Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Bu Kentte Trafik Düzeni Olur mu?

Bu Kentte Trafik Düzeni Olur mu?
 • 15.09.2017

‘GİRİLMEZ’ YOL BELEDİYE OTOBÜS GÜZERGAHI! Malatya il merkezinde, yol alt yapısının yetersizliği, motorlu araç sayısının fazlalığı trafik keşmekeşine yolaçarken, sorunu çözmekle sorumlu olan başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, ilgili kuruluşların ilgisizliği, duyarsızlığı ve yetersizliği bu keşmekeşi daha da artırıyor.

Görevlerinin başında kent içi trafiğinin düzenli ve sağlıklı akışını sağlamak olan Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki UKOME, görülen birçok soruna çözüm bulmada yetersiz kalırken, il merkezi, her türlü trafik ihlalinin yaşandığı, geçtiğimiz günlerde haberleştirdiğimiz Adliye karşısındaki sokağa oto parkını önlemek için bazı vatandaşların kendilerince ‘park yasağı’ koyduğu ve yola yerleştirdiği beton blokla yolu daraltmaları, yetkililerin ise bundan haberdar dahi olmaması gerçeğiyle baş başa kaldı.

Valilik binası merkez olmak üzere bu bölgeye bağlanan bütün cadde ve sokaklarda, uygunsuz araç parklarıyla kaldırım işgali, tek yönlü yollara tersten girilmesi, kentin ana caddeleri dahil olmak üzere kaldırımların bazı esnaflar ile seyyar satıcılar tarafından işgal edilmesine seyirci kalınması, buna karşılık yollardaki işgallere Emniyet Trafik ekiplerinin, kaldırımlardaki işgallere de Belediye trafik ve zabıta ekiplerinin sadece seyirci kalması vatandaşların tepkisine yolaçıyor.

Yeterli denetim olmadığı için, birçok yerde bazı esnafların, işyerlerinin önünündeki kaldırımları işgal etmeleri, çeşitli engeller koyarak oto parklarını engellemesi ve işyerlerinin önünü adeta kendilerine ait özel mülke dönüştürmesi, kamuya ait yerleri sahiplenmesi, trafik polisi ve belediye zabıtasının ise sadece seyretmesi görüntüleri de giderek artmaya başladı.

Malatya’da trafiğin ilgili kurumlar tarafından “iyi yönetilmediği”ne birer örnek de, tek yönlü olan ve bir yönden giriş yasağı bulunan Sıtmapınarı’ndaki Vaizoğlu Sokağı’ndaki yasağın, burayı güzergah olarak kullanan belediye otobüsü ve belediye zabıta aracı tarafından ihlal edildiğine, yine önüne oto park düzenlemesi yapılmış kaldırıma belediye otobüs durağı görüntüleri oldu.

Emniyet trafik ekiplerinin, sadece radarla hız denetiminde farkedilebildikleri, bunun dışında özellikle geceleri birçok caddede, trafiği tehlikeye düşürerek ya da ‘abarth” eksozla yaptıkları gürültüyle, yüksek sesli müzikle dolaşan yaşlı “modifiye” yerli otolarla yaptıkları akrobatik gösterilerle vatandaşı rahatsız edip, tehlike yaratmalarına karşı daha etkili müdahalelerinin beklendiği ifade ediliyor.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- malatyayorum.com

‘Girilmez’ yolu güzergah yapan zabıta aracı ve belediye otobüsü

Önüne otopark düzenlemesi yapılmış otobüs durağı!

Etiketler: /

Yorumlar
 1. okan dedi ki:

  günlerce trafik denetleme şub ve bimere yazmama ragmen ferhadiye mah hamikoglu sok ters yön olmasına ragmen tum araçlar orayı kullanıyor trafık bölge ısrarcı davranışımdan sonra bana düzmece birkaç edet ceza yazdıkları gösterdiler gazeteci arkadaşım burayıda heber yapmanızı istiyorum çunki orda hergün tartışma var

 2. stkmlx dedi ki:

  İşi ehline vermezsen olacağı bu. Birilerinin isteği doğrultusunda seçtiğin belediye başkanı ancak bu kadar olur. Büyükşehir yönetmek helva yapmaya benzemez. İleri görüşlük ister, bilgi ister, teknik ister, kariyer ister. Ne istemez birine hizmet etmek istemez büyükşehir belediye başkanı olmak. Onun için sen kokladın bende koydum diyor Nasrettin Hoca. Yarın seçim olsa yine bu zat aday olsa sorgulamadan yine oy vereceğiz. Sonuçta bu. Sen Fahri Kayahan bulvarını güzelleştirmeye devam et. 180-200 bin TL lik dairelerin 350-400 bin Tl ye çıkartmak için var git Fahri Kayahana hizmet et. Oradaki müteahitler sana yeter.

