yoludakaldırımda yürüyen 3 kişilik nefes alıp veren bir şişman elemanı bekçi durdurdu maskesini koluna takmıştı sadece ikaz etti eleman maskeyi takıp az ilerledi yeniden koluna taktı yürüyüp gitti.

  1. Kenan dedi ki:

   Keşke senin yerine de nefes alsa

  2. Mehmet M. dedi ki:

   3 kişilik nefes alıp veren şişman elemanı! Bu yorumu yapan kişiye hakaret davası açılsa yeridir. İnsanları yermek, incitmek, hakaret tabir edilen cümle ile itham etmek suçtur. Arkadaştaki burun ağrı dağı zirvesini görmüş. Sonumuz hayır olur inşallah

   1. Mahmut dedi ki:

    Senin niye zoruna gitti arkadaş. Olayın ne olduğunu, ne için öyle yazıldığını bile anlayamamışsın. Bir önemli kuralı başkalarının hayatını hiçe sayan bir , duyarsız sorumsuz şahıs kimse az bile yazmış. Mehmet M. de kalkmış incitmiş hakaret etmiş diye sorumsuz adama sahip çıkıyor. Sanki bugün yolda bir adam gördüm, 3 kişilik nefes alıyordu demiş. Adamın bir salaklığını, duyarsızlığını burada anlatmış. Adam koluna maske takıp gidiyor diyor, hani hergün sokakta görüp kavga edesimiz gelen birinden bahsediyor. Az bile yazmış. Bekçiye buna kızdım ceza yazmayıp bunu uyardığı için.

   2. Kral dedi ki:

    Polis işini yapmıyor diyen akıllı vatandaş polis olmasa kime sataşacaksın merak ediyorum basın sıkışsa polis her daim olan polis hep polis kötü de polis iyide boyle ülke varmı

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."