Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Ciddi Eylemler Yapmayı Planlıyoruz”

“Ciddi Eylemler Yapmayı Planlıyoruz”
 • 05.09.2017
 • CHP’li Ağbaba, Hekimhan madeninin Divriği’ye nakline “Bu bir kent için züldür, utanç vericidir” sözleriyle tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Malatya’nın toprağının altından çıkan dünyanın en kaliteli cevheri Sivas’ta işlenecek. Bu bir kent için züldür, utanç verici bir durumdur” dedi.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve partililerin katılımıyla il teşkilatında basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, Türkiye ve Malatya gündemini değerlendirdi.

“MALATYA SUSUZLUKTAN KIRILMAK ÜZERE”

Malatya’nın sulamaya ve içme suyunda ciddi sorunlar yaşadığını savunan Ağbaba, “Malatya ile ilgili bir şeyler söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum. Bazen Malatya’nın muhtarları beni arıyor, ‘suyumuz akmıyor, kanalizasyon suyuyla sulama yapıyoruz’ diyorlar. İl başkanımız gidiyor, açıklama yapıyor, biz mecliste basın toplantısı yapıyoruz. Bu memleketi kim yönetiyorsa, bizde muhalefet partisiyiz kendi payımızı alacağız ama birilerinin utanması gerekiyor. Hala Malatya’nın en verimli ovaları, şehrin yanı başındaki yerler susuzlukla terbiye ediliyor, kanalizasyon suyuna insanlar mecbur bırakılmış durumda. Hem yıllardır Malatya’yı yönetenler utansın hem de her seçimde sandık başına gidip oy verenlerde şapkalarını önlerine alıp düşünsünler diyoruz. Ben üzerime düşeni fazlasıyla yapıyorum. Malatya susuzluktan kırılmak üzere sadece sulama suyundan değil, içme suyundan da. Cazibesiyle su kullanan bir memleket olan Malatya’nın geldiği noktaya bakın. Sadece su değil, kent çökmüş durumda. Elektrikle ilgili hiç bu kadar kötü bir dönem geçirmemiştik” diye konuştu.

“BU BİR KENT İÇİN UTANÇ VERİCİ BİR DURUMDUR”

Ağbaba, Hekimhan’dan çıkarılacak olan demir cevherinin Sivas’ta işlenecek olmasının kent ekonomisine bir katkı sağlamayacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Malatya ekonomisi için önemli olan bir Hekimhan-Hasançelebi demir cevheri var. Burası istimlak edilirken, burada üretim yapılacağı, fabrikanın buraya kurulacağı söylenildi. Parti olarak önümüze bir yol haritası çizeceğiz. Bununla ilgili ne yapabiliriz diye ama maalesef Malatya’nın toprağının altından çıkan dünyanın en kaliteli cevheri Sivas’ta işlenecek. Bu bir kent için züldür, utanç verici bir durumdur. Hekimhan, Türkiye’nin en önemli maden cevherine sahip ama bizim cevherimiz alınıp başka bir şehirde işleniyor, yani bizim cevherimizin ekonomik olarak bize bir katkısı olmayacak. Kamuoyunun dikkatini çekeceğiz. Ciddi eylemler yapmayı planlıyoruz.”

“YARGIYA GÜVENSİZLİK YÜZDE 70’İ GEÇMİŞ”

Türkiye’de yargıya olan güvenin azaldığını iddia eden Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargı bağımsızlığının yok edildiği, Türkiye’nin yüzyılı aşkın bir süreden beri biriktirmiş olduğu birikimlerinin yok edildiği, demokrasi birikimlerinin yok edildiği bir süreçle karşı karşıyayız. Bu süreç, maalesef hükümet eliyle yok edilmektedir. İlk kez bu kadar açıkça bakanlıklar tarikatlar arasında pay edilmiş durumda.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bin 87 öğretmenin kendi illerinden başka illere sürgün edildiğini ileri sürerek, “Biz, sürgünün 1970’li yıllarda kaldığını düşünüyorduk. Şimdi Eğitim-Sen’e mensup bin 87 öğretmen kendi illerinden başka illere sürgün ediliyor. Kendisi gibi düşünmeyen, kendisine biat etmeyen kamu emekçilerinin cezalandırılmasına doyulmuyor” dedi.

