Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

Encümenin ‘Kızılay Kabini’ Kararını Polat Uygulamıyor mu?!

Encümenin ‘Kızılay Kabini’ Kararını Polat Uygulamıyor mu?!
 • 13.06.2018
 • Yeni Cami önündeki meydandan kaldırılan Kızılay Kan Alma Kabini, belirlenen yere konulmadığı gibi bir de ‘yok oldu’!..

Yeni Cami önündeki meydandan 20 gün önce kaldırılan Kızılay Kan Alma Kabini, Ahmet Çakır’ın başkanlığı döneminde yakındaki İl Sağlık Müdürlüğü binası önüne yerleştirilmesine dair alınan Büyükşehir Belediye Encümeni kararına rağmen, belediyece ‘bilinmeyen’ bir yerde bekletiliyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nün merkezde bir yerde olması gereken kan alma kabini için, binasının önündeki yere konulmasına onay vermesine rağmen, bunun, çevredeki bazı esnafların karşı çıkması ve Büyükşehir Belediyesi yönetimine  bu konuda etki etmeleri yüzünden belirlenen yere yerleştirilemediği öne sürülüyor.

MEYDANA YERLEŞTİRİLMESİ TEPKİYE YOL AÇINCA..

Soykan Meydanı olarak da bilinen Yeni Cami önündeki alana, daha önce yapılan ekmek büfesi, çeşme ve ‘Malatya’ yazısı, caminin ön görünümü engellediği için tepki yaratırken, bununla yetinilmemiş Ocak ayı sonunda burada kalan tek boş yere Kızılay Kan Alma Kabini yerleştirilmişti.

Yaklaşık 30 metrekarelik kabinle birlikte cami görünümünün engellenmesi tepkilere yolaçmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden AKP’den aday olmak üzere istifa eden Ahmet Çakır’ın başkanlığı döneminde, 1 Mart 2018’de toplanan Büyükşehir Belediye Encümeni, bu kabinin meydandan kaldırılarak Ziraat Bankası Merkez Şubesi bitişiğindeki İl Sağlık Müdürlüğü önündeki alanın batı kısmına taşınmasını kararlaştırmıştı.

Söz konusu encümen kararı şöyleydi:

“Kan bağış organizasyonlarında kullanılmak üzere prefabrik sabit kan bağışı alma birimi için uygun bir yer tahsisiyle ilgili Türk Kızılay Güney Batı Bölge Kan Merkezinin 28.02.2018 tarih.. sayılı yazısı ile Zabıta Dairesi Başkanlığı Zabıta Şube Müdürlüğünün 01.03.2018 tarih.. sayılı yazısı incelendi.

Kan bağış organizasyonlarında kullanılmak üzere prefabrik sabit kan bağışı alma birimi için uygun bir yer tahsisiyle ilgili Türk Kızılay Güney Batı Bölge Kan Merkezinin talebi encümenimizce incelenmiş olup, ülkemiz ve ilimiz kan ihtiyacının temini için prefabrik sabit kan bağışı alma kabininin İzzetiye Mahallesi İnönü Caddesinde bulunan İl Sağlık Müdürlüğü önünde (Batı kısmına) uygun bir yere konulmasına, gereği için evrakın Zabıta Dairesi Başkanlığına havalesine 01.03.2018 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.”

Söz konusu encümen kararının altında Başkan Ahmet Çakır, Genel Sekreter Ercan Turan, üyeler Hasan Göğüs, Ramazan Özcan, Nurettin Karaaslan, Mehmet Karaman, Metin Mandal, Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı İsmail Nacar, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Alican Bozkurt ile Mali Hizmetler Daire Başkanı Hasan Doğandemir’in imzaları bulunuyor.

Bu kararın bir bölümü, 11 Mayıs gece yarısı uygulanmış, söz konusu kabin Soykan Meydanı’ndan kaldırılmış, ancak encümen kararında belirtilen yere değil, Büyükşehir Belediyesi arkasındaki oto park alanına nakledilmişti.

BELEDİYE YÖNETİMİNE YAKIN ESNAF İSTEMİYOR İDDİASI..

