Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Bu Ödülün ‘Uluslararası’ Olan Tek Yanı Paris Gezisi!

Bu Ödülün ‘Uluslararası’ Olan Tek Yanı Paris Gezisi!
 • 19.01.2020

UNESCO İLE İLGİSİ YOK, YERLİ ŞİRKET ORGANİZASYONU.. Yeşilyurt Belediyesi’nin, Birleşmiş Milletler Örgütü’nün en prestijli kurumlarından biri olan UNESCO’dan ödül aldığı şeklinde algı yaratılan “İdeal Kent Ödülü”nün, UNESCO ile biri ilişkisi bulunmadığı; ödülün, merkezi Ankara’da bulunan, reklamcılık, organizasyon, danışmanlık ve kamuoyu araştırma anketleri yapan ticari bir şirket tarafından verildiği bildirildi.

Yeşilyurt Belediyesi, yaklaşık bir aydan bu yana, ‘Kadim Yeşilyurt Kentsel Planlama Projesi’ ile 2019 Yılı Uluslararası Kentsel ve Mimari Dokunun Korunması Ödülü’ne layık görüldüğü yönünde yoğun bir propaganda çalışması yürütüyordu.

Bu propagandanın ilginç yanı ise Yeşilyurt Belediyesi’nin kazandığı açıklanan ödülün, sadece ödül törenini yapıldığı mekanın UNESCO’ya ait olmasına karşın,  UNESCO tarafından ödüle Yeşilyurt Belediyesi’ne layık görüldüğü imajını yaratılmış olmasıydı.

Bu amaçla, ödüle ilişkin yapılan tüm açıklama ve sosyal medya paylaşımlarında UNESCO adı sıklıkla kullanıldı ve ödülün tanıtımı için hazırlanan görsellerde, özenle UNESCO – PARIS vurgusu yapıldı.

Söz konusu ödül, 16 Ocak 2020 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a da verildi.

Sadece bina UNESCO’nun.. Uluslararası faaliyet ‘Paris Gezisi’
Paris’teki UNESCO binası olduğu belirtilen bir mekanda yapılan törende, uluslararası nitelikli olduğu iddia edilen 17 ödül dağıtıldı.

Mekan Paris, ödülün adında ‘uluslararası’ nitelemesi bulunuyor… Ama 17 ödülün 15’i aralarında Yeşilyurt Belediyesi’nin de olduğu Türkiye’deki bazı il ve ilçe belediyelerine, 1’i İnönü Üniversitesi Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren bir firmaya 1’i ise Afrika’da Malika Gefrane Gjorgi adlı kişiye verildi.

Ankara adresli ‘Kent Araştırmaları Enstitüsü’nün ‘Paris Ödüllü’leri şunlar:

– Çocuk Hakları Sokağı Projesi, Adapazarı Belediyesi, Belediye Başkanı Mutlu Işıksu

– Tarihe Saygılı, Doğayla Uyumlu Yeşil Kent Projesi, Amasya Belediyesi, Belediye Başkanı Mehmet Sarı

– Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi Projesi, Osmangazi Belediyesi, Belediye Başkanı Mustafa Dündar

– Akıllı Kent Bilgi Otomasyonu Projesi, Büyükçekmece Belediyesi, Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün

– Eski Elektrik Fabrikası Restorasyonu Projesi, Edirne Belediyesi, Belediye Başkanı Recep Gürkan

– Selimiye Camisi Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi, Edirne Belediyesi, Belediye Başkanı Recep Gürkan

– Tescilli Erbaa Bağ Yaprağı Festivali Projesi, Erbaa Belediyesi, Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl

– Anneliğe Hazırlık Eğitimi Projesi, Karesi Belediyesi, Belediye Başkanı Dinçer Orkan

– Bisiklet Ulaşım Master Planı Projesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Genel Sekreter Yardımcısı Furkan Kuşdemir

– Kültür Merkezi Projesi, Palandöken Belediyesi, Belediye Başkanı Muhammet Sunar

– Ankara Kedisini Koruma, Yaşatma ve Tanıtma Merkezi Projesi, Pursaklar Belediyesi, Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin

– Selçuklu Değerler Eğitimi Programı Projesi, Selçuklu Belediyesi, Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı

– Atık Getirme ve Kompost Üretim Tesisi Projesi, Sincan Belediyesi, Belediye Başkanı Murat Ercan

– Kanal Tokat Projesi Projesi, Tokat Belediyesi, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu

– Kadınlara ve Kız Çocuklarına Karşı Şiddete Sıfır Toleranslı Afrika Şehirleri Kampanyası, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Afrika bölgesi, UCLG üyesi Malika Gefrane Gjorgi

– Nesil Paylaşımlı Bisiklet Sistemi, Unibike, Yönetim Kurulu Başkanı Güven Akıncı

– Kadim Yeşilyurt-Yeşilyurt Kentsel Planlama Projesi, Yeşilyurt Belediyesi, Belediye Başkanı Mehmet Çınar.

Ödül töreninin yapıldığı salondaki büyük çoğunluğun Türkiye’den giden belediye başkanları ve belediye personelinden oluştuğu gözlenirken, ödülün UNESCO ile ilişkilendirilmesi için ödüllerin verildiği platformun duvarında UNESCO tabelasının bulunmasına özel bir önem verildiği de görülüyor.

Anadolu Ajansı’nın bu etkinlikle ilgili haberinde, ödül töreni öncesinde aynı organizasyon kapsamında düzenlenen panele ise Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Eski Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu, Uluslararası Adalet ve Eşitlik Konseyi (COJEP) Başkanı Ali Gedikoğlu, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcıları Barbara Toce ve Anna Magyar, İtalya’nın Urbino kentinin Belediye Başkan Yardımcısı Roberto Cioppi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı Uğur İbrahim Altay katıldıkları bilgisi yeralırken, UNESCO’dan herhangi bir katılım olmaması dikkat çekti.

Bu panelde Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe’nin de konuştuğu AA’nın haberinde yeraldı.

