Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

“Çat Barajı İçin Haziran Ortasını Beklemek Gerekiyor”

“Çat Barajı İçin Haziran Ortasını Beklemek Gerekiyor”
 • 20.04.2017

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Bakanı Prof. Dr. Mehmet Önal,  Haziran ayının ortalarında Çat Barajı’ndaki su seviyesinin yüzde 40-50 seviyelerine ulaşacağını düşündüğünü söyledi.  Prof. Dr. Önal, bunun gerekçesini ise “Çünkü yer altı su kaynakları yeni yeni çıkmaya başladı. Çat Barajını besleyen Beydağı bölgesindeki karlar erimeye başladı. Yağışlar da dikkate alındığında yağmur ve kar sularının dereleri ve yeraltı sularını besleyeceği 15 Haziran’a kadar beklemek gerekiyor” sözleriyle açıkladı.

TÜBİTAK desteği ile 4 yıl barajın jeolojik etüt projesini yapan ve verdiği ‘su tutar’ raporunun ardından ihale edilip yapımına başlanan Çat Barajı’nın kurumasına ilişkin açıklamalarda bulunan İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, yeraltı su kaynaklarının yeni yeni çıkmaya başladığını ve Haziran ayına kadar devam etmesi beklenen yağışlarla birlikte Çat Barajı’ndaki su seviyesinin yüzde 40-50 doluluk oranına ulaşacağını düşündüğünü söyledi.

“Geçen yıl 20 gün fazladan su akıtıldı, barajdaki su seviyesinin düşüklüğü bundan”

Geçtiğimiz yıl Çat Barajı’ndan 20 gün boyunca fazladan su akıtıldığını ve barajdaki su seviyesinin bu nedenle düştüğünü söyleyen Prof. Dr. Önal, “Kar sularının ve yer altı sularının ortaya çıktığı, yağışların devam edeceği Haziran ayı ortalarına kadar beklemek gerekiyor. Baraj seviyesinin Haziran’a kadar artacağını düşünüyorum.  Haziran’dan sonra durum değişmezse yeniden değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu.

Çat Barajı’nın Beydağı gibi geniş bir alandan beslendiğini söyleyen Prof. Dr. Önal, hava basıncının değişimi ile yer altı sularının ortaya çıkmaya başladığını ve bu kaynakların da Çat Barajı’nı besleyeceğini belirtti.

“Sadece Malatya için planlanmıştı”

Çat Barajı’nı besleyecek kaynaklar yaratılması gerektiğini ve Şerefhan Deresi’nin Çat Barajı’na akıtılmasına yönelik projenin hayata geçirilmesinin faydalı olacağını kaydeden Prof. Dr. Önal, “Çat Barajı esasında başlarda sadece Malatya’nın sulanması için planlanmıştı. Ama daha sonradan Çelikhan tarafına motopomp konularak Çelikhan’a da su verildi. Dolayısıyla planlanan alandan daha fazla bir alanın sulaması yapılıyor” dedi

“Suyla birlikte bahçeler de azalıyor”

Prof. Dr. Mehmet Önal, açıklamasında Malatya’nın güneyinde sulama yapılan bahçelerin de her geçen gün azaldığına dikkat çekti.  Prof. Dr. Önal, Battalgazi Bölgesi’nin girişi, Barguzu, Yeşilyurt ve Tecde gibi bölgelerde bundan üç-beş yıl önce bahçelik olan alanların büyük bölümünün yapılaşmaya açıldığını ve bahçelik alanların giderek azaldığını da dikkat çekerek “Böyle giderse sulama yapılan alanlar her geçen gün azalmış olacak ve dolayısıyla suya olan ihtiyaç daha da azalacak” ifadelerini kullandı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. ahmet dedi ki:

  nasıl içimize su serpildi..bahçeler azalıyormuş da su ihtiyacı da azalacak mış da…var be…çaresini bulmuşuz..o zaman hep birlikte ağaçları kesip beton binalar dikelim..

 2. Nabi Şavata dedi ki:

  Kamu oyunu bildirilmesi amaçlıyla bu bilgiyi aktarmak ihtiyacı duydum. Çat barajı kapalı bir havza içinde yer almaktadır. Baraj, etrafındaki dağlarda oluşan karların, ilkbaharda erimesi ve yağışlarla beraber beslenmektedir. Yıllarca su ölçümleri yapılmış, planlaması bu ölçümlere göre bitirilmiştir. Yapıldığından bugüne kadar maalesef dolmamıştır. Dünyamızın ekolojik dengelerinin değişmesi ve yağışsız ve ısınma periyodundan. , maalesef , Çat barajında nasibini almiştır. Birde ekonomik kullanılmaması ve günü kurtarma zihniyetiyle ölü haçme kadar ve onun altına kadar kullanılmıştır. Ümidimiz, artık Yeşilyurt, tecde, barguzu , Malatya merkezdeki arazilerin, suretle yapılaşması sonucu , bu kesimin su ihtiyacı azalmıştır. Dermeovası sulaması ihtiyacı azalmıştır. Tabii Malatyamızın derme sulamasında çat barajı ile ilave olarak. Pınarbaşı kapitajından verilen su, şehrin artan içme suyu ihtiyaçı karşısında , ova sülüs asında bu destek azalmıştır, önemle ele alınacak konu eskimalatya civarı Karakaya gölünden alınacak pompaj sulama ile sulanmalı, çat barajından gelecek su ile , Çerkez ovası sulaması ve Malatya acil içe suyu ihtiyacı karşılanmalıdır. Ayrıca Çat barajına bağlı olmayan küçük dere ve ırmaklarında regülasyon kanal veya tünellerle bağlamak gerekiyor. Bu konuda D.S.İ nin ciddi bir havza planlaması yapıp, en kısa zamanda hayata geçirmesi gerekiyor. Saygılarımla. Nabi Şavata ( inş.yük.müh) eski D.S.İ Malatya şube müdürü

 3. Bekir dedi ki:

  Böyle takipde oldukları için Malatya İnönü Üniversitesi Maden mühendisliği bölüm bakanı Prof. Dr.Mehmet ÖNAL beyde ALLAH razı olsun Malatya çiftçisine morel verdi.Teşekkürler daha önümüzde Nisan, Mayıs ve Haziran ayları yağışları var. Çok çok doğru tesbit. Yinede Şerefhan deresinin bağlanmasında fayda var dedi ve bu suyun önemine dikkat çekmişler. Bizde yetkililerde bunun takibini ve mütahit firmanın takibini istiyoruz..

 4. tekin dedi ki:

  Eskiden Malatyanıın her yeri bağ bahçaydı , şimdi suya hiç gerekte yok , heryanımız mütayit.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."