You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.


You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.


İbrahim Yücel Reklam
Örnek Resim
İbrahim Yücel Reklam

Arion

Dugun
Malatya Haber -

“Çukur Yaptın, Hizmet Etmedin”

“Çukur Yaptın, Hizmet Etmedin”
 • 04.02.2016
 • Van’da konuşan İçişleri Bakanı Ala, Van’a 386, Denizli’ye 347, Malatya’ya 276, Erzurum’a 381, Sakarya’ya 276, Trabzon’a 250 milyon para gönderdiklerini belirterek HDP’li belediyeleri eleştirdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, üst üste reformlar yaptıklarını söyleyerek, “Diğerleri ne yapıyor? Çocukları alıp götürüp terörist yapıp çukurların altına gömmeye çalışıyorlar” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Van’a gelen İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, valilik ziyaretinin ardından AKP Van İl Başkanlığı’na geçerek partililerle bir araya geldi. Burada konuşan Bakan Ala, “Biz birlikte büyük tarih inşa ettik. Biz bu kadar güzel ülkemizi birlikte mi demokratikleştiremeyeceğiz, kalkındıramayacağız. Allah’ın izniyle önümüzdeki meseleleri bize yakışan bir vakarla çözerek yolumuza devam edeceğiz. Kimse heveslenmesin. Türkiye’de uzun dönemdir bir mücadele yürüyor. Yürüyen mücadele millete hizmet etmek isteyenlerle millete eziyet etmek isteyenlerin mücadelesidir. Bir zamanlar başkaları dilimizin, kültürümüzün önüne engeller koydu, yasakları kaldırdık. Şimdi başka eşkıyalar, teröristler bu kez gelişmemizin önüne çukurlar kazmaya çalışıyorlar. Bunu da çözeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Eşkıyaların olduğu yerde hizmetin olamayacağını dile getiren Bakan Ala, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bir siyasi partinin üyeleri olarak bir aradayız, millete hizmet edelim diye. Sandıktan çıkan milleti yönetecek. Adam sandıktan çıkmamış zorla ‘milleti yöneteceğim’ diyor. O zaman devletin eli ortaya çıkar. Kamu düzeni sağlanacak. Eşkıyaların olduğu yerde hizmet olamaz. Millet oy verirken hizmet bekliyor. Biz hükümet olarak Van’a 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne 386 milyon lira göndermişiz. Denizli’ye 347, Malatya’ya 276, Erzurum’a 381, Sakarya’ya 276, Trabzon’a 250 milyon. Ne yaptın? Sende sandıktan belediye yetkisi aldın ne yaptın? ‘Öz yönetim’ diyor. Daha sandıktan gelen yönetimle ne yaptın, daha fazlasını istiyorsun? Çukur yaptın, hizmet etmedin.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen paraya da değinen Ala, “Diyarbakır’a daha fazlası gitmiş, 489 milyon. Karşılığında ne var? Çukur, bu paranın karşılığında. Sur, dünyanın en güzel yerlerinden biri. Her bir taşıyla konuşabilirsiniz. İnsan huşuyla dolaşır içinde. Her bir cami, kültürel eseri dile gelir ve size tarihinizi anlatır. Böyle güzel bir yere ne yaptın? Çukur kazdın. Bu bir siyaset değil, bu bir iş değil. Milletimize yazıktır. Neden eziyet ediyorsunuz, hizmet edin eziyet yerine. Bizim bu kadar parayı gönderen merkezi hükümetin temsilcileri var. Büyükşehir meclisinde geçen ay üyelerimize hakaret ediliyor. Herkes haddini bilsin. Hizmet yapacaksınız, saldırmayacaksınız, eşkıyalık yapmayacaksınız. Devletin kurallarına uyacaksınız. Bizler bugüne kadar çok çetelerle uğraştık. Birçok çeteyi tarihin çöplüğüne attık. Bunların da hakkından gelecek bu millet. İki şeyden vazgeçmeyiz. Birisi demokrasi. Geliştireceğiz ve Türkiye’yi ileri demokrasiye kavuşturacağız. Bu demokratik reformları sizler için yapıyoruz, teröristler için yapmıyoruz. Terörün topraklardaki etkisini yok edinceye kadar mücadele edeceğiz. Bundan geri durmayacağız, hiçbir kardeşimizi terör örgütünün inisiyatifine terk etmeyiz. Burada kimse İslam’ın herhangi bir kuralını ortadan kaldırmaya çalışmasın, buna kimsenin gücü yetmez. Çocuklarımız hep birlikte bu Türkiye’nin inşasına katkıda bulunacaklar. Bizim derdimiz ne, bunların derdi ne. Bırakın çocuklar okullarına gitsinler, okuyup istedikleri meslekleri yapsınlar. Neyi istiyorlarsa onu yapsın. Biz AB ile vize müzakerelerini yapıyoruz. Üst üste reformlar yapıyoruz. Diğerleri ne yapıyor, çocukları alıp götürüp terörist yapıp çukurların altına gömmeye çalışıyor. Demokrasimizi çukurlara gömmeye çalışıyor. Hizmetlerin kime ne zararı var? Türkiye’de öyle bir standart yakalandı ki her şey konuşulup tartışılıyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Binali Yıldırım ise, kadim tarihimizin en önemli yerlerinden biri olan Van’da olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “İçişleri Bakanımız ve milletvekillerimizle birlikte buradayız. Van’ın meselelerini ve geleceğini konuşacağız. Sonra Van denizinde bir kuğu gibi hizmeti sabırsızlıkla bekleyen ve bir seferde 10 bin 500 ton yük taşıyacak feribotu da Van iskelesinin yanında inceleyeceğiz. Bu deneme çalışmalarını yerinde göreceğiz. 40 yılı aşkın süredir hizmet veren feribotları da emekli edeceğiz” dedi.

