Final

Örnek Resim


Hacı Mehmet Turfanda

Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Dışarıda Bu Tehdidi Yapamazsınız!.”

“Dışarıda Bu Tehdidi Yapamazsınız!.”
 • 30.01.2016
 • ESKKK’nin genel kurulunda bir grubun saldırı girişimine maruz kalan ESOB Başkanı Keskin sert çıktı..

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin Başkanlığına yeniden Ali Evren seçildi.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin genel kurulu Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurula AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, TESKOMB Genel Başkan Vekili ve İç Anadolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Mustafa Alan, Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, Şube Müdürü Sezai Şireci, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, MÜSİAD Şube Başkanı Mehmet Balin, CHP Battalgazi İlçe Başkanı Selahattin Sarıoğlu, çok sayıda esnaf ve sanatkarlar odaları başkanları ile genel kurul delegesi esnaflar katıldılar.

Genel Kurulda Divan Başkanlığını TESKOMB Genel Başkan Vekili ve İç Anadolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Mustafa Alan yaptı.

ÇAKIR’DAN ESNAF SİTESİ İÇİN TOKİ MÜJDESİ
Pano01eaGenel kurulda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Büyükşehir bize büyük bir fırsatı çıkardı. Bir ilin il bazında genel olarak geliştirmeyi becerebilmemiz lazım. Büyükşehir büyük bir fırsat. Bu anlamda biz büyükşehire yaklaşırken her alanın kalkınmasını hedefledik. Ama bunu lokal çalışmalarla değil, kısa çözümlerle değil. Biz neyi planladık, her alanda ilin gelecek 10 yılını, 20 yılını, 50 yılını hesap ederek bu çalışmalarımıza başladık. Burada esnaflık çok önemli. Ticareti kaybetmemiz gerekiyor. Esnaf ile birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bizim var olan, kültürümüzde olan, özümüzde olan şehir merkezlerini korumak, ayağa kaldırmak, bunları canlı ve yaşanabilir kılmamız gerekiyor. Bizde cadde-çarşı kültürü var. Bunu başka ülkelerde göremezsiniz. Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde göremezsiniz, akma bizim bu kültürümüzü yaşatmamız lazım. Aynı zamanda böyle sektörel bazda esnaflarımızın bir araya gelmesini sağlayacak çalışmaları bizler başlattık. Esnaf kurum Sitelerinin bir araya gelerek , daha iyi ortamlarda üretim yapmalarını, imalat yapmalarını sağlayacak çalışmalar için bunu TOKİ ile anlaştık. İnşallah TOKİ esnafımızın maddi yükünü alacak, daha uzun vadeli ödeme kolaylığı getirecek bir sistem üzerinde TOKİ ile görüştük, belli bir mutabakata vardık. Bunun için çalışmalarımıza başladık. Sizlerle birlikte olarak bunları İnşallah devam ettireceğiz, sürdüreceğiz. Dolayısıyla biz hep birlikte olacağız. Malatya’nın gelişmesi ve kalkınması anlamında, Malatya’nın menfaatleri açısında hep birlikte durmayı artık becerebilmeliyiz. İnşallah kenetlenerek Malatya’yı ideal noktaya taşımamız lazım. Şimdi ülkelerin ekonomik olarak, kalkınma için yarıştığı bir dönemde artık şehirler yarışıyor. Sadece iller arasında değil, ülkeler arasında da baktığınız zaman başarılı şehirler her zaman öne çıkıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili veli Ağbaba, esnafların bazen komşu, bazen cenazede ev sahibi, bazen düğünde ev sahibi olduğunu belirterek, “Esnaf sadece bir mahallede ticaret yapan insan olarak akla gelmemeli. Esnafların son dönemde sıkıntıya girdiği ve bizimde kabul etmediğimiz, karşı çıktığımız alışveriş merkezleri, AVM’ler ve çok zincir mağazalar. Malatya’ya bakınca eskiden şehir merkezinde marketler olurdu, artık maalesef zadece şehir merkezlerinde değil, artık mahallelerde onlarca zincir marketler açılıyor. Bırakın mahalleleri, artık sokak aralarında zincir mağazalar açılıyor.bir tane market açıyor, bilmem hangi şehirden gelmiş, bilmem hangi ülkeden gelmiş, vergisini Malatya’da vermeyen, istihdam yaratmayan, tamamen Malatya’daki gelirleri alıp başka yerlere götüren anlayışla açılan bu marketler, küçük esnafımızı tamamen bitirdi. Burada hem yerel yönetimlere, hemde TBMM’ye büyük görev düşüyor. Marketlerle ilgili olarak Meclis’ten mutlaka yasal bir düzenleme geçmelidir” dedi.

AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, AKP döneminde esnaf ve sanatkarlara önemli katkılar ve destekler verildiğini söyleyerek, “Özellikle esnaf denilince., hemen yanıbaşımızdaki mahalle bakkalımız veya gitmiş olduğumuz çarşıdaki esnafımız, bunları özellikle gördüğümüz zaman Ahilik kültürünün yansıması bir şehrin değerlerine artı katkılar sağlıyor. Özellikle geçmişten bugüne kadar devlet büyükşerinin halkın arasına girme noktasında önce başladıkları şey; tebdili kıyafet yaparak, ne yapıyorlar, ‘hele bir esnafı gezelim, esnafın bu kültürü dejenere edilmiş mi, edilmemiş mi, esnaf halen o güvenirliğini sürdürüyormu, sürdürmüyor mu? ‘ diye ilk test ettikleri kesim esnaf kesimidir. Onun için biz almış olduğumuz bu Ahi kültürünü, yani yalan söylemeyen, sözüne güvenilen, kesinlikle vatanı ve milleti için, insanlık için hayatlarını ortaya koyan mahallenin bekçisi, şehrin bekçisi olan tüm esnaflarımız buna dahildir” dedi.

Genel Kurulda Divan Başkanlığını yapan TESKOMB Genel Başkan Vekili ve İç Anadolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Mustafa Alan, seçimde aday olan Ramazan Toptaş’ın seçimin kapalı oy sistemi ile yapılması, Ali Evren’in ise açık oy sistemi ile yapılması tekliflerini genel kurula sundu. Yapılan oylamada delegelerin büyük çoğunluğu seçimin açık oy sistemi ile yapılmasını kabul etti.

Divan Heyeti, Malatya Esnaf ve sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Yıllık Çalışma Raporunu, Denetim Kurulu Raporunu, Bilanço ve Gelir-Gider tablolarını ve 2016 Yılı Tahmini Bütçesini tek tek okutarak genel kurula sundu. Her genel kurul maddesi okunduğunda Divan Başkanı Alan, lehte ve aleyhte söz almak isteyen olup olmadığını sorması karşısında, her hangi bir delegede söz alarak konuşmadı ve maddeler oy birliği ve oy çokluğu ile kabul edildi.

GENEL KURUL AÇIK OY SİSTEMİNİ İSTEDİ

Divan Başkanı Alan, genel kurul gündem maddesi gereğince aday listelerini okumaya başladığında, Ramazan Toptaş kendisine söz verilmesini istedi. Ancak Divan Başkanı Alan, kendisinin genel kurul gündem maddesi gereğince yönetim kurulu raporu, denetleme kurulu raporu, bilançoların okunması esnasında söz isteyen olup olmadığını sorduğunu, kimsenin cevap vermediğini söyleyerek, konuşmaların ancak dilek ve temenniler bölümünde yapılabileceğini söyledi.

Alan, önce Ali Evren başkanlığındaki listeyi ardından ise Ramazan Toptaş başkanlığındaki listeyi okuyarak genel kurulun oylarına sundu. Genel kurulda Ali Evren’in listesi açık oy sonucunda katılımcıların büyük çoğunluğunun desteğini alarak 4 yıllığına yönetime getirildi.

Ali Evren başkanlığındaki Yönetim Kuruluna, Ünal Ergöç, Orhan Özbek, Zeki Tuna, Muhterem Öncüler, Yönetim Kurulu Yedek Listeye Faruk Yılmaz, Hüseyin Baştürk, Cevdet Özyalın, Şeyho İlbeği ve Tevabil Polat seçilirken, Denetim Kurulu’na Şevket Keskin ve Mehmet Özpolat, Denetleme Kurulu Yedek Üyeliğine de Nedim Ekici ve Hacı Karanfil getirildiler.

