Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Büyükşehir Meclisi’nden Kudüs Bildirisi

Büyükşehir Meclisi’nden Kudüs Bildirisi
  • 13.12.2017

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantısı 13 Aralık Çarşamba günü yapılan I. birleşimle başlarken, ABD’nin Kudüs ile ilgili aldığı karar, AKP, CHP ve MHP’nin ortak bildirisiyle kınandı.

MECLİSTEN KUDÜS BİLDİRİSİ..

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda saat 14.00’de başlayan Meclis Toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, toplantı açılışında yaptığı konuşmada ABD’nin kararını kınadı.

Başkan Çakır, Türkiye’nin dünyada terörle mücadele eden tek ülke olduğunu belirterek, “ABD’nin kararını kınıyoruz. Bunun bölgedeki barışa hiçbir katkı sağlamadığı gibi bölgedeki terör ve karışıklığı daha da artıracağı kanaatindeyiz.

Ülkemiz, bölgedeki huzur ve istikrar için elinden geleni yapıyor. Terörle de en çok mücadele eden, hatta dünyadaki tek ülke Türkiye’dir. Dolayısıyla farklı yapılarda kurulmuş terör örgütleri ile mücadele eden bir konumdayız. ABD’nin bu tür girişimleri de gerçekten terörü daha da tetikleyecek girişimler. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de milletçe Filistin halkının haklı davasının yanında olacağız.” dedi.

Başkan Çakır’ın konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temsili bulunan 3 parti tarafından kaleme alınan ortak kınama metni okundu.

AKP Grup Başkanı Nurettin Karaaslan, CHP Grup Başkanı Hurşit Kuşçu ve MHP Grup Başkanı Orhan Ormancı imzasıyla hazırlanan ve mecliste okunan kınama bildirisi şöyle:

Bilindiği gibi Kudüs; üç semavi din için de hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barış arayan Ortadoğu’nun yüreğidir. Kudüs aynı zamanda ilk kıblemiz; Harem-i Şerif ve Mescidi Nebevi ile birlikte Kuran-ı Kerim’de ‘etrafının kutlu kılındığı’ buyurulan kutsal beldenin adıdır. Kudüs’ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliğiyle barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından son derece de önemlidir.

İsrail’in “Kudüs’ü başkent yapma” girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran ABD’nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek bir yola girmesi asla kabul edilemez. Filistin sorununu çözme, bölgeye barış ve istikrar getirme temelinde uzun yıllardan bu yana “arabulucu” olarak davranan, dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan Amerika’nın bugünkü tavrı, bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeleri tetikleyecek, çatışma ortamlarını doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak bir yaklaşımdır.

Halen Filistin sorununu çözmek için gösterilen barışçıl çabalar bu girişim karşısında muhakkak büyük darbe alacak, Ortadoğu’da bir dizi istikrarsızlıklar yaşanacaktır. İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır.

Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında, Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM kararları hilafına Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme yönündeki irademizi ve Kudüs’ün Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya devam ettiğimizi Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi olarak dünya kamuoyuna ifade ve ilan ediyoruz.

GÖRÜŞÜLEN MADDELER..

Kınama bildirisinin ardından Meclis gündemindeki maddelerin görüşülmesine geçildi.

Mecliste; yüksek binalarda yapılacak reklamlar yönetmeliğinin 25. Maddesinin değiştirilmesi ve Büyükşehir Belediyesi Emir ve Yasaklar eski yönetmeliğinin iptali ve yeni yönetmeliğinin kabul edilmesi, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 7. Uluslararası Film Festivali kapsamında aile kavramını öne çıkaran senaryolara 100 bin lira finansal destek sağlanması, mevcut planda konut fonksiyonunda olan Uçbağlar Mahallesi 4505 Ada 5 nolu parsele (Sosyal Bilimler Lisesi civarı) ticaret+konut fonksiyonu verilmesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü lojmanlarının bulunduğu ve tamamı 4.5 dönüm olan parselde 227 m2’lik payı olan Büyükşehir Belediyesi hissesinin 25 yıllığına İl Müdürlüğüne tahsisi, Yeşilyurt ve Battalgazi ilçelerindeki bazı parsellerin MASKİ’ye devri ve tahsisi, Arapgir ilçesinde 143 hektarlık alanda yapılacak olan Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı çalışmaları yapma yetkisinin Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne verilmesi maddeleri kabul edildi.

Gündemdeki bazı maddelerin ertelenmesi, bazı maddelerin ilgili komisyonlara havalesinden ve 2. oturum için 18 Aralık Pazartesi saat 14.00’de  toplanılması kararlaştırıldıktan sonra meclisin 1.oturumu sona erdi.

Bülten- malatyahaber.com-

Etiketler: /

Yorumlar
  1. pIRASA dedi ki:

    EMİNİM İSRAİL VE ABD UTANIR VAZGEÇER BU BİLDİRİDEN SONRA. EY BELEDİYE İSLAM İSLAM DİYORSUNUZ DA 46 TRİLYON FAİZ GİDERİ NEDİR.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."