Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Demokrasiyi Yakıştıramıyorlar”

“Demokrasiyi Yakıştıramıyorlar”
  • 27.12.2015

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Müslümanlara demokrasiyi yakıştıramayanların olduğunu ancak İslam coğrafyasında demokrasinin güçleneceğini söyledi. Bakan Yılmaz, gece de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şubesi’nin “Dost Meclisi” toplantısına katıldı.

İFTAR YEMEĞİ..

AKP Malatya İl Teşkilatı tarafından Havuzbaşı’nda verilen iftar yemeğine katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Suriye’de halkın iradesine dayanmayan yönetimin halka zulmettiğini ifade ederek, “Allah, insanı vatanından, evinden ve yurdundan uzak hale düşürmesin. Gerçekten zor bir durum. Suriye’de yaşananları hep birlikte görüyoruz. Zalim bir yönetim, diktatör bir yönetim, halka ve halkın iradesine dayanmayan bir yönetim, halkına zulmediyor. Ve burada yüz binlerce insan gelip Türkiye’ye sığındı. Ben şuna yürekten inanıyorum; belki kısa vadede bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Suriye’de, Mısır’da ve başka ülkelerde sıkıntılar yaşanıyor. Fakat bunlar yeniden doğan bir coğrafyanın doğum sancılarıdır” dedi.

Yılmaz, İslam dünyasında güçlü demokrasilerin olacağına inandığını kaydederek, şunları söyledi: “Dünyada her tarafta demokrasi var da, Ortadoğu’da niye olmasın? Mısır’da niye olmasın? Suriye’de niye olmasın? Latin Amerika’dan Asya’ya birçok ülkede halka dayalı rejimler oluyor da, İslam dünyasında niçin olmasın? Bunu engellemek isteyenler ne yaparsa yapsınlar eninde sonunda bu coğrafyalarda da daha güçlü demokrasiler olacak, halka dayalı yönetimler güçlenecektir. İşte o zaman Türkiye’nin bugün ki tavrı ve asil duruşu çok daha iyi takdir edilecek. Bazıları Müslümanlara demokrasiyi yakıştıramıyorlar. Müslümanların yaptığı seçimlerde iş başına gelenlere maalesef hak ettiği saygıyı göstermiyorlar. Bunu daha önce Cezayir’de gördük, Filistin’de gördük, şimdi Mısır’da görüyoruz. Ama bunlar geçici dönemlerdir. Bu coğrafyalarda da demokrasi güçlenecektir.”

Türkiye’nin gelişmesinden ve büyümesinden hoşlanmayan kesimlerin olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Türkiye, nüfusunun çok büyük bir çoğunluğu Müslüman olan; demokratik bir ülke olarak, hızla kalkınan bir ülke olarak aslında bütün dünyaya şunu gösteriyor; İslam ile demokrasi pekala birlikte yaşayabilecek, bir arada gidebilecek sistemlerdir. Bunu görmek istemeyenler, Türkiye’ye baksınlar. Aslında birazda bu yüzden Türkiye’nin başarısını gölgelemeye çalışıyorlar. Uluslar arası medyanın son aylarda yaptığı şeyleri kasıt dışında izah etmek mümkün değil. Kendi ülkelerinde yaşanan hiçte önem atfetmedikleri bir takım hadiseleri saatlerce canlı yayınla dünyaya veren, adeta Türkiye’yi dünyaya çok farklı bir şekilde yansıtmaya çalışanlar, Türkiye’nin bu başarısını çekemeyenlerdir. Türkiye’nin güçlenmesinden ve gelişmesinden hoşlanmayanlardır. Ama Türkiye kim ne yaparsa yapsın yoluna devam edecektir” diye konuştu.

