Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Bu Düzenleme Değil, Eskiyi Yok Etme”

“Bu Düzenleme Değil, Eskiyi Yok Etme”
 • 26.11.2016
 • Büyükşehir Belediyesi, Kanalboyu’nun diğer tarafında da düzenleme çalışmalarına, kanalı sökerek başladı, bu duruma CHP’den tepki geldi..

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kanalboyu’nun Atatürk Anıtı ile İnönü Stadı arasındaki bölümünde düzenleme çalışmalarına başlarken, CHP Battalgazi İlçe Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu, “Yapılanlar bir düzenleme, onarma, yenileme değil, tamamen eskiyi yok etme, yeni bir ‘eser’ yapma olarak değerlendiriyorum.” dedi ve tepki gösterdi.

Kanalboyu’nun Kernek ile Atatürk Anıtı arasında kalan ve Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi adını taşıyan bölümünde yapılan düzenleme, kamuoyuna tanıtılandan çok farklı olduğu ve doğalı özgünü bozduğu gerekçesiyle tepki toplarken, Büyükşehir Belediyesi Kanalboyu’nun Anıt ile İnönü Stadı arasında kalan ve Yunus Emre Caddesi adını taşıyan bölümünde de çalışma başlattı.

70 yıllık taş duvarlı kanal, genişletme gerekçesiyle yıkılırken, burada inceleme yapan CHP Battalgazi İlçe Başkanı Sarıoğlu, şunları söyledi:

“ ‘Hiç olmasa buraya dokunulmadı.’ diye bir nebze olsun avunurken, sonunda buraya da kıyıldı. Burası da darmadağın edildi. Ben bu yapılanların doğruluğunu-yanlışlığını kıymetli hemşerilerime, Malatya’da soluk alıp veren vatandaşlarıma havale ediyorum. Bunu yapanları da yine onların vicdanlarına, takdirlerine havale ediyorum. Ama işin bir de teknik boyutu var, mimari boyutu var, sanatsal boyutu var, kentsel boyutu var. Ben de aynı zamanda bir inşaat teknikeri olarak yapılanları doğru bulmuyorum. Yapılanları bir düzenleme, onarma, yenileme değil, tamamen eskiyi yok etme, yeni bir ‘eser’ yapma olarak değerlendiriyorum. Doğalı bırakıp, yapaya geçme olarak niteliyorum. Bu yapılanları bir insanın ana dişlerini söküp yerine yapma dişle takma olarak niteliyorum. Gelsin Sayın Büyükşehir Başkanı, dişlerini söktürüp yerine moda dişler yaptıralım. Ama razı olmaz. Sayın Başkana ‘Darende’de doğup büyüdüğün, anılarının izlerini taşıyan baba ocağını yıkıp yerine yeni mimariyle güzel bir ev yapalım.’desek razı olmaz. ‘Evin bahçesindeki yetişkin ağaçları kesip günümüzün yeni ağaçlarından dikelim.’ desek razı olmaz.

Hani ‘kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkalarına yapma!’ diye bir söz vardı? Belki yerine yapılan daha gösterişli, daha şatafatlı olabilir ama kimse bunu istemiyor ki… Bir kimseye, ‘Senin annen fakir, güzel değil, onun yerine daha zengini, daha güzelini verelim.’ dense kim kabul eder. Kanalboyu da, Kernek Parkı da Malatya’nın, türkülere girmiş kadim köşeleri. Bu yerler Malatyalının anası gibi, babası gibi. Sonra, Kanalboyu’nun üst tarafını söküp yeniden yaptılar da neye benzedi? Malatyalı olmayanlar bile ‘Önceki hali daha güzeldi.’ diyor. Öncekinin ağırbaşlı, klasik güzelliğinin yerine görgüsüz, geri kalmış ülke zevkiyle aşırı süslenmiş bir yapı almış.”

