Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Devletin Parası Kayısı Birlik’te Duman Oluyordu”

“Devletin Parası Kayısı Birlik’te Duman Oluyordu”
 • 25.06.2019

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  Malatya’nın Kayısı Birliğin kapanmasının bedelini 30 yıldır en ağır şekilde ödediğini belirterek “Bizim bir kayısı birliğimiz vardı. O dönemde devletimiz çok büyük bir destek veriyordu. Bu rakam tam 21 milyardır. Bu parayla 5 tane Sümerbank yapılırdı. Bu para gelip birliğe giriyor ama duman olup gidiyordu. Malatya bunun bedelini 30 yıldır ödüyor” dedi.

“Bu parayla 5 tane Sümerbank yapılırdı”

17 -21 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanan Kayısı Festivali’yle ilgili kamu kurumları, belediyeler, STK’lar, yerel yöneticiler ve basın mensuplarının katıldığı istişare toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  Malatya için bugün halen kanayan yara olan Kayısı Birliğin kapanması konusuna değindi.  Devletin o dönem Kayısı Birlik aracılığı ile üreticiye o zamanın parasıyla 21 milyar gibi ciddi destek verdiğini hatırlatan Başkan Gürkan “Bu parayla 5 tane Sümerbank  yapılırdı (Sümerbank Malatya Fabrikası gerçek değerinin çok altında 5,5 milyon dolara özelleştirme adı altında satılmış, bu satış ve rakam Malatya’da büyük tepkilere ve tartışmalara yolaçmıştı). Fakat ne oldu? Para Kayısı Birliğe giriyor ama duman olup gidiyor” diye konuştu.

“Malatya olarak kendimize gelip,  kendimizi sorgulamalıyız” diyen Başkan Gürkan,  Malatya’nın, Kayısı Birliğin kapanmasının bedelini 30 yıldır en ağır şekilde ödediğine de dikkat çekerek şunları söyledi:

“Malatya olarak kendimizi sorgulamamız lazım”

“Biz ne yapıyoruz da kayısı çok olduğu zaman girdi fiyatlarda ilimize sağladığı katma değer düşük oluyor,  az olduğu zaman da katma değeri yüksek oluyor? Bir kere bunu sorgulamamız lazım. Dünya kayısı üretiminin yüzde 80’ine yakını Malatya’da üretilmiş olması ve kayısının dünya genelindeki toplam katma değere oranı da 4 milyar dolar. Bu aradaki fark, başka yabancı firmalar tarafından gerek ambalajlama anlamında gerek ürün türevi anlamında, farklı versiyonlara büründürülerek 4 milyar dolar gelir sağlanıyor ama bize 350 milyon dolar geliyor. Bunu da sorgulamamız lazım.

“Halının altına süpürdüğümüz tozlar zamanla bizi verem ediyor”

Malatya olarak bu sorunu nasıl düzeltebiliriz, bunun gayret ve çabası içerisinde olmalıyız. Lisanslı depoculukla birlikte hem kalite noktasında, hem ürünün korunması saklanması, hem de üreticinin korunması noktasında önemli bir mesafe kat edeceğimizi düşünüyorum. Bugün Malatya’da kayısının bu duruma gelmesi, yani olumsuz anlamda bu duruma gelmesi Malatya ve insanının sayesinde olmuştur.  Sebebi ise biz bunları masaya yatırmayınca,  halının altına süpürülen tozlar daha sonra insanları verem ediyor. Kayısı Birliğimiz vardı, o günlerde devletimizin çok yüksek oranda desteği vardı. 21 milyar lira para gönderiliyor. 5 tane Sümerbank alacak bir para Kayısı Birliği’ne giriyor ama para duman oluyor. Burada hepimiz sorgulanmamız lazım. Malatya bunun bedelini 30 yıldır ödüyor.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. orhan dedi ki:

  ya ne 5 tane sümerbank yapmasından bahsediyorsun 1 tane sümerbankı kapattınız şimdi kalkmış dalga geçer gibi 5 sümerbank yapılırdı diyorsunuz kayısı birliğe gelen parayla kim yediyse hesap versin denmiyor

 2. Mali dedi ki:

  Reisi yanıltan danışmanları ve çevresi kaybettirdi, dikkat et sayın başkan

 3. Mektupvar dedi ki:

  Doğru soru KAYSI BİRLİĞİN BAŞINDA KİM VARDI NEDEN PARAYI DUMAN ETTİ..

 4. malatyalı dedi ki:

  kayısı birlik özel bir firmadır adını lekelemeyemezsiniz siz bugüne bakın sayın baskan artık hizmete baslayın yeter.

 5. Ömer dedi ki:

  Sayın başkanım kayısı birliği başında olanlar halen belediyelerinizde ercümenlik yapıyor.Kendimizi kandırmayalım.

