Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

CHP’de Kılıçdaroğlu Yeniden

CHP’de Kılıçdaroğlu Yeniden
  • 27.12.2015

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildi. CHP kurultayında Kılıçdaroğlu, 415’e karşılık 740 oyla koltuğunu korudu. Muharrem İnce’yi 177 delege aday göstermişti. İnce, aldığı oy oranıyla sürpriz yapmış oldu.

KILIÇDAROĞLU’NUN KONUŞMASI..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bana çalışan adam lazım, rakı sofralarında konuşan adam değil. Elitizmi reddediyorum. Dersimli Kemalim, devrimci Kemalim ben. Bir cumhuriyet çocuğuyum ben” dedi. 

CHP’nin ATO Congresium’da gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultayı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İş kazalarına değinerek, “Her ay en az 100 kişi iş kazalarından hayatını kaybediyor. Bunu toplumun gündemine getiren parti hangisi? CHP. Soma’yı, Davutpaşa’yı unuttuk mu? Unutmadık ve unutmayacağız. Hedefimiz huzurlu, iş güvencesi olan Türkiye. Birileri yılbaşını keyifle arkadaşlarıyla kutlarken bu kardeşiniz CHP genel başkanı olarak yerin yüzlerce metre altında kömür işçileriyle kutladı. Sendika ağalarını hep eleştirdik. Sendika işçinin hakkını korumazsa onun karşısına önce ben çıkarım, CHP çıkar. Ben şimdi sağa mı kaydım. Taşeronlaşmayı Türkiye’nin gündemine getiren kim? CHP iktidarında kamuda taşeron işçilik olmayacaktır. Emeklilerin hakkını savundum, intibak yasasını dile getirdim. Ben şimdi sağcı mı oldum” diye konuştu.

“PROJE ÜRETMEZ DENİYORDU. ŞİMDİ BUNU KİMSE SÖYLEYEMİYOR”

Esnafın genelde CHP’ye mesafeli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Biz o mesafeyi kapatmak istiyoruz. Nasıl bir işçi işini kaybeder, işini kaybettiğinde işsizlik sigortasından gelir desteği alırsa iflas eden ya da işini kapatan esnaf kardeşime de aynı olanağı CHP sağlayacaktır.

Düne kadar CHP proje üretmez deniyordu. Şimdi bunu kimse söyleyemiyor. Yoksulluktan milli eğitime, sanayiye, esnafa hayatın her alanı ile ilgili çözümler var. Sorun bu çözümleri yeteri kadar anlatamıyoruz. Ben hesap uzmanlığı yaptım. Benim ağzımdan çıkan söz, telaffuz ettiğim rakamlar gece yatıp sabah dile getirdiğim rakamlar değildir. Araştırma nedir, inceleme nedir, bütçe denkliği nedir bunu iyi bilirim” ifadelerini kullandı.

Seçimlerden önce mazot 1,5 lira olacak dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz mazot ne kadar olacak göreceğiz” dedi.

“CHP ELİTİST BİR PARTİ DİYORLAR”

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“CHP elitist bir parti diyorlar. Elit olmak ayrı elitislik farkı. Elitlere saygım var, aydındır. Ama bir elitistler var. Rakı sofralarında Türkiye’yi kurtarırlar. Bunlardan partiyi temizleyeceğim. Bunu herkes iyi bilsin. Bana çalışan adam lazım, rakı sofralarında konuşan adam değil. Her şey genel başkandan beklenmez. Elitizmi reddediyorum. Dersimli Kemalim, devrimci Kemalim. Bir cumhuriyet çocuğuyum ben. İnsanıma aşığım ben. Dersim’in köyünde bir Aralık ayında doğdum. 7 kardeşiz. En büyük ablam okuma yazma bilmez. Annem de okuma yazma bilmiyor. Babam küçük bir memur. Yedi kardeşten üniversiteye giden tek benim. Haram lokma yemedim. Helalin peşinde oldum. Kitabımda hırsızlık, kul hakkı yemek yok.”