Parti tarafından gerçekleştirilen  ‘Adalet Kurultayı’nın Türkiye demokrasisi için önemli bir deneyim olduğunu dile getiren Ağbaba, “Parti olarak ‘Adalet Kurultayı’ gerçekleştirdik. ‘Adalet Kurultayı’, ‘Adalet Yürüyüşü’ gibi Türkiye’de adalet, demokrasi arayan herkesi bir araya getirdi. ‘Adalet Kurultayı’ Cumhuriyet Halk Partisi’nin değildi demokrasiyi, adaleti, hakkı, hukuku savunan herkesin kurultayıydı. Türkiye demokrasisi için çok önemli bir deneyim oldu. İlk kez 700’e yakın insan bu kadar derinlikli tartışmalar yaptılar. Bu çıkan tartışmaları Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz önümüzdeki dönem yol haritamız olarak kullanacağız. Sadece bizim için değil, Türkiye’nin sorunlarının çözümü içinde önemli bir deneyim oldu” dedi.

Güler HAZAR, Ferdi DURDU- Yeni Malatya Gazetesi, malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mehmet dedi ki:

  İstanbul da yasıyorum her secımde reis oy verdım! Malatyalıyım ve Malatyalı akp vekıllerine ve belediye başkanına yazıklar olsun dıyorum! Veli Aybaba bazı konularda sonuna kadar haklı beyler. Malatya dıyınce sıyaset bır kenara bırakılır ama bakıyorum yorumlara da sayın edıtor yayınladığı haberde ( Malatya’nın çıkarı olacağı bır konu yazı ve sonuna kadar da haklı) hemen partıcılık başlamış.. arkadaslar haberde 700 işçinin çalışacağı aileleri ile kaba hesap 3500 kışının ekmek yıyecegı ancak fabrıkanın 2 yıllık ömrü kalmış dıvrıgı fabrıkasına madenler gıderek işletecegı açıklanıyor! Bir tane Malatyalı işçi alınmışmı Sivas taki fabrıkaya? Hayır…bu nasıl malatyalılık? 1- malatya ya Beylerderesi vıyadugu yaptılar, köprü demeye 1000 Şahit lazım.. hem köprü dalgalı denız gıbı zemını kötü hemde demıryolunu unuttular yapmadılar! 2- malatya ya 25 bin kısılık stadyum yaptılar hala bıtmedi, en kötü malzeme kullandılar.. üstelik her şehire uluslarası maç yapılabılsın dıye 33 bin kısılık yapılırken malatya ya yapılmadı.. 3- vagon onarım fabrıkası hala kapalı..4- bakan çıktı sivil havalimanı yapacaz dedi havalımanı Elazığ’a yapıldı şimdi 2. Ci pistini de yapıyorlar malatya ya gelınce termınal büyüt dedıler..5- CHP Den Hakan inci araştırma yaptırdı trambus yapmayın, yolcu kapasitesi az, ogrencıleri ezıyet ceker raylı sıstem yapalım dedi.. yapmadılar şimdi kapılara kadar dolu gıdıp geliyor, kız-erkek ayrı trambus koyuyorlar… 6- malatya da 1 tane bölge müdürlüğü var mı doğru düzgün? Hayır Yok hepsı Elazığ’da yani malatya Büyükşehir Elazığ baglandi..7- 30 büyükşehire reis sehri hastanesi yapacaz dedi malatya yerine hastane Elazığ’a yapılıyor.. 8- Sultansuyu harası malatya da hıpodrom Elazığ’a yapılıyor..9- 30 büyükşehire bılım merkezi yapılacaktı tahmın edin nereye yapıldı? Şaka gibi .. yalansa yalan diyin böyle şehir yöneltilmez

  1. MUSTAFA dedi ki:

   Mehmet bey,
   Akıl tutulması mı desem, inanılır gibi değil.