 6. malatya sever dedi ki:

  allah ömrüne ömür katsın yolunu açık etsin selahattin başkanım senin

 7. Abdulkadir dedi ki:

  Sayın Başkan,
  Yedi yaşından beri kayısı üretiminin içinde olan birisi olarak kayısının bugünkü kara talihini yenmesine yardımcı olunuz. Bu Malatyalının nefes alması demektir. Malatya’nın gelişmesi beğensek de beğenmesek de kayısı ile ilgili. Milyonlarca kayısı ağacı Malatya’nın en önde gelen varlığı.
  Kayısı işi bir bütündür. Reklamı da yapılacak festivali de yapılacak. Ama en önemlisi üretimden pazara ulaşıncaya kadar kayısının desteklemesi, iyi bir paketleme ile, iyi bir satış organizasyonu ile dünyanın bütün bölgelerine ulaştırılması. Kayısı birliği kayısı üreticisi değil, kayısı tüccarı batırdı. Çeşitli spekülasyonlarla kayısının fiyatını yurt içinde düşürüp dış pazar marketlerinde bugünkü fiyatla 120 tl den sattıranlardan bizi kurtarın. Üreticiden gerçek değerinden alınan kayısının dış piyasada da makul fiyatla satılarak herkese ulaştırılması gerekmez mi? Malatya valileri kayısı işine ciddi olarak el attılar. Ama ne de olsa belli bir süre sonra görevleri gereği ilimizden ayrıldılar. Malatya’nın seçilmişleri ve meslek odalarının bu sorumluluğu yerine getirmesi gerekir.
  Siz Malatya’nın özünden yetişmiş bir insan olarak, üretici bir ailede yetişmiş olan birisi olarak bu kayısı işine ciddi ve samimi olarak el atsanız inanın Malatyalı sizi ömür boyu unutmaz. Adınızı altın harflerle Malatyalının gönlüne yazdırırsınız. Size inanıyor ve güveniyorum. Siz başkalarının hesabını vermek zorunda değilsiniz.

 8. selo dedi ki:

  SAYIN BAŞKAN KALDIRIM İŞGALİNE NEZAMAN DUR DİYECEKSİNİZ HALKIN SİZDEN BEKLENTİSİ ÇOK YOLUNUZ AÇIK OLSUN SENİ SEVİYORUZ .

 9. Baba dedi ki:

  Mensucat fabrikası 6 milyon dolara satıldı yalan. Sadece makinaları 6.5 milyon dolara satıldı. Kısaca bedeva verildi.
  EDİTÖR: Sümerbank Fabrikası, arazisi, binaları ve makineleri dahil toplam 5,5 milyon dolara Girişim Grubu’na satıldı. Alan grup, sadece makineleri, toplam verdikleri paranın üstünde bir fiyata sattı.

 10. remzi dedi ki:

  Sayın başkan üç sıfırıda atsan o rakam çok abartıli, üç sıfırı atsan, senin hesabına göre belediyenin borcu ile 190 tane sümerbank yapılırdı, esas buna bak sen.

 11. muharrem dedi ki:

  selahhattin başkan sen bir kralsin yav ne hoş konuşuyorsun helal sana

 12. Murat elman dedi ki:

  Belediye maskide pejo marka mütahit aracı ile personel evine gidip gelmektedir bilginize

 13. hatırlatıcı dedi ki:

  sümerbank arazisine yapılan yapılar satış şartnamesine aykırı vede kaçak yapılar idi ve mühürlenmişlerdi sayın reis!

 14. gökhan dedi ki:

  her ilin tanıtımı festivali var ama malatyanın yok ama olmasın diyen mantıgıda ben kınıyorum onca paralar harcanıyor ses yok ama festivale gidecek paramı gözünüze geldi be malatyanın neyi kaldı

 15. Devrim dedi ki:

  Malatya da çok yer çok az paralara peşkeş çekildi o satılan yıkılan fabrikalarda bizim dedelerimizin alın teri vardı bizler değerlerimize sahip çıkamadık kayısı sorunu devede kulak

 16. zihni dedi ki:

  festival yapılmasın harcanacak para ile sanayi sitesini taşıyın çevre yolu yapın

  1. Haşmet dedi ki:

   Oldu kardeş. Başka emrin? Çevre yolu sanayi sitesine mi yapilacak? Beydagları bomboş guney çevreyolunu yapsaniza . Elinizi tutan mı var? Milletin işine yarayan her tesisi Cafanaya yollayip durmayın. Çok seviyorsanız ķendiniz evinizi Cafanaya taşıyın. Düşün Malatya’nın yakasından artık.

 17. erol dedi ki:

  Sayın başkan madem geçmişte konuşuyorsunuz. Bende diyorum ki Sümerbank dokuma fabrikası 6 Milyon dolara satıldı. Sümerbank ın fabrika alanında yapılan Avm nin ,Hilton otelinin ve otelin arkasındaki apartmanların onda biri 6 milyon dolara alınabilir mi?

 18. Yusuf dedi ki:

  Kayısı birliğin devlete geri ödeyemediği kredi 5.milyon TL 2003 yılında alınmış başka geri ödemediği kredi yok 21 milyar 5 Sümerbank Allah aşkına nerede buluyorsunuz bu rakamları kim söylüyor

 19. Ramazan dedi ki:

  Sayin başkanım reklam panolarına reklam için verdiğiniz paralara ve kaysi festivalinde harcayacaginiz paralara üzüldüm.

  1. Mustafa dedi ki:

   O festivalin yaratacağı farkındalığı ve katma değeri anlayamadığın için üzülmen normal. Geçtiğimiz 10 yılda kayısı festivali adam akıllı yapılmadı, peki o para ihalelerle kimlerin cebine girdi, hiç düşünebildin mi?

 20. malatyalı dedi ki:

  hesap yapmasını öğrenelim lütfen ,20 milyar geçmişin rakamı 6 sıfır öncesi bugünün 20 milyarı değil .laf cambazlığımı desem ,bilgisizlik mi?ikincisi belediye bu işe neden yorum yapar.alakasız kendi işinizi doğru yapın

 21. 44 dedi ki:

  Onunda cezasıni çiftcilermi ödesin başkanım yapanlar belli. cezasi ibreti alem icin verilsin yeni birlim kurulsun.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."