CHP Battalgazi İlçe Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu değerlendirmesine şunları ekledi:

“Peki onca para kimin kesesinden gitti? Senin, benim cebimden. İnsana derler ki, ‘Paran o kadar çoktu gidip yolu olmayan, kaldırımı olmayan, direklerdeki elektrik telleri arap saçına dönmüş, suyu elektriği sık sık kesilen çevre yolunun altına, Taştepe’ye, Kiltepe’ye, Göztepe’ye, Yıldıztrpe’ye harca ki kalp kazanasın, sevgi kazanasın, sevap kazanasın ve de görevini yapmış olasın!’

Bu yapılanların moda adıyla bir üst akıl tarafından, tüm Türkiye’de, kent kimliğiyle birlikte insanların belleğini silmek, geçmişten koparmak sözüm ona Yeni Türkiye gibi Yeni Malatya’lar yapmak amacıyla yaptırıldığını biliyoruz. Bunu çocuklar dahi biliyor artık. Ama Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı çıkıp da, ‘Valla doğru söylüyorsunuz. Benim de içime hiç sinmiyor, hiç doğru bulmuyorum. Ama mecburum, emir Ankara’dan geliyor, ‘Böyle, böyle yapacaksınız!’ diyorlar. Nasıl yapmayayım!’ diyemiyor elbette.”

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

kanalboyu1a

kanalboyu2

kanalboyu3

kanalboyu4

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. ümit TOPALEZBER dedi ki:

  3 yıl kadar önce malatya ya gelmiştim kanal boyun da yanımdaki misafirlerle gezerken bir malatyalı olarak utandım kanalın içi sırf pislik,yosun tekrar iyi bir peyzaj ile iyi olacağını düşünüyorum .selamlar

 2. MUSTAFA dedi ki:

  Yılmaz Büyükerşen gibi bir belediye başkanımız olsa burası cennet gibi yapılır, diğer şehirlerden burayı görmek için turlar düzenlenirdi.
  Tıpkı şimdi Eskişehir i görmek için diğer şehirlerden turlar düzenlendiği gibi.
  Hizmet farklı bir şey. Herkes başaramaz. Bazıları yıkar, bazıları da cennet yapar.
  Malatya nın da şansı, adam gibi bir belediye başkanına sahip olamadı uzun zamandır.

 3. Bekir Kara dedi ki:

  Keşke Selahattin Bey kanalboyunun tarihi, mazisi hakkında bilgi verse; Cumhuriyetin ilk yıllarında mı, Osmanlı döneminde mi yoksa Selçuklular zamanında mı yapmışlar burayı. Ya bırakın bu işleri laf olsun diye popülerlik kazanmak için muhalefet olunmaz. Diğer taraf şahane olmuş, böbrek taşı düşürmekten kurtulduk. Burada eskisinden kat be kat güzel olacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkürler.

  1. Ülkü Koçak dedi ki:

   Bekir bey ” böbrek taşı ” espirisi tam yerinde olmuş. Teşekkürler. O yolu yapan yine bir ak partili. Başkandı. Yine o da bütün eleştirilere kulak tıkamıştı. Ortalama kırk yaş üstü kişiler yaşayarak veya büyüklerinden Kanalboyu ve civarını az çok öğrenmiştir. Yinede bir kaç başlığı hatırlatmakta fayda var. Şu an şehir merkezi olan yerin tarihi çok eski değil. Asıl yerleşim yeri eskilerin deyimi ile AŞŞAĞIŞEHİR ( sonra ESKİ MALATYA – Battalgazi ) adı ile anılan bölge. Mevcut şehir merkezi daha çok bağ bahçe idi. Sözü uzattım. Cumhuriyet tarihi ile birlikte Malatya merkezi gelişmeye başlamıştır. Kanalboyu Ordu evi bölgesinde eskiden süvari birliklerinin atları varmış. Kernekteki su ile sularlar. Bir diğer tarafımda Atatürk evi karşısında İsmet paşa parkı kuruldu. Bir Zaman teknik eğitimin en önemli kurumu olan sanat lisesi E.M.L. ve Atatürk lisesi ( ilk kurulduğunda karma ) sonra kız lisesi. Ve hürriyet ( özgürlük ) parkı. Yani ihtiyaç oldukça İnönü parkından kırpıp kullandık. Belki muhafaza etmeyi başarsak Türkiye çapında övüneceğimiz çok büyük bir parkımız olurdu. Zaman’ın ulaşım sorunu v.s. Devlet büyükleri öyle uygun görmüş ! Diyeceğim o ki zaten Malatya da 200 yıllık bina bulamazsınız. Bulduklarımızda ( devşirme binalar hariç ) az dan ötedir. Onun için ki kanal boyu Malatya’nın menşur simgelerindendir. İl dışında malatyalıyım dediğimizde ” neydi o siz
   N şehrin ortasında bir dere nin adı ” dedikleri yer. Keşke kanalın etrafımdaki bütün apartmanları yıkıp iki katlı beşkonaklar mimarisini yapabilselerdi . O da zor eski sosyetemize ayıp olur. Toki manzaralı, yeldeğirmeni sembollü, minik hes dekorlu, kahverengi kanalı işe şehir mimarisi adına ders olacak bir perspektif .

