Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

‘Daha Lüks’ Büyükşehir Meclis Salonu İhalesi Sonuçlandı

‘Daha Lüks’ Büyükşehir Meclis Salonu İhalesi Sonuçlandı
 • 15.06.2020

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 11 yıl önce açılan hizmet binasında yer alan ve meclis üyelerinin ayda bir toplantı yaptığı meclis toplantı salonunun, duvarları da dahil olmak üzere tüm tefrişatı ve döşemeleriyle birlikte sökülüp yeniden inşa edilmesi için düzenlenen ihale sonuçlandı.

Söz konusu ihale kapsamında, tepeden tırnağa yenilenecek olan Malatya Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nun yenilenme iş ve işlemleri için 623 bin TL harcanacağı açıklandı.

Yaklaşık maliyeti 700 bin TL olarak belirlenen Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yenilenmesi, yeniden tefriş edilmesi ve yeniden donatılması için düzenlen ihalede en uygun teklifi Meston Çevre ve İnşaat A.Ş.’nin verdiği, bu teklifin ise 623 bin 274 TL olduğu duyuruldu.

5 teklifin 3’ü geçerli sayıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, 28 Nisan 2020 tarihinde yapılan ihaleye, 5 firmanın teklif verdiği, bu tekliflerden 3’ünün geçerli sayıldığı, geçerli teklif sunanlardan biri olan Meston Çevre ve İnşaat A.Ş.’nin ihaleyi kazandığı belirtildi.

En fazla 300 gün kullanıldı

Türkiye’nin en modern meclis toplantı salonlarından biri olma özelliğini sürdüren Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi toplantı salonunun hizmete girdiği 2009 yılından bu yana en fazla 300 gün kullanıldığı tahmin ediliyor.

Belediye meclis toplantıları ayda bir yapılıyor. Toplantılar, çoğunlukla 1 ya da 2 günde, kimi zaman da 3 günde tamamlanıyor. Belediye bütçesinin görüşüldüğü dönemde ise, bütçenin görüşüldüğü toplantı bir veya iki hafta sürebiliyor. Bu veriler dikkate alınarak yapılacak bir kaba hesaplamada, Malatya Büyükşehir Belediyesi meclis toplantı salonunun hizmete girdiği 2009 yılından bu yana 300 gün ya da biraz daha fazla kullanıldığı ortaya çıkıyor.

Duvarından koltuğuna kadar tümüyle değiştirilecek

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ilanına göre, meclis toplantı salonu salondaki duvarlardan meclis üyeleri ve meclis başkanı da olan Belediye Başkanı’nın oturduğu masa ve koltuklara kadar her şey değiştirilerek yenilenecek. İhale teknik belgelerine göre yeni masa, koltuk modelleri ve elektronik oylama sistemi de belediye yönetimi tarafından belirlendi.

Bu kapsamda, Malatya Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı salonunun yenilenmesi işine yapılacak işler ve imalatlar şöyle sıralanıyor:

 1. Ahşap parke,  ahşap döşeme ve pvc kaplamaların sökülmesi.
 2. Salondaki basamak sistemini oluşturan demir kutu profillerin sökülmesi.
 3. Toplantı oturum yönetim alanının tasarıma uygun yeniden yapılması.
 4. Her türlü demir imalatın sökülmesi (Kapı, pencere, korkuluk, camekân, sac kapı kasası ve parmaklıkların sökülmesi – 4 bin 88 kg)
 5. Alçı duvar levhası ile yapılan bölmenin sökülmesi.
 6. Her iki yüzeyde tek plaka alçı duvar levhası ile 10 cm. kalınlığında duvar yapılması.
 7. Özel zemin halı döşemesi yapılması.
 8. Duvar ve tavan boyalarının yapılması, demir yüzeylere boya yapılması.
 9. Dijital konferans sistemi başkan ünitesikurulması (1 adet).
 10. Dijital konferans sistemi delege (meclis üyesi) ünitesikurulması (60 adet).
 11. Dijital konferans sistemi merkez ünitesi (1 adet).
 12. Kromaj ayaklı özel yönetici koltuğu (Frensiz tekerlek).
 13. Kromaj ayaklı tek kişilik koltuk (78 adet).
 14. Özel Başkan masası (Oturum yönetim alanı masası – Arka fonlu).
 15. Özel 2 kişilik masalar (25 adet).
 16. Özel 6 kişilik masa (5 adet).
 17. Karo halı döşenmesi (465 m2).

