Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Büyükşehir’deki Ücret Karmaşası TBMM’de

Büyükşehir’deki Ücret Karmaşası TBMM’de
 • 03.03.2016

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, taşeron işçi statüsünde çalışan 2 bin civarında personeline baskıyla uyguladığı ücret sistemi tepkilere yolaçarken, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuyu bir soru önergesi ile İçişleri Bakanı Efgan Ala’ya sordu ve yanıt istedi. Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçilerin belediye tarafından haklarının gasp edildiğini belirterek, hukuksuz uygulamaya son verilmesini istedi. Ağbaba, “Malatya Belediyesi kendi imzaladığı sözleşmeyi tanımayarak Dünya’da eşi benzeri olmayan bir uygulamaya imza atıyor” dedi.

Belediyenin, imzaladığı sözleşmeye karşın, tüm taşeron işçileri temizlik işçisi, kol işçisi olarak değerlendirme ve buna göre ücretlendirme, böylece tasarruf sağlama girişimi tepki görmeye devam ediyor. Kalifiye elemanların da “saha elemanı” olarak değerlendirilerek, buna göre ücretlendirilmesi uygulamasında, personelin maaşlarında düşme yaşanacağı belirtilirken, bu statüdeki bir kısım personel, Malatya milletvekillerine, “Esenlik çalışanları haricinde Malatya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde taşeron işçilerin maaşlarından yüzde 20 kesinti yapılmıştır. Talimatı veren başkanın bizzat kendisidir. Öne sürülen gerekçe ise belediyenin maaş artırımına gitmesinin belediye bütçesine yük getireceği ve mali disiplini bozacağıdır. Daire başkanları ve kurumda çalışan müdürlere sorulduğunda almış olduğumuz cevap budur. Sözleşmeli arkadaşlara sorduğumuzda ise bu arkadaşlar sözleşmelerinin feshedildiğini, vasıflarının değiştirilerek yeni sözleşmeler imzalandığını ve karşı çıkmak isteyenlerin işten çıkarılmakla tehdit edildiğini; bu yüzden mağduriyet oluştuğunu beyan etmişlerdir. Öne sürülen sebeplerin tatmin edici olmaması ve haklarımızın gasp edilmesinin yasal olarak bir dayanağının bulunmaması nedeniyle ismimiz saklı tutularak kamuoyuna bu bilginin verilmesini arz ederim.” diye başvurdu.

HÜKÜMET ARTIRIYOR, MALATYA BELEDİYESİ AZALTIYOR

Konuyu gündeme getiren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 7 Haziran seçimleri öncesi CHP’nin asgari ücreti Bin 500 lira yapma vaadinin AKP tarafından ‘kaynak nerede?’ denilerek eleştirildiğini, buna rağmen 1 Kasım seçimleri öncesi AKP’nin  kendi vaatlerinin arasına asgari ücret artışını da koyduğunu belirterek  “Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde asgari ücret bin 300 liraya çıkarıldı. Ancak,  Malatya Büyükşehir Belediyesi hükümetin  tersine işçi ücretlerinde artış değil azalışa gitmek için uğraşıyor. Belediyeye bağlı şirketlerde çalışan personellere asgari ücret üzerinden yapılan ek ödemenin miktarının bir önceki yıla göre  kısılarak, işçi maaşlarındaki artışa engel olduğu ifade edilmektedir” dedi.

DÜNYA’DA EŞİ BENZERİ YOK

Asgari ücretin zamlanması ile birlikte maaşlarında artış olmasını bekleyen işçilerin mağdur olduğunu, itiraz edenlerin  ise  iddiaya göre belediye tarafından işten çıkarılmakla tehdit edildiğini belirten Veli Ağbaba, “İşçilere ‘muvafakatname’ imzalatılmak suretiyle hak gaspına yasal kılıf hazırlanmak isteniyor. İmzaladıkları sözleşmeye göre emeklerinin karşılığını isteyen işçilerin  ekmekleriyle oynamak kabul edilemez.T aşeron firmalarla 3 yıllık sözleşme imzalanmasına ve sözleşmenin bitimine 22 ay kalmasına rağmen, sözleşmeyi yok sayıp yeni düzenleme yapılması yasalara aykırıdır. Asgari ücret üzerinden daha önce ek ödeme alan personellerin ödeme oranlarının aşağı çekildiği ifade edilmektedir. Oysa imzalanan sözleşmelere göre asgari ücret üzerinden ödeme yapılması gerekmektedir.Malatya Belediyesi kendi imzaladığı sözleşmeyi tanımayarak Dünya’da eşi benzeri olmayan bir uygulamaya imza atıyor” dedi.

