Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Malatyalı Bir Cumhurbaşkanı Var’ Zannediyor!

‘Malatyalı Bir Cumhurbaşkanı Var’ Zannediyor!
 • 25.11.2016

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AKP Malatya İl Başkanlığını ziyaret etti. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın, AKP ziyareti sırasındaki konuşmasında “Malatya geçmişte bu ülkeye bir Cumhurbaşkanı kazandırdı” sözleri dikkat çekerken, bu sözleriyle Turgut Özal’ı kastettiği, Malatyalı ilk Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü ise saymadığı değerlendirildi ve bakanın bu sözleri, “Demek ki bu bakan sadece birini biliyormuş!.”  yorumlarına neden oldu.

“Malatya geçmişte ülkeye bir Cumhurbaşkanı kazandırdı”!!
AKP ziyaretinde konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Malatya’nın büyük bir olduğunu ifade ederek, “Malatya her şeyin en iyisini hak ediyor. Malatya geçmişte bu ülkeye bir Cumhurbaşkanı kazandırdı. Şimdi de 30 tane büyük ilden bir tanesi ve bir de Bakanı var. Ben Bakanımızla gurur duyuyorum, arkadaşı olmaktan gurur duyuyorum. Bir şehrin bakanının olması çok iyi bir şey, o şehre büyük yatımlar yapılır ve bazı işler daha hızlı yapılır. Bunun yanında mecliste Malatyalı olup da başka yerlerden milletvekili olan birçok milletvekili var, onların da Malatya’ya çok büyük katkısı var” diye konuştu.

Bakan Yılmaz’ın, Malatya kökenli İsmet İnönü ve Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunmuş olmalarına karşın, partisinin çoğu yöneticisinin siyasi ve ideolojik nedenlerle olumlu bakmadığı İsmet İnönü’yü ‘saymadığı’ değerlendiriliyor.

i-inonu1800’lü yılların ortalarında Bitlis’ten Malatya’ya göç ederek yerleşmiş bir ailenin çocuğu olan İsmet İnönü, 10 Kasım 1938’de Atatürk’ün vefatı üzerine, 11 Kasım günü TBMM’de yapılan oylamada Malatya Milletvekili olarak aday gösterilmiş, 348 oy alarak ikinci Cumhurbaşkanımız seçilmişti. İnönü, TBMM’de 9 dönem CHP Malatya Milletvekili olarak görev yapmıştı. İsmet İnönü’nün, Kurtuluş Savaşı sırasında güvenlikleri için Malatya’daki akrabalarının yanına gönderdiği ve burada vefat eden Malatya doğumlu babası Hacı Reşit Bey ile büyük oğlu İzzeddin’in mezarları Sancaktar Mezarlığı’nda bulunuyor (Yandaki siyah beyaz fotoğrafta, İsmet İnönü, bir Malatya ziyaretinde babası ve oğlunun Sancaktar Mezarlığı’ndaki kabirleri başında görülüyor). İnönü’nün Malatya’daki akrabalarının soyadı Temelli. Amcasının oğlu Tevfik Temelli ile onun oğlu Turgut Temelli, Malatya Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunmuşlardı. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın, İsmet İnönü’yü  saymadığı Malatya ziyaretini yaptığı 25 Kasım günü, İsmet Paşa için önemli bir gün. Kurtuluş Savaşı’nın ‘Garp Cephesi Kumandanı’, 1. ve 2. İnönü zaferlerini elde eden ordunun komutanı olan İsmet Paşa’ya, 25 Kasım 1934’de ‘İnönü’ soyadı verildi. Bu soyadını İsmet Paşa ve ailesi; eşi, çocukları ve torunları kullandı- kullanıyor. İnönü’nün kardeşleri ve ailenin diğer fertleri, ‘Temelli’ soyadını taşıyorlar. İsmet İnönü’nün Malatya Belediye başkanlığı yapmış isimlerden amcası oğlu Tevfik Temelli’nin torunu, Turgut Temelli’nin de oğlu olan ve dedesi ile aynı adı taşıyan İstanbul’da yerleşik işadamı Tevfik Temelli , halen Malatya Eğitim Vakfı (MEV)’nın yöneticilerinden biri. (Aşağıdaki fotoğrafta Tevfik Temelli MEV’in diğer yöneticileriyle birlikte görülüyor)

