Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Dipten Su Alınarak Sulamaya Verilecek”

“Dipten Su Alınarak Sulamaya Verilecek”
 • 16.08.2017
 • AKP’li Çalık, sulama suyu sıkıntısı, 2. üniversite, kayısı ve lisanslı depoculuk ile ilgili çalışmaları anlattı..

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık; Malatya’ya 2. Üniversite kurulması ile ilgili konuyu takip ettiklerini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Malatya’ya geldiğinde hem 2. üniversite, hem de kayısı ile ilgili en detaylı sorunları paylaştık.” dedi. Çalık, Eskimalatya’da yaşanılan sulama suyu sorunun çözümü için çat barajı gölünün dibinden su çekilmesi ile ilgili çalışma başlatıldığını da belirterek, Malatya’da devam eden baraj ve gölet projelerinin tamamlanması ile sulama sorununun büyük ölçüde çözüleceğini de kaydetti.

-“Talepleri Cumhurbaşkanımız ile paylaştık”
Çalık; “Sayın Cumhurbaşkanımız Malatya’ya geldiğinde hem 2. üniversite, hem de kayısı ile ilgili en detaylı sorunları paylaştık. Bizim hedefimiz Malatya’nın sağlık şehri, turizm şehri ve eğitim şehri olmasıdır. Eğitim şehri olması içinde ikinci bir üniversitenin mutlaka olması gerekiyor. Bunun içinde Sayın Cumhurbaşkanımız ile ikinci üniversite için görüşmelerimizi yaptık ve YÖK’ten ikinci üniversite ile ilgili hazırlıkları tamamladık, Meclise milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte teklifimizi sunduk. İnşallah Allah nasip ederse biz Malatya’mıza ikinci üniversiteyi kazandırmak istiyoruz.” dedi.

Malatya’ya 20 milyon TL tutarında lisanslı depoculuğu kazandıracaklarını aktaran Çalık, “Özellikle cazibe merkezleri çerçevesinde 26 il arasında olan Malatya’mızın bünyesinde lisanslı depoculuğun olması için Kalkınma Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz görüşmelerle yaklaşık 20 milyon TL bedelle Malatya’ya lisanslı depoculuğu kuracağız. Bu konuda Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret ve sanayi Odamız ve Ticaret Borsamız ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.” diye konuştu.

-“Kayısı ile ilgili talepleri paylaştık”
Çalık, kayısı ile ilgili sorunların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktarıldığını da ifade ederek, “Kayısı ile ilgili olarak alan bazlı desteği de Sayın Cumhurbaşkanımız ile paylaştık. Bütün Malatyalı hemşehrilerim bilsin ki onlar ne söylüyorsa, Malatya’da ne konuşuluyorsa, mutlaka biz onların vekilleri, biz onların oy verdiği partinin yöneticileri yada onların oy verdiği Meclis’ten çıkardığı ve yürütmede olan bakanlarımız Malatya’mızdaki bütün sorun ve sıkıntıları ilgili yürütmedeki arkadaşlarımızla, Sayın Başbakanımızla ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile paylaşıyoruz. Kayısı ile ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanımız uçaktan indiği andan itibaren geçtiğimiz bütün kayısı bahçelerinde kayısının rekoltesinin bu sene ne kadar yüksek olduğu, işçi paralarının ödenmesinde yaşanılan zorlukları, kayısı üreticilerinin alan bazlı taleplerini Sayın Cumhurbaşkanımız ile hepsini tek tek paylaştık ve paylaşma imkanını her zaman buluyoruz.” şeklinde konuştu.

-Dipten su alınacak
Malatya’da kayısı üreticilerinin sulama suyu konusundaki sıkıntılarına ilişkin olarak sorulan bir soruya ise cevap veren Çalık, sadece Malatya’da değil, Türkiye genelinde kuraklıktan dolayı genel bir sorunun yaşanmakta olduğunu ifade ederek, “Çat Barajı’ndaki su seviyesinin aşağıya düşmesi şuanda yaşanılan en önemli kuraklık sebebi. Bununla ilgili olarak tedbirler alınıyor. Çat Barajı’nın göletinde dipten su alınarak sulama krizi yaşanılan yerlere suyun verilmesi için tedbirler alınıyor.” dedi.