 3. Bayram dedi ki:

  Halkin goruslerini birebir yansitan harika bir haber. Haberi hazirlayanlara sonsuz tesekkurler. Malatyada radar disinda hic bir trafik denetimi yok.

 4. malatya dedi ki:

  anayolda akşam battalgazi belediyesi temizlik görevlileri çöp topluyor

 5. sami dedi ki:

  her şeyi anlarımda çevre yolundaki yan yol diye ayrılan yerleri anlamam ,trafiği sıkıştırmaktan başka hiç bi işe yaramıyo

 6. doğan dedi ki:

  herkes malatyayı yönetenlerden şikayetçi. bu yöneticileri
  malalatyalı kendisi seçti. yine seçti. aynılarını yine seçecek. hiçbir ümidim yok. olmazz olmazzz.

 7. Kadir dedi ki:

  Bunu keşke bir kaç fotoyla dile getirseydiniz.özellikle zabita ve polis araçlarının nerelere park ettiğinin fotosu olsaydı.durum açıklığa kavuşturdu.balik baştan kokar misali.birde kağıt toplayan arabaları yazmamış sınız onun haricinde on numara beş yıldız olmuş.keşke her gazeteci bu konuya eğilip baskı yapsa o zaman işler değişirdi elinize.kaleminize.yureginize sağlık teşekkürler bu konuyu dile getirdiğiniz için

 8. Murat Bey dedi ki:

  EGITIM SART!
  HALKIMIZ MAALESEF CAHIL…GIT SOR BELEDIYEYE O CADDE NIYE TRAFIGE KAPALI ONU BILE BILMEZLER..
  BILINCLI BIR SEKILDE KURAN OKUMAYAN AMA GIDEREK DINDARLASAN BIR TOPLUMA DONUSTURULUYOR TURKIYE…YAZIK…

 9. malatyasevdalisi dedi ki:

  100 defa yazdım ama belediye dikate almıyor hiç umurlarında değil trafik sorununu çözmek 1 ci eski belediye arkasi Ana harter de parali otopark var traffik sıkışıyor 2 fuzuli cad Ana harter cift yönlü otopark 3 Akpınar cevre uoluna çıkış parali otopark Ama malatya büyükşehir icin önemli olan para çünkü park metre daha önemli onun için yazıp yorulmayin

 10. Mustafa dedi ki:

  Bu habere yorum yazılmaz sadece altına imza atılır.

 11. Erol dedi ki:

  Elimde trafıkkurallarına uymayan yetkili kişilerin kullandığı özel şoförleri olan kişilerin resimleri var.O kisiler birilerini uyarmaya çalışmasin önce kendi kendini bir eğilsin.İlerde o resimleri paylaşacağım.Asil kıyamet o zaman kopacak.

  1. Malatyalı dedi ki:

   Tehdit yok varsa yayınla kimi kime şikayet edeceksin ???? Sen sikayetle sadece içini rahatlatırsın onlara bişe olmaz hocam

 12. fx. live dedi ki:

  Yılda bir kez yaz aylarında 15-20 günlüğüne Malatya’ya tatil için geliyorum, dinlenmek bir yana aşırı yorularak ve bıkkın olarak dönüyorum. Maalesef Malatya her geçen gün geriye gidiyor. Neden mi? En önemli faktör, dışarıya nitelikli göç verip, dışarıdan niteliksiz göç alması, sonra ise İşi bilmeyenlerin hizmet adı altında yaptığı yol çalışmaları, trafik terörü ( iki defa aracıma çarpıp çarpıp, hem de trafik ekibinin gözleri önünde kaçtılar), saygısız insan terörü, gürültü, pislik, kaldırım işgali vs. Çözüm mü? Mevcut yetkililerin ya gitmesi ya da kafayı değiştirmeleri. Öncelikle ilin dinamiği için sağlayan nitelikli insan ve yatırımların kalması ve yeni yatırımlar için cazip uygulamalar yapılmalı (Malatya’nın yatırımları bir bir batı illerine ve bu arada güneydoğuya kaçıyor). Kışla caddesinden başlayarak çevre yolu ile arasında kalan bölgeler kentsel dönüşüme alınmalı, 60 ve 100 metrelik bulvar ve ana arterler yapılmalı. Kent merkezinin muhtelif yerlerine mekanik, asansörlü otoparklar yapılmalı (diğer kapalı otoparklar gibi yer kaplamaz), trafik ihlalleri, yanlış parklar, yol ve kaldırım işgalleri için, tek yön kuralları için yasalar uygulanmalı, uymayanların canı ve cebi yanmalı, yeni yerleşim yerleri trafik, altyapı, bina, park, hava koridoru vs yönlerden iyi planlanmalı ( dağ yamacı tamamen villa ve doğa parkı olarak yapılması gerekirken, maalesef hava akımını kesecek şekilde dikey hilkat garibesi binalar yapılmış). Peki bunları kimler yapacak? Maalesef bunları yapacak nitelikte ve iradede yöneticimiz yok. Dolayısıyla benim yazdıklarım da birer hayalden ibaret kalıyor. Bir de çok ilginç, Malatya’da yerli kalmamış. Memlekette Öz Malatyalılar Birlik ve Dayanışma Derneği kurulmuş. Şehir yabancılaşma ve kent kültürü yok olmuş.

