Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Dikkat!.. Bu Yıl İzin Verilmeyecek

Dikkat!.. Bu Yıl İzin Verilmeyecek
  • 09.03.2017
  • ÖSYM Malatya İl Sınav Koordinatörlüğü, YGS öncesinde sınava girecek adaylara çeşitli uyarılarda bulundu. Uyarılardan biri de, bu yıl sınava girilecek salonların önceden görülmesine izin verilmeyecek olması..

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Malatya İl Koordinatörlüğü, 12 Mart Pazar günü yapılacak olan ve Malatya’da 34 bin 004 adayın katılacağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde, adaylara çeşitli uyarılarda bulundu.

UYARILAR..
12 Mart Pazar günü saat 10.00’da başlayacak olan sınavla ilgili olarak, ÖSYM İl Sınav Koordinatörlüğü’nden şu uyarılar geldi:

“YGS – Yükseköğretime Geçiş Sınavı 12 Mart 2017 Pazar günü saat 10:00’da başlayacağından ve 09:45’te binalara aday alımı sona ereceğinden, “Adayların evlerinden vakitlice çıkıp, sınav binalarının kapatılacağı 09:45’den önce binalara girmeleri gerekmektedir”. Binalara aday alımı 08:45’te başlayacak olup, adayların trafik yoğunluğunu da göz önüne alarak mümkün olduğunca 08:30-09:15 arasında sınava girecekleri binaya ulaşmaları tavsiye edilmektir. ÖSYM’nin talimatlarına göre 09:45’ten sonra gelen adaylar, mazeretleri ne olursa olsun kesinlikle sınava alınmayacaktır. Ayrıca binaya zamanında girmiş olan adayların, bina içinde her türlü ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra 10:00’dan önce sınav salonuna girmiş olması gerekmektedir.

SINAVA GİRECEK ADAY SAYISI
Türkiye çapında YGS sınavına girecek olan aday sayısı yaklaşık olarak 2.266.000 olup, bunun 34.004 kişisi Malatya’da sınava katılacaktır. Sınavda 111 bina ve 1847 sınav salonu kullanılacak, 101 engelli aday özel olarak Eğitim Fakültesi C Blok (Kampüs), Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi (Kampüs), Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (Kampüs) ve Şehit Zekeriya Bitmez İmam Hatip Ortaokulu’nda sınava alınacaktır. İnönü Üniversitesi Rektörlüğü, Malatya Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ve ÖSYM İl Sınav Koordinatörlüğü temsilcilerinden oluşan Malatya İl Sınav Koordinasyon Kurulu hafta başında toplanarak, sınavın huzurlu ve sakin bir ortamda geçmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını karara bağlamıştır.

SINAVA GİRMEK İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER
Adayların, sınav binasına girebilmeleri için yanlarında bulundurmaları gereken belgeler şunlardır:

a) Sınava Giriş Belgesi: Üzerinde sınava gireceği bina/salon/sıra numarası bilgileri ile fotoğrafının bulunduğu belgedir. Bu belgeyi aday, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kendi T.C. Kimlik Numarası ve şifresini kullanarak edinir. Belge renkli olabileceği gibi siyah-beyaz da olabilir.
b) Geçerli Nüfus Kimlik Belgesi: YGS sınavında geçerli olan kimlik belgeleri şunlardır: Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Pasaport, K.K.T.C. Kimlik Kartı ve Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlarla bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kart. Adayın bu belgelerden bir tanesini yanında bulundurması yeterlidir. Bunların dışındaki belgeler kesinlikle kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalıdır. Pasaport ile gelinecekse, süresi geçerli olmalıdır.

Sınava Giriş Belgesi ve Geçerli Nüfus Kimlik Belgesinden biri ya da her ikisi yanında bulunmayan adaylar ÖSYM Başkanlığının Sınav Uygulamalarına İlişkin Güvenlik Tedbirleri gereğince kesinlikle sınav binalarına alınmayacağından, adayların bu konuda dikkatli olmaları ve evden çıkarken mutlaka bu iki belgenin yanlarında bulunduğunu kontrol etmeleri önerilmektedir.

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ GEÇERLİ Mİ?
YGS sınavında üzerinde soğuk damgalı fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunan Nüfus Cüzdanları geçerli olduğundan, bir aday yeni kimlik kartına başvurmuş ancak sınava kadar yeni kart gelmemişse bile Nüfus Cüzdanı ile sınava girebilecektir. Bu adayın İl Nüfus Müdürlüğünden Geçici Kimlik Belgesi almasına gerek yoktur.

