Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Arion

Malatya Haber -

CHP’den Büyükşehir Önüne İncir Ağacı

CHP’den Büyükşehir Önüne İncir Ağacı
 • 09.03.2016

CHP Malatya İl Teşkilatı, Malatya Belediyesi’nin asgari ücret artışından sonra işçilere net bin 300 TL ödememek için muvafakatname imzalattığı iddiaları üzerine Malatya Belediyesi önünde ilginç bir eylem yaptı. Asgari ücretin, CHP sayesinde arttığını ancak bunun Malatya Belediyesi’ndeki işçilere yansıtılmayarak işçilerin hayal kırıklığına uğratıldığını belirten CHP’liler “Malatya Belediyesi, işçilerin ocağına incir ağacı dikti, bizde Belediye’nin ocağına incir ağacı dikeceğiz’ diyerek Belediye bahçesine incir ağacı diktiler.

CHP İl Başkanı Enver Kiraz, CHP’li belediye meclis üyeleri ve partiler Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaparak, asgari ücretteki artışın işçi maaşlarına yansıtılmamasını protesto ettiler.

“İşçilerin hevesleri kursaklarında kaldı”
CHP’nin sayesinde asgari ücretin bin 300 TL olduğunu ve çalışanların umutlandığını söyleyen CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, işçilerine imzalattığı muvafakatname ile işçilerin heveslerini kursaklarında bıraktığını ifade etti. Kiraz, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz Asgari ücretin 1500 TL olmasını talep etmiştik. CHP’nin mücadelesi sayesinde asgari ücret 1300 TL oldu. Asgari ücret 1300 TL olduktan sonra işçi biraz umutlandı, biraz mutlu oldu, biraz yüzü gülmeye başladı. Ama Malatya Belediyesinde çalışan işçiler bir şok ile karşılaştı, bir anda hevesleri kursaklarında kaldı. Çünkü Malatya Belediyesi’nde çalışan işçilerin ücretleri atmıyor, yerinde sayıyor Hatta bir kısmının ücretlerinin düştüğüne dair iddialar da sürekli gündeme geliyor” dedi.

“Tehditle muvafakatname imzalatıyorlar”
Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin işçilere zorla taahhütname imzalatarak bin 300 TL olan asgari ücreti işçilere yansıtmadığını ileri süren Kiraz, daha sonra şunları söyledi: “Maaşları düşürmek için Malatya Belediyesi işçileri zorla bir Taahhütname imzalatıyor. Bu taahhütnamede diyor ki asgari ücret arttı. Bu yüzden bunu imzalamak zorundasın. ‘Ben senin ücretini bu artış oranında artırmayacağım ve sabit bırakacağım’ diyor. İşçilerinde buna ses çıkarma şansları yok ve mecburen imzalıyorlar. Çünkü buna ses çıkardıklarında kapı dışarı edileceklerini biliyorlar O tehditle bu sözleşme imzalatılıyor.”

“Zorla yandaş sendikaya üye yapılıyor”
İşçilerin örgütlenme ve hak arama mücadelelerinin de zorla yandaş sendikaya üye yapılmak kaydıyla belediye tarafından engellendiğini savunan CHP İl Başkanı Enver Kiraz, “Bu işçiler sadece bir sendikaya üye olabiliyor, başka sendikaya üye olamıyorlar. O sendika da, iktidara buradaki belediyeye, ‘arka bahçe’ olan bir sendikadır. Sendikanın da bugüne kadar hiç sesini çıkardığını duyamıyoruz. Sendika bugün sesini çıkarmayacaksa ne zaman çıkaracak merak ediyoruz. Bunlar başka sendikalara üye olma hakları olsa, örgütlenme hakları olsa, haklarını savunacaklar. Ücretlerini savunacaklar ve seslerini daha fazla yükseltebilecekler. İşçilerin örgütlenme hakları da, o ses çıkarma hakları da ellerinden alınmış durumda” şeklinde konuştu.

“Tasarruf yapacaksan genel müdür maaşlarında tasarruf yap”
Malatya Belediyesi’ne işçilerin maaşından değil lüzumsuz harcamalardan tasarruf etmesi çağrısında bulunan Enver Kiraz, “Buradan sesleniyoruz. Ey Malatya Belediyesi! Tasarruf yapacaksan, tasarrufu başka yerde ara. İşçinin maaşına, işçinin ücretine göz dikme. Tasarruf yapacaksan genel müdürlerinin, daire başkanlarının maaşlarından o tasarrufu yap” dedi.