“KILIÇDAROĞLU SEÇİLDİ, ÇOK DEMOKRATTI ŞİMDİ BASKICI OLMAYA BAŞLADI. KİMSE DEMOKRAT DERSİ VERMESİN, KİMSE DE KUSURA BAKMASIN”

”Kılıçdaroğlu seçildi, çok demokrattı şimdi baskıcı olmaya başladı. Kimse demokrat dersi vermesin, kimse de kusura bakmasın” diyen Kılıçdaroğlu, “Demokrasinin de disiplinin de ne olduğunu bilirim. Düne kadar sustum. Sabah mikrofonu gören koşa koşa gidip CHP’yi eleştirirse kimse kusura bakmasın buna izin vermeyeceğim. Benim genel başkanlığım zamanında o tüzük değişikliği olmasaydı yeni bir genel başkan adayı çıkamazdı. Ben genel başkan adayları çıksın diye çaba harcıyorum. Ben bu yarışın bütün koşullarını hazırladım” şeklinde konuştu.

”2015 SEÇİMLERİ KADIN AĞIRLIKLI BİR SEÇİM OLACAK”

Yarışın bütün koşullarını hazırladığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Yan yana oturuyoruz. Telefon ettim. Ne kadar istiyorsa davetiye de gönderelim. Demokrasiden yanayız. Ama demokrasi kaos demek değildir. Ya bu partinin kurallarına bağlanırsınız ya da ayrılırsınız. Tüzüğü değiştirdik. Yüzde 33 cinsiyet kotası getirdik. 2015 seçimleri kadın ağırlıklı bir seçim olacak. Aktif pasif üyelik getireceğiz. Aidatını ödeyen gelecek seçme seçilme hakkını kullanacak. Mobil aidat ama” dedi.

Bir sendika ağalarının olduğunu bir de parti ağalarının olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Parti ağalarını da sileceğim. Yok öyle bir şey. Demokrasiyi partiye CHP olarak getirdik. CHP geçmişiyle neden yüzleşmesin. Özgüveni olan bir partiyiz. Yer zamanı geldiğinde elbette yüzleşiriz. Geçmişimizle onur duyuyoruz. Korkarak siyaset yapılmaz. Siyaset cesur insanların işidir. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mezarına gidip karanfil bıraktım. Menderes’in de Celal Bayar’ın da mezarına gittim. Bu ülkenin siyasetine katkı yapan herkese saygımız sonsuz. Yeni bir anlayışı Türkiye’ye egemen kılmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

”ATATÜRK’TEN SÖZ EDİLDİĞİNDE BÜTÜN CHP’LİLERİN YÜREĞİ OYNAR, GÖZLERİ DOLAR”

Atatürk’ün 77 milyonun yüreğinde olan kişi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Atatürk’ten söz edildiğinde bütün CHP’lilerin yüreği oynar, gözleri dolar. Atatürk düşmanlarının bile saygı duyduğu biri. Ben Kenan Evren Atatürkçüsü değilim. İlhan Selçuk’un da dediği gibi gardırop Atatürkçüsü değilim. Ben yüreğinde Mustafa Kemal Atatürk’e yer açan biriyim. Atatürkçülük hiç kimsenin önünde diz çökmemektir. Büyümek, üretmek, kazanmak, kazandığını hakça bölüşmektir. Mazlumdan yana olmak, zulme direnmektir. Otur masa başına, Atatürkçülük edebiyatı yap. Biz onlardan değiliz kimse kusura bakmasın. Eski nüfus cüzdanıma ‘’Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’’ yazmıştım.

