Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Çalık’tan Tepki.. “Bu Ne Büyük Çirkinliktir!.”

Çalık’tan Tepki.. “Bu Ne Büyük Çirkinliktir!.”
 • 05.04.2016
 • AKP’li Çalık, Bakan Sema Ramazanoğlu’na yönelik sözleri nedeniyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik sözleri nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sert tepki göstererek, “Bir kadın için söyleyeceğiniz bu cümleyi siz kendi aileniz için düşüneceksiniz, siz kendi çocuklarınız için düşüneceksiniz. Böyle bir cümleyi bir başkası sarf ettiği anda sizin vereceğiniz tepkiyi siz kendi kendinize cevap vereceksiniz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Karaman’daki çocuk istismarı nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik sözlerini katıldığı bir televizyon yayınında değerlendiren Çalık, “Öncelikle anamuhalefet partisi genel başkanının kullanmış olduğu üslup ve dil, dün olduğu gibi bizi hiç yanıltmadı. Yine aynı dili, aynı kirli dili ve üslubu maalesef kullanmaya devam ediyor. Bu defa kullanmış olduğu kişi Aileden Sorumlu, sosyal politikalarımıza bakan ve bir anne olan TBMM’de ilk kez başı örtülü olarak seçilmiş ve kamuoyunda yer bulmuş bir bakanımıza karşı yapılmış bir saldırı. Bu saldırıyı çok şiddetle kınıyoruz. Yapmış olduğu açıklamayı nefretle kınıyoruz. Kılıçdaroğlu eğer anamuhalefet partisi lideri ise önce liderlik ne demek onu öğrenmesi gerekir. Liderliğin örnek insan vasıflarını taşıması gerekir. Topluma ve kamuoyuna verilecek mesajlarda kullandığı dili ve üslubu çok iyi seçmesi gerekir. Hele de bu kullandığı dil ve üslup da kadına hakaret varsa, kadını aşağılamam varsa ve kadına ağza alınmayacak şekilde fütursuzca cümleler varsa o liderin ne kadar çapsız olduğunu çok net gösterir. Dün genel kurulda verilen gensoruda sayın bakanımıza karşı söylenen ‘çapsız’ kelimesini CHP’nin dün konuşan CHP’nin grup başkan vekiline tekraren iade ediyoruz. Genel başkanlarının da ne kadar çapsız olduğunu bir kez daha bugün sarf etmiş olduğu cümlelerle göstermiş olduğunu ifade etmek isterim. Kılıçdaroğlu’nun söylemiş olduğu cümleleri kendisi bir kez daha oturup dinlesin. Bu ne büyük ayıptır., bu ne büyük çirkinliktir. Bir kadın için söyleyeceğiniz bu cümleyi siz kendi aileniz için düşüneceksiniz, siz kendi çocuklarınız için düşüneceksiniz. Böyle bir cümleyi bir başkası sarf ettiği anda sizin vereceğiniz tepkiyi siz kendi kendinize cevap vereceksiniz. O konuşmanın sonunda, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı konuşmadan sonra orada alkışlayan milletvekillerine, hele de kadın milletvekillerine seslenmek istiyorum; bu cümleleri siz kendinize layık görüyor musunuz ki, o cümleleri alkışlıyorsunuz? Siz bu ülkenin bir kadın bakanına karşı, bu cümleleri nasıl hoş görüyorsunuz, nasıl alkışlıyorsunuz?” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde bugüne kadar başarı sağlayamamasının nedenlerinden birinin kullandığı üslup olduğunu belirten Çalık, “Siz insanları aşağılayarak, insanlara hakaret ederek, kadınlara hakaret ederek hiçbir yere varamadınız ve varamayacaksınız” dedi.

