Miram

Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

“Çağır Polisi Gelsin Bana Maske Taktırsın!”

“Çağır Polisi Gelsin Bana Maske Taktırsın!”
 • 22.09.2020

HEM SORUMSUZ, HEM KÜSTAH!.. Birçok yabancı ve yerli uzmanın, koronavirüs salgınına karşı korunmada, aşıdan daha etkili olduğunu söylediği ve hastalığa karşı verilecek mücadelede üç temel kuraldan biri olan ‘maske takma’ konusundaki vatandaş duyarsızlığı, hastalığın yayılmasında büyük rol oynadığı halde, maske takmamayı ‘kahramanlık’ ve ‘marifet’ olarak algılayanların sayısının da azımsanmayacak düzeyde olduğu gözlemleniyor.

Öyle ki, alış veriş merkezlerinde, iş yerlerinde, kentin kalabalık mekânlarında maske takılması zorunlu iken, maske takmamak konusunda ısrarcı olmak bir yana, maske takılması uyarısında bulunan kişilerin tehdit edildiği, ‘polise haber verileceği’ uyarısında bulunulması karşısında, polise hakaret edildiği, hatta polisin kendisine maske taktıracak güce sahip olamayacağını bağıran kişileri görmek artık şaşırtıcı gelmiyor.

Yaşanan bu vahim duruma örnek olacak olaylardan biri malatyahaber.com okuyucularından birinin başına geliyor geçtiğimiz günlerde…

Okuyucumuzun aktardığına göre olay şöyle gelişir:

Küçük ölçekli bir işyerinde alışveriş yapmak isteyen ve bunun için maskesini takarak, sosyal mesafeye dikkat ederek hareket eden malatyahaber.com okuyucusu, alış veriş öncesinde işyeri içerisindeki maskesiz kişileri uyarır sorumlu ve bilinçli bir vatandaş duyarlılığı ile.

Ancak, maskesiz genç bir adam, maskesiz olmayı ve maske takmamayı ‘marifetmiş’ gibi göstermeye kalkışır, uyarıda bulunan vatandaşa, “İstersen 155’i ara polis çağır.  Polis gelsin de bana maske taktırsın. Polis bile bana maske taktıramaz, sen ne diyorsun?” diye çıkışır.

Olaya tanık olanlardan biri, polisin genel olarak ‘malum şahıs’ diye tanımladığı kriminal tiplerden biri olduğunu ima ettiği şahsın üzerine gitmemesi konusunda okurumuzu uyarır ve okurumuz fazla üstelemeden bölgeden ayrılır.

KORONAVİRÜS FİRARİLERİ..

Koronavirüs duyarsızlığı sadece maske takmamakla  sınırlı değil.

Bir de test sonuçları pozitif çıktığı halde, kalabalıklara karışarak canlı bomba misali gezen ve çok sayıda insana virüsü bulaştıranlar var…

Koronavirüs testleri pozitif çıkan ya da pozitif sonuçlularla teması olduğu için evlerinde karantina uygulamaları gereken, ancak buna uymayıp toplum için büyük tehlike oluşturanlara sıkça rastlanıyor.

Geçtiğimiz Pazartesi günü polise yapılan bir ihbarda, koronavirüs hastası olan M.D. adlı şahsın, karantina kurallarına uymayıp dışarıda gezindiği bildirildi. Belirtilen adrese giden polis ekibi, şahsı evde bulamadı ve eşinden ‘Çarşıya gitti. Nerede olduğunu bilmiyorum’ yanıtı aldı. Polis ekipleri, şahsı bulunabileceği yerlerde aradı, ancak bulamadı ve işlem başlattı.

SGK İl Müdürlüğü önünde Pazartesi öğleden sonra meydana gelen trafik kazası da, bir başka karantina firarını ortaya çıkardı. Kazaya karışan araçlardan birinin sürücüsünün polis merkezinde yapılan GBT sorgusunda, koronavirüs nedeniyle evinde karantinada olması gerekirken dışarı çıkmış olduğu belirlendi ve bu şahıs hakkında da işlem yapıldığı bildirildi.

KARANTİNAYA UYMAYANA PARA CEZASI VE HAPİS İSTEMİ..

Bu arada, karantinaya uymayanlara bazı illerde adli işlem de yapıldığı bildiriliyor.

Karantinada olması gereken ancak dışarıda gezenlere 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanırken, Bursa’nın İnegöl ilçesinde karantinaya uymayıp işyerine giden bir şahısa 3 bin 150 TL para cezası verildi, ayrıca hakkında 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanyaptığı açıklamada, karantina kuralını ihlal eden T.A. adlı sanık hakkında 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığını da bildirdi.