Hükümetleri döneminde yapılan yatırımlara değinen Yıldırım, şöyle dedi:
“Van, AK Parti iktidarı için ne anlama geldiğinin bilinmesi lazım. Biz yaptıklarımızı çok daha gür sesle anlatmamız lazım. Yıkanlar yapanlardan daha baskın hareket etmemelidir. Yerel yönetimlere ne kadar para aktarıldı, ne kadarı hizmete dönüştü. AK Parti iktidarı öncesinde Van iline yapılan yol yatırımlarının tutarı 132 milyon. AK Parti’den sonraki 10 yılda ise 2 milyar 750 milyon lira. Van’ın her tarafı bölünmüş yollarla donatılmış. Yolları bölüyoruz; gönülleri, hayatları birleştiriyoruz. Bazıları milleti bölmeye çalışıyor, AK Parti milleti birleştiriyor, farkımız bu. Çevre yolu demek kentin geleceğini inşa etmek demektir. Bu yerel yönetimler çevre yolunu planlarına işleyecekler. Çevre yolu kentin 50 yılını görerek yapılacak bir proje. Belediyeden beklediğimiz bu yolun planlara işlemesidir. İşlemiyorsun, sonra orada burada ‘yapılmıyor’ diyeceksin. Belediye devletten bu kadar kaynak kullanıyorsa görevini yapmak zorunda. Yapmazsa gereği de yapılır. Bunu herkesin bilmesi lazım. Belediye zaman kaybetmeden bu yolu planlara işlemelidir. Yapanla yapmayan aynı muameleyi görmemeli. Kim Van’ın geleceği için çalışıyor, kim geri kalmasına neden oluyor, bunu iyi anlatmamız lazım. 41 kilometre yol yapıldığında Van’ı kuşatacak kent içindeki trafik sıkışıklığı ortadan kalkacak. Bunu istememelerinin ardında başka nedenler var. Terör sömürüsünün devamı için geciktiriyorlar. Bu Van’a iyilik değildir. Van-Hakkari yolu projemiz var. Ama orada bizi engellediler. Makineleri yaktılar, tehdit ettiler. Biz tehdide pabuç bırakmayız. Orada 6 kilometrelik tünel yapıyoruz. O yolu da yapacağız. Hiç kimsenin bu projeyi engellemesine azla izin vermeyeceğiz. Bir proje de Van’ı Habur’a bağlayacağız. Van-Şırnak- Habur yolu düşük standartta bir yol. 305 kilometreye düşürüyoruz. Şimdi ayrıca 15 tane daha projemiz var. Bunlarda devam ediyor ve edecek. Herkes ayağını denk alsın, hesabını yanlış yapmasın. Van’ın doğuda parlayan bir yıldız olmasını asla kimse engelleyemez. 2003 yılında Van’da 3 bin 180 uçuş var ve 144 bin yolcu gelmiş. Şimdi ise 11 bin 263 uçuş, 1 milyon 400 bin yolcu sayısı olmuş. Bugün Van’dan İstanbul’a, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana’ya her gün uçuşlar var. Bugün aramıza fitne sokmaya çalışanlar şunu asla ve asla akıllarından çıkarmasınlar. Bu millet nasıl İstiklal Savaşı’nda Türk’üyle, Kürt’üyle, Arap’ıyla, Çerkez’iyle bir ve beraber olduysa bundan sonra da aynı şekilde beraber olmaya devam edecek. Sizin desteğinizi arkamızda hissettiğimiz sürece bu mücadele hız kesmeden sürecek. Terörle mücadele Türkiye’nin gündeminden birinci sıradan 10. sıraya gerileyinceye kadar bu mücadele devam edecek. Artık gençlerimiz, kadınlarımız terörle yaşamak istemiyor, daha güzel geleceği konuşmak istiyor.”

AKP Van Milletvekili Beşir Atalay ise, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 12 Şubat Cuma günü Van’ı ziyaret edebileceğini belirterek, “Bu şekilde Van daima hükümetimizin gündemindeki en önemli illerden biri olacak. Van’da hayırlı işleri başarmış olacağız” şeklinde konuştu.

iha

Etiketler:

Yorumlar
 1. feyz dedi ki:

  her ne hikmetsee senı bir türlü sevemedim…

 2. Nizamettin Opanoğlu dedi ki:

  Yollara Çukur kazarken,asfalt ve kilit taşları altına bomba mayın döşenirken,hendek ve mazgallar yapılırken, iki yıl boyunca bunlar hiç ama hiç mi pek muhterem istihbaratçılarınızın gözüne takılmadı.Bunlar ne yapıyor neler oluyor diye.Çok para verdik derken,tamam da bunları da sorguladınız mı.Şimdi varsa yüreğiniz bu başkanların tamamını personelleri dahil açığa alabiliyor musunuz.Eğer alırsanız helal olsun diyeceğiz.

 3. Sarıg Erük dedi ki:

  Yıl olmuş 2016 hala yol muhabbeti bitmiyor… Ülkede iktidar km ile ölçülür oldu… O yollar da o çukurlar da sizin döneminizde yapıldı..O yüzden birinden prim kapıp diğerinden imtina etmek iki yüzlülüktür… İktidardakilerin ferasetsizliği yüzünden oldu ne olduysa… Sebepleri hazırlayıp sonuca kızmak da sedece bizim insanımıza yakışır zaten… Nasılsanız öyle yönetilirsiniz…

  1. Turgut ÖZMÜŞ dedi ki:

   Helal olsun,yüreğine sağlık .Sayın Erük .

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."