Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

“Çok Duygulandık, Oturduk Ağladık”

“Çok Duygulandık, Oturduk Ağladık”
 • 13.09.2020

KAZADA ÖLEN ARICILAR İÇİN SEFERBER OLDULAR.. Malatyalı arıcılar, arı kovanı ve bal yüklü kamyonun devrilmesi sonucu 3 kişinin yaşamını yitirdiği kazada doğaya kaçan 200 kovan arı ve etrafa saçılan 2 ton balı toplayarak kazazedelerin ailelerine teslim etti.

Darende ilçesi Yukarıulupınar mevkisinde 6 Eylül 2020’de, arı kovanı ve bal yüklü kamyonun devrilmesi sonucu İsmail Başyiğit, Abdullah Baki ve Doğan Dallı hayatını kaybetti. Kazanın ardından araçtaki arı kovanları zarar gördü, arılar ise doğaya kaçtı.

Darendeli arıcı Hasan Güçlü ve Murat Fırat’ın girişimleriyle bir araya gelen arıcılar, kazada ölen Bingöllü meslektaşları için seferberlik başlattı.

İlçedeki gönüllü arıcılar, iş adamları ve dernek başkanlarının da desteğiyle kaza yerinde etrafa saçılan 3 ton balın bir bölümü temizlenerek, toplandı. Kaza sırasında kovanların açılmasıyla etrafa dağılan 500 bin lira değerindeki 200 kovan arı ise iki gün süren çalışmayla bir bölümü toparlanarak 50 kovana alındı.

Kaza yerinden toparlanan 2 ton bal ve 50 kovan arı, Bingöl Arıcılar Birliğince gönderilen kamyonetle kazada hayatını kaybeden arıcaların ailelerine teslim edilmek üzere Bingöl’e yollandı.

– “Kovanları tamir ettik”

Arıcı Hasan Güçlü, AA muhabirine, kazayı haberlerde duyduğunda çok üzüldüğünü belirterek, hayatını kaybeden arıcılarının ailesinin acısını biraz hafifletmek için bir iyilik seferberliği başlattıklarını söyledi.

Sosyal medyadan başlattığı çağrıya toplumun her kesiminden kısa sürede destek geldiğini anlatan Güçlü, şöyle devam etti:

“Kazadan sonra doğaya dağılan arı ve etrafa saçılan balın toplanması için çalışma başlattık. Sabah erken saatte kaza yerine arıcı arkadaşlarla giderek bir plan yaptık. Kamyondan geriye kalan malzemeleri inceledik. Bunları kurtarmak için önce kovanları tamir ettik. Daha sonra kullanılabilir durumdaki balları toparlayarak kovanlara yerleştirdik. Etrafa dağılan arıları, kaya yarıklarından, ağaç başlarından ve topraklı alanlardan gece gündüz iki gün süren çalışmayla toparlayarak tamir edilen 50 kovana yerleştirdik. Kaza alanında işe yarar ne varsa hepsini istifleyerek gönderilmeye hazır hale getirdik.”

 – “Birlikten kuvvet doğar”

Güçlü, bunları yaparken arıcıların ailesini düşündüklerini, zor zamanda yanlarında olmayı ve acılarını hafifletmeyi istediklerini ifade ederek, “Toparladığımız yaklaşık 2 ton balı ve 50 kovan arıyı kamyonete yükledik. Böyle bir iyilik hareketinin içinde olduğum için çok mutluyum. Bize destek veren herkese teşekkür ederim. Zor zamanlarda birlikte neler yapacağımızı göstermiş olduk.Birlikten kuvvet doğar.” dedi.

– “Çok duygulandık, oturduk ağladık”

Arıcı Murat Fırat da kaza yerinde duygu dolu anlar yaşandığını anlatarak, “Arıcı kardeşlerimizin ailelerinin eşyaları kaza yerinde etrafa saçılmıştı. Özellikle çocuklarının eşyalarını, oyuncaklarını, yazdığı notları gördük. Çok duygulandık, oturduk ağladık. Bir damla bal ve bir arıyı kurtarabilmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Biz Allah rızası için yaptık. Bu birliktelik olmasaydı arılar ölecek bal ise toprağa karışacaktı.” diye konuştu.

