Miram

Final


Opel Combo

ASlan Temizlik

Fuat
Malatya Haber -

Diyarbakır Eylemine Malatya’dan Bir Katılım Daha

Diyarbakır Eylemine Malatya’dan Bir Katılım Daha
 • 10.09.2019

Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiası ile HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan aile sayısı 8’inci gününde 21’e yükseldi. İlk gün 3 aile ile başlayan eyleme katılan ailelerin sayısı günden güne artmaya devam ediyor. Bu arada, PKK tarafından Tunceli’de kaçırılan Malatya Ticaret Borsası eski başkanı Gürsel Özbey’in astsubay oğlu Semih Özbey için annesi Sadiye Özbey’den sonra, polis yeğeni kaçırılan Rahime Uymaz da, eyleme katıldı.

Diyarbakır’da 3 Eylül 2019’de Şahap ve Fevziye Çetinkaya, 17 yaşındaki çocukları Süleyman Çetinkaya’nın geçen hafta kaybolması üzerine HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önüne gelerek oturma eylemi başlattı. Çocuklarının en son HDP binasında görüldüğünü kaydeden aile, evlatlarını isteyerek eylemlerini sürdürdü.

Aynı gün oğlu Azad’ın 10 yaşındayken terör örgütü mensupları tarafından dağa kaçırıldığını iddia eden acılı anne Remziye Akkoyun da ailelere destek vererek eyleme katıldı. Eylemin birinci gününde Ayşegül Biçer de yaklaşık 11 ay önce terör örgütü mensupları tarafından kaçırıldığı iddia ettiği oğlu Mustafa’nın bulunması için ailelere destek verip oturma eylemine katıldı.

Oğlu için ölüm orucuna başlayacağını açıkladı
Oturma eylemini televizyondan gören Celil Begdaş da, eylemin ikinci gününde HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binasının yolunu tuttu. Eşi Hediye ile birlikte HDP il binası önüne gelen Celil Begdaş, Yaklaşık 5 ay önce ortadan kaybolan oğlu Yusuf’un bulunana kadar oturama eylemine devam edeceğini belirtti. Begdaş, çocuğunu HDP’lilerden istediğini belirterek ölüm orucuna başlayacağını açıkladı.

Terör örgütü tarafından kaçırılan asker ve polis aileleri de eyleme katıldı
Çocukları PKK tarafından kaçırılan polis ve askerlerin aileleri de, Malatya, Gaziantep, Mersin ve Mardin’den yola çıkıp HDP Diyarbakır il binasının yolunu tuttu. Gaziantep’ten gelen Şevket- Songül Altındaş çifti, vatani görevini yapmak için usta birliğine giderken 2 Ekim 2015’te Tunceli’nin Pülümür ilçesinde kaçırılan oğulları 24 yaşındaki Müslüm’ün bulunmasını isteyerek 3’üncü günde oturma eylemine dahil oldu.

Yine Mardin’in Derik ilçesinden gelen Emine-Şeymus Kaya çifti de İstanbul’da görevliyken Muş’ta kardeşinin düğününe katılıp konvoyla Derik’e döndüğü sırada Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yol kesen teröristler tarafından kaçırılan oğulları polis memuru 28 yaşındaki Vedat Kaya için oturma eylemine katıldı.

Malatya’dan gelen Rahime Uymaz ise Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kaçırılan polis memuru yeğeni Sedat Yabalak için Diyarbakır’ın yolunu tuttu. Uymaz, HDP Diyarbakır il binası önüne gelerek oturma eylemine katıldı.

Yaklaşık 4 yıl önce astsubay oğlu terör örgütü PKK mensuplarınca kaçırılan Sadiye Özbey de, Diyarbakır’ın yolunu tutarak oturma eylemine katıldı.

Eylemin 3’üncü gününde askere gitmeye hazırlanırken 5 yıldır haber alamadığı oğlu Arafat Balta için Dicle ilçesinden gelen anne Sabiha Balta ile 4 yıl önce kaçırılan 17 yaşındaki oğlu Fırat Savur için Bağlar ilçesinden gelen anne Meryem Savur da eyleme katıldı.