“Esenlik Genel Müdürü kaç para maaş alıyor?”
CHP İl Başkanı Kiraz, açıklamasını daha sonra şöyle sürdürdü: “Örneğin Esenlik Genel Müdürünün ne kadar maaş aldığını kimse biliyor mu? Kaç tane işçinin maaşını Esenlik Genel Müdürü’ne veriyorsun? Bir genel müdüre, 20 tane , 30 tane işçinin maaşını veriyorsun. Dolayısıyla bu ciddi bir adaletsizliktir. Siz Hazreti Ömer’in adaletinden hiç mi nasip almadınız? Bu kadar adaletsizlik olur mu diye sormadan edemiyoruz. Yine tasarruf yapacaksan kaplıcalarda, yurtdışında yaptırdığın tatillerden tasarruf yap. Makam araçlarında tasarruf yap. Bir sürü fuzuli harcamaların var Onlardan tasarruf yap. Yine tasarruf yapacaksan yolları kaldırımları her gün söküp söküp yeniden yapıyorsun. Tasarruf edeceğiniz yüzlerce kalem var iken işçinin üç kuruşluk ücretine mi göz diktiniz? İşçiler ulaşıp, ‘Ocağımıza incir ağacı diktiler’ diyorlar. Biz de buraya gelme şansları olmayan, bizimle birlikte bu eyleme katılma şansı olmayan, işçiler adına, işçinin hakkını yiyen, işçiyi sömüren, işçiyi sefalete mahkûm eden, işçinin ocağına incir ağacı diken bu anlayışın köküne incir ağacı dikiyoruz.”

Yapılan basın açıklamasının ardından CHP’liler, getirdikleri iki adet incir fidanını belediyenin bahçesine dikti.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

a2

a3

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Taylan göçmez dedi ki:

  Belediye başkanı CHP’ye laf edeceğine, basın mensuplarının karşısına geçip şu soruları cevaplamalıdır…
  1-İşçilerin maaşlarını düşürdünüz mü?
  2-İşçilere zorla taahhütname imzalattınız mı?
  3-İşçilerin kadrolarını değiştirdiniz mi?
  4-Belediye bahçesine dikilen incir ağacını suladınız mı?
  5-ve o ağacı ne zaman keseceksiniz?
  Çıkın açıklayın. Yoksa tüm Malatya sizi işçi haklarını gasp eden başkan olarak anacak.

 2. Nalan dedi ki:

  CHP İl Örgütü son günlerde başarılı çalışmalara imza atıyor. Halkın sorunu neyse onu gündeme getiriyor. Benim de komşum belediyede çalışıyor. Maaşlarında düşüş yapmışlar. Bir belediye yetkilisi çıkıp bu konuyu Malatyalılara açıklamalı.

 3. Recep dedi ki:

  Sayın Ahmet Çakır, CHP’yi incir ağacı üzerinden eleştirmiş. Haklı, CHP 10 yıl ağaç dikse Çakır’ın kestiği ağaçların yerini dolduramaz.

 4. Salih dedi ki:

  İşçiye zorla taahhütname imzalatıp, türlü hilelerle maaşlarını düşürmeye çalışacaksınız, genel müdürünüze 20 milyar maaş vereceksiniz, sonra da bu gerçekleri söyleyenleri eleştireceksiniz. Yazık ki sizlerle ve trollerinizle aynı şehirde yaşıyoruz.

 5. Mustafa Erdemir dedi ki:

  Ahmet Çakır öyle bir tweet attı ki Enver Bey kızarmıştır ;
  CHP liler Belediyemiz önüne incir ağacı dikmiş.
  Hamd olsun memlekette CHP’nin bir tane de olsa dikili ağacını görmek de nasipte varmış
  Kendi kendinizi küçülttünüz Sayın Kiraz.
  Başkanı’nın danışmanı bile tweet atarken utanıyordur artık…

  1. halk dedi ki:

   dalgıçların yüzdeleri yüksek nede olsa tuzun kuru

 6. uur dedi ki:

  nerede bi boş iş varsa malatya chp teşkilatı orada şov başkada bi icraat yok

 7. Hikmet Erdoğdu dedi ki:

  Belediye’nin işçiye yaptığı uygulamayı yetersiz buluyorum. Verilen maaşı 1300 TL olarak yatırıp 300 lira döner sermaye kesintisi alarak maaşı eksik vermekle yetinmeyip kendi zimmetlerine geçirebilirlerdi. Böylece genel başkan maaşına ek kaynak yaratılmış olurdu.

 8. Deniz dedi ki:

  Yorumum bu haberle ilgili olmayacak ama bugün Büyükşehir Belediyesi otoparkından geçerken belediyenin kullanmış oldukları hizmet araçlarının bir çoğunun 38 plakalı olduklarını gördüm, muhtemelen araçlar kiralama usulü ile kullanılmakda ve 38 plaka başkanın genel sekreteri ve bir iki kurumdaki yöneticlerde kayserili bunla bir bağlantısımı var acaba malatyahaberden bunu araştırmasını ve haber yapmasını talep ediyorum.

