Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

Bu da Nereden Çıktı Şimdi?

Bu da Nereden Çıktı Şimdi?
 • 21.04.2016

Sivas’ta son günlerde Malatya Şeker Fabrikası’nın Sivas’a taşınacağına dair kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Ancak, ortaya atılan iddia ve ifadelerin gerçekleşme ihtimali ise çok zayıf görünüyor. Sivas’ta temeli 1991 yılında atıldıktan sonra inşaatı tamamlanamayan Sivas Şeker Fabrikası ise hizmete alınmadan arazisi 2003 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca satışa sunulmuştu.

SİVAS’TA GÜNDEM OLDU!..
Sivas’ta yayın yapan “Sivas İrade” adlı yerel gazetede yer alan “Malatya Şeker Fabrikası Sivas’a mı Taşınacak?” başlıklı haberde; Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ’ın, “Malatya’daki Şeker Fabrikası ise yüzde 90 oranında hammadde yani şeker pancarı ihtiyacını Sivas’tan karşılıyor. Ancak fabrika üretim yapamaz duruma gelmiş. Fabrikanın özelleştirilme durumu var. Biz Sayın bakanımızla (İsmet Yılmaz), milletvekillerimizle görüşmeler yaptık. Kendilerinin de bu konuda bir kamuoyu oluşturulması yönünde talepleri oldu ve şeker fabrikasının Sivas’a taşınması için gereken girişimlerin yapılacağını söylediler. İnşallah bu gerçekleşir” şeklinde konuştuğu iddia ediliyor. Çetindağ’ın konuşmasında, “Malatya Şeker Fabrikası’nın üretim yapamaz duruma geldiği ve kapanma durumu bulunduğunu da” ileri sürdüğü aktarılıyor.

“ÜRETİM YAPAMIYOR” DENEN FABRİKA 35 BİN TON ŞEKER ÜRETTİ
Konuyla ilgili olarak Malatya Şeker Fabrikası yöneticilerinden alınan bilgiye göre; Malatya Şeker Fabrikası’nın sadece Sivas’tan değil, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Elazığ, Gaziantep gibi komşu illerden de şeker pancarı aldığı, Sivas’ın Kangal ve Ulaş bölgesinde alınan şeker pancarı miktarının yüzde 90 oranında değil, yüzde 30 ile yüzde 40 arasında değiştiğini ifade ettiler. Malatya Şeker Fabrikası’nın pancar alım sahasındaki bölgelerdeki 2016 yılı sezonunda alacağı pancarın ise 525 bin ton olarak hedeflendiği öğrenildi. Malatya bölgesinde de 2016 yılı sezonu içinde önemli bir alanda pancar ekimi yapıldığı belirtildi.

Malatya Şeker Fabrikası’nın 2015 yılı sezonunda 327 bin ton pancar almış ve 282 bin tonunu işleyerek son yılların en büyük rakamı olan 35 bin ton şeker üretimini gerçekleştirmişti. 2016 yılı sezonunda ise 525 bin ton pancar alınarak yaklaşık 40-45 bin ton şeker üretimi hedefleniyor.

SİVAS KENDİ FABRİKASINI SATTI
Bu arada, yerel gündemini Malatya Şeker Fabrikası üzerine kuran Sivas’ta, ortaya atılan iddialar ile Şeker Fabrikası konusunda yaşamış oldukları süreç ise bir biriyle çelişiyor. 1991 yılında Sivas Şeker Fabrikası adı altında yaklaşık 600 bin metrekarelik alanda kurulan tesis faaliyete geçirilmeden 2003 yılında arazisi Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile satışa çıkartılmıştı. Buna göre; o dönem yapımından vazgeçilen Sivas Şeker Fabrikası’na ait 589 dekar arazi, 14 Kasım 2003 tarih ve 2003/78 sayılı Özelleştirme Yüksek Kararı ile özelleştirme programına alınmış ve Sümer Holding A.Ş.’ye devredilmişti.