mevmalatyaegitimvakfitevfik

Malatya doğumlu olan Turgut Özal, 6 Kasım 1983’te yapılan seçimlerde genel başkanı olduğu Anavatan Partisi’nden İstanbul Milletvekili olarak seçilmiş ve TBMM’deki siyasi yaşamını İstanbul milletvekili olarak sürdürmüştü.. Özal, 31 Ekim 1989 tarihinde TBMM’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde 263 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 8’inci Cumhurbaşkanı olmuştu ve bu görevi vefat ettiği 17 Nisan 1993 tarihine kadar sürmüştü. Turgut Özal’ın babası Mehmet Sıddık Özal’ın mezarı, Eskimalatya’daki Karababa Mezarlığı’nda bulunuyor (Aşağıdaki siyah beyaz fotoğrafta, Turgut Özal, babasının Eskimalatya Karababa Mezarlığı’ndaki kabri başında görülüyor). Özal’ın kardeşlerinden Yusuf Bozkurt Özal ile oğlu Ahmet Özal, Malatya milletvekilliği görevlerinde bulunmuşlardı.

ozalbabasiMalatyalılık kimliğini, siyaset üstü gören, dönemlik tartışmaların estirdiği rüzgarlara kendini kaptırmayan her Malatyalı ise, İsmet İnönü’yü de, Turgut Özal’ı da iki büyük hemşehrisi olarak biliyor, kabul ediyor. Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerindeki siyaset ve ideolojinin dışında sadece Malatya kimlikleriyle biraraya gelmiş olanların kurduğu, yönettiği, üye olduğu Malatyalı derneklerinde, her iki büyük hemşehrinin de fotoğrafları birlikte yeralıyor, bir ayrım yapılmıyor.

Ancak, kendini siyaset-ideoloji rüzgarına kaptıran kimileri de, siyasi duruşlarına göre Malatyalı iki Cumhurbaşkanından sadece birini benimsediklerini çeşitli şekillerde gösteriyor.

inonuozalAyrıca, 1980’lerden itibaren çok önemli miktarda göç alan Malatya’da, gelip yerleşenlerin şimdilerde siyaset, sosyal ve ekonomik yaşamda, belediyeler başta olmak üzere yerel yönetimlerde, STK’larda etkin konumlara gelmesiyle birlikte, Malatyalı iki Cumhurbaşkanına ‘kişisel ve kurumsal anlamdaki’ Malatya sahiplenmesi de giderek azalıyor. Malatya Belediyesi’nin eski binasının meclis salonunda İsmet İnönü ve Turgut Özal’ın fotoğrafları bulunurken, yeni binaya taşınıldıktan sonra, buradaki meclis salonuna İnönü ve Özal’ın fotoğrafları yeniden asılmamasının da, yerel yönetimlere seçilen yöneticilerin, üst düzey makamlar için kadro tercihlerini Malatya dışından ve daha önce Malatya’yla herhangi bir ilgisi bulunmayan isimlerden yana yapmalarıyla da giderek zayıflattıkları Malatyalılık duygusundan kaynaklandığı öne sürülüyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin üst düzey birçok bürokratı (ilk ve halen görevde olan ikinci genel sekreteri dahil) Malatyalı olmayan isimlerden tercih etmesi, bu kişilerin kendi kadrolarını oluştururken aynı yöntemi seçmesi, kentin en önemli yerel kuruluşu olan belediyede Malatyalı olmayan, ya da daha önce bu kentte yaşamamış olanların etkili hale gelmesiyle, kent kimliğini olumsuz anlamda değiştiren projeler olarak (en somut örnek Kernek ve Kanalboyu düzenlemeleri) kendini görsel anlamda da gösteriyor.

Bakanın AKP’deki diğer açıklamalarına gelince..
bakannBakan Yılmaz, AKP’deki ziyaret sırasında ayrıca, en büyük yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğunu vurgulayarak, “Eğitim ihmal edilirse her şey ihmal edilmiş demektir. Eğitime yatırım yapan her şeye yatırım yapmış demektir. Eğitim iyi gidiyorsa her şey iyi gidiyor demektir. Biz eğitime büyük yatırımlar yapıyoruz ve eğitimimiz iyi yolda. Ama bazıları hep negatif açıdan bakıyor. Eleştiri iyidir ama doğruları da söylemek lazım. Biz doğruları yaptığımız için bu milletin yüzde ellisi bize oy veriyor, yüzde 75’i de bize dua ediyor. İyi yaparsanız hep yanınızdayız diyor. Biz iyi şeyler yapıyoruz ve bunun da desteğini alıyoruz. Bazı eksikliklerimiz muhakkak vardır. Yapılan eleştirileri de bir uyarıcı görerek bu eksikliklerimizi gidermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Uçuruma itilen ülkeyi bu milletin birlik ve beraberliği kurtardı”
15 Temmuz’un bir milat ve demokratik süreçte bir kırılma noktası olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Yılmaz, “15 Temmuz bize gösterdi ki biz bir ve beraber olursak her şeyi aşarız. Uçurumun kenarına itilen bir ülkeyi bu milletin birlik ve beraberliği kurtardı. Eğer devletimize sahip çıkmazsak gideceğimiz başka bir ülke yok. Anadolu son kale, ancak birlik ve beraberlik içinde olursak bu kaleyi kurtarırız. Birbirimizi eleştirmekten ziyade birbirimizin doğrularını öne çıkarıcı şekilde davranmalıyız, birbirimizin kusurlarını örtmeliyiz. Herkesin doğru yaptığımız işlerde bize destek olması lazım. Malatya bu konuda bizim her zaman yanımızda oldu ve bize çok büyük bir destek verdi. Bundan dolayı Malatyalılara sonsuz teşekkür ediyoruz. Malatya kimsenin kaşının karasına oy vermez, Malatya yapılanlara bakar ve ona göre oy verir. Oylar hizmetedir, adama göre değildir Malatya’da. Biz de Malatya’ya geçmiş dönemlerde olmadığı kadar büyük hizmetler yaptık. Ben Malatya her gelişimde Malatya’nın biraz daha büyüdüğünü görüyorum. İnşallah bu büyüme daha çok devam eder” dedi.