 9. Kerem dedi ki:

  Hem hüzünlüyüm hem seviçli. Rahmetli babam 70 yaşında vefat etti. Evladım şu memlekette CHP nin bir dikili ağacını görmek nasip olmadı diye diye vefat etti. 70 yıllık ömründe babama nasip olmayan şey bugün bana nasip oldu. Hamd olsun CHP nin şu memlekette 1 tane de olsa dikili ağacını görmek bize nasip oldu. Artık ölsem de gam yemem.

  1. Yasin dedi ki:

   Bak Kerem bu dediğine öyle bir güldüm ki… Öncelikle Babana Allah’tan rahmet dilerim. Yalnız CHP’nin yaptığı Sümerbank gibi (gerçi siz bilmezsiniz Rahmetli babanız daha iyi bilirdi) bir çok kamu ve kurumu özelleştirip yabancılara satan CHP değildi. ANAP başı çekti, AKP yola devam dedi. Allah Sana da uzun ömürler versin. 1300 TL ile sağlıklı yaşa…

   1. Mert MALATYALI dedi ki:

    tabi CHP ye arpalık lazımdı

  2. omer asaf dedi ki:

   Yav he he. CeHaPe zihniyeti Osmanlıdan kalan yüzlerce fabrikayı sattı yedi. Yiyemediğini yandaşlarına peşkeş çekti. Osmanlı hazinesini boşalttı. Yetmedi birde 600 milyar $ dış borç bıraktı. Yüzlerce KÜLLİ ye yi kapattı. Kapatamadıklarını özel külliye yaptı. Ağaç dikilen Mensucat fabrikasının yerini AVM yapamayacak kadar öngörüsüzlerdi. Akşam başka, sabah başka.

   1. meriç dedi ki:

    osamnlıdan kalan fabrikalar? osmanlının hazinesi ? 600 milyar $ ? ya sen hangi dünyada yaşıyorsun. senın bu dediklerinin bir tanesini ispatlasana.
    yoksa laf olsun torba dolsun mu ?

   2. deniz dedi ki:

    . osmanlıdan kalan fabrika? 600 milyar dolar borç? osmanılı hazinesi boşaltılmış? benim bildliğim ve okuduğum CUMHURİYETİN ilk yıllarında osmanlının borcları ödendi?
    ve fabrikalrı satan chp değil yapandır satan ise AKP DİR BİLİN İSTEDİM

 10. Faytonlu Başkan dedi ki:

  İçki bütün kötülüklerin anasıdır. Enver Başkan

  1. omer asaf dedi ki:

   Haklısın. Hırsızlık, rüşvet, adam kayırmaca, adaletsizlik …. bunlarda bütün kötülüklerin teyzesidir.

 11. Ahmet dedi ki:

  Esenlik çalışaniyim Müdürümüz altında özel araba özel şoför aldığı para 15 işçinin maaşı işçiye de asgari ücret verme onuda 10 gün geç ver ulaşım parasına %100 zam yap tebrik ederimde Enver Beyi bunlar anlamaz.

 12. İlyas dedi ki:

  Çok dolu bir iş, tebrik ediyorum. Sömürünün muhafazakar olanına sırf alnı secdeye gidiyor diye razı olunacak değil. Zaten haksızlık varsa, secde basit bir kültür fizik hareketi olur. Diğer belediyelerin haksızlığı da umarım bir an önce dile getirilir ve üzerine gidilir.

 13. hasan dedi ki:

  incir kavuğun doldurmaz boş adamlar boş işler yaparlar

  1. ahmet dedi ki:

   doğru ya ..insan hakkını savunmak boş iş oldu…yazıklar olsun…

  2. omer asaf dedi ki:

   Muhterem 1 300 TL ile 2 çocuk okut, kira öde, giyim harcaması yap, gıda harcaması yap. Hadi bu hesabı yap ne kadar dolu işlerle uğraştığını anlayalım.

 14. malatyasevdalısı dedi ki:

  malatya belediyesi her şeye bol bol zam yaparken işciye gelince hep tasaruf yapyorlar su faturaları yüzde 200 arti buyuk şehir olnca ulaşım dersen o zamli bir sehir düşünün ki sehiriçi minibüsleri 1,5 krş götüryor belediyenin kamu hizmeti yapan otübüsü 1,80krş minübüs 1 kişi fazla alırsa cezaa ama otubus tıka basa ama diğer haracamalar son surat malatya belediyesinde ki kiralık araçların kaç tane oldugunu ne iş yaptığını bilen varmi kardeşim ne adaleti ama işciye gelince tasaruff

 15. Sağır sultan dedi ki:

  ” Bir işçi fazla çalıştırın. Bu kadar fazla parayı mezara mı götüreceksiniz. Hayır duası alırsınız diyen ” bir liderleri olan siyasi parti millete yokluğu gösterip açlığa mecbur bırakıyorsunuz. Yaptığınız 300 TL zammın zaten 100 TL si yapılacaktı. 200 TL yi de çarşıya pazara fırsatçı sermaye yaptığı zamla geri aldı. AKŞAM BAŞKASINIZ, SABAH BAŞKASINIZ.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."