Elektronik oylama için özel sistem kurulacak

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi toplantı salonundaki tadilat kapsamında, kararların oylanması için de elektronik oylama sistemi kurulacak. Üç çeşit oylama moduna sahip olması istenen sistemde, kabul – red – çekimser oy butonları bulunacak.

GSM’den etkilenmeyen mikrofon sistemlerinin kullanılacağı meclis ses sisteminde, elektronik monitörler dokunmatik olacak ve oylama sonuçları ekranda görülebilecek.

1 ayda tamamlanacak

Malatya Büyükşehir Belediye Meclis Salonunun tadilatı işi için verilen sürenin 30 gün olduğu, ihale sürecinin tamamlanarak yer teslimi yapılmasından en geç 10 gün sonra, ihaleyi kazanan firmanın işe başlayarak 1 ay içinde işi bitirmesi öngörülüyor.

Bu arada, Büyükşehir Belediysi’nin Haziran ayı toplantısı MASKİ Salonu’nda yapılmıştı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Yeniden düzenlenip döşenecek olan Büyükşehir Belediye Meclisi salonu

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mümtaz dedi ki:

  Bu yatırım tez zamanda yapılsın yoksa malatya halkı
  Aç susuz kalacak istediginiz kadar eleştirin degişen
  Hiç birşey olmayacak israfa şatafata yandaşcılıga sonuna kadar devam edilecek seçimdede yüzde 80 oy alacak

 2. Misafir dedi ki:

  Türkiye de bütün iller %11 oranında Emlak Vergisini artırıken, Malatya Belediyesi ve Yeşilyur Belediyesinin Emlak vergilerini neden %22 oranında artırdığının nedeni belli oldu.

 3. Ali Kaya dedi ki:

  Açılışında 40 koyun 40 deve kesilsin. Kurban kanından başkanın alnına sürülsün. Nazarı önler. Açılışa mehter takımı gelsin.Mevlüthanlar ķasideler okusun. Çok önemli ve stratejik bir ihale. Düşünen ve emeği geçenlerin mekanı cennet olsun … Allah yaar ve yardımcınız olsun .

 4. Ali Kaya dedi ki:

  Olmamış. Daha lüksü yapılsın. Barajın kenarına ultra lüks bir meclis binası Malatyamızı taçlandıracaktır. Buffalo derisinden ısıtmalı ve dijital ayarlı koltuklar yapılsın. Beyni okuyan elektronik oylama cihazları konulsun. Zahmet olmasın el kaldırmasınlar. Meclis üyelerinin isimleri altın harflerle koltuklara yazılsın. Kafası çalışan ranriyeci,avantacı üyeler önde orursun. Başkanın kürsüsü ise altın kafesle çevrilsin. Her konuşmadan sonra alkış efekti hoperlorden çınlasın. Tabi tabi sensörlü klima da şart. İtibarda israf olmaz.

 5. mehmet dedi ki:

  Koltuklar CEYLAN derisi olsun İTİBARDAN tasarruf olmaz!

 6. Y.A.S. dedi ki:

  Selahattin başkan önceki yatırımlar üzerinde değişiklikler yapmaya tüm hızıyla devam ediyor. Bir taraftan tasarruf deyip personelin maaşlarını kısacaksın, önceki başkana sallayacaksın, öteki taraftan…
  Liyakat şart…

 7. mimar dedi ki:

  En uygun teklifi meston vermiş ama ihale kimde kalmış yazmıyor.Diğer 3 firma kim?Ayrıca 600 küsür bine yapacakları işlemi çok daha ucuza yapılabilecekken o paradan kimin ne çıkarı olacak her zaman soru işaretleri işte bu yüzden halktan uzaklaşıldı ve sn.Gürkan sadece kendi beklentilerini dizayn eden bir başkan konumunda belediye borç batağında dedi dedi 11 yılda 300 kere kullanılmış bir yer değilmi sn.gürkan burası ufak tefek eksiklerini yaparsın olur biterdi.

 8. MUSTAFA dedi ki:

  *Özel koltuklar,
  *Özel masalar,
  *Özel halılar,
  Her şey özel, özel demek fiyatı bir kaç kat fazla demek.
  Arkadaş bizden kat kat zengin avrupa ülkelerinin yöneticileri bu kadar lüks içinde görev yapmıyor.
  Halkımızın çoğunluğu fakir ve açlık sınırında yaşıyor.
  Belediye ve yöneticilerine soruyorum:
  Sahi bu neyin kafası?
  Ne içtiniz?
  Arkadaş biz çok zenginiz de kimsenin haberi yok bir bunların mı haberi var.
  Bu halkın bilmediği, szin bildiğiniz ne var.
  Tek başınıza sevinmeyen, bize de söyleyin biz de sevinelim.