Nüfus Cüzdanı kaybolmuş veya üzerinde resim/soğuk damga/T.C. Kimlik Numarası bilgilerinden birisi olmayan bir Nüfus Cüzdanına sahip olan aday mutlaka İl Nüfus Müdürlüğüne gitmeli ve yeni Kimlik Kartına başvurmalıdır. Bu adaylar, başvuru esnasında verilecek olan “Geçici Kimlik Belgesi” veya “Kimlik Kartı Talep Belgesi” ile sınava girebilecektir. Ancak bu belgelerin geçerli sayılabilmesi için üzerinde Nüfus Müdürlüğü tarafından vurulan kırmızı mühür ile onay imzasının bulunması gerekmekte, bulunmazsa bu belgeler geçerli sayılmamaktadır. Önceden alınmış Geçici Kimlik Belgeleri üzerinde bulunan “geçerlilik tarihi” geçmiş olsa bile bu belgeler –ÖSYM’nin talimatı ile– geçerli sayılacaktır. Cezmi Kartay Caddesinde bulunan Nüfus Müdürlükleri Cumartesi tam gün ve Pazar günü 07:00-09:45 arasında açık olacaktır. Nüfus Müdürlüğüne giden adayın yanında, adayın 2017-YGS Sınava Giriş Belgesi ile 1 tane biyometrik fotoğrafının olması halinde (18 yaşından küçükler için adayın velisi de bulunmak zorundadır) Geçici Kimlik Belgesi alınabilecektir.

Nüfus Müdürlükleri Adresi: Akpınar Mahallesi, Cezmi Kartay Caddesi, No: 45/A.

BİR GÜN ÖNCE OKULLAR AÇIK OLMAYACAK
Sınava girecek adayların, sınava girecekleri bina ve sınav salonunu sınav gününden önce görebilmeleri amacıyla bu okullar, önceki yılların aksine 11 Mart Cumartesi günü –güvenlik gerekçesiyle– açık olmayacaktır. Bununla birlikte adayların sınav gününden önce, en azından trafik, yol ve adres bilgisini teyit etmek için önceden gidip sınava girecekleri binayı dışarıdan görmeleri yararlarına olacaktır.

ÖSYM BAŞKANLIĞININ ADAYLARA TAVSİYELERİ
ÖSYM Başkanlığının sınav öncesi ve sınav anı ile alakalı olarak yaptığı duyuru, eğitici film ve animasyonlara ÖSYM’nin resmi web sitesi, youtube ve twitter hesaplarından ulaşılabilir.

SINIF VE BİNALAR KAMERA İLE KAYDEDİLİYOR
ÖSYM Başkanlığının birkaç yıldır uyguladığı kamera sistemi ile sınav yapılacak binaların girişi ve sınav salonlarının görüntüleri kamera ile kaydedilmektedir. Bu kayıtlar incelenmekte ve sınav kurallarına aykırı hareket eden adayların sınavları iptal edilmektedir. Bu nedenle sınava girecek adayların binanın girişinden itibaren sınav kurallarına aykırı fillerde bulunmamaları ve görevlilerin uyarılarını dikkate almaları önem arz etmektedir.

ÖSYM TARAFINDAN İLAN EDİLEN YASAKLI MATERYALLERİN GETİRİLMEMESİ
ÖSYM Başkanlığının duyurmuş olduğu ve adayın Sınava Giriş Belgesi ile sınav kılavuzunda da belirtilen her türlü yasaklı materyalin sınav binasından içeri girmesi yasaktır. Bina girişinde üst araması esnasında bu materyallerin adayların üzerinde olmaması için her türlü tedbir alınacaktır. Bina girişinde üst araması yapacak olan Emniyet görevlilerinin konu üzerinde uzman ve eğitim almış personel olduğu unutulmamalıdır.

İLK 120 DK HİÇBİR ADAY SINAVDAN ÇIKAMAYACAK
ÖSYM Başkanlığının talimatları doğrultusunda, tüm ÖSYM sınavlarında olduğu gibi YGS sınavında da “sınav süresinin ilk ¾’lik kısmı ve sınavın son 15 dakikasında hiçbir aday sınav salonundan çıkamayacaktır”. Yani 10:00-12:00 arasında ilk 120 dk ve 12:25-12:40 arasında son 15 dk salondan çıkılması mümkün olmayacaktır.

ADAYLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
Yukarıda belirtilen kurallara uyulduğu taktirde, ilimizde sınava giren adaylarımızın sınavın uygulanışı ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmaması beklenmektedir. Adaylarımıza başarılar diler, onlar için heyecanlanan ailelerine kolaylıklar dileriz.”

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."