  2. Hasan dedi ki:

   bu işi sırf muhalefet olsun diye eleştiriyorlar diyen bir zihniyet kesinlikle geçmişini bilmeyen işi sadece rant olarak gören bir zihniyettir. Yapılan bu muhalefetler olmasaydı kanal boyu diye bir şey kalmayacaktı Malatya’nın ruhunu bilmeyen bir mimarın egosu bir şehrin geçmişini yıkıp yok edemez .Bu proje onay verenlere yazıklar olsun verdiğimiz vergiler harçlar haram olsun

 4. Saim Hasgül dedi ki:

  Sadece şunu söylemek istiyorum.O kepçeleri kanal içinde görünce içim sızladı.Tüm kanalı mermerden yapsanız eski kanalın bir taşı eder mi acaba?Üzülmekten başka birşey gelmiyor elimden.

 5. Tekin06 dedi ki:

  Sahi buranın ne tarihi var söylermisiniz…Olsa olsa tek anısı kız arkadaşını alıp orda yürümekti başka ne var ki…Yapılan herşeye de muhalefet olmayın arkadaş…

  1. Dönmez dedi ki:

   Sizde yapilan herseyi alkislamayin düşünün

 6. fbay dedi ki:

  yenilemeye müsait alanlar ve yenilenmesi dört gözle beklenen yerler arasındaydı…rezil bir hal almıştı…geç kalınsada iyi bir çalışma olacaktır.ah vah etmenın bir anlamı yok,tarihten bahsetmesin kimse kaç yıllık bir tarihi varki Allah aşkına…temennim bir an önce bitirilmesi ordaki oturan semt sakinleri ve esnafların çok mağdur olmamasıdır.Allah kolaylık versin…eleştirilebilir herkesin elbette nice anısı vardır…=)

 7. Nizamettin Opanoğlu dedi ki:

  Tek kelimeyle bir felaket yaşanıyor.Geçmişten izler ve anılar yaşatan,nostaljik olduğu kadar,görsel kompozisyonu yeni yapılan taraftan daha çok göze ve ruha hitap eden ikinci kanalboyu,malesef beceriksizlerin elinden ne hale geliyor.Oturup ağlayasım geliyor.Yazıklar olsun yazıklar olsun.

 8. ahmet 44 dedi ki:

  yav heee heee

 9. Dönmez dedi ki:

  Gercekten çok yazik:(

 10. Mustafa Miraç dedi ki:

  Herkes belediye ile yapılan haberlerde yorum kısmında belediyeye tepki gösteriyor. Kahvelerde, sokaklarda kimse memnun olmadığını söylüyor. İyi de kardeşim bu başkan ezici üstünlükle gelmedi mi seçimlerde. Bu nasıl iş ben anlamadım. Seçilene saygı gösterip, seçim zamanını bekleyip orada şikayetiniz olduğunu söyleseniz daha makbul olur değerli hemşerilerim.