– “Yürekten kutluyorum”

Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu ise can kaybından dolayı üzgün olduklarını belirterek, “Platform olarak imece kültürünü her yerde yaşattığımız için çok mutluyuz. Darende’deki arı ve balları toparlayarak ailelere teslim eden arıcı kardeşlerimi yürekten kutluyorum. Sağ olsunlar var olsunlar.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Zor günümüzde yanımızda oldular”

Toparlanan arı ve balları teslim almaya gelen hayatını kaybeden arıcıların yakınlarından Ali Çomak da iyilik hareketine katılan arıcılara teşekkür ederek, “Darendeli gönüllü arıcı kardeşlerimize çok teşekkür ederiz. Geldik gözümüzle gördük bütün işlerimizi yapmışlar. Bizlerin bu zor gününde yanımızda oldular. Sağ olsunlar var olsunlar. Bingöl birlik başkanımıza da teşekkür ederiz.” ifadesini kullandı.

AA

ARŞİV FOTO: 6 Eylül günkü kaza

Kazanın ardından geride kalanlar ve Malatyalı arıcıların çabası

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. kaan dedi ki:

  malatyalı – darendeli üzerine düşeni insanlık görevi olarak yapmış allah razı olsun..ölenlere rahmet,kalanlara allah sağlık versin..

 2. gürhan yılmaz dedi ki:

  çok duygulandım emeği geçenlerden rabbim
  razı olsun ölen vatandaşlarımıza rabbim rahmet eylesin
  acının şuralısı buralısı olmaz biz biriz tek milletiz varolsun ülkem .

 3. Zeynep dedi ki:

  Tam kazanın olduğu an oradaydım yardım etmek için çıktım fakat arılar maalesef etrafımı sardı elimden hiçbir şey gelmedi. Çok üzgünüm. Allah sabır versin ailelerine mekanları cennet olsun.

 4. EKREM BAL dedi ki:

  allah rahmet eylesin emeği geçenler dende allah razı olsun işleri güçleri rast gelsin darende’nin insanı her zaman yardımseverdir aslan hazeyinler.seviliyorsunuz.

 5. YUCEL dedi ki:

  allah ınıza gurban ne güzel bir yardımseverlik örneği sergilemişsiniz.

 6. Mustafa Egemen dedi ki:

  Allah razı olsun yardım edenlerden. Kazada yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.Mekanları cennet olsun inşaallah.

 7. Kayısıcı dedi ki:

  Allah sizden razı olsun kardeşim. Çok güzel bir şey yapmışsınız.

 8. Mehmet dedi ki:

  ALLAH razı olsun. ALLAH sizin gibilerin sayısını artırsın. Allah ne muradınız varsa versin inşallah.

 9. Hacı Emin Ilıcak dedi ki:

  Darendeli hemşehrilerimle gurur duyuyorum.Başta Hasan Güçlü ve Murat Fırat kardeşim olmak üzere tüm dostlarımıza teşekkür ederim.Bingöllü vefat eden kardeşlerimize Allah (c.c) rahmet eylesin, yakınlarınada sabır versin.

 10. Rabbim tüm emeği geçenlere bal gibi ömür versin

 11. mehmet dedi ki:

  emeği geçen herkesten allah razı olsun

 12. Ferhat dedi ki:

  ALLAH gönlünüzse göre versin ailenin acısı zor sabır dilliyorum
  Herkesin emeğine yüreğine sağlık

 13. Vatandaş44 dedi ki:

  Çok dua aldınız rabbim iyiliginizi kabul etsin

 14. Kovid 44 dedi ki:

  Allah razı olsun sizden…

 15. Apaydın 44 dedi ki:

  Allah bin kere razı olsun sizden inşallah 👏👏👏 hala iyi insanlar var buna çok şükür ediyor ve seviniyorum

 16. Eski Dost dedi ki:

  Malatyalı diye yazılır, merhametli, cömert, ekmeği yenilen insanlar diye okunur, Allah razı olsun emeği geçenlerden 👏👏