Malatya’da ise, koronavirüs önlemlerine uymadıkları gerekçesiyle haklarında idari para cezası işlemi yapılanlardan kaçıyla ilgili adli işlem yapıldığı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

CUMHURBAŞKANININ CEZALAR KARARLILIKLA UYGULANACAK UYARISI..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, koronavirüs önlemlerine uymayan, karantinada olmaları gerekirken sokağa çıkanlarla ilgili uyarılarda bulunarak, bunlara yazılan cezaların uygulanacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye salgınla mücadelesini elindeki tüm imkanlarla ve kararlılıkla sürdürüyor. Son dönemde vaka ve hasta sayılarında yaşanan artış, hepimizi üzüyor. Bu virüsün henüz tedavisi bulunamadığı için salgına karşı elimizdeki en etkili tedbir TAMAM diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe üçlüsüdür. Salgına maruz kalan vatandaşlarımızın sağlık görevlilerimizin kendilerine tarif ettiği şekilde davranmaları hayati öneme sahiptir. Virüsü taşıdığını bildiği halde evinde izole halde kalmak yerine sokağa çıkan, işine giden, diğer insanlarla bir araya gelen herkes hem yasal olarak suç işlemekten hem de büyük bir vebal altına girmektedir. Bu tedbirleri vatandaşımızın günlük hayatını zora sokmak için alıyor değiliz, tam tersine bu tedbirlerin amacı, en başta virüs taşıyan vatandaşımız olmak üzere tüm insanlarımızın sağlığını korumaktır. Tedbirlere uymadığı için virüsü bilinen veya bilinmeyen kronik rahatsızlığı bulunan yakınına veya herhangi birine bulaştırıp ölümüne sebep olacak kişinin vicdan yükünü düşünmek bile istemiyorum. Elbette bu salgın ilanihaye devam edecek değildir. Tarihteki büyük salgınların ortalama 2 yıl sürdüğünü biliyoruz. 1 yıla yaklaşan korona virüs salgını da Asya’dan Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya kadar dünyanın tamamını etkisi altına almıştır. Türkiye salgının en başından itibaren hem tedbirler hem hastalara verilen hizmetler bakımından küresel çapta örnek gösterilen ülkeler arasında yer almıştır bunun gerisinde geçtiğimiz 18 yılda hastane binasından yatak sayısına, teşhis ve tedavi cihazlarından insan gücüne kadar sağlık sisteminin her alanında gerçekleştirdiğimiz büyük dönüşüm vardır” diye konuştu.

“Aşı çalışmalarında dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmenin yanında kendi aşımızı üretme yolunda hızla ilerliyoruz” açıklamasında bulunan Erdoğan, halen süren 8 aşı geliştirme çalışmasından 2’sinde hayvan deneylerinin başarıyla tamamlandığını kaydetti. Erdoğan, “Özel sektöre ait bir firmanın altyapısı aşının üretimine uygun hale getiriliyor. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında bu aşıları milletimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. Salgın ile ilgili her konu gibi bu süreci de yakından takip ediyoruz. Unutulmamalıdır ki, bu krizin üstesinden ancak hem devletin üzerine düşeni yapması halinde gelebiliriz. Hamdolsun devletimiz her bakımdan güçlüdür, vatandaşlarımız bireysel sorumluluklarını yerine getirdikleri müddetçe Allah’ın izniyle bu işin üstesinden rahatlıkla kalkarız. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, fedakarca görev yapan insanlarımızın hakkını ancak sorumlu davranarak ödeyebiliriz” şeklinde konuştu.

Salgın döneminde uyulması gereken kuralların altını çizen Erdoğan, “Maske ve mekan denetimlerinde uygulanan cezaların, bazı kamu kurumlarında yapacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecburi hale getirilecektir. İl Hıfzıssıhha Kurulları gerektiğinde özel tedbirler alıp bunları kararlılıkla uygulayabilecektir. Kafe ve restoranların denetimi sıklaştırılacaktır. İzolasyonda olan kişilerin kurallara uyup uymadıkları daha yakından takip edilecektir. Çeşitli ülkeler tarafından geliştirilen ve son aşamaya gelen aşıların Türkiye’deki çalışmaları yakından takip edilmektedir. İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ulaşım saatlerinde sınırlama yapılabilecektir. Yerli aşıda da insan üzerinde deneme çalışmaları önümüzdeki aylarda başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

malatyahaber.com- Ankara, iha

GÖRSEL: Arşiv

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. Murat Keleş dedi ki:

  Yere tüküren maskesiz gezen otobüs münibüslerde iç içe gidenler hastanede sıra bekleyen temaslı hasta alışverişe ve işe gizli gelip giden kişiler hasta olmayan insanlara bulaştırmak için ellerinden geleni yapan bu şahıslara devlet iyi bir yaptırım yapmazsa basit görülen bu vurdumduymazlık bebek ve çocuklarımıza bulaşacak sorumlular bu konuda yaptırım bekliyoruz. Bu tarz insanları ruh sinir hastanesinde tedavi edilmesi ıslah çalışmaları yapılması aile hekimleri muhtarların bu konuda rutin kontroller yapmaları gerekmezmi hastaların vicdanlı olmaları gerekmezmi….

 2. Rıdvan Karabulut dedi ki:

  Bazı doktorlar da maskenin zararlarından bahsediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde piyasada bulunan maskelerin tamamına yakınının standartlara aykırı ve sağlıksız olduğunu ortaya koyan bir rapor yayınlanmıştı. Ayrıca,çoğunluğun doğrusu sadece tek doğrumudur…
  Zorla maske taktırmak sağlıklı nefes alma hakkına aykırıdır. Kişi hak ve özgürlüğünü kısıtlamaktır.

  1. Enes dedi ki:

   Sen takma hatta covid 19 servisinde görev iste orda daha rahat nefes alırsın

  2. Ali dedi ki:

   Maske takmayanların, nefes alabilmeleri için gırtlağına kadar hortum takıyorlar yoğun bakımda. Tercih senin…

  3. Ziya dedi ki:

   Covid19 salgınında maske takmak istememen, bir başka kışının yaşama hakkını elinden alacağından böyle bir hak talebinin geçerli olmadığını gösterir.

 3. Kemal dedi ki:

  Corona19 lu olduğu belirlenen ve evden çıkan kişiler,her türlü güvenlik tedbirinin alındığı,kapılarında polisin beklediği yerlerde tutulmalı,orada kaldıkları süre içerisinde o binanın her türlü elektrik,şu ,yakıt,konaklama giderleri,yedikleri yemek ,güvenlik görevlilerinin gideri dahil hertürlü masrafı bu uyumsuz hastalardan maaşına,yada malına haciz dahil hertürlü yollardan karşılanmalıdır.Bunlar başka türlü anlamazlar.

 4. Dertli dedi ki:

  Medya dahil bircok kurum zamaninda polisi,ogretmenleri v.s itibarsizlastirmak icin çok caba sarfetti.boyle seyler cahil insanlarda meyve verdi haliyle.

 5. Kemal dedi ki:

  Bunların suçu yok.Polis bunun gibileri adamakıllı bir meydanda,birde karakolda güzelce elden geçirip birde okkalı bir ceza yazsın bakın bakalım bu artistlere bir kere daha rastlarmışsınız.Bunlar yüzünden ne diye evde hapsolacağım?Bu nasıl bir adalet?Böyle gitmez.

 6. fy 44 dedi ki:

  sen kimsin çakal devlete devletin kolluk kuvvetine posta koyon.

 7. Hainler dedi ki:

  En büyük sorun pozitiflerin hain hain ortalıkta gezmesi,salgın maalesef yönetilemedi,pozitif vakaların evde kontrol edilmesi uygulaması yetersiz çünkü yaptırım yok sadece uyarılıyor,kimi ikna edeceksiniz,cahiller diyemiyorum artık hainler bunlar,kişinin vicdanına bırakılıyor,burdada oy kaygısı giriyor devreye büyük ihtimalle
  Pozitif çıkanların alınına damlatın şu seçim boyalarından bakın bakalım çıkabiliyorlarmı dışarı

 8. Taha44 dedi ki:

  Cahil cesaretli embesil beyinler uslanmaz

 9. turan dedi ki:

  Adam karakolun önünde maskesiz geçiyor. Eskiden olduğu gibi ceza yazılmadığı için artık kimse polisi de takmıyor.

 10. Ercan dedi ki:

  Eğer o kişi kriminal bir şahıs ise neden dışarıda? 7 ceddi kriminal suça bulaşmayan benimle neden aynı ortam bulunsun ki? Polis bile bana maske taktırmamak demiş ve haklı çıkmış adam.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."