Çalık, “Karaman’daki hadiseye hepimiz şiddetle karşı koyduk. Sayın bakanımız bununla alakalı olarak hem müdahil oldular, hemde gerekli açıklamaları çok net bir şekilde ifade ettiler. Bu iğrenç hadiseyi lanetlemenin ötesinde cezai müeyyideler neyi gerektiriyorsa alması için hepimiz müdahil oluyoruz. Ama başka bir kuruluşun içerisine dahil ederek, o kurum üzerinden muhalefet yapmaya çalışan muhalefet partileri yada muhalefet sesi çıkartmaya çalışan insanlara seslenmek istiyorum; bugün hatırlarmısınız bilmiyorum; 2007 yılında Çatalca’da Aziz Nesin Vakfı’nda kız çocuklarına yönelik bir tecavüz vakası yaşandı. O gün hiç kimse Aziz Nesin Vakfı ile ilgili yorumda bulunmadı. Önemli olan o gün oradaki olayın, o vakanın lanetlenmesi ve onunla ilgili olarak cezai müeyyidelerin uygulanması idi. Ama maalesef bugün muhalefet kullanmış olduğu dil ve üslupla hem kurumu, hem yürütmedeki bakanımızı, hem hükümetimizi, hem partimizi çok çirkin sözlerle aşağılıyor. Söylemek istediğim şudur; toplumsal hadiselerde kurumlar üzerinden değil, bu çirkin hadiseyi yapan, yaşatan kişilerle ilgili mücadele etmek gibi ortak bir tavır sergilememiz gerekir. Tüm siyasi partiler bu konuda ortak tavır sergilemeli. Kadın milletvekilleri de bu ortak tavırda beraberce yol arkadaşlığı etmeli. CHP’deki kadın milletvekilleri acilen kendi genel başkanlarını özre davet etmelidirler. CHP’deki kadın milletvekilleri eğer kadın haklarını savunuyorlarsa, insan haklarını savunuyorlarsa şayet, yapacakları ön önemli işlem direk olarak genel başkanlarını özür dilemeye davet etmek olmadır. Bunu biz değil, onlar yapmalı. Toplum bu özrü çok net bir şekilde beklemekte. 7 seçim kaybetmiş bir genel başkan bugün halen genel başkanlığa davet ederken , yapmış olduğu çapsız açıklamalarla bir kez daha kamuoyunun önünde rezil olmuştur. Kadınlar üzerinden böyle çirkin siyaset yaparak bir kez daha çapsızlığını göstermiştir. Tüm kadın hakları savunucularını ortak tavır almaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: /

Yorumlar
 1. malatyalı dedi ki:

  siz çocukların tacizini tecavüzünü kapatmak için gündem deyişiriyorsunuz kılçlaroğlunu eleştireceğinize ensar vakfını eleştirin işte o zaman millet sizi alkışlar bu olaylar sizin başınıza gelse ne yapardınız çok merak ediyorum yine kılıçlaroğlunu mu yoksa ensar vakfınımı eleştirirdiniz ama fakirin çocuğu boşver sizin için ensar vakfı önemli

 2. ali asrın dedi ki:

  EVET BİR SİYASİ LİDERE YAKIŞMAYAN SÖZ AMA BU TİP LAFLARIN SÖYLEYEN KİŞİ İLK DE DEĞİL SONDA DEĞİL LİDERLERİN HAKARET DOLU SÖZLERİNİ BİR TARAYIN BAKAYIM KİMBİLİR NELERE ŞAHİT OLACAKSINIZ…

 3. Osman ALBAYRAK dedi ki:

  HATIRLARMISINIZ, ÇOK BÜYÜK BİR YETKİLİ MALATYADA “MALATYANIN BÜYÜKŞEHİR OLMASINI İSTİYORSANIZ 10 BİN KİŞİYE İHTİYAÇ VAR. BAYANLAR BU GECE BU İŞ SİZE DÜŞÜYOR. KOCALARINIZA SÖYLEYİN” DEDİĞİNİ. BU YATAK MERAKLILARI DA ÇILGINCA ROİ KARNAVALINDAKİ GİBİ ALKIŞLADIĞINI. BİLİN İSTEDİM

 4. Cesamin ÖZKAN dedi ki:

  Bu ülkede tecavüz olaylarını,cinsel istismar ve tacizi, yolsuzluğu, cinayetleri artırmış olanların çirkinlik gibi terimlerden haberleri olmaz. Bunların kafasına göre Muammer Güler Reza zarrabın önüne yatarken nasıl yatmış sayacağız. Dervişin fikri ne ise zikride odur. Bu zat bir kadın olarak 45 çocuğa tecavüz edenlerin araştırılmasını istememe adına imza atmışken burada çirkinlikten ahlaksızlıktan bahsetmesi kadar riyakar başka davranış olamaz. İşin laf kısmını geçtik hadi diyelim, ya fiilen 45 çocuğa tecavüz olayını önce bir konuşunda sonra Kılıçdaroğluna dil uzatın. Kafalarının içinde hep bel altı olaylar var ve o nedenlede tecavüz olaylarını önleme adına iş yapmak yerine laf kalabalıklığı ile kendilerini temize çıkartma gayreti içindeler. Ancak güneş balçıkla sıvanmıyor

 5. Tor dedi ki:

  Sayın yorum yazanlar sayın vekile turkiyede ve belediyelerde dönen torpillileri sorun cevap verecek mi bizlere cevap vermiyor konu ile alakalı degl ama iki üni mezunu olarak belediyeye copculuge bile alınmayan biri olarak konusym

 6. murat dedi ki:

  Güzel Ahlakı olmayanın Argo sözü olur…

 7. Pırasa dedi ki:

  ‘Bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz’ dedi. Tarih bunu yazdı. siz sayın ak partililer 45 çocuğa tecavüz edilmiş burada anlamadığınız ne.