“Malatya Cumhurbaşkanını ve AK Parti’yi hiçbir zaman yalnız bırakmadı”
Ziyarette konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise Malatya’nın AKP’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok büyük destekler verdiğini kaydederek, “Aynı şekilde Malatya teşkilatının da ne kadar çok çalıştığını ve bu dava için ne kadar fedakarlık da bulunduğunu ben yakından biliyorum. Allah hepsinden razı olsun. Cumhurbaşkanımızı ve AK Parti’yi hiçbir zaman yalnız bırakmadınız. İnşallah birlik ve beraberliğimiz artarak devam eder” şeklinde konuştu.

AKP Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün çok önemli bir gün. İki değerli bakanımız bizi ziyaret ettiler. Biz Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’a birkaç talepte bulunduk. Bunlardan biri merkezdeki okulların taşınması ile ilgili, eğer merkezdeki okullar farklı bir yere taşınırsa merkez ferah bir ortama kavuşur. Biz Bakanımızdan bu konuda destek bekliyoruz. Ziyaretlerinden dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kahtalı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a hediye takdim etti.

malatyahaber.com- iha

akp1

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. MUSTAFA dedi ki:

  Siz kimi kandırıyorsunuz.
  Herkeste biliyor ki adları gibi biliyorlar İsmet İnönü nün Malatya lı olduğunu.
  Ve adımız gibi biliyoruz ki AKP lilerin İsmet İnönü den nefret ettiklerini.
  Niçin kendimizi kandırıyoruz.
  Neyse o. Açık olalım.
  AKP Malatya milletvekilleri bile ismini ağızlarına almazlar ve yok sayarlar.

 2. timur dedi ki:

  belki sayın bakan yanlış söyledi insan sonuçta neden bu kadar büyütülüyor. malatyayı alıp mezara koymadı ya. yok efendim ülkeyi kimler yönetiyormuş peygambermi bu adamlar yanlışları olmasın siz önce kendinize bakın özeleştirinizi yapın. malatyalısınız ancak ne kadar malatyayı tanıyorsunuz bunu bi sorgulayın bu kadar atıp tutmayın insanlar hakkında.

 3. Ömer akar dedi ki:

  Hadi İsmet yılmaz bilmiyor. Bülent Tüfenkçi de mi bilmiyor. Malatya deyince siyaset üstü olmalıyız efendiler

 4. Battal dedi ki:

  İsmet Yılmaz ın koltuğuna bakın oturumuna bakın masayı nasıl ortaladığına ve sayın Tüfenkçi nin oturduğu sandalye ye bakın kenarda nasıl ezile büküle durduğuna bakın ikisi de bakan. Bir tanesi hadi Malatya ya da bi bakan verelim de ayıp olmasın bakanı. Diğeri gerçek bakan.

 5. I.Hanbay dedi ki:

  İnönü malatyalıdır

 6. musa dedi ki:

  Ataturku,ve,ismet,pasayi,,t,c,,kimligi,tasiyanlar,ve,
  Tarihi,okuyanlar,dunya,insanlari,tanir

 7. cafer dedi ki:

  Bu AKP İktidar Bakanı vekili olsun İnsanları ayrışrmakta öteye bir şey değil beğenirsiniz beğenmezsiniz bu ülkenin Malatya da iki cumur başkanı çıkarmış sen nerenin nesin

 8. Tuncay dedi ki:

  Evet memuriyet dolayısıyla izmire gitmişler İnönü orda doğmuş dedesi ise Bitlis’te gelmiş yani babası Malatya’da doğmuş olsada farketmez Bitlis li sayılır ne acaip işlere takılıyoruz hepsinin yaptıklarına bakın faydalı yada faydasız bu önemli menderesin idam edilmesinin perde arkasındaki önemli aktörlerden biridir İnönü mele bu.