Atatürk’ü dar kalıplar içine Evren ve arkadaşları yaptı. Bunların hiçbiri de sağ politika değil. Peki neden CHP sağa kayıyor diyorlar. Ben merkezci sol anlayış bunu söyletiyor. Ben yoksam CHP solda değil anlayışı. Sol kimsenin tekelinde değil. Ben merkezci anlayıştan halk merkezli sol anlayışa geçtik biz. Sağır kulaklar duysun. CHP neredeyse aslanlar gibi oradadır. Kimsenin endişesi olmasın. Yoksulluk edebiyatı ile solculuk olmaz. Bunu da değiştireceğim artık. Ben daha fazla yoksulum ben daha fazla solcuyum. Yok böyle bir şey. Halkıma sesleniyorum. Kimliğinle şeref duy kimliğine saygı duyulsun istiyorsan adresin bellidir: CHP

Barışı, umudu, geleceği vaat ediyorum. Yandaşlarım köşeyi dönecek diye bir mücadele içinde değilim. Birileri köşeyi dönecekse bu halktır. 60 yıldır kalkınmakta olan Türkiye ya da gelişmekte olan Türkiye diyorlar. Ya neden gelişmiş Türkiye değil.”

”ŞİMDİ CHP HER YERE GİDİYOR, ONLAR GİDEMİYOR”

” Ben değişiyorsam sen de değişeceksin” diyen Kılıçdaroğlu, “Atatürk der ki ‘’Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyenler istikballerini kaybederler.’’ Biz arkadan nal toplayan bir Türkiye olmamalıyız. Zeka ekonomisinin en olduğunu Adalet ve Kalkınma Partisinin yöneticileri biliyor mu? Emin olun bilmiyorlar. İlk TV Amerika’da bulundu ama ABD TV üretmiyor. Çamaşır makinesi 1800’lerin ürünü. Biz çamaşır makinesi üretiyoruz diye övüyoruz. 1800’lerdeki makineyi üretip de övünmek nedir. Bir bakanı bizden mucit çıkmaz, biz Müslüman ülkeyiz’ dedi. Müslümanlığı da bilmiyorlar. Avrupa’da rönesansa kaynaklık eden İslam’daki gelişmedir. Biz şimdi bunu bile bilmiyoruz. Eğitim sistemi düzelecek dedik. Güney Kore’den önce otomobil ürettik. 1 milyon kişiye düşen buluş sayısı Türkiye’de 9. Güney Kore’de bir milyon kişiye 1429 düşüyor. Kim bilgi toplumu. 60 yıldır bize gelişmekte olan ülke diyorlar. CHP iktidar olsaydı bize gelişmiş ülke diyeceklerdi. Çocuklarımızı kobay gibi kullanıyoruz. Hangi okula girecekleri belli değil. 2.5 yılda bir eğitim politikası değişiyor

Sokaktaki vatandaş Türkiye’nin sorunları ile uğraşmıyor. Borç batağında ay başını nasıl getireceğim diye uğraşıyor. Desteği ver borçtan nasıl kurtulacağını göstereceğim sana. Önceden söyleyeceğim zaten. Demokrasisi gelişmiş olmayan bir ülke asla büyüyemez. 2012 verilerine göre 7 milyar nüfus var. 785 milyon kişi demokrasisi gelişmiş ülkelerde yaşıyor. 30-60 bin arasında kişi başına gelir. Kürt sorunu ağırdır En net görüşleri ortaya koya parti CHP. Adres olarak parlamentoyu gösterdik. Bu sorun silahla çözülmez. Siz Sivas’ın ötesine gidemezsiniz diyorlardı. Şimdi CHP her yere gidiyor, onlar gidemiyor. Bu sorunu da çözeceğiz. Bu sorunun temelinde özgürlük ev demokrasi var” diye konuştu.