SORU ÖNERGESİ..

Ağbaba, İçişleri Bakanı Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

“7 Haziran seçimleri öncesi CHP’nin asgari ücreti Bin 500 lira yapma vaadi AKP tarafından ‘kaynak nerede?’ denilerek eleştirilmiş, buna rağmen 1 Kasım seçimleri öncesi AKP kendi vaatlerinin arasına asgari ücret artışını da almıştır.

Ancak Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Hükümetin tersine işçi ücretlerinde artış değil azalışa gitmek için uğraştığı, belediyeye bağlı şirketlerde ve firmalarda çalışan personellere asgari ücret üzerinden yapılan ek ödemenin miktarının bir önceki yıla nazaran kısılarak, işçi maaşlarındaki artışa engel olduğu ifade edilmektedir.

Bu çerçeveden hareketle;

1-Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 Şubat ayı maaş ödemelerinden önce personellerden büyük kısmında unvan değişikliğine gittiği doğru mudur?

2- Hizmetlinin Yardımcı hizmetli, Teknisyenin Yardımcı büro personeli gösterildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu değişime neden ihtiyaç duyulmuştur?

3-Asgari ücret artışının öncesinde Bin 600 lira maaş alan bir işçinin artışın ardından yine aynı ücreti alacağı doğru mudur?

4-Sözleşmeye göre asgari ücret üzerinden artış sağlanması gerekirken, bu artışın önüne geçmek için oranların aşağı çekildiği iddiaları doğru mudur?

5-Belediye yetkililerinin personel çalıştıran firma yetkililerini çağırarak, önceki yıl artış oranlarını aşağı çekmelerini istediği belirtilmektedir.Yapılan bu uygulama sonucu asgari ücret artışının ardından maaşlarına zam bekleyen personellerin mağdur olacağı düşünülmemekte midir?

6-Daha önceki imzalanan sözleşmeye göre güvenlik personellerinin %35 olan artış oranının %15’e, Zabıta personellerinin % 55 olan artış oranının %32’ye çekildiği iddiaları doğru mudur?”

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler:

Yorumlar
 1. Esenlik çalışan. dedi ki:

  Malesef esenlikte çalışmak artık ızdırap oluyor maaş gecikmesi 10 saat çalışıp karşılığını alamama,3 kişinin yaptığı işi bir kişiye yıkma ikramiye vardı oda arada kayboldu sinekten yağ çıkarmak isteyen yöneticiler tarafından yönetiliyor yazık yazık ki ne yazık…

 2. emre dedi ki:

  bize resmen zorla imza ayırdılar belgesi elimde isten varsvarsa yazsin göndereyim

 3. murat dedi ki:

  sayın daire başkanımız.. ali sizin kardeşiniz deilmi..haksız olarak 11 ay işe gelmeden nasıl maaş alır..bu adalletmi altınızda son model araba telefonlar 7 milyar maaş alırsınız ama işçinin parasına gelincede gec verirsiniz..

 4. kadir dedi ki:

  sayın il başkanımız açokçası şunu söyleyelim belediyedeki arkadaşlar bir korku imparatorluğunu gölgesinde konuşmaktan korkuyorlar. sırf eve çoluk çocuğa götürecekleri rızıktan olmasınlar diye… ama kulun bir hesabı varsa YARADANIN da vardır elbet. vesselam

 5. kadir dedi ki:

  malatyalıları kayserililere yem ettiniz ya yazıklar olsun malatyalılığınıza…

 6. kadir dedi ki:

  yazık bin kere yazık. sayın hakan kahtalı siz bu partinin il başkanısınız. bir el atın. inanın ki malatyalılar bu konuda çok konuşuyorlar. imzalatılan kağıtlar, düşürülen maaşlar. belediye çalışanlarına 28 şubat baskısının aynısı uygulanıyor. zamanında verilmeyen maaşlar. ne sayın başbakanın nede reisin bundan haberi vardır. inanıyoruz ki bu yapılanları duysa bunları topa dizip yollar.