 11. Osman ALBAYRAK dedi ki:

  Bu kadar yorumumdan utanmadınız. Bari Allah tan korkun bu ne ya. Ne Kernek kaldı ne Hüseyin Bey köprüsü o ağaçların kökleri hep dışarıda Allahta sizleri hep öyle yapsın, daha ne diyeyim. Görünce ağladım. Tarihi yaşatacağız diye yönetime getirdiklerimiz tarihin içine ettiler. Oyum sizlere haram olsun.

 12. öneri dedi ki:

  Başkan kaplama taşları için “bahçe duvarı taş kadar tarihi” diye ifade etti. Pekala öyleyse sökülen taşlar şimdi kime-nereye taşınmış? Çöp olmadığı, dolgu malzemesi yapılmadığı, birilerinin çiftliğine duvar kaplaması yapıldığı…

 13. Yavuz Selim Turan dedi ki:

  Herkes tarihini ve onu yaşatacak eserleri gözü gibi korur ama siz yok ediyorsunuz.Kernek’i ve kanal boyunu havuza çevirerek ne kadar yapay düşünceli olduğunuzu ispatladınız.Tüm hatıralarımızı yok ettiniz,bu nedenle sizi hep nefretle anacağım.

 14. mehmet dedi ki:

  yine chp zihniyeti .ne yapalım bu kafalar her yerde aynı .kanal dediniz içinde pis su akan ihrenç kokan bir yerdi.
  tarihi doku falan deyip güldürmeyin.

 15. vkaya dedi ki:

  Nasıl Kıydınız vicdansızlar. Yazık hemde çok yazık.bir tarihi anıları yok ettiniz. yeni birşeyler yapmak yerine eskisini yok edip aynı işi gören daha hoyrat bir şey yapıyorsunuz. Hem maddi hem manevi 2 kere zarara uğratıyorsunuz. Bu kararı alanlara,meclisten geçirenler onaylayanları bu işin ve Malatya’nın vebali üzerinize olsun. Hainliktir bu.

 16. Hemet dedi ki:

  Çalıştırdıkları müteahhitlerin hepsi kimin adamı ve Kim kime Peşkir çekiyor Belediyede kaç araç var kiralık bunu bilen varmı bizim paramızla her personelin altında bir araç ve bu araçların günlük deposu doluyor bunlar ne iş yapıyorlar neden kilometre tahkikatı yapılmıyor herkes eşini ve dostunu gezdiriyor kim bu araçların takibi yapıyor yazık bu halkın parası Kanal boyunun bu kaçıncı tadilatı belediyede gelir çok olduğundan dolayı belediye lüzumsuz para harcayacak yer arıyor. yazık yazık

 17. mlx dedi ki:

  yanarım yanarım da o kanalın güzelim,tarihi taş dokusunun yıkılmasına yanarım.şimdi o kalitede,aynısını yapalım deseler,yapamazlar.

 18. MUSTAFA dedi ki:

  Neden bu kadar çok şikayet ediliyor?
  Bu belediye başkanınını siz seçmediniz mi?
  Hem de büyük çoğunlukla.
  Sandık başına gidince de bu hizmetler insanların aklına gelir m,?

 19. Veysi Yüce dedi ki:

  Selahattin Sarıoğlu beyin tepkileri çok önemli. Takdir ediyorum. CHP’nin bu konudaki duruşu umarım Malatya’nın görüntüsünü bozmaya çalışan, rantla gözü bürümüş güruhu kendisine getirir. Yeter artık diyoruz. 2002 yılı öncesi ve sonrası tamamen farklı bir Malatya var karşımızda. Neyi yok etmeye çalışıyorsunuz? Yok edecek daha ne kaldı? Gavur eli dediğiniz Berlin, Paris, Roma yüzlerce yıllık sokaklarıyla ayakta duruyor. Siz Malatya’nın tarihine hazmedemiyorsunuz!