 2. yakup dedi ki:

  Sayın vekil maden ocağını kamu kurumu sanıyor kılavuzu değissin

 3. ali dedi ki:

  bir malatyalı olarak sizden sizin gibi reci yobaz düşünenlerden malatya ya gelmez olduk yuh sizlere malatyanın neyi kaldı demirçelik ;sümerbank;tekel;şeker;askeriye gitmiş şimdide hekimhan halkı laik atatürkçü demokrat devrimci diye akıllarınca ceza veriyorlar ekmeğine işine sahip çıkmayan hiçbir şeye asla sahip çıkamaz az kaldı keser döner sap dönecek

 4. Ali dedi ki:

  Ağababa yargıya güvensizlik %70 i geçti diyor.Herhalde yaptıkları ankete fetöcüler ile pkk lıları dahil etmiş.Onlara sormuş.

 5. huseyin dedi ki:

  cok enteresan, adam Malatyanin hakkini savunuyor buna bile boluculuk yapiyor diyen, kizan cikiyor nasil bir cahiliye donemidir anlamis degilim. yada bu arkadaslar bilincli , birseyler var.. yazik

 6. MUSTAFA dedi ki:

  Sahipsiz Malatya.
  Nerede Malatya nın hakkını arayacak AKP milletvekilleri.
  Ortada yoklar.
  Niçin Malatya nın madenleri Sivas ta işleniyor?
  Niçin Malatyalılar bu değerden mahrum bırakılıyor?
  Ayıptır, yazıktır, günahtır.
  Biraz vicdanınız varsa bu yanlışlığı düzeltin.
  O kadar söylenecek söz var ki.
  Akıl, mantık ve vicdanın bittiği yerdeyiz.
  Ne yazık ki bu vekillere oy verip seçenler olduğu sürece Malatya bir gram ileri gitmeyecek ve gerileyecektir.
  Malatya nın hakkı olan şehir hastanesini göz göre göre Elazığa kaptıran.
  Malatya yı hızlı tren güzergahının dışında bırakıp, halkın zoru ile almaya çalışan.
  Osmanlıdan beri at yetiştirilen bir şehir varken, hipodromu Elazığa yaptıran.
  Vagon onarım fabrikasını bir türlü işletmeye alıp çözemeyen.
  Uefa standartları altında bir türlü bitirilemen bir stada imza atan.

  Say say bitmez.
  Ne kadar beceriksiz, iş yapmaz, Malatya nın hakkını savunmayan vekil varsa seçmiş Malatya.

 7. Tekin dedi ki:

  Akp vekillerinden dolayı utanıyorum bir Akp li olarak.hep boş laf başka bişey yok. Bu şehrin kaderi demek bu.Neyse 2019 seçimlerinde bizimde sözümz olacak.

  1. Ali dedi ki:

   Tekin bey her seçimde aynı şekilde bu son diyorsunuz sandığa gidince padişahım çok yaşa sonucu çıkıyor. yüzde 67 oy ver sonra her gün şikayet et bunda bir gariplik yok mu??

  2. Recep Nazif dedi ki:

   Ak parti, akp değil.

 8. ertan dedi ki:

  Hangi partiden olursa olsun Rahmetli Mevlüt aslanoglu gibi bir tane daha gelecekmi su Malatyaya acaba

 9. Vaizoğlu dedi ki:

  İŞİNİZ GÜCÜNÜZ EYLEM PROTESTO SLOGAN BİLMEM NE? YAHU SİZİN BU MEMLEKET İÇİN YAPMAYI TASARLADIĞINIZ HERHANGİ BİR PROJENİZ PLAN PROGRAMINIZ YOKMU? NEREDE KAOS VAR CHP HEP ORADA? ALLAH SİZİ ISLAH ETSİN İNŞALLAH….