 9. musa dedi ki:

  Bunlar,ismet,pasayi,tanimasa,ne,olur,dunya
  Devletleri,taniyor,biraz,tarih,okusunlar

 10. Bilgay dedi ki:

  yaziklar olsun

 11. murat dedi ki:

  Haberde yapılan yorumlarda on numara elinize yüreğini ze sağlık.

 12. Malatyalı44 dedi ki:

  Ankara ulus ta eski TBMM bınası var gırın zıyaret edın orasını Malatyalılar! Balmumu heykelleri vs yapmıslar! Meclıse gırıste ısmet ınonu bılgılerı yazılı orda! Bakın tabelada ısmet ınonu memleketı neresı yazılı? Neyse sızı uğraştırmadan ben cevap vereyım! 2. Cı cumhurbaşkanımız ısmet ınonudur! Doğum yerı: İzmir ınamayan gıtsın baksın

  1. Mehmet dedi ki:

   Ne kadar yanlış bir bakış.. İsmet Paşa, babasının memuriyeti nedeniyle aile İzmir’de iken orada dünyaya gelmiş. Bu İzmirli olduğunu mu gösteriyor? Sizin mantığınıza göre mevcut Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, kendisi ‘Rizeliyim’ derken bu doğru değil! Öyle ya, doğum yeri İstanbul! Rizeliler de haybeye ‘hemşerimiz’ diye sahip çıkıyorlar öyle mi? Mesela siz, memuriyet nedeniyle Malatya dışında biryerde bulunuyorsunuz, çocuğunuz orada dünyaya geliyor, o çocuk oralı mı oluyor şimdi?!!

  2. Hasan dedi ki:

   Sorumsuzca Malatyalı44 rumuzu kullanacaksın sonrada kalkıp böyle saçma sapan bir gerekçeyle yorum yapacaksın.Yazdığın yazıda kendin ile çelişecek kadar bilgiden yoksun birisin sen. Hiç kimse İsmet İnönünün doğum yerinin Malatya olduğunu söylemiyor ve savunmuyor.
   Pes doğrusu

   1. Malatyalı44 dedi ki:

    edıtor kardesımızın attığı başlık nedıyor:) Malatyalı Cumhurbaşkanı dıyor degılmı! Eee İsmet İnönü nerelı olduğunu tüm Malatya savunuyor sen neyın kafasındasın arkadasım! Bende Doğum yerı İzmir dıyorum.. babasının nereden geldıgıne kımse bakmıyor adam İzmir de doğdu İzmir milletvekılıydı anladın!

    1. Hasan dedi ki:

     Ben anladım da sen hala anlamamışsın 10 dönem ve 40 yıl Malatya millet vekilliği yapmış İsmet İnönü için hala laf ediyorsun. memleketli olmayla doğum yeri ne alaka? İsmet Paşa’nın nerede doğduğunu mu sorduk sana?

 13. Halil dedi ki:

  Bakanın kasıtlı söylediğini sanmıyorum. Ancak iki cumhurbaşkanindan birinin önemsenmesi ya da onemsenmemesi sinir bozucu.

 14. MÜHENDİS dedi ki:

  Bunlar dini kafalarına göre yorumladıkları gibi,tarihide kafalarına göre değiştirmeye çalışıyorlar. İki rahmetlik İNÖNÜ de ÖZAL da Malatyalilarin cumhurbaşkanı ve medarı iftiharımız.Bunu kimse inkar edemez.

 15. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  Lozan kahramanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet paşayı yok saysanızda,milletin ve özellikle Malatyalıların gönlünde yer edinmiştir.Bu sizlerin,ülkemizin kurtuluşunu ve tarihini inkar ettiğinizi ve ülkemizi ne kadar geriye götürdüğünüzün işaretidir.Özal’da bizim Cumhurbaşkanımız,Ülkemiz bugün bazı sıkıntılarla boğuşuyorsa bunda rahmetli Özal’ın bazı yanlış uygulamaları görülecektir.

 16. Halil dedi ki:

  Ve geldiğimiz durumun izahı bu kişi bu ülkede Milli eğitim bakanı. Vatandaş olarak nasıl yönetildiğimizi anlamanın zamanı geldi de geçiyor. Tek kelime ile yazıklar olsun.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."