KESKİN’E SALDIRI..
Genel kurulun kapatılması esnasında seçimi kaybeden Ramazan Toptaş’ın yanında bulunan ve bazılarının da delege olmadığı akraba ve yakınları olduğu öne sürülen bir grup, salonda bulunan MESOB Başkanı Şevket Keskin’e saldırı girişiminde bulundular. Ancak, diğer delegelerin araya girmesi üzerine gerginlik kısa sürede sona erdi.

EVREN: HERKESE CEVAP VERİRİM, ALNIM AÇIK
ESKKKaevrYKürsüye çıkan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, ‘Rica ediyorum, bir birimizin yüzüne bakacağız. Kim konuşmak istiyorsa konuşsun, ben hepsine cevap veririm. Bırakın kim konuşursa konuşsun, Benim veremeyecek hesabım yoktur” dedi.

MESOB Başkanı Şevket Keskin, “Her zaman esnafımızın sorunlarını ve sıkıntılarını takip ediyoruz ve ilgili tüm bakanlarımızla görüşüyoruz. En son Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile Ticaret ve Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci ile dün Ankara’da görüştük. İnşallah önümüzdeki hafta veya bu ay içerisinde sayın başbakanımız Ahmet Davutıoğlu’nu TESK’e davet ederek, esnaf ve sanatkarlarımızın Bağ-Kur primlerine asgari ücrette işverene verilen devlet desteği gibi bir destek sağlanmasını istiyoruz” dedi.

“YAŞINIZ KADAR ESNAFLIK YAPMIŞ İNSANLAR, KİME OY VERECEĞİNİ BİLİR”

MALATYA ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ KEFALET KOOPERATİFİ (ESKKK) OLAĞAN KONGRESİNDE BAŞKANLIĞA MEVCUT BAŞKAN ALİ EVREN SEÇİLDİ, KONGREDE ADAYLARA SÖZ VERİLMEDİĞİ GEREKÇESİYLE GERGİNLİK YAŞANDI. (ERDAL AKBUĞA/MALATYA-İHA)

Keskin şunları söyledi:

“Pazar Ruhsatı kalktı hiç kimse sesini çıkartmadı, yüzde 15 kesinti kalktı kimsenin sesi çıkmadı, seyyanen zam dedik bizden başka bağıran olmadı ve kimse sesini çıkartmadı. Ya Allah aşkına birazda yapılanları görün” diyerek, seçimi kaybeden Ramazan Toptaş ve ekibi için şunları söyledi:

“Daha sizin üyeleriniz sizi tanımıyor. Gece gündüz sizlerle beraber oldum, hangi kurumda sorununuz varsa çözmeye çalıştım ve çözdüm, size her zaman kucağımı açtım. Ama bir duydum, ‘ya bu seçim Şevket Keskin’in seçimi.’ Allah, Allah. Biraz oturun, çalışan üyeniz sizi tanısın. Malatya seni kabul etsin. Esnaf seni kabul etsin. Esnaf seni tanımıyor. Bakın salonda oturan esnaf ve sanatkarlarımız, sizin yaşınız kadar esnaflık yapmış. Kime oy verecek, kime vermeyecek sizden daha iyi biliyor. Oraya çıkıp 3 kişi, 4 kişi bağırmakla, milletin üzerine yürüme ile, milleti birde tehdit etmeyle, Hasan Koktan’ı geçtiniz ya. Allah’tan korkmazlar, şimdiye kadar kim kimi tehdit etmiş? Bu tehdidi siz salonda yapıyorsunuz. Dışarıda bu tehdidi yapamazsınız. Ben esnaf ve sanatkara kapımı değil, gönlümü açtım. Hepinizle bire bir dükkan dükkan esnaflarımızı gezdim. Ben şahsım olarak, yönetim olarak gece gündüz Malatya’nın emrindeyim, Malatya esnafının emrindeyim. Her zaman alnım açık, yüzük ak. Esnaf ve sanatkarımızın hakkını savunmak benim boynumun borcu” diye konuştu.