 7. personel dedi ki:

  Haklısın

 8. malatyalı dedi ki:

  bu olayları sayın çalık tan sorulması lazım çünkü belediyeyi o yönetiyor onun haberi olmadan belediyeden yaprak oynamaz

 9. Personel dedi ki:

  Belki malatya halki bilmiyordur.anlatayim. Ben ordan maas aldigim icin vicdanen rahatsizim. Ve guzel bir kadroda memurum.anlatilanlarin hepsi dogru.daire baskanlarin altina arabayi koy benzinide bedava gezsinler.iphone 6 telefonlar faturalari belediyeden.kendini kanundan ustun sananlar ve torpilliler daha neler neler..malatyadan adam kalmamis kayserilileri doldurmuslar.biz reise oy verdik ne akpye ne sayin cakira nede baskasina.yine verecegim.cunku kutsal davamizin lideri.sayin cakir iyi niyetli ama bu konuda genelsekreterlik bastiriyor gibi..

 10. Bozkurt dedi ki:

  Bence yaşananlar halkımıza mustehaktir. Az bile yapılıyor. Milletimiz bunu çoktan hak etmişti. Şimdi ağlayanlar, yarın seçim olsa yine akapeye oy verir.

 11. murat dedi ki:

  sayın ahmet cakır..
  yeter artık yeter işciylen ugraşmamaaşlarımızı mesailerimizi vermiyorsun..birde diyorsunki benim hiç bir şeyden alakam yok.tv cıkıp ne var 2 yada 3 gün maaşlarda sorun var diyorsun..ama şunu bilki esenlik maaşlarda 10 gün gec ödüyo onudamı bilmiyorsun..biraz içinde allah korkun varsa işçinin yanında olursun…

 12. the malatya dedi ki:

  Siyaseti partiyi bilmem ama iktidardan bagimsiz bi belediye olddugu kesin belediye ile soylenecek tek sey kral ciplak kardesim.

 13. Yılmaz can dedi ki:

  Belediyede bir daire başkanı kardeşini kendi biriminde çalıştırıyor. 11 aydır kardeşi işe gelmiyor. son 2 aydır ücretsiz izine ayırmış. AHMET ÇAKIR haberin varmı. …..

  1. murat dedi ki:

   dogrudur..e abi abisi daire başkanı agalar devri hele biz 3 gün işe gitmeyelim bakın neler oluyo..işten nasıl atarlar ama bunu el üztünde tutarlar böylelerini

 14. yorumsuz dedi ki:

  Meydan boş atan atar tutar bir yetkili çıksa karşısına sus pus olur anlamadım kaybolan bir hak var ise mahkemeye toplu dava açın ülkemizde ne yazık ki memur amir iş için el divan pençe oluruz işi kapınca da şu hakkım gitti veya istiyorum deriz verilen hak geri alınmaz presibin den kaynaklı bir avukattan yardım alınmasını temenni ederim

 15. Ahmet dedi ki:

  Esenlikte asgari ücret zammi yapılmadı. Ayrıca bir sene önce 300TL olan ulaşım bedeli %100 zam yapılarak 600TL oldu. Adları adalet ama kendileri adaletsiz.

 16. rumuz dedi ki:

  Ben esenlik calisaniyim beni 4 aydir ucretsize yolladilar. Simdide mecburi malulen emekli olmami istedi cumali bey bana sozlesme imzalatti kabul etmedigimde hicbir hakkimi vermeden cikartilacagimi bildirdi suan malatyalilara soruyorum verdigimiz oylardan razimiyiz bunlarin yaptigi kul hakkina girmiyormu milyonlarca torpilli kisi bu kurulusta calistiriliyor bu bize revami ben hakkimi bu hukumete helal atmiyorum birdahaki secimde hangiyuzle bu milletin karsisina cikacaklar bilmiyorun. Yaradandan tek duam kendi estikleri kuyuya dussunler

 17. Aslan dedi ki:

  Bende esenliğin temizlik isinde calışıyorum.bir akp secmeni olarak bu cakır başkandan başından berli şikayetciyim.biz oyumuzu akp veriyoruz bizim sorunumuzu chp milletvekili dile getiriyor.5 tane sözde milletin vekili Allah aşkına ne yapıyorlar..velu ağbabanın söyledikleri cok ama cok doğru.tşk veli ağbaba

 18. Pırasa dedi ki:

  Bİrde sorsaydı bu kayserililer kim niye bu kadar her konunun içindeler.

 19. taşeron işçi dedi ki:

  En ilginç olanı da hükumetin almış olduğu kararı CHP-MHP VE HDP li belediyeler uygularken kendi partisi böyle ucuz hesapların içine giriyor.Bir babanın üzerinde eşi ve çocuklarının hakkı vardır Ey idareciler, yöneticiler bu halkın ve çalıştırdığınız her işçinin hakları da sizin üzerinizdedir.