TBMM TUTUNAKLARINDA SİVAS’IN FABRİKASI
Dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen’in dönemin Sivas Milletvekili Musa Demirci’nin soru önergesine verdiği 12 Aralık 1994 tarihli cevapta, “Sivas Şeker Fabrikası’nın temeli 1991 yılında atılmış olup, yatırım verilen ödeneklere paralel olarak sürdürülmektedir. Bugüne kadar fabrika arazisi satın alınmış ve projeleri tamamlanmıştır. Kasım 1994 sonu itibariyle (1994 yılı fiyatlarıyla) 107 milyar TL. harcama yapılan fabrikanın en önemli ekipmanı olan Turbogeneratör Grubu yurt dışından getirilerek merkez ambarına konulmuştur. Fabrika arazisinden geçtiği anlaşılan Nato Akaryakıt Boru Hattı arazi dışına çıkarılmıştır. 1995 yılı ödeneği henüz belli olmayan Sivas Şeker Fabrikası; yeterli ödenek ve finansman sağlandığı takdirde, programda öngörülen sürede tamamlanabilecekti” ifadelerini kaydediyor.

SAHİP ÇIKMAMIŞLAR, İNŞAATI DURDURULMUŞ
Yine dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen’in zamanın Sivas Milletvekili Abdullatif Şener’in soru önergesine verdiği 7 Kasım 1994 tarihli cevapta ise şu ifadeler kaydediliyor:

“Sivas Şeker Fabrikası 1989 yılında etüt-proje işleri kapsamına, 1990 yılında ise yatırım programı kapsamına alınmış, 8.10.1991 tarihinde temeli atılmıştır. Bugüne kadar; Fabrikanın kurulacağı arazinin zemin etütleri İTÜ İnşaat Fakültesine yaptırılmış ve arazi satın alınmış, fabrika Turbogeneratör grubu yurt dışından getirilerek merkez ambarına konulmuş, 1993 yılı fiyatlarıyla 7.1 milyar TL. keşif bedelli bir kısım inşaat işlerinin ihalesi yapılmıştır. Ancak 1994/14 sayılı Başbakanlık genelgesi ile faaliyet durdurulmuştur. Fabrika arazisinden geçtiği, altyapı çalışmaları esnasında ortaya çıkan NATO akaryakıt boru hattının arazi dışına çıkarılması hususunda Milli Savunma Bakanlığı ile bir protokol imzalanmıştır. Fabrikanın proje tutarı (1994 yılı fiyatlarıyla) 2.100.000 milyon TL.’dır.”

ÇALIŞMAYAN FABRİKANIN MÜDÜRÜ BİLE VARMIŞ!..
Öte yandan, Malatya Şeker Fabrikası için gündem oluşturulmaya çalışan Sivas’ta, inşaatı bitirilmediği için arazileri satışa sunulan Sivas Şeker Fabrikası’nda o dönem fabrika müdürü dahil 13 personelin görev yaptığı ve bu personelin daha sonra emekli olduğu iddiaları da Sivas Şeker Fabrikası ile ilgili hikayelerde dile getiriliyor.

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Abdullah dedi ki:

  BU KONUDA MALATYA ÇOK TECRÜBELİ . BU TAŞINMA OLURSA NE İLK OLUR NE DE SON OLUR. GERÇİ TAŞINACAK BİR ŞEY DE KALMADI.

 2. yavuz dedi ki:

  Gazeteci arkadaşları samimi olmaya davet ediyorum.Bakın Elazığ Baskil li iş adamı Sezai AÇIK Baskil de ham maddeyi buldu en az 40 Trilyonluk yatırım ile çimento fabrikasını kurdu bu bölgeye yani Malatya dan Bingöl e üretim yapacak.Bizde demir ham madde var yüzlerce yıllık rezerv den bahsediliyor.
  Gazeteci arkadaşlar ve Malatya haber kamuoyu oluştursun Hekimhan a DEMİR ÇELİK fabrikası istiyoruz limanımız yok ama demiryolumuz var ve doğu illerine buradan sevkiyat daha az maliyetli.Malatya geçiş noktası ve ham madde bizde

 3. yavuz dedi ki:

  Benim fikrim taşınmalı Sivas tan buraya kamyonlar ile taşınan binlerce ton pancarın nakliye masrafı yakıt gideri milli ekonomiye verdiği zarar hesaplandığında taşınmalı.Malatya da fabrika var pancar yok Sivas ta pancar var fabrika yok olmaz böyle saçmalık memleketi aşalım ülkeyi düşünelim.Malatya dağ taş kayısı olur ise pancar yok ise sitem etmeye hakkımız da yok.Çalışanlar zaten farklı kuruma aktarılır.Eleştiren herkese soruyorum fabrika size ücretsiz hibe edilse kredi çeker bir haftada Sivas a taşırsınız .
  Her yere kayısı ek uzun vadeli plan yapma fabrika gidecek yedirmem de.
  Hekimhan da demir madeni var ham madde buradan iskenderun a gidiyor oradaki tesisin aynısından hekimhan a isteyelim bu bölgeye de demir hekimhandan gitsin u proje en az 3 bin kişinin çalışacağı bir proje bunu isteyelim
  Yorulduk artık laf olsun diye konuşanlardan.

 4. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  İlgili Seçilmişlerden Açıklamalar Bekliyoruz. . . ! ! !

 5. ahmet dedi ki:

  rant varsa olur…yaparlar oraya avm kendi yandaşlarına verirler.tarım arazilerini de imara açıp beton dökerler..al sana hizmet!!!

 6. ramo dedi ki:

  şeker fabrikası yeni makinelerle vagon onarım fabrikasına taşınmalı.kuzey çevre yolu .kuzey kuşak yolu bir an evvel bitirilmeli.yıllardır kangren olmuş malatyanın acil sorunları. yöneticilere bir kez daha hatırlatırız

 7. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  Taşıtlar kardeşim.Malatyamızızn neyi varsa bir bir gidiyor.Malatya Şeker Fabrikasını kafaya takmışlardı.Anlaşılan birilerinin gözü Fabrika arazisinde.Bir söz var “Sen E….olursan sırtına semer vuran çok olur”.Bu konuda da her işe balıklama atlayan Vekilimiz Öznur hanım mutlaka açıklama yapacaktır.

 8. timur dedi ki:

  cesur yürek nerde.

 9. Cesamin ÖZKAN dedi ki:

  AKP ye Türkiye’de en fazla oy veren il ol AKP de senin fabrikalarını kapatsın taşısın. Malatyalı bir an önce uyanmalı ve kendisini aptal yerine koyanlara gereken dersi vermelidir.

 10. Ali dedi ki:

  Fabrikaları sökün konut otel avm yapın.. vizyonumuz geniş

 11. Abdullah dedi ki:

  OY VERMEYE DEVAM

 12. Ali dedi ki:

  Emin olun yaparlar sonrada bizimkiler çıkar neden oraya gitti diye birsürü palavra atar millette bunu yer yapılmayan bişey değil metoroloji iller bankası karayolları bunlar Elazığ’a gitmedi mi gitti bu da gider merak etmeyin

 13. Mehmet kaplan dedi ki:

  Götürürler niye olmasın ki bi o kalmıştı zaten bölge müdürlükleri kapatılan sümerbank ı tekel fabrikası üzerine yapılan saçma sapan avmler hiç bedelinde birilerine peşkeş çekildi yazık gerçektende meteoroloji bile Elazığ A gitti ne kaldıki ama yüzde 70 oy çantada keklik

 14. MUSTAFA dedi ki:

  HİÇ ŞAŞIRMAM. ŞU ANA KADAR MALATYA DAN ÇALINAN O KADAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ VE TESİSTEN SONRA OLURMU OLUR.

  MALATYA UYUMA FABRİKANA SAHİP ÇIK.

  ZATEN 14 YILDIR BU BÖLGEYE YAPILAN EN İYİ YATIRIMLARI HER HÜKÜMETE BAKAN ÇIKARAN SİVAS VE ERZİNCAN OLMUŞTUR.

  ŞİMDİDEN BU İŞİN ASLI ASTARI VARMI ÖĞRENMEK VE KARŞI KAMUOYU OLUŞTURMAK GEREK.

  TÜM PARTİLER ELELE OLSUN. BİRLİK OLALIM

 15. b dedi ki:

  bu kafayla oda gider.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."