 17. Misafir dedi ki:

  Allah razı olsun sizden yüreği güzel insanlar allah başımızdan sizin gibi güzel insanlari eksik etmesin

 18. Köylü dedi ki:

  Allahiniza gurban olam sizin ayağınıza daş değmeye gardaşlar

 19. murat dedi ki:

  Hasan GÜÇLÜ Kardeşimiz ve ekibine yürekten Slm olsun.Hasan GÜÇLÜ gerek görev gerekse karekter olarak mükkemel bir insan bu insani davranışından dolayı gerek kendi kurum müdürleri ve gerekse Malatya Mülki idare amirleri şahsı adına müteşekil davranışından dolayı teşk edilmeli.Tabiki anlayana….

 20. Alp TUNGA dedi ki:

  İnsan olmanın gereğini;
  Yüksek ahlak ve Mükemmel bir toplumsal dayanışma örneğiyle gösteren Malatya, Darendeli Arıcı kardeşlerimi yürekten kutluyorum.
  İyi ki varsınız.
  Bu toplumun sizin gibi değerlere ihtiyacı var…

 21. Saim yilmazer dedi ki:

  Meslektaşların gösterdiği dayanışma ve Vefakar davranışları bizleri duygulandırdı. Bu dayanışması ruhu , tüm ülkemizi kapsaması dileğiyle.

 22. Malatyaspor'lu dedi ki:

  işte Doğu kültürü, işte Güzel yurdumun Anadolu insani ve dayanışması, çok iyi biliyorum ki aynını Bingollu Dostlarımizda bize yapardı…

 23. Malatyaspor'lu dedi ki:

  inanın Bir Malatya li olarak bizden 110 km uzak olan DARENDE’ li Çok kıymetli Hemşehrilerimle herzaman gurur duymusum vede duyacamda. Bu haberi okurken dakikalarca ağladım desem yeri, çünkü duygulanmamak elde değil. Ben ilcelerimizden Herzaman için önce DARENDEYI sonrada ARAPGiRi hep sevmiş ve tutmusumdur. Çünkü Darende insanı herzaman için namusuyla ve şerefiyle herzaman sıfırdan başlayıp caliskanligiyla tüm Türkiye ye yayılmış ve örnek olmuştur. Buarada ismini sayamayacagim yardım elini uzatan tüm gonuldaslarimiza ALLAH razı olsun derken, acılı BINGOLLU dostlarımıza da Sabırla beraber Başsağlığı dilerim… Tekrar böyle acılar yaşanmaması dileğiyle hepiniz Allah’a emanet olun… Saygılarımla Mehmet,

 24. barış dedi ki:

  insanlık örneği işte

 25. Alp TUNGA dedi ki:

  İnsan olmanın gereğini;
  Yüksek ahlak ile Mükemmel bir toplumsal dayanışma gösteren Malatya Darendeli Arıcı kardeşlerimi yürekten kutluyorum.
  İyi ki varsınız….

 26. Konuk dedi ki:

  Allah razı olsun Rabbim sizi ve sevdiklerinizi korusun. Uzun zamandır böyle bize insanlığımızı hatırlatan bir haber yoktu. İyi olmak aslında hiç de zor değilmiş. Kazada ölenlere de Allah rahmet eylesin.

 27. Aşağı şehirli dedi ki:

  Allah razı olsun gardaş lar…

 28. Abdulcelil PELİTOĞLU dedi ki:

  Allah razı olsun hepinizden. İnsanlık budur işte. Ölenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum.

 29. Örnek dedi ki:

  Allah’ınıza kurban olayım helal olsun yiğitlik budur işte

 30. Kernekli dedi ki:

  Yürek den tebrik ediyorum.işte malatyalı.işte darandeli.

  1. Turgay dedi ki:

   Allah razı olsun. İyıki varsıniz. Rabbim sizlere güzellikler versin inş.

 31. Remzi uğraş dedi ki:

  Helal sana muhtar murat Allah rahmet eylesin

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."