ALAN: BEN GÜNDEME BAKARIM, YÖRESEL USULE BAKMAM
Divan Başkanı Mustafa Alan, “Bizim kanununuzda ‘başkanlar konuşur, başkan adayları konuşur’ diye bir madde yoktur. Ama nerede alınırdı konuşma; faaliyet raporunda, denetim kurulu raporunda, bilançoda söz alınması gerekirdi. Ben sordum, her madde de tek tek sordum, ‘söz almak isteyen varmı’ diye. Hiç kimse söz almadı. Ama yöresel usul nedir ben onu bilemem. Gündem neyse ben onu işletirim. Seçimin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuşarak genel kurulu kapattı.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, genel kurul sonunda katılımcılara teşekkür etti.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mehmet ali dedi ki:

  Hasan kardeş doğru söyle bi kere toplam 600 kişi katılım vardı 200 kişi kooperatif ortağı olmayanları içeri aldılar .Madem Türkiye’ye lazım senin başkanın sandıktan niye korktular neden üyelere dönüp baskı ile el kaldırttılar bi kere doğru ol kardeşim kapalı oylamada 50 oy fark vardı kayıtlar var açık oylama olunca üyelerimiz terketti

 2. Hasan dedi ki:

  Yönetmelikte MADDE 35 e göre BAŞKAN OY ÇOĞUNLUĞU İLE BELİRLENEBİLİR ibaresi var. Bunlara bakmadan niçin hala yorum yapılıyor. Esnaf hür iradesi açık bir şekilde Ali EVREN ‘den yana kullandı ezici bir üstünlükle hala anlamıyorum bazı yorumlar niye yapılıyor.yaklaşık 500 600 fark var 10 20 oy farkı olsa neyse

 3. Hasan dedi ki:

  Şevket Keskin MALATYA’nın yüz akıdır.Sadece Malatya’yı değil Türkiye’yi temsil etmekte . Sen olduğun sürece bizler mutlu umutluyuz.DİK DUR EGİLME MALATYA ESNAFI SENİNLE.

 4. Minübüsçü dedi ki:

  Neden benim yorumum yayınlanmadı malatya haber com en güvenilir haber sitesiydi acaba sizdemi taraf oldunuz

 5. yavuz dedi ki:

  Kimse kusura bakmasın arkadaşlar.Mevcut STK lar ve başkanları hiç bir iş yapmadan oturup huzur haklarını alıp siyasiler ile takılıyorlar.Çevreleri de rant peşinde sistem işliyor.Sorun seçmende başkan çay içmeye geldi başkan cenazeme geldi başkan düğüne çiçek gönderdi deyip şekil peşindeler.Yani seçmen UCUZ olunca sonuç bu arkadaşlar.Başkan ne hizmet yaptı hangi kuruma gidip hakkımı savundu belediyenin siyasilerin eksiğini söyledi mi bunu soran yok.Seçmen omurgalı olup duruş gösterecek ki adam gibi adaylar da dik dursun

 6. bey dedi ki:

  ya kimse yalnız değil bu ne böyle

 7. AH MALATYA AH dedi ki:

  MALATYA YAPILAN BU SEÇİMDE KAZAN TARAFA BAŞARILAR DİLER DİĞER KARDEŞİMİZİ DE GÖSTERMİŞ OLDUĞU MÜCADELEN DOLAYI TAKTİR EDİYORUM SEÇİMİN YAPILDIĞI SALONDA İSİMLER ÖNEMLİ DEĞİL ORADA BULUNAN ESOB BAŞKANINA KARŞI YAPILAN SÖZ VE DAVRANIŞLAR HİÇTE HOŞ OLMADI EĞER SİZ OTOKONTROL SAĞLAYAMIYORSANIZ BAŞARILI OLMAZSINIZ İNŞALLAH KİMSEYİ İNCİLTMEMİŞİZDİR
  DİĞER ADAY OLAN KARDEŞİMİZ İNŞALLAH BİR SONRAKİ SEÇİMDE KENDİLERİNİ YİNE ADAY OLARAK GÖRÜRÜZ GÖNÜL İSTER Kİ KIRILAN KALPLERİ KAZANSIN HELALEŞSİNLER

 8. Esnaf44 dedi ki:

  ALİ EVREN Başkanımıza hayırlı uğurlu olsun.Malatyamızın sizin gibi değerli insanlara daha çok ihtiyacı var.Allah yardımcınız olsun.

