Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Deneyap Teknoloji Atölyesi Malatya’da da Faaliyete Geçecek”

“Deneyap Teknoloji Atölyesi Malatya’da da Faaliyete Geçecek”
 • 09.11.2019

Yeşilyurt Belediyesinin, teknik alt yapısı ve donanımıyla bölgenin en büyük ‘Deprem Merkezi’ hüviyetine sahip Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi-Bilim Atölyesinin açılış töreni yoğun ilgi altında yapıldı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Aydın Baruş, AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci, AKP Milletvekili Hakan Kâhtalı ve Ahmet Çakır, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AKP İl Başkanı İhsan Koca, (DAP) İdaresi Başkanı Adnan Demir, AFAD Yetkilileri, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Örgütleri Başkanları, Mahalle Muhtarları, yerel ve ulusal medya kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“YEŞİLYURT’A KAZANDIRMAKTAN ONUR DUYUYORUZ”
Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi-Bilim Atölyesi gibi değerli bir yatırımı Malatya’ya kazandırmaktan onur duyduklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Açılış törenimize teşrifleriyle bizleri onurlandıran Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank başta olmak üzere tüm misafirlerimize şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Teknik donanımı ve hizmet alanlarıyla bölgemizin en büyük Deprem Merkezi hüviyetine sahip Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi-Bilim Atölyemiz Malatya’mıza, Yeşilyurt’umuza hayırlı uğurlu olsun. Yeşilyurt Belediyesi olarak gerek fiziksel gerekse de sosyal, kültürel, çevresel ve temizlik hizmetlerimizle güzel ilçemizi her alanda güzelleştirmeye devam ederken, birçok yatırım ve projeye öncülük ediyoruz. Toplumun kesimlerinin deprem bilincine sahip olması gerektiğinden yola çıkarak yapımını tamamladığımız Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi-Bilim Atölyemizde, her yaştan vatandaşımıza teorik ve uygulamalı olarak deprem eğitimlerimizi ulaştıracağız. Olası bir deprem, afet veya yangın gibi olaylarda alınacak tedbirler ve sonrasında neler yapılacağı detaylı bir şekilde burada halkımıza anlatılacak ve bilgilendirme yapılacaktır. Her alanda faydalı ve güzel hizmetleri bugüne kadar halkın hizmetine sunan Yeşilyurt Belediyesi olarak bölgemizin ve kentimizin ihtiyaç duyduğu bir yatırımı daha hizmete sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Böylesine değerli yatırımın hayata geçmesinde desteklerini esirgemeyen Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Milletvekillerimize, (DAP) İdaresi Kalkınma Başkanlığına, AFAD’a, emek ve katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara şahsım ve hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“BÖYLESİNE DEĞERLİ BİR YATIRIMIN AÇILIŞINI YAPMAK BİZİM ADIMIZA GURUR VESİLESİDİR”
Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi-Bilim Atölyesinin hayırlı olmasını temenni eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, “Yeşilyurt Belediyemizin bizimde desteklerimizle kurduğu Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi-Bilim Atölyesinin açılışını yapmak gurur vesilesidir. Buraya boş gelmemiş olmak, böyle bir açılışı da burada yapıyor olmaktan mutluluk duymaktayız. Biliyorsunuz ülkemiz deprem kuşağında bulunan bir ülkedir, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi depreme dönük eğitmek, onları depreme hazırlamak önemlidir. Bu manada da çok önemli bir ihtiyacı bu merkez gidermiş olacaktır.” diye konuştu.

“DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYESİ MALATYA’DA DA FAALİYETE GEÇECEK”
Malatya’ya Deneyap Teknoloji Atölyesi kuracaklarının müjdesini de veren Bakan Varank, “Buradan Malatya’lılara bir müjde vermek istiyorum. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte çok yenilikçi ve inovatif projeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak gündemimize aldık.Bunlardan bir tanesi de Deneyap Teknoloji Atölyesidir. 81 kentimizde 100 tane bu atölyelerden kuracağız. Bunlardan 12 tanesinin geçtiğimiz dönemde sınavlarını yapıp, öğrencilerimizin kabulünü yaptık. Burada ortaokul ve lise başlangıç seviyesinde ki çocuklarımızı robotik kodlama, tasarım ve siber güvenlik gibi alanlarda eğiterek geleceğin teknolojik yıldızları olarak yetiştireceğiz.İkinci grup şehirler arasında Malatya’da var.Nisan ayı itibariyle sınavlardan sonra Malatya’da da Deneyep Teknoloji Atölyesini açmış olacağız.Malatya’dan da geleceğin teknolojik yıldızlarını yetiştireceğiz.Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve TÜBİTAK işbirliğinde çocuklarımızı yetiştireceğiz.” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, protokolün diğer üyeleriyle birlikte açılış kurdelâsını kestiği Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi-Bilim Atölyesinde incelemelerde bulunup, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’dan bilgiler aldı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, deprem eğitimin verildiği dersliği ziyaret ederek, yapılan uygulamaları yerinde takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a Yeşilkonak kursiyerleri tarafından yapılan tablonun yanı sıra 61 numaralı Yeşilyurt Belediyespor forması ve Malatya kayısısı armağan etti.