  1. Celal dedi ki:

   Ne mi senin yaşadığın bu güzel ülkeyi düşmandan kurtardı Türkiye cumhuriyeti Devleti’ni kurdu tabi senin bunu bilmem mümkün değil belliki sen o zaman yoktun vaizoglu Soydan gelen bunu bilir ama sen neden bilmiyorsun demek ki çakma isimle yazıyorsun

  2. Gokturk dedi ki:

   Allah seni Islah etsin asıl 40 senelik malatyalıyim bu şehire akp nin yaptığı zulümleri hiç bir parti yapmadi.
   Sizin gibiler yüzünden bu şehir gelişmiyor 2 kaldırım ve 2 yol yapmakla geçmiş hukumetlerin yaptığını Restore etmekle belediyecilik olmaz…

 10. Zafer Demir dedi ki:

  MALATYAMIZIN MADENLERİ, SİVAS’DA İŞLENECEKMİŞ

  Bu yazı SİVAS MEMLEKET GAZETESİ’NDEN ALINMIŞTIR. MALATYA KAMUOYUNUN DİKKATİNE.

  Malatya’nın demiri Sivas’ta işlenecek
  Malatya’nın Hekimhan ilçesinde yapılması planlanan ‘Demir Cevheri Zenginleştirme ve Peletleme Tesisi’ projesinden vazgeçen Erdemir, çıkartılan demiri Divriği’de işleme kararı aldı.

  GÜNDEM – 2017-08-28 08:20:00

  Malatya’nın demiri Sivas’ta işlenecek

  YÜKSEL MENEKŞE

  Türkiye’nin en büyük demir rezervlerinin bulunduğu Hekimhan’a yapılması planlanan maden işleme tesisinden vazgeçildi. Hekimhan Hasançelebi’deki ‘Demir Cevheri Zenginleştirme ve Peletleme Tesisi’ projesini askıya alan OYAK şirketlerinden Erdemir, demiri Divriği’de işleme kararı aldı. Hekimhan’dan çıkartılan demir madeninin Sivas’a getirilerek Divriği Demir Çelik’te işletileceği açıklandı. Sivaslılar tarafından memnuniyetle karşılanan gelişmenin bir an evvel hızlandırılması bekleniyor. Divriği ekonomisine ciddi katkı sunması umut edilen adım, ilçede istihdamın artmasına katkı sağlayacak.
  MADENLER MALATYA – HEKİMHAN-HASANÇELEBİ’DE, FABRİKA SİVAS-DİVRİĞİ’ DE;İŞSİZLİK MALATYA’DA, İSTİHDAM SİVAS’DA ;GERİ KALMIŞLIK MALATYA’DA, EKONOMİK BÜYÜME SİVAS’DA. SAHİPSİZLİK MALATYA’DA, BAŞKA İLİN YATIRIMINI DİVRİĞİ’NE GETİREN SAHİPLİ SİVAS’DA.
  MALATYA Kamuoyu, Milletvekillerimiz bu konuda birşeyler yapmalı artık.

  MALATYA YÜZYILLIK HEKİMHAN-HASANÇELEBİ PROJESİNE SAHİP ÇIKMALI ARTIK. MADENLERİMİZ HASANÇELEBİ DE İŞLESİN, SİVAS’A TAŞINMASIN. MALATYAMIZDA İSTİHDAM ARTSIN, EKONOMİ BÜYÜSÜN, İNSANLAR BÜYÜK ŞEHİRLERE GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALMASIN.
  Veli Ağbaba’nın Bu konuda basın açıklaması yapmasını destekliyoruz.

