Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Çocuk Yuvası Davası Başladı..

Çocuk Yuvası Davası Başladı..
  • 26.12.2015

Malatya 0-6 Yaş Çocuk Yuvası’nda çocuklara şiddet uygulandığı iddiasıyla 2’si tutuklu 9 bakıcı kadın hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.
9 bakıcı kadın hakkında toplam 1048 yıl hapis cezası isteniyor.

Malatya Çocuk Yuvası olayında yapılan gizli çekimlerdeki şiddet görüntülerinin yayınlanmasının ardından Malatya 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Melahat A.-34, Yıldız G.-37, Nezahat D.-48, Elif B.-42, Naciye T.-47, Şefika S.-46, Müjgan K.-31, İnsaf Y.-39 ve Fatma İ.-52 adlı bakıcı kadınlar ilk duruşmalarına çıktı. Malatya Çocuk Yuvası’ndaki şiddet olayları iddiaları üzerine Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 7 bakıcı kadın tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yapılan itirazlar sonucunda 5 kadın tahliye edilirken, Ş.S. ve E.B. adlı kadınlar ise tutuklu olarak bugün hakim karşısına çıktı.

Televizyonlarda 25 Ekim gecesi yayınlanan “vahşet” görüntüleriyle gündeme gelen, 11’i 5 yaşında, 10’u 4 yaşında, 8’i 3 yaşında, 4’ü 2 yaşında, 6’sı 1 yaşında ve 1’i de henüz yaşını doldurmayan toplam 40 çocuğun barındırıldığı Malatya 0-6 Yaş Çocuk Bakım Yurdu’ndaki olaylarla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan ve bu konuya ilişkin “ilk etabı” oluşturduğu ifade edilen, 9 bakıcı kadının sanığı olduğu hadiselerle ilgili iddianamede, baıkıclar hakkında 1048 yıl hapis cezası isteniyor.

Cumhuriyet Savcısı Cemal Eroğulları tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu olan Şefika S. ve Elif B. ile tutuksuz yargılanan Melahat A., Yıldız G., Nezaket D., Naciye T., Müjgan K., İnsaf Y. ve Fatma İ. adlı bakıcı kadınlar şüpheli sıfatıyla yer alıyor. İddianamede, Malatya Valiliği Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Ankara’da bulunan Çocuk Hakları Derneği Başkanı Cengiz Kaplan ile Almanya’da yaşayan, olayları izledikten sonra yazılı şikayette bulunan Murat Altuntaş adlı vatandaş, ihbar edenler olarak bulunuyor.

İddianamede, yuvada barındırılan 40 çocuk ise mağdur sıfatıyla yer aldı. Bu çocuklar arasında, şiddete maruz kaldığı doktor raporuyla da belirlenen 2 yaşındaki Tayyip Erdoğan I. da bulunuyor. İddianameye göre, olayın ortaya çıkmasının ardından yaptırılan muayenelerde, çocuklardan 30’unun vücudunda çeşitli izler saptanırken, 1 çocuğun da ayağının ranzaya sıkışması nedeniyle kırılmış olduğuna ilişkin saptamaya yer verildi.

İddianamede, suçlanan 9 bakıcı kadının yanı sıra, yuvada olay sırasında ya da öncesinde staj yapan 27 öğrencinin ve bu yuvada daha önce barındırılıp yaşları büyüdüğü için Atatürk Çocuk Yuvası’na gönderilen 14 çocuğun da ifadeleri yer aldı.

TOPLAM 1048’A KADAR YIL HAPİS İSTENİYOR
Kurumun hizmetli kadrosunda çalışan sanıklar Naciye T. ve Fatma İ. ile özel temizlik şirketinin kurumla yaptığı sözleşme doğrultusunda, ancak herhangi bir kurs ve eğitim almadan yurtta görevlendirilen diğer 7 sanığın eylemlerinin değerlendirildiği iddianamede, “Yaşları itibarıyla bakıma, sevgiye çok muhtaç, henüz iradeleri gelişmemiş ve ne yaptıklarını algılayacak düzeyde kişilikleri gelişmemiş çocuklara, çoraplarını çıkardıklarından, yaramazlık yaptıklarından, üzerlerindeki yorganı açtıklarından, uyumadıklarından bahisle en küçük davranışlarda bağırarak, tehdit ederek, fırlatarak, korkutarak, elle veya terlikle döverek şiddet uyguladıkları, kız-erkek çocuklarını çıplak vaziyette bir arada banyo yaptırarak ahlaki gelişimini sekteye uğrattıkları, bu tür uygulamanın kurum içerisinde genel bir uygulama haline geldiği” kaydedildi.

Sanıklar hakkında; 5237 sayılı TCK’nin 96/2-a, 53 ve 63. maddelerinin uygulanması isteniyor. Bu madde, her sanık için, karıştığı her olay nedeniyle 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası içeriyor. Sanıklardan Şefika S., Naciye T., Müjgan K., Elif B. ve Fatma İ.’nin bu suçu 17 çocuğa karşı işledikleri için 17’şer kez hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor. Buna göre, bu kadınlar için 136’şar yılı bulan hapis cezası isteniyor. Yine sanıklardan İnsaf Y. ve Yıldız G.’nin 15’er çocuk için toplam 120’şer yıla, Nezaket D. ve Melahat A.’nın da 8’er çocuk için 64’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları öngörülüyor. Kadınlar için istenen hapis cezasının toplamının 1048 yıl olduğu belirtildi.

İddianamede, Ü.S. adlı bir stajyer, 5-6 yaş grubunda görev yapan bir bakıcı kadının çocukları çok kötü bir şekilde dövdüğünü, aynı bakıcı kadının kendisiyle oynayan çocukları bazen ayağıyla iteklediğini, bazen güldüğünü, çocukların bu nedenle ikilemde kaldıklarını, dengesiz davranışlarda bulunduğunu, çekyat üzerine oturmalarını söylediği çocuklardan ineni dövdüğünü, sonra “inin aşağı” diye bağırıp, inmeyeni dövdüğünü, en basit davranışta çocuklara şiddet uyguladığını, ayrıca Şefika S. adlı kadının, kakasını yapan bir çocuğa, peçeteye sildiği kakasını yedirdiğini, yutması için baskı yaptığını, sonra korkudan yuttuğunu, kendisinin çocuğu alıp “Gel müdüre söyleyelim” dediğini, çocuğun korkudan yemediğini söylediğini, bu durumu başka çocukların da gördüğünü, kendisinin de inanmayacağını düşünerek müdüre söylemekten vazgeçtiğini anlattı. Aynı stajyer, bazı öğretmenlerin de çocukları dövdüğünü, çocuklarla ilgilenmediklerini belirtti ve gördüğü bu manzaralar üzerine durumu Star TV’ye anlattığını, televizyon yetkilisi İlkay Yerdekalmaz’ın Eylül ayı sonunda Malatya’ya geldiğini, gizli kameranın bulunduğu gömleği verdiğini, gizli çekime başladığını ve 3 hafta boyunca, hafta sonlarında çekim yaptığını, çekim için para almadığını, sadece televizyon yetkilisiyle rahat görüşebilmek için “basit” bir cep telefonu aldığını dile getirdi.

İddianamede mağdur olarak adları geçen 40 çocuktan “özürlü” olan 3’ü ve ifade veremeyecek derecede küçük olan 29’u dışında kalan, 8’inin ifadelerinin sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve avukat huzurunda alındığı belirtildi. Bu çocuklar da; tanık oldukları şiddeti, “kaka yedirmeyi”, “karanlık odaya kilitlemeyi” anlattı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."