 8. CUMALİ dedi ki:

  ÖNÜNE YATMAYI HEP YATAK DÜŞÜNEN ART ZİHNİYETLER
  O SÖZ BİRİLERİNİDE EMİR ALMA DEMEK
  SAYIN BAKAN BU KONUDA BAKANLIĞINI CİDDİ YAPMALI
  ÇÜNKÜ KONU : NAMUS VE ŞEREFTİR….

 9. ilke dedi ki:

  muammer güler’in türk siyasal hayatı literatürüne katkısıdır. reza’ya gelecek belaya engel olmak anlamına gelir. bağlamı da anlamı da bellidir ve kılıçdaroğlu da buna gönderme yapmıştır. aklı başında insanlar bile altına yatmakla karıştırıp şu lafa cinsiyetçilik diyor. bu safsataya siz bari kaptırıp da ensar’ın itibarını kurtarma operasyonuna destek olmayın.

 10. Mustafa dedi ki:

  Önüne yatmaktan kasıt çirkinse bakanınız Nasıl yatacaktı Rezanın önüne

 11. M.Sinan Öztan dedi ki:

  Sayın Çalık,Sayın Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin neresi çirkin.Karaman olayında bir kereden bir şey olmaz diye kimdi Sayı Ramazanoğlu.Bu konuda Sayın Başbakan gereken yanıtı verdi.Sana ne oluyor.

 12. Ömer asaf dedi ki:

  “Önüne yatmak” sözü sizin menşur dört bakanınızdan birine ait. Neden istifa ettiklerini ve detayını cümle alem biliyor. Cümle içindeki anlamı “REZA SANA KİMSE BİRŞEY YAPAMAZ.! BEN ENGEL OLURUM” Şimdi aynısını bir rezilliğin üstünü örtmek için yapanlar var. Müslümanları korumak adına böyle bir suçu örtbas etmeye çalışmak MÜSLÜMANLARIN ADALET DUYGUSUNA ZARAR VERİR. Yoksa kendini bilmez, ahlaksız bir kişi ne bir vakıfa nede bir cemaate zarar veremez.

  1. Soner dedi ki:

   Ömer Asaf bey; o kelimenin toplumdaki karşılığını ve anlamını biliyorsun. O kelimeyi sokakta birisi sana söylese, kan akar bunuda biliyorsun. Yanlışı yanlış ifadelerle dile getirmek doğru değil. Kılıçdaroğlu’nun kullanmış olduğu cümle hiç bir siyasetçiye yakışmayacak, siyasi edep ve siyasi nezaket dışı bir durumdur. Aynı kelimeyi bir başkası Kılıçdaroğlu ve ailesi için kullansa da çirkindir, Kılıçdaroğlu kullansa da çirkindir. Anlaşılan o ki, Kılıçdaroğlu’nun kapasitesi bu kadar daralmışki, nezaketen kullanacağı kelimeleri bulamaz olmuş. Sonuçta karşınızdaki bir bayan bakan olsada olmasa da, bir bayana karşı ifade edilecek kelime ve cümleleri nezaket çizgisinde kullanmak gerek. Sonra bilmem şu böyle demişti, öbürü böyle demişti ile işi savuşturmak erdemlilik değildir. Bu hepimiz ve herkes için geçerli olmalı. Edep, nezaket, herkes için lazım.

   1. ahmet dedi ki:

    soner bey, bir kereden birşey olmaz!!

   2. Ömer asaf dedi ki:

    Soner bey seviyeli eleştirinizden dolayı öncelikle teşekkür ederim. Sizde taktir edersiniz ki toplumun gözü önünde olan kişiler ve siyasi kimlik taşıyanlar maksadı aşmayan cümleler kurmaya dikkat etmeli. ” ananı da al git, bunların cibilliyeti bozuk … Vs örnekler ile tanınan kişinin sürekli toplumu geren cümlelerini her an duyuyoruz. Menşur Amasya milletvekilinin söyledikleri kelimeleri hiç gündeme getirmeyeceğim. Neyse bu edep / edepsizlik yarışı ile var olan bir gerçeğin üzerini örtemeyiz . Birincisi menşur dörrt bakan dan biri bu cümleyi kullanmış mıdır? Ne amaçla kullanmıştır. Dikkat çekilmek istenen konu bu? İkincisi hiçbir nezaket edep çizgisi değil bir bayana hiçbir canlıya söylenmeyecek bir kelime. Keşke bu duyarlılığı Erzurum’da, Batman da , Van’da , Çorum’da, Karaman’da, karakoçanda v.s. Yaşanan iğrenç olaylarda gösterebilseydik. Allah kotusun bu saldırı sizin bir yakınınıza yapılsa kan dökersiniz. Soru şu neden böyle bir toplum olduk ve neden bu rezilliğin üzeri örtülmeye çalışıyor.?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."