TEKNOPARK VE LEVENT VADİSİ ZİYARETİ
Varank, daha sonra İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark’ı ziyaret etti. Teknopark’ın girişinde stantlarda sergilenen projeleri ve çalışmaları inceleyen Bakan Varank, yetkililerden bilgi aldı, Teknopark’taki şirketlerin yetkilileriyle sohbet etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunan ve içinde 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya oluşumlarının bulunduğu Levent Vadisi ile dik bir kaya bloğuna yapılan seyir terasını da gezdi.

Varank’ı Levent Vadisi’nde Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan karşıladı.

MAKSAN’da da inceleme yapan bakan Varank, incelemelerini tamamladıktan sonra 20.30 sıralarında Turgut Özal Tıp Merkezi pistinden helikopterle Diyarbakır’a hareket etti.

Bülten- malatyahaber.com- AA

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. malatylı dedi ki:

  bu kadroların siyasetten çekilmesi lazım onca yıldır millet vekili partinin genel başkan yardımcılığı mkyk üyeliği bakanlık yapacaksınız malatyaya doğru dürüst bir hizmet getiremeyeceksiniz yani hepiniz bir aliosman başkurt olamadınız adamı beğenmezsiniz ama adam beylerderesi viyadüğünden tutunda birçok işi yatırım pıroğramına aldırmayı başarmıştı inanın il başkanı dahil hepsinin değişmesi lazım nedir yahu hep aynı yüzler aynı cemaatin adamları yazık malatyaya yazık sayın cumhurbaşkanımıza yazık bu millete bu halka yazık hiçimi bir paraca merhametiniz yok

 2. Malatya 02 dedi ki:

  Keşke HIZLI TREN temellerini de biran önce attırsanız. Hı ! yorum yazmaya kalkmayın. chp li hdp li değilim vallahi billahi.
  YILAN HİKAYESİ oldu gitti. Olacağı da yok. KUZEY ve GÜNEY çevreyolları gibi.

 3. Aa dedi ki:

  Vizyon sahibi insanlar için büyük bir proje 😀😀😀 Allah yardımcımız olsun, bunlar büyük şehir yada yurt dışı görmezler mi acaba

 4. Kadircan dedi ki:

  Yeşilyurt için vizyonlu adam lazım

 5. Emrah dedi ki:

  Değerli arkadaşlar deprem similasyon merkezi yeni açıldı kolay Bi proje değil trilyon harcanmıştır deprem eğitimi teorik ve uygulamalı olarak verilecek eğitimler afad tarafından verilecek güzel anlamlı proje bölgede tek güzel bir hizmet

 6. Dertli dedi ki:

  Deprem deyince aklıma afad geliyor.tüm kurumların eğitimini onlar veriyor.ancak görsellerin hiçbirinde onlar yok.ilginç…

 7. orduzulu dedi ki:

  yeşilyurt en azından birşeyler le uğraşıyor bide battalgaziyi görün selahattin başkan dan sonra sanmıyorum bişey olacağını battalgazi unutulmuş gibi keşke dışı seni yakar içi bizi keşke battalgazinin ıçine girip mahalleleri bir görseler yollar ne halde köylerin durumunu görseler merkeze 7 km olan köyler yolları 1970lerden daha kötü orduzunun aşağı kesimleri bernat halde

 8. Malatyalı dedi ki:

  Kaliteli ve doğru düzgün hizmet edecek biri gelmeyecek mi Malatyaya yav, Afrika da bile şehirleşme daha modern; Allah ailesine sabır versin gencecik çocuk

 9. Kaskade dedi ki:

  Keşke bu yorumu yapmadan önce deprem eğitim merkezini ziyaret edip ne işe yaradığını bir öğreneydin. Eleştirini yap, ama Turkieyede 2. Deprem eğitim merkezinin Malatyada faaliyete geçtigini bil. Kuru kuru eleştiri bağnazların işidir

  1. Murat dedi ki:

   Senin bildiğini ben unuttum üstadım. Üst üste tadilat yapılıp kontrolsüz hakediş verilen yerlerin tamamlandıktan sonra sırf yaranmak için açılış yapılmasına yabancı değilim. Yöresel ürünler pazarı diye yapılan yerin teslimi yapılıp da tekrardan yıkılması tekrardan tadilata alınması gibi….

 10. Murat dedi ki:

  Körler sağırlar birbirini ağırlar. 1 buçuk senedir faaliyet gösteren yeri bakan geldi diye açılış reklamı yapmak ancak vizyonsuz Yeşilyurt belediyesine yakışır. Yeni birşey yapamadılar ki bakanın karşısına çıksınlar.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."