  1. Ssefa dedi ki:

   Helal olsun tercüman olmuşsun düşünceme. Büyük sorun aynen bu yazdıkların. Sen bu işi biliriyorsun Mustafa bey.

 13. Ahmet dedi ki:

  kimse kusura bakmasın arkadaşlar böyle başa böyle tarak. 4 sene okudum Malatya’da kendi şehrime döndükten sonra anladımki Mersin belediyesi kötü ama Malatya Büyükşehir belediyesi rezalet işler yapıyor. En basitinden üniversite hattındaki dolmuşların kaç kişi ayakta götürdüğü bu sayıya AKP’li Belediyenin nasıl izin verdiğini falan bilmeyen yok. Kral çıplakta söyleyebilecek cesaret kimsede yok.

 14. Bayram dedi ki:

  Zabitalara ve otobus sofor leri ne lutfen sikayet etmeyelim .cun ku yuzde 90 ni muhtar ve meclis uyesi ya cocugu ya da akrabasi ? Bu arkadaslarin tamamami vasifli .kurallari cok iyi biliyor lar .

 15. Ahmet dedi ki:

  Belediye Acil olarak Çözüm üretmesi lazım.
  Sacma Sapan işler yapıyor.
  Bi alt yola gitmek için 5 km yol gitmen gerekiyor.
  Böyle bir mantık hiç bir yerde yok sanırım.
  Önüne gelen Belediye Başkanı ve ekibi olursa olacağı budur.
  İleri hiç bir zaman görmüyoruz. Sadece geçici çözümler üretiliyor.

 16. Turgut44 dedi ki:

  Malatyadaki minübüsçulerle ortakmi bu belediye halkın gördüğünü gormuyormusunuz hepsi mafya kimseye bisey denmiyor sigara icmeler gereksiz beklemeler yolun ortasında durmalar hele bi onbin konutlar minubusleri birsey demiyorum bütün vatandaslar biliyor yıllardır bir sey yapmadiniz.

 17. Yasin Bikriye dedi ki:

  Bu sabah İnönü Kapalı Çarşısı Yanında Ziraat Bankasından Valiliğe giden sokağın başında küçük bir asfalt tamiratı yapılıyordu.
  Bu tür bakım, onarım işleri şehirden el ayak çekildikten sonra gece yapılsa ne olur?
  Hizmetler EZİYET ve HEZİMETE dönüştürülüyor.
  Artık kasıtlı olarak böyle yapıldığını, vatandaşın bezdirildiğini düşünür olduk.
  Yahu yapmayın etmeyin, bu tür tamiratları gece yapın lütfen.

 18. Isar dedi ki:

  Ikinci foto dunyada yotrdur ulusal kanallara yollayip malatyanin kimlere teslim oldugunu gosterelim..

 19. abdullah dedi ki:

  bu memlekette o kadar kendini bilmez varki zabıta olmus otobüs şöfürü olmuş ne fark eder eşşeklik bakidir…..her insana bu memlekette ehliyet verirlerse ve onu denetleyenler de kendileri kurallardan muaf olduklarını zannederlerse olacağı budur…

 20. Mehmet dedi ki:

  Fuzullide oyuncakcilar yolun iki tarafini kapatmislar

 21. AYDIN dedi ki:

  Bunun yanında kırmızı ışık ihlaller,dubaların üzerine park etme.Ticari araçların ben istediğim yere girerim zihniyeti,münibüscülerin fazla yolcu alması,hele hele bu tür resmi araçların bu trafiği hiçe saymaları düşündürücüdür.

 22. mustafa dedi ki:

  fotoğraf kareleri her şeyi anlatıyor,trafik zabıtayı kaldırıma park edenler için defalarca aradığımız halde sonuç yok ,Malatya hep aynı olacak kim ne yaparsa yapsın kontrol ceza uyarı hiçbir şey yok.