 20. Abdullah dedi ki:

  Bunu yaparken kime sordunuz beyler
  Burası babanızın malı değil
  Böyle hoyratça kullanamazsınız
  Tarihsel belleği tarihsel dokuyu şehrin hatırasını yok ediyorsunuz
  Hangi beyinsizin işi bu

 21. Malatya Malatya Bulunmaz Esin dedi ki:

  Kendinizi hiç yormayın çünkü Malatya ile ilgili kent peyzajı park vb.projelerde kentin belleğini hafızasını geçmişe ait hatıraları yok etmeye meraklı Zeki SARILAR isimli bir dahi nin sözü geçerli olduğu için ve Başkan dahil tüm belediye yetkilileri ve meclisinde bu yapılanlara ses çıkarmamasının ünlü dahi ye olur dendiğinin gõstergesi olduğu için ve bu site ve diğer basın da sokakta sağduyu sahibi gerçek Malatyalıların (Bu şehirde doğup büyümüş, Ailesiyle kernek gazinosunda oturmuş çay içmış çocukluğunda kernek gõlünde kanalboyunda çimmeyi öğrenmiş, hıdırellez de dilek dilemiş,) serzenişlerini şikayetlerini kimse ciddiye almıyor (Tekin 06) gibi düşünülüyor çünkü bõyle başa bõyle traş bunları hakediyoruz biraz da.Önemli olan bunları zamanı gelince unutmamak.

 22. A.Y dedi ki:

  15 yaşındaki çocuklar sizden daha iyi çevre düzenlemesi projesi çıkarırlar. Bir işi bitirmeden ötekini niye bozuyorsunuz? Fahri Kayahanda ortaya kanal diye açmışsınız çukuru yolda bir araba zor gidiyor. Sanki kanalları, havuzları çok temiz kullanıyormuşsunuz gibi. Tokide ışıklandırma yapılacak dendi yolları kaldırımları eşip öylece bırakmak da belediye hizmeti mi?

 23. Tuncay dedi ki:

  Haberi görünce tüm anılarım yıkıldı. Dokunulmaması gereken bir yapı ÇOK ÜZÜLDÜM

 24. Bilal dedi ki:

  Doğma büyüme kernekliyim artık gitmek istemiyorum kanalboyuna ruhu kalmadıki

 25. ahmet dedi ki:

  malatyanın değerleri ranta kurban gidiyor…o değerleri yıkarsınız ama silemezsiniz.

 26. zico dedi ki:

  rahmetli sakıp sabancı şöyle diyordu “vah memleketim vah” sahipsiz malatyam kime kimi şikayet edeceksin ben yaptım oldu diyorlar kimseye hesap verilmiyor

 27. Malatya dedi ki:

  Ne diyoruz uyumaya devam Malatya iyi uykular

 28. urla arçelik dedi ki:

  Yazık çok yazık bu fotoları gördüm üzüldüm şahsen gurbette olan biri olarak oralarda anılarımız vardı…kanalboyu malatyanın simgesi bir muhitti taş duvarları yıkmakta kötü bir fikir kamuya mal olmuş simgeler üstünde tek taraflı karar yanlış bir uygulama İsterdikki kamuouyundan fikir alınmasıydı Resmen katledilmiş bir uygulama

 29. İbrahim dedi ki:

  Milleti uyutmayın.Malatya büyüyecekse akpınarı kaldırın.Şehir merkezine müdahale edin.Kanal boyunu her yıl kazıp yeniden ışıklandırma, şelale, değirmen gibi tamamen göstermelik işleri lütfen bırakın.Malatyamız da şehrin merkezinde büyük bir meydan , Geniş bir alan varmı? Bunlar önemli.Aynı yerlerde dönüp dolaşmanın, bizim bilmediğimiz bir hikmetimi var? Yaşı 40-45’i geçmişlere bir sorun .Malatya merkezde büyük bir değişim varmı? Kesilen ağaçlar ve bozulan kernek meydanı dışında.