Oysa..
Türkiye’den 15 belediye ve 1 ticari firmanın yürüttüğü çeşitli projelere verilen ödüllerin sahibi, yani ödülleri takdir eden kuruluş, merkezi Ankara’da bulunan ve daha çok belediyelere yönelik olarak, reklam, organizasyon, yayıncılık, danışmanlık ve kamuoyu araştırma hizmetleri sunan ADAMOR Limited Şirketi bünyesindeki Kent Araştırmaları Enstitüsü.

Ticari bir şirket olan ADAMOR Limited Şirketi, Kent Araştırmaları Enstitüsü ve www. idealkentawards.com (idealkent ödülleri web sitesi), aynı ofisi paylaşıyor. Bu şirketin, belediyelere yönelik bir de İdealkent adlı bir dergisi bulunuyor.

UNESCO ödülü gibi yansıtılmaya çalışılan ödüllerin üzerinde de zaten ADAMOR Limited Şirketi ve bu şirketle aynı ofisteki Kent Araştırmaları Enstitüsü yöneticileri olan ünvanı da Genel Sekreter olarak geçen Yusuf Sunar ve yine ünvanı Genel Direktör olarak geçen Emir Osmanoğlu’nun adı yeralıyor.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın, konuya ilişkin açıklamalarında ödülün Kent Araştırmaları Enstitüsü tarafından verildiğini belirtmesine karşın, bu açıklamalarda ödül töreninin UNESCO binasında yapılacağı ve ödülün UNESCO’da verileceğine ilişkin vurguların yanı sıra, Yeşilyurt Belediyesi ve ADAMOR bünyesindeki Kent Araştırmaları Enstitüsü’nün hazırladığı reklam ve tanıtım görsellerinde, özellikle UNESCO – PARIS vurgusunu yapılması, ticari bir firmanın belediyelerle ilişkisi bağlamında verdiği “ödül”ün, hiç ilgisi olmadığı halde UNESCO ile ilişkilendirilmesi çabası olarak yorumlanıyor.

Yeşilyurt Belediyesi’nin basın bülteni
Bu arada, Yeşilyurt Belediyesi tarafından Pazar günü basın kuruluşlarına iletilen “Yeşilyurt Belediyesinin Uluslararası Ödül Başarısı Büyük Yankı Uyandırdı- Paris’teki Uluslararası İdeal Kent Ödülü Büyük Takdir Topladı” başlıklı bültende, ödül nedeniyle AKP Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Bülent Tüfenkci, Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, AKP İl Başkanı İhsan Koca, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut, AKP Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, AKP Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci’nin kutlama mesajlarına yer verildi.

Yeşilyurt Belediyesi’nin basın bülteninde, vatandaşların sosyal medya hesaplarından, “Yeşilyurt Belediyesi ile gurur duyuyoruz, Fransa’da Malatya ve Yeşilyurt yankılandı, Başkanım seni çok seviyoruz, Doğunun Paris’i ile Paris buluşması harika geçti, Mehmet Çınar Başkanım Allah Yar ve Yardımcın olsun, Yeşilyurt Belediyesinin başarıları Avrupa’ya taşındı, Dünya Malatya ve Yeşilyurt’u konuşuyor, bu gurur hepimizin, emeği geçenleri tebrik ederiz, uluslararası ödülümüz hayırlı olsun, Paris’te Yeşilyurt Rüzgârı estirenlere teşekkürler, Yeşilyurt yemeklerine Fransız kalmayın, ilçemize bekliyoruz” paylaşımıyla ödülü kutladıkları belirtildi.

“Bu ödül hepimizin”
Belediyenin basın bültenine göre, milletvekilleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden gelen kutlama mesajlarına teşekkürlerini sunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Yeşilyurt Belediyesi olarak bölgemizi kalkındırmak ve geliştirmek anlamında var gücümüzle çalışırken, projelerimizin ulusal ve uluslararası düzeyde ödüllere layık görülmesinin haklı gurunu yaşıyoruz. Fransa’da ülkemizi, kentimizi ve ilçemizi başarıyla temsil ettik. Burada dünyanın kültürel, eğitim ve bilimsel çalışmalarının yapıldığı ve ödüllendirildiği UNESCO’da bu ödülü almanın ayrıca mutluluğunu yaşadık. Projemizin temel gayesi; Kadim Çırmıhtı’nın tarihi dokusu ve kültürünün korunmasının yanı sıra doğal ve tabiat güzelliklerinin yaşatılmasıdır. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim adamları ve akademisyenlere hazırladığımız projenin görselleri üzerinden bilgiler paylaştık ayrıca Yeşilyurt’un tüm güzelliklerini en güzel şekilde anlattık ve tanıttık. Bu ödül kıymetli hemşerilerimizin, bu ödül Kadim Yeşilyurt’un, bu ödül Cennet Şehir Malatya’mızındır. Bizi bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayarak gerek telefonla ulaşarak tebrik eden gerekse de sosyal medya hesaplarından kutlama mesajları yayımlayan herkese şükranlarımı ve saygılarımı iletiyorum.” diye konuştu.

malatyahaber.com

FOTO: Paris’teki ödül töreninden..

FOTO: Yeşilyurt Belediyesi’nin ödülle ilgili basına ilettiği görsel

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. doğan dedi ki:

  Dunyanın kanunu neden hiç değişmiyor faydalı ve basarılı olan ınsanlar neden hep birileri tarafından eleştiriliyorlar anlamış değilim ama sunuda unutmayalımki meyve veren ağaç daima taslanır demiş atalarımız cumhuriyet tarihinin en buyuk lideri olan baskanımız Recep Tayip ERDOĞAN’A muhtar bile olamazsın demişlerdi şimdi reisim dunya lideri ve bize de yani degerli yeşilyurt ve malatyalı hemsehirlilere layık görduğü sayın Belediye Baskanımız olan mehmet ÇINAR beyefendiye bu sekildeki eleştiriler bizi ve kamuoyunu derinden üzmüstür birbirimizle uğrasacağımıza güzide memleketimiz olan Malatyamızı daha iyi yerlere tasıyalım….