Eylemin 3’üncü gününde aile sayısı bir anda 10’a yükseldi
Eylemin 4’üncü gününde oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 11’e yükseldi. Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesine bağlı Dokuzçeltik köyünden gelen Aysel Koyun, 3 çocuğundan dağa kaçırılan Neşat Koyun’dan yaklaşık 5 yıldır haber alamadığını belirterek HDP Diyarbakır il binasının yolunu tuttu.

Eylemin 5’inci gününde aile sayısı 13’e yükseldi
Oğulları 4 yıl önce Ağrının Eleşkirt ilçesinde kaybolan Vahit Çur’un (16) annesi Necla Çur ve babası Bedirhan Çur oturma eylemine katıldı. Diyarbakır’dan oğlu 4 yıl önce terör örgütü PKK tarafından alıkonulan Aziz Demir’in (16) annesi Güzide Demir oturma eylemine katıldı. Anne Güzide Demir en son 1 yıl önce oğluyla görüştüğünü ve bacaklarından yaralandığını söyledi.

Eyleme katılan aile sayısı her geçen gün artıyor
Çocuklarının terör örgütünün elinden kurtarılması için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 6’ncı gününde 14’e yükseldi. Eyleme yeni katılan Hüsniye Kaya, 2015 yılında kaybolan kızı Mekiye Kaya için oturma eylemine katıldığını dile getirdi. Kaya, “Kızım kaçırıldığında 14 yaşında, şu anda ise 18 yaşında. 4 yıldır gitmiş, okula diye gitti gelmedi” dedi.

Aynı gün eyleme yeni katılan Ayten Elhaman da, 2 yıl önce kaybolan oğlu Bayram Elhaman’ın geri getirilmesini ve çocuğuna kavuşarak askere yolcu etmek istediğini belirterek oturma eylemine katılan 15’inci aile oldu.

7’nci günde sayı eylem yapan aile sayısı 18’e çıktı
Çocuklarının terör örgütünün elinden kurtarılması için HDP önünde eylem yapan aile sayısı 7’nci günde 17’ye yükseldi. Çocukları terör örgütü tarafından dağa kaçırılan Saliha Edizer ile Süleyman Aydın, çocuklarının bulunması için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemine katıldı. Oğlu Yakup Edizer’in dağda olduğu görüntüsünün yayınlandığını belirten anne Saliha Edizer, çocuğunu dağa HDP’nin yolladığını savundu. Özkan Aydın’ın babası Süleyman Aydın ise Diyarbakır’da barış sürecinde çocuğunun kaçırıldığını aktardı.

2015 yılında Kur’an kursuna gitmek için evden çıkan oğlu Ramazan Üçdağ’dan 4 yıldır haber alamayan Mevlüde Üçdağ, eylem yapan ailelere katılarak çocuğunun geleceği günü beklemeye başladı. Üçdağ, oğlu Ramazan’ın Kur’an kursuna gitmek için evden çıktığını ve yaklaşık 4 yıldır kendisinden haber alamadıklarını belirtti. Üçdağ ile birlikte aile sayısı 18’e çıktı.

Eylem çığ gibi büyüyor
Çocukları terör örgütü tarafından dağa kaçırılan ailelerin oturma eylemi 8’inci günde de devam etti. 8’inci günde eyleme katılan Salih Aylu, oğlu Mehmet Aylu’nun 22 Mart 2019’da 20 yaşındayken Irak Metina bölgesine kaçırıldığını söyledi. Aylu da ailelerin yanına gelip destek vererek oturma eylemine katıldı.

10 ay önce 23 yaşındaki oğlu Özgür Ödümlü’ün Irak bölgesine kaçırıldığını belirten anne Lütfiye Ödümlü, oğlundan 10 aydır haber alamadığını söyledi. Annelere destek verip eyleme katılmak için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önüne geldiğini kaydeden Ödümlü, “Oğlum 23 yaşında. Akşam oğlumla konuştum sabah aradığımda ulaşamıyordum” dedi. Ödümlü de ailelere destek verip oturma eylemine katıldı.

Sayı 21’e yükseldi
Çocuklarının terör örgütünün elinden kurtarılması için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 8’incı gününde 21’e yükseldi. 8 yıl önce Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 14 yaşındaki oğlunun kaybolduğunu belirten baba Mehmet Tokay, çocuğunu piknik havasıyla götürdüklerini ve torpilli olan ailelerin çocukları geri geldiğini, kendi çocuğu ise dönmediğini aktardı. Okay’ın da ailelere destek vererek oturma eylemine başlamasıyla aile sayısı 21’e ulaştı.

