Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

Çırmıhtı’da ‘En İyi Kiraz’ Yarışması Yapıldı

Çırmıhtı’da ‘En İyi Kiraz’ Yarışması Yapıldı
 • 13.06.2018

Yeşilyurt 24.Kültür, Kiraz ve Spor Festivali kapsamında Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurt Kaymakamlığı, Yeşilyurt  Ziraat Odası ve Yeşilyurt Tarım Müdürlüğü tarafından düzenlenen “En İyi Kiraz” ve “En Bakımlı Kiraz Bahçesi” yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri verildi.

MEYDAN İFTARI VE KİRAZ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın ev sahipliğindeki gerçekleşen meydan iftarı ile “En İyi Kiraz” ve “En Bakımlı Kiraz Bahçesi” yarışması ödül töreni Çırmıhtı Ahmet Atılgan Sosyal Tesislerinde yapıldı.

ÇIRMIHTI’DA Kİ MEYDAN İFTARINA YOĞUN İLGİ

Kuran-ı Kerim tilaveti, ilahiler, ney dinletisi ve tiyatro gösterilerinden oluşan Ramazan Ayı etkinliklerine büyük ilgi gösteren vatandaşlar, okunan ezanla birlikte yapılan dualarla oruçlarını açtılar.

İftarın ardından düzenlenen kiraz yarışması ödül törenine; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat,  Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AKP Milletvekili Adayları Ahmet Çakır ve Vahit Atalan, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle muhtarları, üreticiler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

2018 YILININ EN GÜZEL KİRAZI VE EN BAKIMLI BAHÇESİ SEÇİLDİ

Büyüklüğü, aroması ve kalitesiyle sofraların vazgeçilmez meyvesi olan ünlü dalbastı kirazının tanıtılması ve üreticileri teşvik etmek amacıyla düzenlenen kiraz yarışmasında dereceye giren kirazlar ise kurulan tezgâhlarda sergilendi.

“AMACIMIZ; KİRAZIMIZI TANITMAK, ÜRETİCİLERİMİZİ TEŞVİK ETMEK”

24.Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivali kapsamında düzenlenen kiraz yarışmasında dereceye giren üreticileri ve bahçe sahiplerini tebrik eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “28 Haziran ile 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz kiraz festivalimize her yıl olduğu gibi yine kiraz yarışmasıyla başladık. Eşsiz aroması ve tadı ile dünyaya nam salmış ünlü dalbastı kirazımızı daha geniş kesimlere tanıtmak, üreticilerimizi teşvik etmek amacıyla İlçe Kaymakamlığımız, İlçe Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzün katkılarıyla düzenlediğimiz yarışmamızda dereceye giren üreticilerimiz ve bahçe sahiplerini tebrik ederim.” dedi.

“HEMŞERİLERİMİZLE BİRLİKTE DOPDOLU BİR FESTİVAL YAŞAYACAĞIZ”

Kiraz, Kültür ve Spor Festivalinin bir yandan kentin ekonomisinin canlanmasına ve hareketlenmesine vesile olurken, diğer yandan ilçenin tüm güzelliklerinin dünyaya aktarılmasına imkân tanıdığını hatırlatan Başkan Çınar, “ Her anı ayrı bir renk ve güzelliğin hâkim olduğu festivalimiz Yeşilyurt’un ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesine ciddi katkı sağlamaktadır. Festivalimiz dalbastı kiraz başta olmak üzere tarımsal ürünlerin ihracatına önemli katkılar sağlamaktadır. Festivalimiz Yeşilyurt’umuzun tarihini, geleneklerini ve göreneklerini, sokak oyunlarını, kültürel değerlerini günümüze taşımanın yanı sıra gelecek kuşaklara aktarma gibi bir misyona da sahiptir. İlçemizin coğrafi özellikleri ve minerali yüksek bereketli toprakları sayesinde farklı bir tada ve lezzete sahip dalbastı kirazı başta olmak üzere diğer tarımsal ürünlerinin daha yakından tanınmasını sağlayarak pazar paylarının artmasına da fayda sağlıyor.  Festivale katılan değerli misafirlerimiz bir yandan ikram edilen dalbastı kirazlarının o eşsiz tadına varırken, satın aldıkları kirazlarla ilçe esnafına ekonomik destek sağlamaktadırlar. 28 Haziran Perşembe günü saat 18:00’de 15 Temmuz Millet Meydanından başlayarak Malatya Park AVM’ye kadar devam edecek kortej yürüyüşüyle başlayacak olan festivalimizin bu yıl ki etkinlikleri arasında toplu sünnet törenleri ve toplu nikâh törenlerinin yanı sıra sportif gösteriler, fotoğraf yarışması, masa tenisi, bisiklet ve atlı cirit yarışmaları, yöresel yemek ikramları ve karakucak güreşleri olacaktır. 1 Temmuz’da Malatya Büyükşehir Belediyesinin arka kısmındaki alanda düzenlenecek Ferhat Göçer konseriyle festivalimizi tamamlayacağız. Festivalimiz geniş kitlelere hitap eden, toplumsal huzur ve birlikteliğimize güç veren etkinliklerle her geçen yıl büyüyerek devam edecektir. Bizde festivalimizin her yönüyle kentimizin tanıtımına katkı sağlaması için çok titiz bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