AKP Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ise, AKP iktidarları döneminde Türkiye’de devrim niteliğinde hizmetlerin yapıldığını kaydederek, “Bizim hizmet anlayışımızda kişinin rengine bakarak, ayrımcılık yoktur. Hiç kimsenin diline, inancına bakıp ötekileştirmeyiz. Hiçbir inancın diğerine baskı kurmasına asla razı olmayız. Bizim için esas olan kişi hak ve özgürlükleri, barış, kardeşlik ve dayanışmadır. Haktır, hukuktur ve adalettir” dedi.

Öte yandan, Aİl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a kayısı verdi.

MÜSİAD’IN TOPLANTISI..

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şubesi tarafından düzenlenen “Dost Meclisi Toplantısına” da katılan Bakan Yılmaz, Türkiye ve dünya gündemiyle ilgili iş adamlarına açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, geleceğe dönük olarak güçlü bir atılım semini oluşturduklarını ifade ederek, “Geçmişin birçok problemleri çözüldü. Ve çözülmeye de devam ediliyor. Bir taraftan da geleceğe dönüm çok güçlü bir atılımın zeminini oluşturmuş durumdayız. Gerek demokraside, gerek ekonomide önümüzdeki 10 yıl gerçekten önemli. Türkiye, bu siyasi istikrarını koruduğu sürece, makro politikalarını koruduğu sürece, toplum desteğini devam ettirdiği sürece geçmişe göre çok daha hızlı bir şekilde gelişimini devam ettirecektir” diye konuştu.

Enerji ve heyecanın yanı sıra tecrübeli bir kadronun iş başında olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, “Şuanda iş başında olan tecrübeli bir Başbakanımız var. 10 yıldır çeşitli badireleri atlatmış, hakikaten önemli tecrübeler edinmiş bir kadro var. İlk başlandığında belki bu tecrübeler yoktu. Yine enerji ve heyecan vardı. Ama onun üstünde şimdi bir de çok önemli tecrübeler var. Enerjimizi ve heyecanımızı kaybetmeden, tecrübeyle birleştirdiğimiz zaman önümüzdeki süreçte çok daha hızlı bir şekilde ülkemizin kalkınmasını devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Türkiye’nin 2023 hedeflerine emin adımlarla yürüyeceğini de sözlerine ekleyerek, şunları kaydetti: “Dünyada bugünlerde ekonomik şartlar oldukça ağır. Küresel kriz devam ediyor. Ve bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Dünya, 2009 yılında en fazla hissettiğimiz ama halen bir kriz ortamından geçiyor. Avrupa’da ciddi bir problem var. Amerika’dan farklı politika sinyalleri geliyor. Dünyada eskisi kadar finans imkanlarının olmadığı bir dönem olacağı sinyalleri verildi. Önümüzdeki dönem finans imkanlarını daha iyi değerlendirmemiz gereken, daha farklı finansal araçlara bakmamız gereken, yurt dışından daha fazla ortaklıklar aramamız gereken bir dönem olarak bakmalıyız. Bu önümüzdeki dönemde inşallah Türkiye yine avantajlı konumunu devam ettirecek ve nispi olarak diğer ülkelerden daha hızlı bir şekilde gelişerek, 2023 hedeflerine yürüyecektir.”

MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin ise, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı “Dost Meclisi Toplantısında” ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Balin, MÜSİAD Malatya Şubesi olarak “Dost Meclisi Toplantılarını” çok önemsediklerini ifade ederek, “Toplantılarımızda ağırladığımız konuklarımızla, MÜSİAD üyelerimizi bir araya getiriyoruz. Üyelerimiz, konuklarımızla hasbıhal etme imkanı buluyor” dedi.

MÜSİAD Malatya Şubesi Eğitim Komisyonu’nun iki konu üzerinde çalışma yaptığını da kaydeden Balin, “Eğitim Komisyonumuz, Malatya için çok önemsediğimiz lisanslı depoculuk ve mermer organize sanayi bölgesi konularında bir çalışma yaptı. Bu çalışmayla ilgili sizlere de bir rapor sunacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a plaket ve gün kurusu kayısısı takdim etti.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."