-Sulama suyu sorunu çözülecek
Çalık, Boztepe Recai Kutan, Kapıkaya Turgut Özal barajlarının sulama suyu projelerinin devam etmekte olduğunu, Beylerderesi, İnekpınarı ve Arguvan Yoncalı barajlarındaki inşaat çalışmalarının da devam etiğini ifade ederek, Malatya genelinde yaklaşık 20 adet göletin inşaat ve proje aşamasında olduğunu da söyledi.

Çalık devam eden baraj ve gölet inşaatlarının bitmesi ile Malatya’da önemli bir sulama suyu sorununu çözüleceğini ve kapalı devre sulama sistemi ile yaşanılan sıkıntıların önleneceğini kaydetti.

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. mehmet dedi ki:

  şoovvvv şoooovvvvv şooooovvvvvv iyi uykular malatyam.bu şehrin bu güne kadar hangi sorunu giderildiki sorarım bu şehirde yaşayan herkeslere.

 2. Murat dedi ki:

  Çat barajındaki sızıntıyı halletseler sıkıntı olmaz,2. Üniversite yi açmakla eğitim şehrimi oluyomuşuz hele önce eldekini geliştrmek lazım koca malatya üni öğrenci sayısı merkez kampüs en fazla 28 bin ,ısparta sdü üniversitesi merkez kampüs 50 bin inşAllah meseleyi anladınız…

 3. Murat dedi ki:

  Ah malatya ah.uyumaya devam.yillardir aynı hikaye.
  2.universite
  Kuzey çevre yolu
  Bitmeyen yollar
  Şimdide susuzluk
  Malatya günden güne çekilmez hale geliyor malesef.

 4. ahmet dedi ki:

  Daha çiftçiye su vermiyorlar kayısıya nasıl sahip çıkılacak..!!

 5. Cevat dedi ki:

  Her önünüze gelen yere proje yapmak icin gölet baraj yaparsanız bunlar basa gelir su yok dsi gölet yapiyor sacma sapan projeler birakin koylu azda olsa suyuyla bu zamana kadar ne yapiyorsa bundan sonrada yapsin ankaradan toreyi bilmeyen heyet geliyr buraya golet yapacagiz 1071 golet diye diye su birakmadiniz yeter durmadan baraj baraj recai kutan baraji yaptilar barajdan su siziyor sulamasi yok olsaki yarin birgun kurur iklimizi degistirdiler.Dsi kapatsinlar alip elaziga gotursunler metorolojiyi ornani da hak emiyorlar

 6. Ekrem dedi ki:

  Ulusal Haberlere bi göz atın bakalım hiçmi içiniz sızlamıyor. Ordan burdan ahkam kesmeye gerek yok FINDIK taban fiyatı belirlendi diye haber atılmış… Kayısının dünya piyasasında yeterince yeri var ancak Malatya Siyasi arenada Bir türlü yerini bulamıyor NEDENDİR….

 7. fatih dedi ki:

  DSİ Bölge Elazığda kaldığı sürece bu memleket susuz kalmaya mahkumdur.

 8. DEMOKRAT dedi ki:

  BAKANLAR , VEKİLLER GELİNCE HİÇBİRİNİZİN AĞZI AÇILMAZ. SANKİ ASKER ARKADAŞINIZ GELMİŞ GİBİ PIŞPILARSINIZ . ONDAN SONRA BURADA ŞİKAYETÇİ OLURSUNUZ. BIRAKIN BU YALAKALIK İŞLERİNİ ! HERŞEYE MÜSTEHAKSINIZ.

 9. Ekrem dedi ki:

  Tribünlere Oynamak bu olsa gerek Malatya’nın bir tarafı toz toprak bir tarafı susuz Halk perişan Kayısı diplerde sürünüyor Aynı vaatlerle milleti oyalamak.
  Beyler deresi göletinin önemi çok fazla nedenini Malatyalı iyi bilir….. Yazıhan Durucasu, Etıgen , Kömüşhan, Haraba ve Tomolar Mahallelerinin (Eski Köyler) yolunu iki ay öncesinde Altyapısını, Dolgusunu, Menfezlerini genişletmesini hazırlamadan iki saate Freze ile Mevcut asfaltı işgüzarca söküp Halkı perişan etmek Hangi Kafaya hizmet eden idarecinin fikriydi sayın Milletvekili onu sorgulasın bu günün yarını erken gelir…..
  Aradığımızda Muhatap bulamadığımız ilgili kurumu hiçmi sorgulayan yok Sorgulamanın zamanı gelir elbet