 2. Doğan İzciler dedi ki:

  Atalarımdan öğrendiğim en büyük atasözü ; Meyve veren ağaç taşlanır. Yeşilyurt ilçesinde oturan bir vatandaş olarak Sayın Çınar’a tüm hizmetlerinde vizyonunda ve ufuklarında 10 Üzerinden 10 Not veriyorum. Hikmetini öğrenemedim bu kadar başarılı bir başkana neden ödül layık görülmüyor. Merak ediyorum.

 3. muharrem dedi ki:

  sevindiniz mi:))

 4. Pirceviz dedi ki:

  Malatya haberi kutlamak gerek..
  Yeşilyurt Belediyesi ödüle layık görüldü diye haber yapsaydı okunma oranı çok düşuk olacaktı..
  Tez antitez uygulamasıyla dikkatleri uzerine çekmiş hem yorum bolumunu zenginleştirmiş hemde okunma oranını artırmıştır helal olsun..

 5. Azim dedi ki:

  Kendisine güvenen yüzbinkerce insanın güvenini suistimal ederek algı operasyonu yapan, mieti ahmak yerine koyan, yetmemiş gibi utanmadan, yüzleri kızarmadan bunları devletin havaalanında VİP de karnaval coşkusuyla kutlayan mubterisleri heber yapan haber sitesi hain öyle mi????
  Mehmet Çınar kim ki VİP i kullanıyor. Vekil mi, Büyükşehir Belediye Başkanı mı kim? Buradan Sn. Valime sesleniyorum. Devlet protokolü bellidir. Kimlerin VİP i kullanacağı yönetmeliklerde bellidir. Devletin VİP ini kullanma hakkı olmadığı halde kullanan, orda karnaval havası estiren, buna izin veren Havaalanından sorumlu mulki amir, Havaalanı Müdürü hakkında derhal soruşturma başlatın. Yarın ben de gidip VİP den geçmek isteyeceğim. Ankaradan dönerken benim de annem babam, kız arkadaşım gelip VİP de beni karşılayacaklar. İzin verilmezse kızıl kıyameti koparmam mı? Mehmet Çınarın benden farkı ne? Mevzuat onun için de benim için de VİP den geçemezsin diyor. Eğer bu memlekette hukuk varsa, bu memlekette zerre kadar devlet ciddiyeti, adabı varsa vatandaşları arasında kimse ayrımcılık yapamaz. Bana izin verilmezse mülki amirler hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Hodri Meydan

  1. Süleyman dedi ki:

   Valla harika bir fikir geldi aklıma. Süperrrrr. Benim de bu haftasonu düğünüm var. Nişanlim ve ailesi Cuma günü Malatyaya gelecek. Ben ve akrabalarım da nişanlım ve ailesini VİP den karşılamak için gideceğiz. Bakalım ne diyecekler. Bakalım orasi yol geçen hanı mı yoksa VİP mi? Burdan paylaşacağım sonucu. Basıni da davet edeceğim

 6. mehmet dedi ki:

  uluslararası bir ödül var ortada ! yorum yapanlar dünyadaki ödüllerin hak hakkaniyetle olduğunu mu zannediyorlar, yeşilyurt ve malatyanın ismi geçmiş reklam olmuş amaç hasıl olmuş! belediye başkanı çıkıp neyin nesi olduğunu açıkça belirtmelidir! ön yargılı olmamak lazım.

 7. Ramazan dedi ki:

  Bu haberlerden sonra yeşilyurt bediyesinin tıkılanma oranı artmıştır

 8. Mutlu dedi ki:

  Malatya haber sen nasıl hayin bir yönetimsin o nasıl bir başlık.. sen nasıl malatyalısın hı hemi

 9. Talip dedi ki:

  Hiç kimse kusura bakmasın, insan biraz utanır. Bunca kepazelik yetmiyormuş gibi malatyahaberin haberine nazirede bulunup emrivaki ile tum şube müdürleriyle, emir eri başkan yardimcılarıyla ve 20-30 şakşakçıyla meşalelerle, çiçeklerle havalimanında karşılamışlar. Bunlar Kudüsü feth ettiler de bizim mi haberimiz yok. Şecaatin arz ederken sirkatin söylemek böyle bir şey. Çırpındıkça batıyorlar.

 10. honest dedi ki:

  ya Allah aşkına bütün yollar köstebek yuvası gibi yada yamalanmış ve çukur olmuş örneğin gülümser caddesine bir bakın yada topsöğüt mahallesindeki çemlik caddesinde oluşan devasa çukurlara, gerçi çukur da denmez artık krater gibi olmuşlar, anca kendi kendinize ödül verin, insanların kültür seviyesi yükseliyor artık biz ödül aldık dediğinizde millet araştırıyor nereden almış bu gerçek mi diye lütfen daha dikkatli ve işin ehli yöneticiler seçiniz mehmet çınar başkanım..

 11. ekrem aybek dedi ki:

  Malatya habere çok teşekkür ederim.
  Ne yazıkki Malatyadaki belediyeler ve bazı kurumlar yaptıkları bazı işleri yıllardır abartarak ödül aldıklarını ve dünyada bir ilk diyerek Malatyalıları uyutuyorlar.
  Bu yapılanlar Malatyalıları uyutup yalan söylemekten başka bir şey değil.
  Ben kendi şahsıma 30 yıldır Avrupa ve dünyayı gezen bir Malatyalı olarak bu tür haberleri duyunca üzülüyor ve utanıyorum.
  Selam ve Saygılarımla
  Ekrem Aybek

 12. Metin dedi ki:

  Evliya Çelebi’nin Malatya’dan bahsederken söylediği gibi çok sayıda HASUT (kıskanç, çekemeyen) vardır. Bu tanımı genlerinde devam ettirenler kendini göstermeye başladı. Mal bulmuş mağribi misali hoplayan, zıplayan, yazan, çizen kırıla gidiyor yine.