Etle tırnak gibi bütünlüklü bir politika güdeceğiz” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin birliği için çalışacağız. Dış politikayı en çok eleştiren genel başkan benim. Ortadoğu’da Müslüman kanı akıyor. Akılcı yöntemlerle bunun çözülmesi lazım. 3 büyük başkentte elçimiz yok. İktidara çok başlılıkla değil güçlü liderlik, bölünmüşlükle değil örgütsel birlik, tek adamlıkla değil uyum içinde çalışan inançlı kişiler lazım. Herkesin ayrı telden çalmasına izin vermeyeceğim. Demokrasi ortak ses çıkarmaktır. Farklı ses çıkaranların ayrılacakları yer vardır. Bu kurultay asla bir tasfiye kurultayı değil. Tasfiye değil ama birlikten yanayız. Bir karar çıkıp da onaylanırsa hiç kimse çıkıp TV ekranlarında konuşamaz. Buna izin vermeyeceğim. CHP bir sivil toplum örgütü değil. CHP’nin kimliğini aldıktan sonra tüzüğünün dışına çıkamazsın. Kavgaya izin vermeyeceğim. Onu burada söyleyeyim de ‘sen bunu neden yaptın’ diye kimse sormasın. 24 saat çalışmaya, Türkiye’yi kucaklamaya, hukukun üstünlüğüne inanan bir Türkiye’ye var mısınız? Söz veriyorum daha fazla çalışıp mücadele edeceğim. 24 saat çalışacağım” dedi.

İNCE’NİN KONUŞMASI..

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan adayı Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yanlış politikalarla cumhurbaşkanlığını hediye ettiğini söyledi.

İnce, “Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Elimi masaya vuracağım’ demiş. Siparişle masaya yumruk vurursanız sadece eliniz acır, kimse korkmaz. Siz demediniz mi bu partide korku duvarlarını yıkmaya geliyorum” dedi. 

CHP’nin ATO Congresium’da gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultayı’nda konuşan CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nun uyguladığı yanlış politikalarla cumhurbaşkanlığı hediye ettiğini söyleyerek, şunları aktardı:

“Kılıçdaroğlu’nun kişi olarak çok severim, kendisiyle kişisel hiçbir sorunum yoktur. Namuslu bir adam olduğundan hiç şüphem yok. Uyguladığı yanlış politikalarla cumhurbaşkanlığı hediye etmiştir. Ben buna isyan ediyorum.”

Düğün salonunda kurultay yapıldığını ifade eden İnce, sözlerine şöyle devam etti:

“Disiplin diyor şimdi genel başkan disiplinsizliği yapan Kılıçdaroğlu’dur. Bir gazetede vardı. Kılıçdaroğlu, “Elimi masaya vuracağım” demiş. Sayın Kılıçdaroğlu, siparişle masaya yumruk vurursanız sadece eliniz acır, kimse korkmaz. Siz demediniz mi bu partide korku duvarlarını yıkmaya geliyorum. İlk başkan seçildiğinizde 40 bin kişiye seslendiniz. Yazık değil mi düğün salonunda kurultay yapıyoruz. Salonlar doluymuş, bütün salonları aradım boşmuş. İşler kötüye gidiyor. Parti başarısızlığa doğru gidiyor. Parti üyeleri sizin iktidar olacağınıza inanırsa disiplin kendiliğinden olur zaten. Sopayla disiplin olmaz. Disiplin başarıya odaklanmayla olur. Seçimde seçmenlerimiz tıpış tıpış değil koşa koşa oylarını kullanmaya gitmeli. Basın bizi desteklemiyor, paramız yok bunlar bahanemizdir. Başarıya inanan bir CHP’dir benim amacım benim amacım umudun CHP’si, başarının CHP’sini yaratmaktır.”

Kılıçdaroğlu’nun tek adamlığa doğru gittiğini vurgulayan İnce, şunları söyledi:

“İsmet Paşa’ya bir gün laf atıyorlar: Tek adam, diktatör diyorlar. Ben tek adamlıktan demokrasiye geldim, siz demokrasiden tek adamlığa gitmek istiyorsunuz diyor. Sayın Kılıçdaroğlu tek adamlığa gidiyor aramızdaki fark bu Türkiye’de bir zalim diktatörleşiyor. Bu zalim diktatörleşiyorsa direniş haktır!”