 9. drejanlılar dedi ki:

  ramazan toptas yanlız deyil dir şevket keskin akılı ol sende drejanlıların yegenisin

  1. memet kelek dedi ki:

   dün geldi ramazan toptaş bugün sitem yapıyo önce kendini berberler odası başkanı olarak esnafa kabullendirsin ben başka bişey demiyorum

  2. memet kelek dedi ki:

   bizde pötürge ve akçadağlılar olarak şevket keskine oyumuz değil canımızda feda. salonda tehtit etmiyecen ramazan toptaş. dışarda yapacan bunu.

 10. Ahmet dedi ki:

  Malatya büyük şehirde çalışan personelden bi bakın bu oda başkanlarının kaçar yeğeni akrabası çalışıyor bizler gidince alım yok güle güle, vaaaaaah ülkem vahhhhh

 11. Cafanalılar dedi ki:

  Ramazan Toptaş yalnız değildir.

 12. akçadağlılar dedi ki:

  şevket keskinn yalnızzz değildirrrr

 13. KENAN dedi ki:

  SEÇİM ORGANİZASYONU YAPILMIŞ İŞİ ORGANİZE EDERKEN KAZANMIŞ ELLE BACAKLA KAŞLA GÖZLE SEÇİM Mİ OLUR BUNLAR SEÇİMLE DEĞİL ZIMPARA İLE KALKAR ÇÜNKÜ YAPIŞMIŞLAR BU AŞK KOLTUK AŞKI BAŞKA BİR AŞKA BENZEMEZ………….

 14. ibrahim dedi ki:

  Şevket bey sen kendi hegemonyanı kurmuşsun sana biat etmeyeni istemiyorsun sizden başka aday çıkamayacakmı senelerdir tek liste seçime alıştınız. diger aday söz istiyor konuşturmuyorsunuz.nerde demokratik seçim yeni başkan diye birseymi var adam aday olmuş saygı duyacaksın yeni başkan olmuş diye seçime girmesinmi böyle bir mantık varmı belki mevcut başkandan daha iyi yönetecek yazık size sevket başkan hazmedemiyor san başka adayların çıkmasına o koltukta oturmayacaksın ben 25 senelik esnafım senin esnaf için birsey yaptıgını görmedim sadece yemeklerde davetlerde bulunursun kardeşim somaliye yardım gönderirsin basına cıkarsın sanki kendi paranı bagışlamış gibi gönderirsin kimin parasını gönderiyorsun esnafın parasını gönderiyorsun ramazanda yemek verirsin basını cagırsın esnafın yemege ihtiyacı yok hizmete ihtiyacı var bunlar iş degil Allah rızası için esnaf için ne yaptın soruyorum sana körler sağırlar birbirini ağırlar. elini vicdanına koyda söyle.

  1. Mehmet dedi ki:

   iktidar vekilleri dükkanlarınıza gelince “Allah sizleri başımızdan ayırmasın, Allah tayyibe ömrümüzden ömür katsın. Çok şükür iyiyiz ” derseniz, şevket başkan ne yapsın, başkası ne yapsın. İbrahim efendi diyorsun ya; “belki mevcut başkandan daha iyi yönetecek” diye. Doğrudur. İyi yönetmek iyi insanların işidir. Sen şu berberler odası başkanından ertelenen cezası ile ilgili olarak verilen mahkeme kararını alıp oku, sonra iyimi yönetir, kötümü yönetir. Sen karar ver.