  Neymiş efendim: Yeşilyurt Belediyesi nasıl Dünyanın en saygın kuruluşlarından UNESCO mekanında, en saygın şehirlerinden biri olan Paris’te nasıl olur ödül alır. Ödülün organizasyonunu Türkiye’den bir özel kurum yaparsa, bu ödül sayılmazmış…

  Devletin, Hükümetin yetkilileri gidecek, akademisyenler araştıracak, Dünya’nın peşinde koştuğu UNESCO kapılarını açacak, binlerce Belediye gıpta edecek, sen de diyeceksin ki; Bu ödül hikaye ha…

  Azizim… Basit bir sünnet düğünü yapsan, ya da bir mevlüt okutsan bile, bazı hizmetleri almak için bir organizasyon firması ile anlaşırsın değil mi?..

  Şimdi adama sormazlar mı? Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili, Akademisyenler, Belediye Başkanları tukaka olacak, birileri de ödül sayılmaz diyecek, UNESCO’nun çatısı, Paris’in ev sahipliği suya düşecek e mi…

  1. Roberto Carlos dedi ki:

   Sen ya durumu anlayamamissin…
   Anlamadiysan yeniden yavas yavas oku…Sakince….
   Ama sen de Paris e gittiysen veya gidenler ile isin varsa ona sozum yok…
   En yakin secimde goreceksiniz zaten…

   1. Adıyamanspor dedi ki:

    Ne göreceğiz seçimle yine Adıyamanlıları koyacaklar listeye 🙂

 13. mehmet dedi ki:

  Bu kadar kamuoyunun tepkisine karşılık Sayın Başkan bir AÇIKLAMA yapmalıdır.Kamuoyunu tatmin edecek,bekliyoruz.

 14. Hasan dedi ki:

  Belediye başkanımız zaten göreve atandı ardından hiç hak etmeyerek başkanlık seçimlerinde aday gösterildi..şimdi Yeşilyurt belediye başkanı..yaptığı yapmadığı işi yazmayacağım..zaten potansiyeli belli..ama şunu belirteyim belediye başkanı olduktan sonra sağına soluna belediyenin her yerine kendi dost ve akrabasını yerleştirdi..devir liyakat devri değil akraba ve dost devri..ne yazıkki ülkeyi de bu hale getirdiler..

 15. Özgür dedi ki:

  Eee ağamın canı gezmek istemiş sze ne gıskanmayın nolur çalışın sizinde olur

 16. Tr44 dedi ki:

  Sizinkide işmi yani adamın motivasyonunu bozdunux
  Negüzel vitrine oynuyor adam kendi çalıyor kendi oynuyor
  Neden ortaya çıkardınız çalışmazsa bundan sonra
  Yeşilyurt ne yapacak aç kalır susuz kalır yeşilyurt
  Mutlu insanların şehri mutluluk gitti elden adamın
  Keyfini kaçırdınız körler sagırlar misali gidiyordu
  Herşey herkes inanıyordu bu adam iyi çalışıyor diye

 17. Kasım dedi ki:

  Ya Allah aşkına milletin aklıyla dalga gecmeyi bırakın. Malatya bu yıl.en kurak yıllarından birini yaşıyor. Dohlgru dürüst kar yağmadı. Kasım ayında kar yağmadı. 1 Aralıktan itibaren her gün kar mı yağdı ve siz Allahın her günü evet her gün aralıksız tam 1500 km kar temizliği mi yaptınız? Malatya Istanbul arası 1150 km. Dünyanın çevresi 40 bin 750 km. Ağam valla bunlar bizimle.dalga geçiyor. Körle yatan şaşı mı kalkıyor demek mi lazım, şeyh uçmaz mürit uçurur demek mi lazım valla bilemedim.

 18. İyi bı takipçi dedi ki:

  Niye yayinlamadiniz yorumu mu merak ettim. 16 ocaktan bugüne ne degisti. Kendi yayinladiginjz haberi 4 gün sonra niye bu şekilde yorumlama ihtiyacı duydunuz. İkinci kez yazıyorum yorumu bunuda yayinlamazsinjz biliyorum ama siz bilin bu haberi bu şekilde yorumlamaniz için size servis edenlerin kimden ne aldığını iyice araştırın. Malatyahaberin tarafsiz olan duruşuna yakışmıyor. Kulis yapanlar yada farklı hedefleri olanlar sizi kullaniyor. Kullandirtmayin kendinizi. İyi bir takipçi tavsiyesi.
  http://malatyahaber.com/haber/yesilyurtumuzun-kapilarini-dunyaya-acmis-olduk/

 19. Memet dedi ki:

  Gelecek senede Tokyo’da bir ödül verilecekmiş. Aynı ekip oraya gidecek .Haberiniz olsun.

 20. Mehmet Zeki dedi ki:

  Biz Selahattin Başkanı veya Çınar Başkanı bu kadar eleştirken kendimize hiç bakıyor muyuz? Çuvaldızını onlara batırırken iğneyi biraz da kendimize batırmamız gerekmez mi? Bu insanlar gökten zembille mi geldi? Allah boşuna nasılsaniz öyle yönetilirsiniz demiyor. Demekki toplum olarak, aklımızla dalga geçen, insanlara lâyığız. Haşa Allah bize zulmetmiyor, biz kendimize zulmediyoruz, hakettiğimiz insanları da Allah başımıza getiriyor. Ya Allah aşkıns düşünebiliyor musunuz Malatyanın toplam yol ağı 12 bin km adam kalkmış diyor ki 64 bin km karla mücadele çalışması yaptık, yok TBMM de ödül aldık, yok Kultur Sanat Buyük Ödülü bana verildi, yok UNESCO Paris Ödülünü aldım. Yetmiyor bir de bu ödülleri bizim adımiza almışlar, bu ödüllerin asıl sahipleri de bizmişiz. Bu memlekette aklına mukayyet olmak deveyi hendekten atlatmaktan zor iş. Kafayı tırlatmamak vallahi elde değil.