“YEŞİLYURT BELEDİYESİ AK BELEDİYECİLİĞE YAKIŞAN HİZMETLERDE BULUNUYOR”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı  Uğur Polat ise, Yeşilyurt Belediyesinin AK Belediyeciliğe yakışan hizmetleri halka ulaştırmaya devam ettiğini ifade ederken şunları söyledi; “Yeşilyurt’u geleceğe hazırlayan yatırımlar ve hizmetlerin yanı sıra bu yıl 24 ncüsü düzenlenecek kiraz festivalimizin sorunsuz geçmesi adına yoğun bir şekilde çalışan Belediye Başkanımızı ve değerli çalışma arkadaşlarını tebrik eder, başarılar dilerim. Yeşilyurt İlçemizin ve tarımsal ürünlerinizin tanıtılmasına için böylesine güzel bir festivalin her yıl daha kapsamlı şekilde yapılması bizler için mutluluk vericidir. Dereceye giren bütün üreticilerimizi kutluyorum.” diye konuştu.

“DALBASTI KİRAZIMIZ BİR MARKADIR, HERKES TANIYOR VE BİLİYOR”

Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivalinin Malatya ve Yeşilyurt’un tanıtılmasına önemli katkılar sağlayacağını söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “24 ncüsü düzenlenecek Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivalimizin başarılı geçmesi adına titiz bir çalışma yürüten Yeşilyurt Belediyemiz başta olmak üzere katkı sunacak bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Örf, adet, gelenek ve göreneklerine sıkı sıkıya bağlı, kadim medeniyet kültürümüzün canlı tutulduğu, tarımsal ürünlerimiz ve yöresel yemekleriyle hepimizin hayatında özel bir konuma sahip Yeşilyurt’umuzun her yönüyle tanıtılmasına önem veriyoruz. Sizin bir gelininiz olarak Çırmıhtı’nın adını her yerde duyurduk, yaşattık. Çırmıhtı’lı insanların yürekleri temizdir, yürekli insanlardır, okumasıyla, iş dünyasına kazanmış olduğu başarılarıyla tüm dünyaya ve ülkemize marka olmuş insanlarıyla damga vurmuş bir ilçemizdir. Çırmıhtı’nın gelini olmak benim için en büyük onur ve şereftir. Yeşilyurt’un dalbastı kirazı bir markadır, herkes tanıyor ve biliyor. Kiraz festivalimiz kapsamında dalbastı kirazımızın daha fazla kesime ulaştırmak amacıyla düzenlenen bu yarışmada emeği geçenleri canı gönülden tebrik ederken, dereceye giren üreticilerimizi kutlarım.Kiraz üreticilerimize ilaçlama konusunda hem Malatya Büyükşehir Belediyesi hem de Yeşilyurt Belediyesi gereken desteği verecektir, kendilerinden sözü aldık” dedi.

 “SOĞUK HAVA DEPOLARI İÇİN TEŞVİKLER VERİLİYOR”

Yeşilyurt’un birlik ve beraberlik havasıyla, memleketini seven insanlarıyla, hoşgörüsüyle, doğası, iklimi ve suyuyla çok farklı olduğunu aktaran Bakan Bülent Tüfenkci, “ Yeşilyurt’un farklı özellikleri kayısımızın ve dalbastı kirazımızın tadına yansımıştır. Dalbastı kirazımız geçen yıl olduğu gibi bu yılda inşallah değerinde satılacak ve daha fazla değerlenecektir. Tarım ticareti ülkemiz için çok önemlidir, ürettiğiniz ürünü değerinde satabilmenizde bu açıdan büyük önem taşımaktadır. AK Parti Hükümetleri olarak göreve geldiğimiz günden beri, özellikle hem soğuk hava depolarını teşvik ederek hem de kayısımız için çok önemli olan lisanslı depoları Malatya’ya kazandırarak kentimizin tarım ürünlerinin ticaretini çok farklı bir boyuta taşıdık. Lisanslı depolar bittiği zamanda TMO’ya kayısı alımlarını başlatacağız. Kiraz için soğuk hava depoları çok önemlidir. Teşvik bölgeleri içerisinde Malatya’mızda var. Tarım Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığının teşviklerinden yararlanarak soğuk hava depolarını hem kentimize hem de ilçemize kazandırıyoruz. Kiraz festivalimizde dalbastı kirazımızın tanıtımı için ayrı bir önem taşımaktadır. Başta Yeşilyurt Belediyemiz olmak üzere emeği geçenleri tebrik ediyorum, yarışmada dereceye giren bahçe sahiplerini ve kiraz üreticilerimizi kutluyorum” diye konuştu.