 30. Yerelli dedi ki:

  Allah Aşkına, yeniden onarımı yapılan kanal boyunun eskisinden ne farkı var!!! Bahri kanalın boyuna dokunmuşken biraz uzatın!!! Battalgazi ilçesi olmasa hanımın çiftliği kadar kıvırmadan!!! Dümdüz götürün. Ha bi de şu çevre yolunun ADLİYE VE SANAYİ kavşağına ACİLEN çözüm. Yonca mı yaparsınız! Kapatırmısınız ne yapacaksanız bir an önce yapın. Buradan geçen her vatandaş ve sürücü size öpücükler gönderiyor !!! Belediye otobüs fiyatlarını da minibüslerin seviyesine veya altına indirin. Eski devlet hastanesine de bir el atın. Öyle 200 yataklı hastahanecik de bu bölgeyi kaldırmaz bilesiniz. Unutmayın! Birilerinin gölgesinde bu makamlara geldiniz. O’na ihanet edip de garip gurebaya da enayi muamelesi de yapmayın. Ehliyetsiz ve liyakatsiz olarak ballı yukarılara çıktığınız bu MERDİVENLERDEN düşmesi ise daha kolay ve oldukça ACIDIR.

 31. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  Bu yapılanlar tamamen cumhuriyetimizin ilk yıllarında yapılanlardan intikam alma duygusu olup,ilimizin nostaljik yapısını bozma gayretidir.Yazık oluyor.Mevcut durumdan ne alıp veremediniz. Malatya’mıza gelenler kanal boyunu gezerken imreniyorlardı.Güya kendi kafalarına göre yeni bir Malatya yaratacaklar.Bunun acısını çekeceklerinin farkında olmalılar.

 32. EROL dedi ki:

  İnşallah kernek parkı gibi betonlamazsınız.

 33. Selimm dedi ki:

  Adamlar calismasinlarmi calisiyorlar iste bence gereksiz bir uygulama cok buyuk paralar dokuluyor bu gosteriyorki cok zengin bir ulkeyiz ben fuzuli buldum açıkcasi 1. Kanal boyu guzel oldu insallah kopyasi olmaz cok buyuk bi butceyle olmaz gereksiz para harcamasan baskanim az bi ücretle temiz isler olabilir basarilar dilerim

 34. Tekin06 dedi ki:

  Anlamadığım bu Malatya da yapılan herşeye iyi de olsa kötüde olsa neden muhalefet olunur…

 35. Malatya dedi ki:

  Uyumaya devam Malatya iyi uykular

 36. Murat dedi ki:

  Çalıştırdıkları müteahhitlerin hepsi iflas etmek üzere aracını makinasını kiraladıkları kimseye doğru düzgün ödeme yapmıyor belediye

 37. Hasan dedi ki:

  Geçmişi ile sorunlu olan kişiler geçmişlerini hatırlatan ne varsa onu yok ederler. Buradan söylüyorum bu şehri yönetenleri geçmişleri kesinlikle sorunlu!

 38. süleyman özerol dedi ki:

  Tamamen AKP yöntemi; doğayı, tarihi, eskiyi yok et, kendi yaptıkların kalsın. Adı da “Yeni Türkiye”…

 39. macit dedi ki:

  bir tane ağaca zarar gelirse bimer ve cimer’e büyük şehri ve zeki sarılar’ı şikayet edin. reis, derslerini verir.

 40. mustafa dedi ki:

  bu kadar kamu israfı olursa dolar da artar ekonımide batar daha geçen dönem aynı belediye yeni düzenleme yapmıstı

 41. Ramazan dogan dedi ki:

  Gelen giden malatyanin parasını kanalboyuna harcıyor bırakın kendi halinde kalsın oraya yapılan tahta at ne tuhaf değil mi diğer şehirlerde olduğu gibi yeni modern bir Malatya kurulmalı su andaki şehir nostaljik olarak böylece bırakılmalı.

 42. Malatyalı44 dedi ki:

  Bu yıkıma halk olarak tek bır şart ile evet dıyebılırdık.. oda yayalaştırılacak ve kanal genısletılıp ıcınde nostaljık kayıklar konulacak… varmı böyle projenız yok! Yazık çok yazık

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."