  1. Operatör dedi ki:

   O yollar 1 kere açılmıyor her kar yağışında aynı yolu 6-7 kez açtığımız oluyor 64.000 abartı değil…Malatya toplam yol ağımız 15.000 km aynı yolu 10 dk 30 dk arasında 3-4 kez açıyoruz bu rakam az yazılmış biz çalışanların emeğine saygı duyun evinizde oturup boş boş yazmayın

   1. Mehmet dedi ki:

    Yol yapım karla mücadele işleri abartılıyor bence belediyenin asli görevi zaten

   2. Roberto Carlos dedi ki:

    Hayirdir kardesim babanin hayrina mi aciyorsun yolu da evinizde oturup laf atmayin diyorsun?
    Herkesin isi var onun karsiliginda ucreti var!
    Minnet mi duymamiz lazim yol acildi diye? Belediye ve calisanlari bu yuzden var zaten…

 21. selami dedi ki:

  Malatyahaber.com’u tebrik ediyorum. Tamda sosyal medyada yazacaktım. Yeşilyurt ilçesine kadim şehir diyen zihniyete, kadim kelimesinin anlamını soracaktım. Sonra da Yeşilyurt ilçesinin kadimliğini soracaktım. Yeşilyurt’a kadim diyenler bu milletle alay mı ediyor. Bu millete bir özür borçları var. Algı yapacaksınız diye milleti aptal yerine koymayın. Hele şükür ki Malatyahaber.com var. Merak ediyorum, Yeşilyurt ilçesi hangi medeniyetin, bilimin, insanlık kültürünün, edebiyatın, inancın, sanatın merkezi olmuş. Birileri bunlara kadim kelimesinin anlamını öğretsin. ‘Ağam bu milletle eğleniyi’ yazıklar olsun. ÜNECO’nun ismi kullanıldığı için bu algıyı yapanlara davada açılmalı. Sanırım Çınar başkanı birileri Büyükşehir’e hazırlamanın temellerini atmanın cinliğini yapıyor. Malatyahaber.com’un bu haberi ile cin şişeden çıkmıştır. Takke düşmüş, kel görünmüştür. Unutmadan bir şey akıma takıldı. Ödülü veren ve merkezi Ankara’da bulunan, reklamcılık, organizasyon, danışmanlık ve kamuoyu araştırma anketleri yapan bu ticari bir şirkete ilgili belediye ve şirketleri herhangi bir ödeme yapmışmıdır yakın zamanda 

 22. Bakırov dedi ki:

  Bir diğer odulde Hollanda’da verildi haberiniz yokmu başkanın yardımcısı Bekir karakusun hıyar tarlası projesi dünya tarım ödülüne layık görüldü 🙂 bir buçuk yıldır gorevdeler hacının yarım bıraktıklarını tamamlayip kendileri yaptı süsü veriyorlar birtek altinkayisi bulvarında tarla icar edip sera yapıp hıyar yetiştirdiler bı aciklasinlar ne kadar kar etmişler?

 23. Malatya dedi ki:

  Bu sözde ödül için yeşilyurtun bütçesinden nekadar harcandı çıkıp açıklasınlar

 24. Mehmet dedi ki:

  BU ÖDÜL HALI GİBİ YOLLARI OLAN TOZ ÇAMUR OLMAYAN 50, mt düzgün yolu olmayan bir yeşil ışıktan geçin ve 50, mt ileride tekrar kırmızıda duran trafik düzenine verilmiş bir ödül malaya nın en çok ilgi gören misafir çeken Gündüzbey in yollarına verilmiş bir ödül.

  1. Kamil dedi ki:

   Trafik ışıklarına Büyükşehir belediyesi bakıyor.Güzel bir ödül Uluslar arası olduğunu sanıyorduk ama ödül sonuçta

 25. Umut dedi ki:

  Bunlar 5 dönem belediyede kasalar malatya ya bi proje üretemezler. Acaba reisşn haberi varımdır bu durumda. Çok şükür bunlara oy vermedim

 26. Erim dedi ki:

  Bu firma neredeymiş ya Çınar Başkandan bir öğrensek de bana da bir ödül verseler, babam akrabalara anlatırdı beni 🙂
  Parası neyse veririz 🙂

 27. Fatih dedi ki:

  Millete icra gönderin.
  O paralarla organizasyon şirketlerinden ödül sipariş edin.
  Yetmedi.
  O paralarla bir de gidin Paris’te ödülü alın.
  Yetmedi.
  O paralarla bir de gelin heryere reklam girin.
  Yetmedi.
  Bir de bu işlere insanların inanmasını bekleyin.
  Seçtiğimiz başkanlara bakar mısınız?
  Büyük resme bakın diye diye Reise oy verdirdiniz bize, Reisin bize gönderdiklerine bakın.

 28. Malatyalı dedi ki:

  Yeşilyurt belediyesini ve dahi danışmanlık firmasını tebrik ederiz, Allahtan Oscar töreninin yan binasında bir sertifika verip, Yeşilyurt belediyesi oskar aldı diye haber yaptırmadılar,danışmanlık firmasına koca bir alkış..Yeşilyurt belediyesinin şehrin yeni yerleşkelerini kapsadığı halde diğer büyükşehirlerdeki yaşam alanlarının hiç birini malatyaya uygulayamadığı belli oldu..Siz birbirinize durup durup ödül vere duru, sıra yeşilyurt belediyesin de oda cannes da versin seneye..Daha da açılmış olursunuz dünyaya..

 29. Bilirkişi dedi ki:

  Bu çınar reklamda iyi.

 30. Kerem dedi ki:

  Uluslar arası film festivalinde de yabancı yoktu ? tetikçiler güzel şeyler uydurun millette inansın

 31. Noname dedi ki:

  Ben de Unesco Yeşilyurtta ödüle layık ne görmüşte ben göremiyorum diyordum.Oysa işler sandığımdan da farklıymış.Yerli ve milli ödülü almak için teeee gavurun memleketi Paris’e gitmekte neyin nesi oluyor .Ödül yurtdışında verilmesi şart idiyse bari Kenya’da veya Somalide ödül töreni yapsalardı??