 9. Malatyalı dedi ki:

  Haberi okuduktan sonra nedendir bilinmez yüksek sesle “PARA BİZDE” Şarkısını dinledim. 🙂

 10. Kemal dedi ki:

  *Gelir gelmez belediyenin kiralık araçlarını iptal edip elimdeki mevcut araçları ile Malatya’yı şaha kaldırırım diyorsunuz şimdi ne oldu da yeni araç alma gereği duydunuz
  * hali hazırda Çakır döneminden kalma itfaiye, Çöşnük tabiat parkı Güngör ve yüzü akı caddelerini Vs bitirmekten başka bir projeninz var mi
  * İnönü cad (kışla) baştan Aşağı kaldırmalar yağır bağlamış lokantalar çöplerini kapının önüne koydukları içinde kokudan geçilmiyor yıkatma gibi düşünceniz var mı?

 11. Hasan dedi ki:

  Akp neyi doğru yapıyor? Bakın konu ile alakalı değil ama dün arap birliği devletimizi terör örgütü pkk ile mücadele kapsamında yapılan pençe kartal harekatını kınadı..Arap Birliği bizi kınıyor siz milyonlarca suriye li ye milyar dolarlarımızı harcıyorsunuz..buradaki milyonlarca Suriyeli yı arap birliğine verin biz niye bakıyoruz ki..

 12. Mehmet M. dedi ki:

  Toplum fakirleşmiş kimin umrunda. Aylığı olmayan günlük parayla çalışan binlerce kişinin ekmek teknesi kapandı. Meclisin koltukları değişince karınlar doyacaksa, görselin değişmesiyle millet zenginleşecekse helalı hoş olsun. Ama bu pandemi sürecinde millette para kalmadı. Kredilerle borç tavan yaptı. Madem o kadar para var israf etmeyin be başkanım o paraya ihtiyacı olan binlerce vatandaşın, hemşehrin var. Ki zaten daha pandemi süreci içerisinde ne olacağımızın belli olmayacağı bir dönemde böyle bir israf düşündürücü. Sayın başkanım; elinizi yüreğinize koyup şunu bir sorun kendinize şuan il meclisinin sırası mı?

 13. malatyalı dedi ki:

  milletin ihtiyaçları için devlet hazinesinden dolayısı ile bu milletin vergilerinden gönderilen parayı böyle keyfi ve gereksiz işler için harcayanları Allah bildiği gibi yapsın, hiç mi millet içn olumlu ve iyi birşey düşünmezsiniz, yıkıp yaparak birilerine kazandırarak israfta boğulacajsınız biraz yavaş olun.

 14. Sezer dedi ki:

  Dünyada eşi benzeri olmayan, tarihin gördüğü en iyi, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış olan en iyi meclis salonumuz hayırlı olsun.

 15. Okan Demir dedi ki:

  Dünya da sayılı,Türkiye de ilk ve tek Meclis salonunu açmaya sayılı günler kaldı.
  İçim kıpır kıpır.Bir an önce açılsa da tüm Türkiye’ye göstersek :))

 16. Fatih dedi ki:

  Doyumsuzluk böylee bişey işte iysi olur daha iysini isterler daha iysi olur daha iysi yokmu derler.

 17. Ramazan dedi ki:

  Kutlamak lazım demekki borç yokmuş memleketin proplemleri bitmiş Taştepe,Melekbaba,Çöşnük, Boztepe ,Yamaç ve Çevre yolu altında yaşayanlar verdiğiniz oylar nasıl hizmet olarak dönüyor bakın bakında öğrenin .

 18. 44MALATYA44 dedi ki:

  Büyükşehir Belediye başkanı başa geldiginde belediyenin borcu olduğunu söyledi bunun için bazı düzenlemelerde bulundu açıkladığı meblâ da hemen kapanacak bir borç değil di Belediyenin borcunu bitirmis olmalı ki böyle manasız bir yenilenme içerisine giriyor yeni olan bir seyi daha neyini yenileyeceksin

 19. Bayat hayat dedi ki:

  Güngör caddesine motaş günde 4 sefer yapılıyor, varolsun başkan gürkan

  1. Ahmet dedi ki:

   Malatya da büyük sıkıntı var ulaşım konusunda en basiti durak yok otobüs gelse nerde bekleyeceksin trafik zaten Allaha emanet

 20. Abuzer dedi ki:

  Akp yi %68 le seçmeye devam ediyoruz arkadaşlar moral bozmak yok bir dahaki sefere başka birini allar pullarlar reis falan gelir yine seçeriz ne olacak sanki

 21. Mehmet dedi ki:

  Tüm Malatya özlemle bu yatırımı bekliyordu.

