Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

CHP‘lilerin Akçadağ Çıkartması.

CHP‘lilerin Akçadağ Çıkartması.
  • 27.12.2015

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından organize edilen ‘Akçadağ’da Büyük Buluşma’ toplantısı, Akçadağ Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, partiye katılan 230 kişiye rozetleri takılırken, İl Başkanı Veli Ağbaba, en sade üyeden en üst yöneticiye kadar herkesi kucaklayacaklarını söyleyerek, sosyal demokrasiye gönül vermiş herkesi CHP çatısı altında politika yapmaya davet etti.

CHP’nin Akçadağ’daki ‘Büyük Buluşma’ toplantısına 6 Mart’ta yapılan kongrede İl Başkanlığına seçilen Veli Ağbaba, Pütürge Belediye Başkanı Necdet Ayaydın, Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, Fethiye Belediye Başkanı Habip Yücel, Ören Belediye Başkanı Aziz Bakır, Battalgazi, Darende, Doğanyol, Kuluncak Hekimhan, Yazıhan ilçe başkanları,CHP’li İl genel ve belediye meclis üyeleri, bazı muhtarlar ve partililer katıldı.

“Kucaklaşmaya geldik”

Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Veli Ağbaba, Akçadağ’a geçmişte yaşanan kırgınlıkları, küskünlükleri, yönetim hatalarını konuşmak için değil, kucaklaşmaya geldiklerini söyleyerek birlik ve bütünleşme çağrısında bulundu. 6 Mart’taki kongrede kendisine verilen görevin sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmek için çalışacağını ve en sade üyesinden en üst yöneticisine kadar kimseyi dışlamadan kucaklayacağını söyleyen Ağbaba, “ CHP’li olmanın bedelini ödeyerek bugünlere gelen sizler, her zaman umudumuz oldunuz. Bugün buraya, kırgınlıkları, dargınlıkları konuşmak için değil, kucaklaşmaya geldik. Hepimiz biriz ve bütünüz. Artık kısır çekişmelere tahammülümüz yoktur. Toplumun her kesiminde komisyonlar kurarak, tüm partili dostlarımızla birlikte çalışacağız. Eğitimden sağlığa, esnaftan tarıma, hukuktan demokratik kitle örgütlerine kadar herkes görev alacak. Eski, yeni, kırgın, küskün ama yüreği CHP ile dolu, sosyal demokrasiye gönül vermiş herkes burada. Hep birlikte CHP’de tam demokrasiyi hayata geçireceğiz. Kimse kendisini dışlanmış birisi olarak hissetmeyecek. CHP örgütünde sosyal demokrasinin tüm kuralları ve kararları eşit uygulanacak. Tüm örgütümüz adına il başkanı olarak size söz veriyorum’ dedi.

“AKP ile çöküntü yaşıyoruz”

Son 7 yıllık AKP iktidarının uyguladığı ekonomik ve sosyal politikaların toplumu çöküntüye sürüklediğini belirten Ağbaba, bunun en iyi örneğinin Malatya’da yaşandığını söyledi.
“AKP iktidarı döneminde, 5 bin 400 aile şeker pancarı, 4 bin aile tütüne getirilen kotalarla yok edilmiştir’ diyen Ağbaba, “Dünyanın en az destek alan çiftçisi biziz. Dünyanın en pahalı elektriğini ve mazotunu biz kullanıyoruz. Sulama projelerine tek kuruş aktarılmamış. AKP döneminde bitirilen tek bir sulama projesi yoktur. Yani köylü tarlasına toprağına küsmüş.
Sanayide de durum farklı değil. Sanayi de çökmüş durumda. Malatya Organize Sanayi Bölgesinde fabrikalar, üretimi yüzde 25 düşürdü. Sümerbank ve tekel kapandı. Bütün bunlar işsizlik demektir, açlık demektir. Esnaf ise siftah yapmadan kepenk kapatmaya devam ediyor. Emekli zaten aybaşını getiremiyorken. Malatya AKP bütün bu sorunların üzerini kapatmak için çalışıyor” dedi.

“Afet kapsamına alınmalı”

Son yaşanan ‘don’ olayıyla birlikte adeta ekmeği elinden giden Malatya’nın bu zararının giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını aktaran Ağbaba, CHP Lideri Baykal’ın Salı günü yapılan grup toplantısında kayısıda yaşanan don olayını hükümetin dikkatine sunduğunu hatırlattı.
Hükümetten bir an önce kayısıyı afet kapsamına alarak, çiçek dönemi dahil don ve benzeri tabii olayları afet kapsamına alarak, tek bir ağacı olandan en geniş bahçe sahiplerine kadar kayısı üreticilerinin zararını karşılamasını beklediklerini bildiren Ağbaba, “AKP’nin Malatya milletvekilleri kayısı zararının karşılanacağını söylüyorlar. Fakat Sayın Başbakan, 2006 yılının Temmuz ayında Malatya’ya geldiğinde yeterli ilgiyi görmeyince Malatya’nın gönlünü kazanmak için kendisine verilen bilgiler doğrultusunda 50 milyon TL zararın olduğunu, bunun dörtte üçünü yani 35 milyon TL vereceğini söylemişti. Ödenen para 14 milyon TL’dir. Yani Başbakan verdiği sözden vazgeçmiştir. 21 milyon TL ödenmemiştir. Kayısısı zarar gören 26 bin çiftçiden sadece 6 bin kadar çiftçi ailesine dondan dolayı yardım yapılmıştır. Şimdi de bu şekilde olmasını istemiyoruz. Hiçbir ayırım yapılmaksızın Malatya çiftçisinin zararının karşılanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Anayasa değişikliğinin hedefi yargı”

Anayasa değişikliği tartışmalarına da değinen CHP İl Başkanı, Türkiye’nin bir Anayasa değişikliğine ihtiyacı olduğunu ancak bunun toplumun tüm katmanlarının görüşü alınarak üzerinde uzlaşma sağlanmış bir Anayasa olması gerektiğini ifade etti.
“AKP’nin Anayasa değişikliğindeki hedefi ‘yargıyı’ kontrol altına almak ve HSYK’yı AKP’nin memurları haline dönüştürmektir” diyen Ağbaba, şunları söyledi: “Türkiye’nin elbette ki bir Anayasa değişikliğine ihtiyacı vardır. Elbette 12 Eylül Anayasası ile idare edilemeyiz. Ama bu tüm toplumun üzerinde uzlaştığı bir Anayasa olmalıdır. AKP, bizleri yok sayarak, adeta bir dayatma ile ‘AKP Anayasası çıkarmaya çalışıyorlar. Amaçları, son kale olarak kaldığı bilinen yargıyı da egemenlikleri altına almaktır. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu AKP’nin memurları haline dönüştürmektir. Anayasa Mahkemesi’ni kendilerine bağlı bir kurum haline getirmektir. Bir başka amaçları da ülkeyi yangın yerine çevirdikleri, yolsuzlukları, hırsızlıkları, Deniz Fenerleri, konuşulsun istemiyorlar.”

Bütün bu sorunların çözümü için sosyal demokratlara büyük görevler düştüğünü kaydeden Ağbaba, işsizinden emeklisine, çiftçisinden esnafına, gençlerinden kadınlarına kadar herkesi CHP çatısı altında politika yapmaya davet etti.

230 KİŞİYE PARTİ ROZETİ

Ağbaba’nın konuşmasının ardından, CHP’ye üye olan 230 kişiye parti rozetleri takıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."