 32. Adaletin Bu mu Malatyahaber dedi ki:

  Selahattin Gürkan’ın Belediyenin internet sitesindeki önsözünde ” Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Yılın Belediye Başkanı Ödülü’ne ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür.” yazıyor. Oysa kendi facebook hesabında doğrusu yazıyir. Odülü veren Meclis Dergisi TBMM değil. TBMM nin böyle bir ödülü yok. Yine 23 Aralık 2013 tarihli basın haberlerine baktığınızda Selahattin Gürkan’ın Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü almadığı sadece ödülün resepsiyonuna davetli olduğu görülecektir. Lütfen adil olun. Mehmet Çınar Selahattin Gürkan’ı örnek alıyor. Öğrencisini haber yapıyorsunuz hocasını es geçiyorsunuz.

 33. Muhammed Açıkgöz dedi ki:

  Malatya Haber valla size helal olsun yanlı haber yapmakta üstünüze yok. Büyükşehir olunca güzel başlıklar yeşilyurt battalgazi olunca da iğneliyici haber başlıklar. Malatya için herkes el ele versinde bir şeyler yapılsın. Hep muhalif bir habercilik tarzınız var biraz değiştirin kendinizi..

  1. Hasan dedi ki:

   Bu açıkgöz kesin adiyamanli:) malatyahaber hiç de öyle yapmıyor, ne görüyorsa yazıyor, örneğin minibüsçüler odasının verdigi ve selahattin gurkanin katildigi kahvalti haberi…

 34. Turgut dedi ki:

  Doğru ve yansız haber için teşekkürler Malatya haber.com

 35. HÜSEYİN ATICI dedi ki:

  Sayın belediye başkanımız.. haksız olarak vatandaşlara yansıttığınız vergilerle oralara gidiyorsunuz .

  1. Mehmet dedi ki:

   Ne gibi haksız vergiler ?

   1. HÜSEYİN ATICI dedi ki:

    Benim gibi bir çok vatandastan istenen ,tarim arazimizi arsa gosterip,her sene belediyeye basvurup vergimiz varmi diye sormama ragmen senelerce bekleyip bu senenin sonunda faizi ile isteyen belediye zihniyetinden bahsediyorum

 36. mehmet dedi ki:

  körler sağırlar birbirlerini ağırlar

 37. Malatyalı dedi ki:

  Bir şey yapmış gibi ödül propagandası yapmıyorlarmı, Paris te verilen ödülün veren taraf altındaki her iki imzada türk olduğuna göre Türk Emir/Yusuf,ödülü alan Yeşilyurt Belediyesi adına başkan yine Türk Mehmet Çınar ancak verilen sözüm ona ödül ingilizce ve yer Paris ancak bu kadar kurmaca ve amatör olunur.Tek kelimeyle komedi, Unesco ne alaka, adamlar bir ödül verecek olursa bı adamların kendi bu konuyla ilgilenecek yetkileri var bunlarda imzası olan köy kurnazı arkadaşlar değil.. Unesco nun salonunu kullanmışlar onlara mal etmek için, tam bizlik bir köy kurnazlığı..Sizinki kalsın..yaptığınız yeni olarak ne var,ben söyleyim hiçbirşey..

 38. Zekamızı hafife almayın dedi ki:

  Tam anlamıyla insanlarla ancak bu kadar dalga geçilebilir. Öncelikle u ödüle değer görülme sebebine bir bakalım birde hızla , kimliksiz, vizyonsuz ve sadece yakin geleceğe bir çok sosyo-kültürel sorunu meydana getirip ve taşıyan kimin ne yapıldığını anlayamadığı bir kentleşme(!) sürecini yasayan bir Yesilyurt. Yazarken bile bütün sinirlerim alt üst oluyor. Devam edemeyeceğim. Sadece Allah rızası için bizimle daha fazla oynamayın daha fazla dalga geçmeyin ne olur…

 39. Zeki dedi ki:

  Bu organizasyonu düzenleyenlere ödül vermek lazım. Malatya’da büyük ses getirdiler.

 40. İsmet dedi ki:

  uluslar arası alınmış bir ödül değil mi biz öyle zannediyoruz ?

 41. ali dedi ki:

  ayaklar baş , başlar ayak olunca bu gibi olaylar olağan karşılanmalı

 42. mehmet dedi ki:

  ÖDÜLÜ veren Firma ANKARA’LI ÖDÜLÜ Alan belediyeler Yerli sadece bir Afrikalı vartandaş araya sıkıştırılmış Ödül ULUSLAR ARASI olmuş ! Ödül UNESCO’NUN Salonunda verilince Ödülü veren olmuş UNESCO olmuş ? Ödülü veren REKLAM Firması gibi olayın her tarafı REKLAM Kokuyor.Ödül Ankarada verilse bu karad MASRAF Vatandaşın sırtına yüklenmezdi. Parise gidiş geliş konaklama v.b .Bu Ödül Töreninin Yeşilyurt Belediyesine Maliyeti ne kadardır açıklarlarsa Vatandaş olarak mutlu oluruz.Yeşilyurt Belediyesinin bu firma ile Ticari bir ilişkisi varmıdır ?

 43. Kaskade dedi ki:

  Canınız niye bukadar yanıyor anlamakta zorlanıyorum, bu kadar hazımsız olmanız neyin sonucudur?

  1. Roberto Carlos dedi ki:

   Bizim paramizla gidip Paris te gezip bir de bizlere yalan soylediklerinden olabilir mi?
   Sende mi Paris teydin yoksa?