BAŞKAN ÇINAR’DAN PROTOKOL ÜYELERİNE TÜRK BAYRAĞI DESENLİ KİRAZ HEDİYESİ

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat başta olmak üzere protokol üyelerine üzerinde Türk Bayrağı desenli özel hazırlanmış kiraz hediye etti.

‘EN İYİ KİRAZ’ VE ‘EN BAKIMLI KİRAZ BAHÇESİ’ YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

Yapılan konuşmaların ardından yarışma sonuçları açıklandı.

‘En İyi Kiraz’ yarışmasında ise birinci 97.50 puanla Yasin Erdemir, ikinci 95.75 puanla Ahmet Balarısı, üçüncü 95 puanla Furkan Topaloğlu, dördüncü Tülün Karadeniz oldu.

“En Bakımlı Kiraz Bahçesi” kategorisinde birinci 85 puanla puanla Mesut Toros olurken, ikinci 84.75 puanla Muhammed Reşit Karadeniz, üçüncü ise Adem Budak oldu.

Yarışmada dereceye girenlerin ödülleri Bakan Tüfenkci ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Dereceye giren üreticilere toplam 7 bin 500 TL para ödülü, çeyrek altın ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından hazırlanan özel hediyeler verildi.

Bülten

Etiketler:

Yorumlar
 1. SenarisT dedi ki:

  Eyvah!!!! Kiraza da el attılar. Yakında kiraz ithaline başlarlar

 2. Deniz 44 dedi ki:

  6 0 ancak Rüyada göresiniz Reise evet mevcut vekilere oy yok bnde

 3. Yunus dedi ki:

  Kirazz festivalii sözdeeee bütün ağır konuklara vekil adaylarina mudurlere kutu kutu kiraz hediye edildi bi tane Allahın kuluda demedi 3-5 kutu da acalimda gelen vatandşlar yesin böyle bi festival yokk yavv

 4. Tamam dedi ki:

  Resmen siyasi şov AKP adayları AKP belediye başkanları 2 dönemde Malatyayı yaşanılmaz bir kent yapan 550trilyon borç takıp milletvekili adayı olan zat oy vermek içimden gelmiyor artık tamam##

 5. Serkan dedi ki:

  Reklamini yaptiklari kirazin kilosu en ucuzu 6tl eskiden esimiz dostumuz poset dolusu getirirdi artik yemekten usanirdik simdi elimize gecmiyor iyi uykular kiraz sapini tutmaya devammmmm

 6. cafer dedi ki:

  16 Yıldır Aynı Tas Aynı Hamam Gündüzbey Yeşilyurt Taşımacılıkta en üst seviye çıkaran belediye teşekür edin çok rahat ettiniz.

 7. Sertaç dedi ki:

  Ne kadar kör bir millet olduk. Reis diyip duruyorsunuz yahu kardeşim ne yaptılar ne markette ne alıyordunuz 50 tl ile şimdi ne alıyorsunuz artık bırakın bu reis ayaklarını ekonomiyi yönetemiyorlar eğitimi bitirdiler ülke can çekişiyor
  malatyaya yatırım gelmiyor uyan uyaaan

 8. Mustafa Kerimoğlu dedi ki:

  Yürüyeceksiniz… Millet Yürüyecek Arkanızdan… İstikamet Sandık…Malatya 24 Haziran’a Hazır. Reis ve Vekillerine Tam Destek Bi İznillah…

  1. Serkan dedi ki:

   6 az olur baska malatya ya hizmet etmeyen varsa onlarida getirin onlarida seceriz sorun yok reis ne derse o meeee

 9. reis dedi ki:

  MALATYA SİZİNLE GURUR DUYUYOR 6 SINIDA VEKİL OLRAK GÖNDERECEZ BAŞKA YOLU YOK

  1. Turgut dedi ki:

   Malatya gururmu duyuyor :)))))ŞAKACI SENI

  2. mlx dedi ki:

   5 tanesinden ne hayır gördük ki 6.sını gönderelim.3 yeter bence.çok bile.

  3. Tamam dedi ki:

   He hee rüyanda mı

 10. Murat Bey dedi ki:

  ahmet isimli arkadasa katiliyorum; kiraz sapı tutukları fotoda yüzler asık…

 11. reis dedi ki:

  NE GÜZEL TABLO HERŞEY AKP İÇİN 6 SINI DA GÖNDERECEZ

 12. Nedim dedi ki:

  Benim sınavda hakkımı yiyen zihniyete oy yok…

 13. Alperen dedi ki:

  Tebrikler
  AKP’li vekil adayı ve belediye başkanlarının ellerinde kiraz sapı ile poz verdikleri resmi kim çekmişse onu tebrik ediyorum.
  AKP’li seçmenlere açıkça diyor ki vereceğiniz oyla reisi değil bunları seçeceksiz.
  Uyan artık Malatya

 14. ahmet dedi ki:

  yüzler gülmüyor!!!!!

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."