 20. Evren dedi ki:

  Esenlikte çalışmaktayım bende yazılanlar harfiyen doğrudur. Hatta asgari ücret zammından önce bize birtakım kağıtlar imzalatildi çoğu madde alehimizeydi mecburen imzaladı. Ayrica bu belediye başkanı geldiğinden beri hiçbir maasimizi da zamanında almadık.

 21. Mehmet Ali dedi ki:

  Anlam veremiyorum ama bu işcinin hakkının aranması konusunda CHP İl örgütü ve Ağbaba ya gönülden teşekkür ediyorum oysa ben bir işsizim ama işcinin çalışanın eğer gerçekten hakkı yeniyorsa ve bu hakkı arayan biri varsa o insana saygı duyulur ben CHP lide değilim hiç bir zaman oyda vermedim ama bu ağbaba nın çalıştığını gösyerir

 22. malatyalı dedi ki:

  belediyenin suyu iyice ısınıyor Ahmet ÇAKIR için tepkiler büyüyor belediye seçimi sırf akp seçimi değil bunu bilmek lazım milletvekili seçimi olsa neyse böyle giderlerse eğer diğer partiler adam akıllı aday çıkarırsa akp malatyaylı kaybedebilir

 23. nurullah dedi ki:

  ALLAH İÇİN KONUŞMAK GEREKİRSE BELEDİYE VE MASKİYE BİR TORPİLLİLER DOLDUKİ YOK AK PARTİ GENÇLİK KOLUNDA YOK ŞUNUN KORUMASI BUNUN KORUMASIYMIŞ YOK SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZLA RESİM ÇEKİLMİŞ ONUN HATRINA BUNUN HATRINA EEE KİM ÇALIŞACAK SÖYLEYİN YAZIK YAZIK

 24. nurullah dedi ki:

  tabi sizden kesecek kayserili daire başkanlarına yedirecek aile şirketi gibi gelip maskiyi ele geçirdiler benim anlamadığım irfan kaya sen orda ne iş yapıyorsun seni kızağa bindirdiler gitte emekli ol

 25. Burak dedi ki:

  salim ve abuzer isimli arkadaşlar siz akp ye oy verin sonra ağbaba dan yardım dileyin niye sizin peşinden koştunuz vekiller var malum çalık kavgacı mustafa şhin veya malatya ya hiç yolu düşmeyen nurettin yaşar veya malatya sorununa bile değinmeyen tv lerde boy boy poz veren taha özhan niye onlardan yardım dilemiyorsunuz da ağbaba dan yardım diliyorsunuz. halk herseyin farkında yeşilyurt belediyesini torpil zaten hat safa da sarmış battalgaziyi bilmem kim büyük şehiri bilmem kim. seçim zamanı gelince hacı uğurun yanında dolaşan herkes belediyede işe alındı. battalgazi de aynı şekilde çok iyi biliyoruz kimin nerde ne şekilde torpil ile girdiğini ama hak tecelli ediyor işte.

 26. ESKIMALATYALI dedi ki:

  gariban işciye yazık hepsi zorluklarla ev geçindiriyor

 27. sedat dedi ki:

  Akp zararlı çıkmasın onlar bu orta Doğu da müslüman tek umudu umarım bu iş Recep Tayyip Erdoğan ve akp zarar vermez benim oyum ne olursa olsun akp ye bu ülkenin menfaati benimkiden önce gelir

  1. Yusuf dedi ki:

   sen ve senin gibiler kul hakkıyla gidecek,,, ve şunu söyleyeyim , dinden müslümanlıktan bahsediyorsun ya ,, benim hakkım sana da senin gibilerede helal değildir. Şimdi oturda orda vereceğin hesabı düşün ,,,

 28. ali dedi ki:

  Baskıyla personel birşey açıklayamıyor ben burdan söyleyeyim. Bedava dağıtılan iphone 6 lar, makam arabaları, sıcak sularda 3 günlük faturanın 300bin tl olduğu söyleniyor. Maddi imkansızlıklar daire başkanlarının ve genel sekreterin tatili olunca dile gelmiyorda personelin maaşı oluncamı dile geliyor? Haram zıkkım olsun.