 23. Bülent Yaşar dedi ki:

  Malatya’nın neresi düzgünle emeksiz cad otobüs durağını av malzemeleri satan işyeri işgal etmiş otobüs cadde üzerinde yolcu indirip bindiriyor, zaten otobüsler için caddelerde cep Yok olana da otobüs girmiyor. Şöforler kafalarına göre istediği şekilde caddelerde yolcu alıyor bunlara ceza Yok nasılsa

 24. misafir misafir dedi ki:

  herkes kafasına göre caddeye-sokağa duba koyuyor, flama koyuyor.. neymiş efendim kamyon gelecekmiş mal indirecekmiş falan filan.. hele fuzuli caddesindeki oyuncakçılara bakın .. kaldırımları tapulamışlar sanki.. ey yöneticiler hiç mi birgün yolunuz buralardan geçmiyor?

 25. yavuz44 dedi ki:

  aynen çözülmez belediye çözmüyor

 26. Ahmet Belge dedi ki:

  Yıllardır alternatif yollar yapmazsanız , şehri genişletip yaymazsanız , üstüne üstlük şehrin merkezinde örneğin karakavak gibi ana arterlerin orasındaki yerleri tarım alanı(!) ilan ederseniz trafiğiniz köprü trafiğinden beter olur. Malatya belki 50 senedir aynı bir tek F. Kayıhan yapıldı. Onuda nasıl yapabildiler Hayret doğrusu. Malatya bi ablanın çiftliği olmuş kimsenin haberi yok.

 27. turan yorulmaz dedi ki:

  Bu iş hoca cemaat işine dönmüş.

 28. Mustafa ÇUHACI dedi ki:

  Belediye şehir merkezine en az 3 tane çok katlı ve büyük kapasiteli bir otopark yapmalı.
  Şehir plancılarımız Malatya’nın cadde ve sokaklarında ki tek şerit uygulamasını uygun olmayan noktalardan kaldırmalı.
  Ana artellerde ki gereksiz sinyalizasyon sistemine son verilmeli.(Örneğin Öğretmen evi-Doğa Cadde Dönüş Işıkları ) Işıkta bekleme süreleri tekrar değerlendirilmeli.
  Yayaların yollara atlamalarını önlemek için kaldırımlara yaya bariyeri koyulmalı.(Örneğin Kışla Caddesi ve İnönü Caddesi)
  Mesai saatleri içerisinde ana artellere kesinlikle park yapılmaması için ekstra polis görevlendirilmesi.(özellikle -Kışla caddesi ile başlayan İstasyon caddesine kadar olan güzergahta)
  Sanayi,Şehir Mezarlığı,Yeşiltepe,Dilek ,Galericiler Sitesi gibi kalabalık bir güzergahın yükünün hafiflemesi için sanayi kavşağına viyadüklü yol yapılması; bu şehrin trafik çilesini bir nebze azaltır.

  1. Ssefa dedi ki:

   Helal olsun tercüman olmuşsun düşünceme. Büyük sorun aynen bu yazdıkların. Sen bu işi biliriyorsun Mustafa bey.

 29. necati dedi ki:

  helal olsun çok güzel haber olmuş. birde kaldırımı tamamen işgal eden esnaflar var. özellikle büyük marketler ve manavlar…

 30. malatyalı dedi ki:

  çevre yolu bir an önce bitirilmeli inönü cad tek yön olmalı batıdan giriş sıtmapınarı, emeksiz, fuzuli, kışla, sivas cad mevcut cevre yoluna ve tecdeye bağlantı yolları aktif kullanılmalı .

 31. murat dedi ki:

  Belediye yetkilileri ne yazıkki trafik , araç, park yeri konularında çok kaygısız. haberdeki belirtilen sokaklara yakın bir mesafede olan SARAY MAH. oturmaktayım. bizde aynı sorunları yaşıyoruz . defalarca (çok ucuz maliyetli) mahallenin otopark sıkıntısının çözümü için proje sundum ama cevap veren bile çıkmadı ne yazıkki.

 32. Drejanli dedi ki:

  Ben onu bunu bilmem.motorlu araçların fazla olmasının tek bir sebebi var.o da otobüslere yapılan zam. 2-3 km lik bir yere 2.150 vereceğine arabamla giderim 1 lira bile yakmam düşüncesinde herkes.ve bu yüzden bu kadar trafik bu kadar kargaşa…

 33. Malatya44 dedi ki:

  Çilesiz hattindaki minübüs teröründen bahsedin lutfen. Adamlar ne kırmızı ışık dinliyor. Ne de duraklari takip ediyor. Istedikleri yerde duruyorlar. Arkada araclar konvoy oluyor. Lutfen haber yapin

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."