  2. Hasan dedi ki:

   Eğer birisi böyle bir haberle ilgili savunmaya geçiyorsa, o kişi ya haberde adı geçenlerin emir kuludur yahut degnekcisidir, alooo beyefendi harcanan kamunun parası, tüyü bitmemiş yetimin hakkının olduğu devlet parası…

 44. Murat dedi ki:

  Ya muhalefetlik etmeyin işte ne güzel kendileri çalıp kendileri oynadılar bi Paris gezisi yapıp geldiler niye bu kadar yükleniyorsunuz ayıp ama 🙂 vizyonlu bir belediyeyle bu kadar uğraşmayın :)))

 45. Mum yatsı dedi ki:

  Bence yılın haberi niteliğinde bir iş çıkardınız. Çünkü insanların gözünün içine baka baka yalan söylemek ve insanların aklıyla dalga geçmek. Haberden sonra siteyi inceleyince Geçen yılda malatya ya verilmiş ödül ama eski Yeşilyurt başkanı almamış. İnanmayanlara linki burada. http://idealkentawards.com/odul-alan-projeler/
  Ayrıca ödül alanların tamamı TÜRKİYE den.

 46. Çırmıktılı Ali baba dedi ki:

  Benim anladığım kadarı ile bizi kandırıyorlar!!! Doğrumu? Uluslararısı değilmiş…. vaybeeee

 47. Alper dedi ki:

  Mehmet Çınar’ın aldığı ödüle bile kulp bulacak insanlarsınız Mehmet Çınar haricin de olan diğer başkaların yancılari ve yalakalarisiniz Mehmet Çınar gazetenize para vermiyor diye mi bu kadar acınız var bilmiyorum diğeri asfalt yama yapar birgun de bitti müthiş hizmet diye yaygara koparırsınız Malatya da tek çalışan belediye Yeşilyurt Belediyesi iken bahanelerle aklınızca(!) yaptığınız ironili habere bakın içeriği farklıdır belki ama tebrik etmeniz zor değil.

 48. Ahmet dedi ki:

  Çınar Başkan ve efsane ekibi(!) insanları enayi yerine koymaktan vazgeçmelidir. Bu yaptıkları tribünlere oynamaktır.
  Milletin parasını çarçur edeceklerse görevi bırakmalılar. Bunun hesabını veremezler. Memleket kimlere emanet. Vay halimize

 49. Roberto Carlos dedi ki:

  Bu dupeduz kamuoyunu yaniltmaya yonelik bir girisim olmus belli ki. Yanlis sekilde prestijli odul aldiklarini iddia eden insanlara bu durumda kesinlikle sorusturma acilmalidir.
  Ben sahsen odul mevzusunu ciddiye almammistim ama ciddiye alip gaza gelen vatandaslarimiz kesin vardir. Allah onlara da akil fikir verir insallah…

 50. Tahir dedi ki:

  Yollar tarla gibi, yeşil alanlar katledildi, eskiden belediyede idarecilik yapanlar şimdi müteahit olmuş, bu ödülü kim nasıl vermiş anlamadım.

 51. Fatih dedi ki:

  Nasıl habercilik nasıl haber çözemedim? Ödül almazsa hiç birşey yapmazsa daha mı iyi ?

  1. Roberto Carlos dedi ki:

   Yazik ki ne yazik kardesim…
   Allah yardimcin olsun…

 52. Adıyamanlı dedi ki:

  Bizde uluslararası ödül sandık danışman firma parayı alınca vermiş ödülü 🙂

 53. Malatyalı muhahif dedi ki:

  Ödül uluslararası , ödülü veren Yusuf Sunar, Emir Osmanoğlu ödülün verildiği yer Paris/Fransa… bunu ancak biz Türkler başarabilir….

 54. Kadir dedi ki:

  Sizler bizi güldürdünüz Allah’ta sizi güldürsün. UNESCO uluslararası yarışma düzenliyor, ödüllerin hepsini Türk belediyeler alıyor. Tam anlamıyla komedi 🙂 belediyenin parasıyla insanları kandırmaca hareketleriniz tam bir trajedi. Yazık çok yazık size verilen oylara.

 55. Selami dedi ki:

  Kendilerini ön plana çıkarmak için yetimin hakkını yiyerek, organizasyon şirketlerine para vererek, gidip Paris’lerde gezerek, nasıl bir günah işlediğinizin farkında mısınız acaba adalet timsali Başkan bey ve meşhur yardımcısı.
  Malatyahaberin eline sağlık, onlar olmasa bu gerçeği öğrenemeyecektik.
  Algı profesörleri sizi 🙂

 56. Orhan dedi ki:

  Millet aşsiz işsiz ..bunlarda birbirlerine çakma ödül dağitsin parislerde. 15 belediye baskanindan istifa haberi bekliyorum. Bakalim babayiğit lere..ayrica malatya haberi ozgun ve özgür haberlerinden dolayı kutluyorum.

 57. Bircan dedi ki:

  Belediyeler, olmayanı oldu gibi göstermeleri, saçma sapan fikirleri dahiyane hizmetler gibi göstermeleri ve sıradan faaliyetleri olağanüstü çalışmalar gibi göstermeleri için Ajans ve Medya kuruluşlarına aktardıkları paraları gerçekten hizmete harcasalar, zaten sorunları çözerek halk arasında muteber olurlar. Ama ne hikmetse üretmekten çok pazarlama ile uğraşıyorlar.Yeşilyurt Belediyesi söz konusu enstitüye ne kadar ödeme yaptığını açıklamalarıdır.

 58. Aspuzu dedi ki:

  İşte malatyahaber bu. İşte gazetecilik bu. Gerçekleri ortaya çıkardığın için Teşekkürler malatyahaber.com. Piyasadaki ödüllerin çoğu böyle. Selahattin başkanın özgeçmişindeki ödüller de böyle. Adam meclisten ödül aldım diyor araştırıyorsun adında meclis geçen bir dergi ödül vermiş. Adam külliyeden ödül aldım diyor araştırıyorsun programa sadece davetli olarak katılmış ortada ödül yok. Sonuçta sorgulamadan inanıyoruz onlar da sallamaya devam ediyor.

 59. yusuf dedi ki:

  mehmet çnarr hangi projenle ödül aldın daha Ankara asfaltının dibindeki çukur üç yıldır öyle bekliyor burnunun dibinde. ….