 10. mehmed dedi ki:

  Sayin bakan durumu geçiştirmiş.ne yapacağini kendiside bilmiyor ki.malesef malatya milletvekilleri sinifta kaldi diğer illerin vekillerine göre.o koltuklari hak etmiyorlar.basit bi sulama problemini dahi cozemediler.

 11. ertan dedi ki:

  Film aynı film.dönder dönder izle Malatya

 12. ciftci dedi ki:

  Bü derme sulama başkanı neden hala o koltukta yeterrrrr

 13. kadir dedi ki:

  Sayin vekilim. Herşey iyi de, şu buyuksehir Belediyesinde olanları bir görün artık. Dükkanlarımız hep toz toprak içinde. Nerdeyse kepenk leri kapatacak duruma geldik. Şehrin heryeri şantiye gibi. Soruyoruz yetkili kim diye. Adamlar müdür yeni geldi ama kadrosu yok diyor. Şimdi bu şehir ve bu belediye Hizmet peşinde mi. Yoksa birilerine koltuk pazarlama peşinde mi? Maski de kadrosu olmayan adamı yol asfalt a nasıl müdür olarak koyarlar. Bu sehir Böylemi adam olacak. Yazık günah verdigimiz oylara.

 14. arto dedi ki:

  Orduzu ve Eskimalatyaya hangi sulama barajını yapıyorsunuz !!! ..Biz sulama ile ilgili birşey göremiyoruz ?

 15. Hakan dedi ki:

  Kayısılar kuruduktan sonra mı çözülecek? Ya bunlar milleti salak yerine koymaya devam ediyorlar. Ya kardeşim bu sorun ta Mart ayından belliydi. Neden suyu dipten çekmediniz? Boş boş konuşuyorlar BECERİKSİZ TAKIMLARI

 16. mustafa44 dedi ki:

  Doganşehir Reşadiye köyüne yapılacak bi sulama barajı çatın yükünü ciddi ölçüde hafifletecektir ve bu sorunu uzunca bir süre çözecektir dsi ‘nin bununla ilgili ciddi bir çalışma yapması gerekiyor yetkililer bu önerimi lütfen dikkate alsın.

 17. mustafa44 dedi ki:

  Dipten su almak çozum olmaz zamanla temiz içme suyu kaynaklarına zarar verir bu istenilen sonuca gotürmez.

 18. Adnan dedi ki:

  Allah aşkina hekimhan daki sorun ne olacak içme suyu yok hangi eve giderseniz gidin bakın insanlar hayatlarından bezmis susuzluktan abdest alıpda namaz kılamıyorlar sulama suyu yok göleti yapan mutahit yok ağaçlarımız kurudu ne olur hekimhana bir gelinde görün içler acısı durumu bu durumu cumhur başkanımıza başbakanımıza resimleriyle birlikte bildireceğim

 19. öneri dedi ki:

  muş… miş…

 20. Raif dedi ki:

  üç yıl önce de aynı teraneleri farklı şekilde dillendirmişti. Malatya nın sulama sorununu Şerefhan Çayını baraja aktarmakla hal ediyordu (!) Hala beş yıldır bir şey yapılmadı.Beş yıldır 2. Üniversite kurulması için konuşuluyordu ortada bir şey yok. Ey ahali Batı ve doğumuzdaki çevre yolu olmayan tek il Malatya bununla iftihar edin (!). Neredeyse her gün maddi hasarlı, yaralanmalı ve onlarca ölümlü kaza nın meydana geldiği çevre yolumuz pardon şehir merkezinden doğu – batı bağlantı yolumuz hizmete devam ediyor.Maalesef güzel Malatya mın sorunları hep konuşmakla geçiyor icraat yok.

 21. Bülent YAŞAR dedi ki:

  adıyamanlı dipten su almasını bilmiyormu ki malatyanın suyunu onlara verdiler. Bizim vatandaş perişan edildi.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."