 11. Malatyalı dedi ki:

  Bu adam doğru yaptığını sanıyor, herşeye karşı çıkıyor, Türkiye’yi böyle durumda bölmeye çalışanların ekmeğine yağ sürüyor.. Be Ağbaba sen hiç Türkiye’yi bilmezmisin neler oldu 2000lerden önce , 90larda , 80lerde. Sen şimdi ağıt yakmaya çalışıyorsun. Çıkmış bir şeymiş gibi insanları galeyana getiriyorsun. Kabadayı olmaya çalışıyorsun. Eğer birşey görmüyorsan gözündeki perdeyi kaldır, ülkeni seviyorsan nankör olmada, bölücülerle ortak çalışma, çünkü farkında olmadan çok tehlikeli oluyorsun ülkeme ve malatyama.
  Bunu bil.

  1. Ali dedi ki:

   Sahte Malatyalı sen Malatyalı olsan kesinlikle bunları yazmazsın Malatyalı rumuzu ile algı yapmaya çalışma At gözlüklerini çıkar bak zafer demir isimli bey ne paylaşmış azıcık zaman ayır oku bilgi sahibi ol elin oğlu neler diyor ayrıca kim bölücülere hizmet ediyor bu millet haburda kobanide gördü ne çabuk unuttun efendi

   1. Malatyalı dedi ki:

    Sana ne oluyor kardeşim, Türkiye’yi seven Türkiye’ye hizmet eder. Malatya’da yada başka illerde yapılacak çok ii var evet. Ama iş yapanları görmezden gelmekde olmaz. CHP hiç bir zaman Türkiye’nin yararına iş yapmamıştır, hiç bir zamanda yapmayacaktır. CHP hiç bir zaman başa gelmeyecektir zaten. Sen bunu bil.

    1. Mecit dedi ki:

     Bu Malatyalı diye yazan arkadaşla polemik gereksiz.Çünkü bu arkadaş, hani TC devletinin kuruluşunu hazmedemeyen,”Keşke yunan işgal etseydi” diyen fesli ağababası gibi, doktorun ne yerse yesin, bunların çaresi yok dediği hasta grubundan.Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet var ve kimin kurduğundan haberi yok ondan sonra ahkam kesmeye kalkıyor.Ali kardeşim boşver bunları ciddiye alabileceğin şeylere bak sana tavsiyem.

     1. Gokturk dedi ki:

      Kesinlikle…
      Keşke bunun gibiler Arabistana çekip gitse…

    2. Gokturk dedi ki:

     Malatya nin tarihini bile bilmiyorsun.
     Malatya chp döneminde saha kalkmıştı.
     Demokrat partinin Malatya chp ye oy verdiği için Adıyamani malatyadan nasıl ayirdiginida iyi biliriz.
     Chp hakkında zerre bilginiz yok.
     Şu at gözlü günü çıkar objektif ol 93 yıllık cumhuriyetin 28 inde chp iktidar oldu be o devirlerde bu ülke uçak uretiyordu Kayseri Uçak Fabrikası 🙂
     Bu ülkeyi chp %97 si sanayisine kadar %97 Yerli bir şekilde halka bırak.
     Chp sana Türk ol dedi bumu zoruna gitti
     Allah seni Islah etsin asıl 40 senelik malatyalıyim bu şehire akp nin yaptığı zulümleri hiç bir parti yapmadi.
     Sizin gibiler yüzünden bu şehir gelişmiyor 2 kaldırım ve 2 yol yapmakla geçmiş hukumetlerin yaptığını Restore etmekle belediyecilik olmaz…

 12. Ali dedi ki:

  Sayın Veli Ağbaba Malatya için doğru yolda gidiyorsunuz.
  Siz CHP’nin değil Malatyanın vekilisiniz.
  Malatya da haksızlığa uğrayanların sesiz çoğunluğun sesi olmaya devam edin

 13. hasan dedi ki:

  Eylem de şuna kadar ne elde etiniz öneri ve çözüm getirin yanlış yapılanlara yanlış deyin doğru yapılan doğru deyin her şey karşı geliyorsunuz bu yüzden halk size güvenmiyor.

 14. Kılıçarslan dedi ki:

  İyiki varsın,sen olmazsan Malatya nın hiç bir şeyden haberi olmayacak………….

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."