Bu arada Malatya’dan desteğe gelen Himayeye Muhtaç Yaşlılar Çocuklar ve Kadınlar Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği Başkanı Ayşe Ece Budan ise her zaman ailelerin yanında olduklarını söyledi. Budan, “Kıymetli annelerimize, Malatya’dan gelerek destek vermek istedik. Malatya’nın selamını getirdik, sonuna kadar bütün ailelerimizin ve annelerimizin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sonuna kadar sık sık geleceğiz ve yanlarındayız” diye konuştu.

Diyarbakır, iha

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Leman akkaya dedi ki:

  Neden tüm çocuğu dağda olanlar gitmiyor hep beraber eylemini yapmıyor.yüreği yanan birkaçkişi değilki neden tüm türkiyede şehit ailesi çocukları kaçırımışlar birlik olması gerekir yeter yiyorum annelerin yürekleri yandığı .eyerki hdp ilgisi yoksa çıksın o ailelerle beraber olsunki bilelimki ilgileri yok ben bir malatyalı olarak milliyetçiyim sonunakadar varız selamlar

 2. Alparslan dedi ki:

  Emperyalizmin tasmalı uşağı pkk’nın sonunun gelmesi yakındır. Batıdaki destekçileri de (babaları) bunlara tekmeyi vuracak yakında.

 3. Hür doğan dedi ki:

  Ne zaman adam oluruz; bu ülkenin vatandaşları siz-biz diye ayrımcı bir dil ile konuşmadığında ve yanlışı savunacak kadar kör olmadığında zaten bizleri kandıracak siyesetçide olmayacak, ayrılırsanız BÖLÜNÜR VE KOLAY YÖNETİLİRSİNİZ

 4. Baran dedi ki:

  Senin memleketin deki belediyecilik vizyonunu da gördük sevgili hasan..2 milyar lira borç var sahiplenen arkasında duran ve ev önemlisi hesap sorabilecek vizyona sahip adam yok şehirde..halk iradesini sandıkta iki defa gösterdi..bu neyin acısı hasan arkadaş??

  1. mehmet dedi ki:

   baran kardeş istersen birde chp li belediyelerin borç defterini açalım delikanlıca selahattin başkan açıkladı borcu birde batıdaki chp li belediyeleri araştır istersen 🙂

 5. Cengizhan dedi ki:

  aslında bu durumun iki yönü var (bence) devlet getirememiş aileler hdp nin kapısına dayanmış (devletin eksiğidir ayıbıdır). algı yapılarak tüm illerden çocuğu örgüte giden aileleri devlet gönderiyor hdp nin terörle ilişkisine dikkat çekmek için. işe nereden bakarsan bak ülkenin vizyonu açısından kötü. İnşAllah o çocuklar sağ salim geri alınır ailelerinin yüzü güler.

  1. Hasan dedi ki:

   Sizin İBB başkanının vizyonunuda gördük..arabaları çek otopark a israf diyor başka birşey demiyor..algı bu lste..bir projesi var mı? Tövbe..İzmir belediyesi gibi İstanbul ve Ankara’da 5 yıl uyuyacak ne yazık ki..yukarıdaki habere gelince.. cumartesi annelerini kim algı için Galatasaray meydanına topluyor??

   1. MALATYALI ROJDA dedi ki:

    Hasan arkadaş , a haber izlemeye devam et sen.😀

   2. Malatya dedi ki:

    Arkadaşım Vizyon sadece sizde oluyor malatyanın halini görüyorsunuz heryet beton yeşil bir yer kalmadı ne vizyonundan bahsediyorsun . Parti olarak düşüneceğine Malatya halkı çıkarları düşünülse şuan turgut özelın izinde Malatya başka bir yerdeydi .

   3. Semi16 dedi ki:

    Kardeş boş yapma bişey bilmiyorsunuz konuşuyorsunuz ya dediği gibi siz a haber izledikçe gündemden haberiniz olmayacak amerikada yaşıyoruz zannetmeye devam edeceniz akp bişey yapsaydı her seçimde %70 gibi oy veren bir ile malatyaya önce adam gibi bişey yapardı 👍

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."