 15. baba dedi ki:

  bu mevcut yönetim ne yapmışki bağlı bulunduğu esnaflara

 16. Fazlı dedi ki:

  Öncelikle cahil cahil konuşmamak lazım bugün halen parmakla oy kullanma tüm dünta ülkelerinde uygulanıyor. İkinci olarak olayı salonda göremedim ama evde gelince izledim şevket başkan milleti sakinleştirmeye çalışırken ona saldırmaya çalışanlar oluyor… Kimin yandaşları ortalığı karıştırıyor apaçık ortada . İkinci bir arkadaşında dediği gibi bunu oylama sunduklarında bizfe elimizi kaldırdık siz kaldırmadınız çoğunluk nerde ise o kazandı… Şevket başkana laf edenler öncelikle o adam yaptığı icraatlere baksınlarda konuşsunlar öyle sırf karalama ile olmaz bu işler

 17. İbrahim dedi ki:

  Yaw seçimi oldu bittiye getirdiler saltanatları bitecek tabi kuraydın sandığı sandıktan kim çıkarsa ozaman kimsenin sesi çıkmazdı sınıf başkanımı seçiyorsunuz el kaldırma afrikadaki kabilede bile kalmadı sen kitabın neresinde okuyorsun kardeşim

  1. sefa demir dedi ki:

   aynen ibrahim bey öyle bu evren in miladı doldu artık yeterrr

 18. Ertuğrul dedi ki:

  Bana göre Ramazan denilen adam kazanmıştır.Bunların karşısına çıkmak da cesaret isterdi ve o cesareti gösterdi.El kaldırma yerine sandık koyaydınız emin olun kendi akrabalarınız bile size oy vermiyeceklerdi.

 19. Kadir Hoca dedi ki:

  yeni Türkiye yolunda eski yüzler biraz zor gelir bu Türkiye

  1. sefa demir dedi ki:

   ARTIK YETER EVREN İSTİFAAA

 20. Esnaf dedi ki:

  Yeni Malatya’ma yakışır. Ortalık racon kesenden geçilmiyor.

 21. Mehmet dedi ki:

  Ben Ali evrenide ramazan toptasida severim fakat seçim sandikta olsaydi daha güzel olurdu ben oyumu ali evrene verecektim fakat benim bile hoşuma gitmedi sandık olsaydı kimsenin aklında soru işareti kalmiyacakti. Malatya mız içi n hayırlı olsun.

 22. Teyfük dedi ki:

  Bir Malatyalı olarak bugün ki ortamdan utanç duydum Demokratik toplumlara hiç uymayan görüntüler sergilendi hele de başkan adaylarının konuşmalarına izin verilmemesi çok utanç vericiydi.

 23. NURULLAH dedi ki:

  SAYIN MALATYALILAR Ben hayatımda böyle bir seçim görmedim.Elle oylama var dediler.Kimin kime oy verdigini bile anlamadan seçim bitti.Şevket keskin alenen Ali Evrenden taraftı.Bu adamların kurdugu saltanat da bir gün yıkılır İNŞALLAH

 24. Ahmet dedi ki:

  Kardeşim 21. Yüzyılda halen PARMAK kaldırmayla seçim yapılıyor, itiraz edilince insanlar susturuluyor. Seçim dediğin sandıkla olur eğer kendinize güvenseydiniz sandık isterdiniz ve esnafın aklında soru işaretleri de kalmamış olurdu. Şevket keskin yabancılar girmiş diyor bu doğru yabancıların hepsi Şevket keskinin akraba ve yandaşlarıydı. Şevket bey Madem sen esnafın yanındaydın neden her oy sayımında ayağa kalkıp arkanı dönüp milleti tahrik ediyordun sana yakışan tarafsız olmandı belki de sırf bu haksızlıkların yüzünden bir adım ileri gidemiyorsun yıllardır ne istediysen ne umduysan tam tersi oldu.

  1. Mehmet dedi ki:

   Ahmet efendi, iyi güzelde, açık oy kullanma kararını esnafın kendisi almadımı? 100 tane berber delegeymiş, hele o başkan adayına sor bakalım kaç tanesi gelmiş, birde perde arkasında Akçadağ siyaseti yapan minibüsçüye sor, o kaç tane delege minibüsçüyü salona getirebilmiş. Topu topuna 30-40 kişi berber ve minibüsçü tayfası için el kaldırmış o koca salonda. Adamlar daha aday oldukları kurumun yönetmenliğini bilmiyor, birde çıkmış aday oluyor. Birde berber ve minibüsçüye şunu sor, o gelen toplu çiçekleri acaba üzerinde isimleri yazanlarmı gönderdi, yoksa toplu sipariş mi verildi….