Çakır’ın istifasıyla göreve getirilen Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın, başkan olmadan önce faaliyet gösterdiği kuyumcu dükkanının karşısında bulunan İl Sağlık Müdürlüğü önüne kan alma kabininin yerleştirilmesi işlemi, aradan geçen yaklaşık 20 günü aşkın sürede gerçekleşmedi.

Bunun Polat’a yakın olan çevre esnafından bazı kişilerin, aslında hakları olmayan bir cepheden işyerlerinin görünümünü engellediği gerekçesiyle karşı çıkması yüzünden, kan alma kabininin Sağlım Müdürlüğü önünde belirlenen alana yerleştirilemediği öne sürülüyor. Büyükşehir Belediye yönetiminin, bu kabini merkeze daha uzak bir yere yerleştirmeyi düşündüğü de iddialar arasında yeralıyor.

Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin, meydandan kaldırdıktan sonra Büyükşehir Belediyesi arkasındaki oto park alanına “parkettirdikleri” prefabrik kabin, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya mitingini yapacağı alandaki güvenlik önlemleri gereği buradan da kaldırılırken, nereye götürüldüğü öğrenilemedi.

Ramazan ayında kan alımı ciddi bir şekilde düşen Kızılay’ın, merkezi bir yerde olması gereken kan alma kabininin belirlenen yere yerleştirilmediği gibi götürüldüğü yerden de nakledilmiş olması çeşitli yorumlara yolaçıyor.

Vatandaşlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Polat’ın, bir an önce encümen kararını uygulayıp, kabinin belirlenmiş yerine yerleştirilmesi için talimat vermesi gerektiğini, aksi takdirde halk arasındak konuşulanları dedikodu olmaktan çıkaracağı gibi, çok önemli bir kamu hizmetinin yerine getirilmesine engel olmak durumuyla karşı karşıya kalmış olacağı yorumunu yapıyor.

malatyahaber.com

Encümen kararına göre kabinin yerleştirilmesi gereken Sağlık Müdürlüğü önündeki yer

Kabinin yerleştirilmesi halinde kapanacak işyeri vitrini (karşıda)

Kan Alma Kabini’nin daha önce yerleştirildiği Yeni Cami önündeki meydan

Kabin kaldırıldıktan sonraki meydanın durumu

Meydandan kaldırılıp Büyükşehir binası arkasına konulan, ancak daha sonra buradan da kaldırılan kan alma kabini

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Malatya orduzu sakini dedi ki:

  Hukuk alanında eğitim almış bir başkan tıp alanında mı çalışıyor 🤔

 2. itiraz 44 dedi ki:

  Önce ALİ YALÇIN sonra UMUT YALÇIN bu kızılayı başka yönetecek kimse kalmadı mı bu memlekette ?

 3. Yusuf Yıldırım dedi ki:

  Dedikodu haberciliği yaptığınızı haber metninde itiraf etmeniz ironik olmuş. Tam malatyahaber.com’a yakışan bir haber.

 4. arda dedi ki:

  o iş yerine ait değil oraya cam açmak zaten yasak vakti zamanında orada meşhur bir yer vardı oranın tadilatı yapılırken hem cam açıldı hemde kebap yeri yapılıp dışarıya fazladan çıkıldı tabi Malatya sahipsiz olunca böyle saçma sapan şeyler oluyor normal

 5. mişmiş dedi ki:

  tebrikler malatya haber çok güzel bi haber.. evet seçim arefesinde başkan polat halkı karşısına almaz sanırım, kızılay halka hizmet eden bi kuruluş. başkan bence hemen icraata geçmeli güzel bi törenle ve ilk kan bağışını kendisi yaparak.