 60. Haşmet dedi ki:

  Yeşilin katledildiği örnek kent Yeşilyurt..! . Tecde Bahçeleri yok edildi.! Çilesiz Bahçeleri yok edildi.! Adafı Bahçeleri yok edildi.! Yakınca Bahçeleri apartman oldu.! Bunu becerene ödül verildi. Mimari dokuyu koruma ödülü…!!! Yeşil dokuyu yok edip, mimari dokuyu korumuş Adıyamanlı başkan… O yüzden ödüle layık görülmüş…

  Yeşilyurtta hangi mimari doku vardı da biz görmedik? Bizim bildiğimiz Yeşilyurt un yeşil dokusunun var olduğudur.

  Yeşilyurt ta mimari doku neredeydi?

 61. Adil dedi ki:

  Yeşilyurt da battalgazi belediyesine yaptıgınız haberleri büyükşehir belediyesine de yapın da tarafsız maddi çıkar gözetmeyen gazeteci haberci olarak bilelim sizi

 62. Şükrü dedi ki:

  Bu asparagas ödülü duyar duymaz bunun bir ajansın işi olduğunu arkadaşlara söyledim. Yesilyurttaki projenin ödüllük hiç bir tarafı olmadığını biliyorum. Daha önce milyonlarca lira para harcadılar, sahip çıkamadılar, metruk hale dönüştü tekrar bir proje haırlandı. Adamakıllı bir proje üretemeyenler milletin gözünü boyamaya kalkıyorlar.
  İmam Buhari bir raviden hadis almak için günlerce yol gidiyor. Menziline vardığında bir de bakıyor ki kendisinde Hadis alacağı ravi elinde boş bir cuval ile deveyi kandırarak sağa sola çekiyor. Bir deveyi kandırandan hadis alamam deyip geri dönüyor. Bunlar değil deve, yüzbinlerce insanı aldatıyor, kandırıyor. Bunların hiçbir sözüne inanılmaz.

 63. Tebrikler dedi ki:

  Hayret birşey malatyahaber adamlar günlerdir reklamını yapiyor. Bangır bangır sosyal medyada boy boy resimler paylaşıp duruyorlar. Şimdi siz kalkmış diyorsunuz ödül UNESCO tarafından verilmedi diyorsunuz. E bu iş kolaymış pas parayı al ödülü. Sonra de ki uluslarası ödül aldık. Her sene böyle bir ödül alsanız 5 senede baya bir ülke gezmiş olursunuz.

 64. Metin dedi ki:

  Makro market yani barguzu sosyal tesislerinin tam karşısındaki dijital dev ekranda gece gündüz Mehmet Çınar reklamı,Emine Erdoğan’ın elinden ödül alırken çekilmiş görüntüsünü gece gündüz yoldan geçenlere izletiyor…ya arkadaş bırak icraatların varsa halk seni takdir etsin.Nedir bu reklam aşkın?Haa birde askere gidenlere traş takımı veriyormuş utanmadan onu bile icraat sayıyorlar.millet size bir tarafıyla gülüyor haberin olsun

 65. Malatyalı dedi ki:

  Selahhattin gürkan aynı sizin söylediğiniz şekilde ödül aldığında sesiniz çıkmaz talimatı nerden alıyorsunuz, kimler sizi arpalıyor, biraz tarafsız ol kininden çatlıyacaksın, azıcık araştıraydın, ödülü keyf için paristen verdiler, sen gazeteci değil tetikçisin

 66. MALATYALI ROJDA dedi ki:

  Kentin mimari dokusunun canına okudunuz, yeşil namına birşey birakmadınız başka ülkede değil ödül almak mahkemelerde yargılanırdınız.Birde koftiden ödül almış numarası

 67. Sebepsiz yaren dedi ki:

  Ne olmuş yani onu anlamadık? Saçma bir haber olmamış mı malatyahaber? 1 dk mı geri istiyorum sizden…

 68. irfan dedi ki:

  bizim belediyenin uluslsr arası bir başarısını bizler görmedik belki beylerderesi viyadük ve baraj projesi ödil almış olabilir

 69. Salih dedi ki:

  Yorumu engellemezsnz umarim
  Gecen sene buyuksehir kazaninca guzel haber yaparken bu sene yesilyurt kazandiginda neden zorunuza gidiyor acaba
  http://malatyahaber.com/haber/buyuksehire-ideal-kent-odulu/

 70. Haci Bilen dedi ki:

  Ne kaa paa, o kaa ödül…

 71. bek dedi ki:

  körler sağırlar birbirlerini ağırlar.

 72. Malatyalı Dr. dedi ki:

  Yeşilyurt kadim de onları yönetenler kadim değil… utanç duyulacak , güven kırıcı bir olay. Belediyelere reklam veren yani onlardan direkt menfaati olan bir şirket belediyelere ödül veriyor traji komik bir olay… tam bizlik. Kendimiz vermiş kendimiz oynamışız bari bunun için Paris’e niye gittiniz? Türkiye’de yer dar mı geldi? Hemde kamunun yani halkın parasıyla Paris’e gezi yapmışsınız helal olsun? Daha ne diyelim… Halk da size ödül verecek bekleyin 2023 de…

 73. Serdar dedi ki:

  Bir şehrin aklıyla dalga geçmek,seçmeni aldatmak,algı oluşturup gerçeği gizlemek, yerel idareciler çapsızlıklarını bu yönde gizlemeye çalışıyor..Malatya’nın şehir geleneğinde bu çok ayıp,ve şehir geleceğinde ise büyük kayıp..

 74. Has malatya dedi ki:

  Akşam kaygusuz sokakta 10 dk telefon feneri açtım. Çamur da cabası. “Yılmaz güney gibi pariste ödül aldım ” diyecek ama “kadim çırmıhtı ” edebiyatıyla bu iş olmaz. Battalgazinin ödediği emlak vergisini bizde ödüyoruz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."