   1. Erdem dedi ki:

    Peki mehmet efendi kimse bunların karşısında aday olamazmı? Ben de servisçiyim sen hangi tayfadasın.koltuklarında korkmasalardı bunlar açık oylama yapmazlardi.hani 30-40 kişiyiz ya mehmet efendi ondan kaybetme riski vardı da milleti deşifre etmek için açık oylama yaptılar.senin 30-40 tane dediğin minibus ve servisçi esnafı yine delikanlı gibi açık desteğini vermiştir.bize ambargo uygulamak isteyen varsa da buyursun uygulasın.

    1. Mehmet dedi ki:

     Erdem efendi, elbette herkes aday olabilir. Kimse neden aday oldu, neden karşı liste çıktı diye tek kelime etmemiş. Aday çıkmasından daha doğal ne olabilirki. Bak açık oylama olmasaydı, 30-40 oy bile çıkmazmış sandıktan. Bu işler başkasının adına kendisi için çiçek sipariş etmeye benzemez. Daha kendi odasının üyesine hakim olamamışlar, kendi odalarının üyeleri bile arkalarında durmamış, kendi odasının üyelerini salona getirememişler, gelenler bile lehlerine oy kullanmamış, bunlar mı Malatya esnafına yönetici olacaklar? Şunu da bil, açık ve kapalı oy kooperatifin tüzüğünde var. Bilmiyorsan oku. Televizyonlarda izledik, orada kimseye silah zoruyla parmak kaldırılmamış. Medeni cesaretle herkes elini kaldırmış. Açık oylamayı esnafın yüzde 95’i el kaldırarak kendisi seçmiş.Bildiğim kadarıyla daha öncede ikili adayların çıktığı kooperatifin seçiminde yine açık oylama yapılmış. 100 tane kendi odandan delegen olacak ve sen o delegeleri bile salona getiremeyeceksin. 70-80 tane minibüsçü odasından delegen olacak ve sen o delegeleri hakim olamamışsın. Berberler Odası ile minibüsçüler Odası’nın önümüzdeki oda genel kurullarında mevcut yönetimlerin şimdiden çizildikleri açık ve net olarak ortada. Salondaki tablodan sonra muhtemel oda başkanı adayları şimdiden çalışmaya bile başlamışlar. Adamlar evdeki bulgurdan da olacaklar….Bu işler öyle salon kabadayılıkları ile yürümüyor. minibüsçü odası minibüsçüler için ne yapmışki kefalette ne yapsın. Berberler Odası, hani pazar günlerini tatil ilan etmişti, ne oldu? kim dinledi, ya sen önce odanı düzelt, sanki kefalete gelince yüzde 5 olan faizi yüzde 1’e indirecek. KEFALETE adam gibi adam lazımdı, yıllardır da Ali Evren başkan adam gibi orayı yönetiyor. Yıllardır orada olmasına rağmen hakkında tek kelime bir usulsüzlük duyuldu mu? Adam işini düzgün yapıyorsa, hakkında tek kelime usulsüzlük yoksa işte o adamları baş tacı etmek lazım. Ama oda yönetiminde iken kendi oda başkanını hırsızlıkla suçlayan Berberler Odası başkanına sorun bakalım kendisi mahkemede ne kadar ceza almış. (Ceza ertelenmiş, ama ceza cezadır) Etme, bulma dünyası. Kimseye yok yere iftira atmayacaksın, sonra o iftira gelip senin ayağına dolanır.

     1. yavuz dedi ki:

      Şu oda bu oda ne fark eder madem samimisiniz madem kendinize güveniyorsunuz 600 kişilik salonda 1500 kişi nin oy kullanacağı seçim yapılmaz sandık kursaydınız rakip aday 1 oy alıp sizi tebrik etseydi.Yapılan işlem hukuka aykırı

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."