 22. bilal dedi ki:

  miletin emanetine böyle sahip çıkılır lüksküs hayat helal olsun sizlere kendi menfaetlerinizden başka ne düşüne bilirsinizki ilahi adalete var

 23. malatyalı dedi ki:

  eyyyyy Allahtan korkmazlar kula hakkı değil mi bu

 24. Malatya dedi ki:

  Tek ve gerçek ifadeyle İSRAF
  Evet akpliyim ama yanlış yanlıştır.

 25. Turan dedi ki:

  İtibardan tasarruf olmaz Ey Malatyahaber! Selahattin başkanım herşeyin en iyisine layık. İlk geldiğinde makam katını da asansörden mobilyaya kadar değiştirmişti.

 26. Makyol dedi ki:

  Malatya’nın acil çözülmesi gereken sorunlarından biriydi. Dört gözle bu yenilemeyi bekliyorduk.

 27. mustafa dedi ki:

  yiyiniz içiniz israf etmeyin.diye buyuruyor ALLAH siz neyin peşindesiniz kardeşim şu anki yeriniz gayet şık ve güzel

 28. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Salon için sadece elektronik oylama sisteminin kurulması daha mantıklı gelir ve bu onarımda veya eksiklikte sadece onu olumlu buluyorum… Umarım koltuklar ısıtma ve soğutma sistemli olur. teknik şartnamede eksiklik olabilir tekrardan göz gezdirmek fayda sağlar..

 29. Ali dedi ki:

  Acaba şu an çok mu acil Meclis salonunun yenilenmesi.Şu an gayet yeni ve konforlu gözüküyor zaten.

 30. Malatyalim44 dedi ki:

  Ayda bir defa yapilan toplanti icin verilen bu paraya yazik degilmi,israf degilmi.Demek ki buyuksehir belediyesi icin israf degilmis,ve bu yapilacak olan degisimin parasi vatandastan cikacak,diyorlardı ya buyuksehirin borcu cok,demek ki neymis buyuksehirin borcu yokmus.Ben engelli olarak gelen su faturasi ve ictigim su kirec icinde saat bakim ucreti cevre temizlik vergisi vs vs .
  Ben engelli olarak hakkimi helal etmiyorum.

 31. Turgay dedi ki:

  Çok önemli bir gelişme, özellikle araç ve iş makinesi alımından sonra büyük bir hamle daha. Belediyenin borcu çok, kimse benden en az iki yıl hizmet beklemesin diyen başkanımız sözünü tutmak için neler yapıyor. Helal olsun adama.

 32. Gökhan dedi ki:

  Yiyin efendiler yiyin bi icraatta yapmayın

 33. Cevat dedi ki:

  Şimdi şu zamanda sırası mı yani ?
  Ama itibardan tasarruf olmaz ☺️

 34. Ahmet dedi ki:

  Millet iş güç derdinde belediye meclisi yeniliyor…

 35. Tecde dedi ki:

  Güngör le yüzakı arası şehir tuvaleti oldu sayenizde, neyse ki salonunuz var

 36. pasa44 dedi ki:

  Selahattin Başkan, buna da dünyada ilk diye açıklama yaparsın artık! evet israf da ilk olduğu doğru.

  bir ayda bitecekmiş!

  kendi keyiflerine olan işlerde jet hızı icraat!

  Malatya’ya yapılan hizmetlerde kaplumbağa hızı icraat!

 37. Haram Olsun dedi ki:

  Zerre hakkım varsa haram olsun. Yeyin efendiler yeyin etinden sütünden yeyin memleketimin yüzünüz kızarmayacak utanmayacaksiniz. Bu milletin parası sömüren sizlersiniz. Rabb’im burnunuzdan getirsin

 38. Mert MALATYALI dedi ki:

  Ülkemiz ve dünyanın yaşadığı bu sancılı günlerde, boş işleri bırakıp hizmet için, daha elzem ihtiyaçlar içim harcansa ya bu paralar

 39. Mustafa dedi ki:

  Yazıklar olsun ! İngiltere Parlamentosuna bakın sıkış tepiş eski koltuklarda oturuyorlar, önlerinde masa bile yok. İsteseler en iyisi yaparlar ama yaptırmıyorlar, neden çünkü harcadıkları paranın hesabını vermek zorundalar.

  1. Esnaf dedi ki:

   Benim hakkimla yapılan Duvarından koltuğuna kadar hepsi HARAM OLSUN
   HARAM OLSUN

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."