 6. Av. M. Umut Yalçın dedi ki:

  Bugün itibarı ile Malatya basınında bir medya kuruluşumuzda “encümenin ‘Kızılay kabini’ kararını Polat uygulamıyor mu?!” Şeklinde çıkan haber nedeni ile basın açıklaması yapmak zarureti hasıl olmuştur.
  Öncelikle haber içeriğini servis eden kişi veya kişilerin medya kuruluşumuzu yanlış bilgilendirme yaparak seçim öncesi Türk Kızılayı üzerinden Belediye Başkanı’mız sayın Hacı Uğur Polat’ı yıpratmak ve yine Türk Kızılayı ile Büyükşehir Belediye’si arasındaki ilişkiye de kasıtlı olarak zarar vermek maksadı ile bir çalışma içine girdiğini düşünmekteyiz.
  Zira Büyükşehir Belediyesi encümen kararı ile Yeni Cami önündeki alanda prefabrik sabit kan bağışı alma birimi yerleştirilse de Malatya’lıların Yeni Cami’nin önünün kapanması iddiası ile gösterdiği tepkiler sebebi ile Türk Kızılayı’nın misyonuna uygun bir alan bulma ve o alanda faaliyet göstermesi için yeni bir yer bulma konusundaki çalışmalar devam etmek üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanlığı arasında görüş birliğine varılmış ve ortak karar doğrultusunda prefabrik yapının yeni yer bulunana kadar kaldırılmasın karar verilmiş ve bu yönde işlem tesis edilmiştir.
  Hali hazırda Büyükşehir Belediyesince tarafımıza önerilen alanlar ve Kan Hizmetleri ekibimizce tespit edilmeye çalışılan alanlar arasında Türk Kızılayı’nın kullanım amaçlarına uygun yer arayışı devam etmektedir.
  Yer belirleme noktasında kurumlar arasında ortak görüş birliğine varılarak yer ayarlanmaya çalışıldığından ve bu hususta bazı resmi kurumlarla da ayrıca en uygun yeri belirleme noktasında görüşmelere devam edildiğinden 3. Kişilerin yer belirleme noktasında etkili oldukları hususu doğruyu yansıtmamaktadır.
  Büyükşehir Belediye’si tarafından prefabrike yapıyı merkeze daha uzak bir yere yerleştirmeyi düşündükleri iddiası da bu nedenlerle doğruyu yansıtmamaktadır. Zira yer belirleme noktasında Kızılay’ın ihtiyaçlarını görecek konumu en uygun yeri belirleme noktasında kan hizmetleri tarafından çalışmalar devam etmektedir.
  Malatya iline kazandırdığımız vagon fabrikası alanı ile ilgili yatırımın ardından Büyükşehir Belediyesi ile de ortak olarak Malatya’da sağlık alanında yapılması planlanan bir başka yatırım planının akabinde bu ilişkilerden rahatsız olan bir kısım çevrelerce gerçeğe aykırı bilgilerle Malatya basının yanıltılmaya çalışılmasının tek sebebi Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Türk Kızılayı arasındaki ilişkilerin ve yapılacak yatırımların bozulmasını sağlamaya yöneliktir.
  Bu konuda sayın basın mensupları haberin içeriği hakkında Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanlığı ile irtibata geçse gerçek bilgiyi vermekten kaçınmayacakken kimliği haberi yapan ilgili basın mensuplarınca bilinen art niyetli kişi veya kişilerin gerçeğe aykırı beyanları ile haber yapılması Türk Kızılayı’na da zarar vermektedir.
  Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla duyurulur.

  Av. M. Umut YALÇIN
  Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı

 7. mehmet dedi ki:

  çarşı merkezde il sağlık müdürlüğü ne iş yapar. oranın ticari bir yer olması lazım.müdürlüğe yer mi yok

 8. ferit usta dedi ki:

  h.uğur polat başkan maski genel müdürünü göndermekle iyi yapmadı yazık oldu adam lağımdan içtiğimiz suyu ayrıştırdı onun ahı çıkar yakındr akp 2 vekil kaybederse anlar

 9. Mehmet dedi ki:

  Sizin de ne yapmaya çalıştığınız belli değil önce kaldirttınız şimdi de niye kaldırdılar yok efendim nereye koydular peşindesiniz. Pardon ama yazı varmış. Siz nerden biliyorsunuz yazı sayısına kadar bi açıklayın. Belediyeye, yapilacak fabrikaya kininizi nefretinizi konteyner üzerinden kusun.

 10. Arif dedi ki:

  Belediye Bşk + Encümen + Kızılay + Kan ihtiyacı < 1 Esnaf
  bu haberden bunumu anlamak lazım???

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."