 29. abuzer dedi ki:

  kensini sevmem ama yinede helal olsun ağbabaya kanayan bir yaraya merhem bastı malatya belediyesi akp belediyesi değil sanki uzaydan gelen bir belediye Tevfik fikret boşuna dememiş ‘ yiyin efendiler yiyin aksırıncaya tıksırıncaya kadar yiyin ‘

 30. sedat dedi ki:

  Tarafsız oy geldimi akp için kapı kapı dolaşan biz sen değil

 31. murat dedi ki:

  ak partiyi Malatya’da bu belediye başkanları bitirecek. temayül yoklamasında birinci olan sami er yerine birilerinin dayattığı adaylar seçildi. millet de tayyip Erdoğan hatırına oy verdi. ama ben dahil herkes çok pişman. iş, işten geçmeden liyakat sahibi, ehil kişilere görevler verilmeli. bu işin vebali büyük 750 bin kişinin hakkı üzerinizde. en başta zeki sarılar görevden alınmalı. yoksa Malatya’da ak parti biter. benden söylemesi.

  1. Nedim dedi ki:

   Aynen katiliyorum. Ne ahmey bey ne de haci ugur polat. Temayulde ilk 3 bile giremediler. Ancak nasil olduysa torba ankaraya girince 1. Oldular. Anketcilerle ile beraber anket yaptiklarini unutmadik. Neymis asgari ucrey 1300 olmus.. Once bu iki kanka orti baskan kendi maaslarini dusursunler.

 32. ali dedi ki:

  TAMAMEN DOĞRU, BELEDİYE ZARAR EDİYORSA DAİRE BAŞKANLARININ ODALRINA YAPILAN BANYO LAVABOLAR NİYE VE HERKESİN ALTINDA ARABA MAKAM ŞOFÖRÜ. AYRICA YILBAŞINDA HERKES NEVŞEHİR KAPLICADA. AK PARTİYE BÜYÜK ZARAR. 7 HAZİRANI HATIRLAYALIM

  1. Yılmaz can dedi ki:

   Aynen öyle personel maaşları ayin 15 inde yatması gerekirken esenlik tasaronlarının maaş lari hem kesinti hemde ayin 27 sinde yatıyor. Herkez faiz girdabinda hakları haram olsun

 33. tarafsız dedi ki:

  torpille belediyeye girmişsiniz daha ne istiyorsunuz sesinizi kesin işinize bakın

  1. Nedim dedi ki:

   Ahmet cakirin kankasimisin yoksa? Yoksa o 10 milyarin uzerinde maas alan sekreter yardimcilarindan daire baskanlarindan birisimisin? Yoksa sen belediyenin proje var diye para verdigi o meshur dernekcilerdenmisin? Ya da haci babamisin?
   Ahmet cakir ve hacim polat ince kendi maasini dusur ondan sonra isciye memura dokun. Malesef 2 baskanda idarecilik ve baskanlik vasiflari goremiyorum yetersiz kaliyorlar. Biraz vizyon. Cer cop kurtarmiyor haci baskanim.

   1. Mehmet Ali dedi ki:

    Aynen öyle Dir belediyede torpilliler akp den ve dernakten tepeden inmeler o belediyede belediye de çalışıyor olanların bir çoğu işinin ehli değil onun bunun eşi dostu akrabası mesela bir milletvekilinin abisinin oğlu kadrolu memur oldu torpille girdi kpss siz belediyeye dahi uğramadan maaşınınalıyor maski mesela ilkokul mezunu okuma yazmyı bilmeyen biri orda masa başı çalışıyor okumayı bilmiyor sen düşün ne haldee

  2. murat dedi ki:

   (Bu yorum küfür, hakaret, saygısız ifadeler içermektedir. Göndericinin, yayına konulmayan birçok yorumu da benzer ifadeler içerdiğinden ve bu tür yorumları sürdürdüğünden, bu açıklama yazılmıştır. Göndericinin, sanal kimliği olan IP numarası 78.162.171.177’dir.)

 34. salim dedi ki:

  Aynı durum yeşilyurt belediyesinde de uygulanıyor. Tüm sözleşmeler iptal edildi. Hizmet alım personellerinin çalışma yüzdeleri düşürüldü. Sayın Ağbaba’nın dikkatine

  1. Mehmet Ali dedi ki:

   Oraya full Adıyaman lı hatta Adıyaman dan getirip işe koyuyorlar yakında adı Adıyaman belediye si olacak

 35. sedat dedi ki:

  Bunlar akp zarar veriyor bu idalar tamamen doğru bu yanlış size 7 haziran dan daha pahalı ya patlar.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."