Türkiye’yi 2023’ e hazırlayacaklarını belirten İnce, “Daha özgür, daha mutlu bir Türkiye için 2023’e Türkiye’yi biz hazırlayacağız. AB’yi biz tamamlayacağız. Biz bu yolculukta önce kendi iç sorunlarımızı çözeceğiz. ‘Affedersiniz bana Ermeni dediler’ diyen çağ dışı bir kafa bu sorunları çözemez. Alevi ve Kürt sorununu sol birikimle çözeceğiz. Benim genel başkanlığımda Aleviliğini tanımını devlet yapamayacak, sadece saygı duyacak. Ekonomi önceliğimiz olacaktır. Önce ekmek diyeceğiz. Bu toplumun sorunlarını beraber çözeceğiz. Bu büyük yürüyüşü başlattık. Son durak başbakanlıktır” diye konuştu.

Sürekli seçim kazanan bir yalancıyı kabullenemediği için burada olduğunu söyleyen İnce, şunları aktardı:

“Bu partide erkek baş, kadın kol olmayacak. Şimdi değişim zamanıdır, değişim zamanıdır. Bir kadın değişirse dünya değişir unutmayın! Reyhanlı’da ölülerimiz üzerinden bile siyaset yapan cahillere karşı koymak için buradayız. İnsanları yakarak öldürenlerin zaman aşımı kararına hayırlısı olsun diyecek kadar merhametsizi durdurmalıyız. Başbakan’a dokunmak ibadettir diyen bir cehaleti yok etmek için buradayız.”

İnce, şöyle devam etti:

“Çalmayacağız, çaldırmayacağız, cesur olacağız, çalışkan olacağız. Anlamlı oy kaybı değil, CHP’nin iktidarını vaat ediyorum. Bu büyük yolculuğa bir adımla başladım. Bütün büyük yolculuklar bir adımla başlar. Bu yolculuk başbakanlıkta bitecek. Buna sokak da inanıyor siz de inanın.”

OYLARINI KULLANDILAR..

CHP Genel Başkan adayları Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce, CHP 18. Olağanüstü Genel Kurultayı’nda oylarını kullandı. Kılıçdaroğlu açıklama yapmazken, İnce ise, “Oyumu AK Parti’yi yenecek, önce Davutoğlu’nu, sonra Tayyip Erdoğan’ı oradan indirecek olan bir iddiaya verdim” dedi. 

CHP 18. Olağanüstü Genel Kurultayı’nda genel başkan seçimlerine geçildi. Adaylarda ilk sandığa giden isim Muharrem İnce oldu. İnce, oyunu kullandıktan sonra açıklamada bulundu. İnce, oyunun rengini açıklamayacağını belirterek, “Oyumun rengini açıklayamam. Oyumu umuda ve özgüvene verdim. Oyumu başbakan adayıma verdim. Oyumu AK Parti’yi yenecek, önce Davutoğlu’nu, sonra Tayyip Erdoğan’ı oradan indirecek olan bir iddiaya verdim. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Mevcut Başkan Kılıçdaroğlu, oyunu İnce’den sonra kullandı. Gazetecilere bir açıklama yapmayan Kılıçdaroğlu, oy kullandığı salondan ayrılırken de partililerle ‘selfie’ çektirdi.

SONUÇLAR..

CHP Olağanüstü kurultayda seçim işlemi tamamlandı. Kemal Kılıçdaroğlu 740, Muharrem İnce 415 oy aldı. Böylece Kılıçdaroğlu, 3. kez CHP’nin lideri seçildi. 

CHP 18. Olağanüstü Genel Kurultay oy verme işleminin ardından sandıklar açıklandı. CHP Kurultayında bin 181 toplam oy kullanırken, bin 155 oy geçerli sayıldı. 26 oy ise geçersiz sayıldı. CHP Genel Başkan adayları Kemal Kılıçdaroğlu, 740 oy alırken, diğer aday İnce ise 415 oy alabildi. Seçimleri CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu kazanmış oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."