Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak”

“Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak”
 • 20.05.2020

Kızılay’a satılan Vagon Onarım Fabrikası’na düzenlenen inceleme gezisine AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kızılay Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Yalçın, Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay ile ilgili Daire Başkanları ve şube müdürleri katıldı.

Tüfenkci ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, inşaat çalışmaları hakkında bilgiler alarak açıklamalarda bulundular.

Tüfenkci, 40 yıldır Malatya gündemini meşgul eden Vagon Onarım Fabrikası alanının büyük bir yatırım alanına dönüştüğünü söyleyerek, bunun Malatya için bir gurur tablosu olduğunu dile getirdi. Tüfenkci, “Malatya ve Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu gayretli çalışmalarından dolayı Kızılay Genel Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. Özverili bir çalışma sergilenmekte. Afet Barınma Sistemlerinin üretiminin yapılacağı ve Türkiye’nin en büyük fabrikasının ve hatta Dünyanın en büyük fabrikasının Malatya’da kuruluyor olması bizleri gururlandırmaktadır” dedi.

İlgili firma personellerinin yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu belirten Başkan Gürkan ise, “Bu yatırımın buraya gelmesinde emeği bulunanlara teşekkür ediyorum. Malatya’da yıllardır çözülmeyen üç temel sorun vardı. Bunlar

40 yıldır kaderine terk edilen ve 500 dönümlük bir alan içerisinde bulunan Vagon Onarım Fabrikası alanının değerlendirilerek yeniden ekonomiye kazandırılması ve yeni istihdam alanı oluşturulması çok önemli. Bu alanda inşa edilecek olan fabrikalar tekstil üretimi ve barınma sistemleri üretecek.

Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda Kızılay’ın ihtiyaç duyduğu bütün hizmetleri karşılamak için buraya geldik ve incelemelerde bulunuyoruz” dedi.

Malatya için önemli olan diğer konularda da Belediye olarak girişimlerinin ve çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Gürkan, Kuzey Çevre Yolu ile ilgili olarak ilgili bakanlık düzeyinde görüşmelerinin devam ettiğini, kayısı konusunda da önümüzdeki aylarda hizmete girmesi planlanan Kuru Kayısı Lisanslı Soğuk Hava Deposu ve Borsasının büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Gürkan, “Malatya için yapılan bütün yatırım ve hizmetlerde emeği geçenlere teşekkür ediyor, bu hizmetlerin Malatya’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

İHALESİ MAYIS 2018’DE YAPILMIŞTI..

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından 28 Mayıs 2018’de özelleştirme kapsamında ihalesi yapılan Vagon Onarım Fabrikası’nın (VOF) satış ihalesinin sonuçlandırılmasına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) teklifi,  ihaleden 7 ay sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da imzalandı ve 20 Aralık 2018 günkü Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Kararı olarak yayınlanmıştı. İki taliplinin katıldığı ihalede, 650 bin TL teklif veren Türk Kızılay Derneği’nin teklifinin uygun görüldüğü belirtildi.

İhalenin ardından, afet barınma sistemi imalatı yapılması planlanan fabrikada bin 500 kişinin istihdam edileceğini belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık şunları söylemişti:

“Fabrika yaklaşık 52 bin metrekarelik kapalı alanlı fabrika bir onarımdan geçilecek öncelikle, güçlendirilecek. Burada üretmeye çalışacağımız ürünler içinde bir üretim bandı kurulacak. Bu üretim bandı afet dönemlerinde ihtiyaç duyduğumuz barınma sistemlerini üretecek olan prefabrike, konteyner, hafif çelik gibi ürünlerle sadece bir konteyner gibi değil, burası bir sistem üretecek. Birlikte yaşama alanlarını, atık su arıtma tesisleri ile, enerjisini üreten tesisleri ile entegre bir şekilde sağlık ocaklarını, okulları ile beraber planlayacağımız sadece afet temelli değil, kentsel dönüşümlerde belediyelerimize hizmet verebilecek olan hızlı ve ekonomik konutlar üretebilecek bir tesis olacak. Bu tesisin üreteceği sosyal kamplar olacak.  Yaklaşık bin 500 kişilik bir istihdam öngörüyoruz.  80 beyaz yaka, fabrika içinde 400 mavi yaka ve bin civarında da sahada montaj personeli istihdam edecek, bin 500 kişiye istihdam oluşturacak.  Ayriyeten Malatya’nın coğrafi konumu nedeniyle Çin’den Londra’ya kadar uzanan ipek yolu üzerinde bu tesisin bulunuyor oluşu  hem ihracat noktasında  bu bölgeyi daha cazip hale getirecek.”

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gaztsi

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Barış dedi ki:

  Vagon fabrikası olarak kurulan ama her nedense atıl hale getirilen herşeye her yere kaynak bulunurken bu önemli stratejik bir tesisi neden çalıştırmazlar aklım almıyor
  Ülkemizde demiryolu taşımacılığı yapılıyor burada kullanılan vagonlar hem yük hemde yolcu için burada üretilse paramız dışarıya gitmese memlette istihdam artsa kötümü olur Kızılay’a başka depomu yoktuda böyle önemli tesis gözden çıkartıldı ülkemizde metro vagonlarını koreliler yapsın bizde fabrikaları depo yapalım çok büyük bir başarı.

 2. Mehmet dedi ki:

  Yaşı 55-60′ ın üzerinde olanlar hatırlar. O fabrika olacak diye temeli atilan binanın, hayali bir temel olduğu seçim vaadi olduğu sonunun gelmeyeceği belliydi. Şimdi filmin ikinci perdesi. ALLAH akıl fikir versin ama…

 3. Esin Güzel dedi ki:

  haberde yazılanı yorumluyorum
  istihtam sayısı 480 kişi (80 beyaz yaka, fabrika içinde 400 mavi yaka)
  “Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak”proje diye lansmanı yapılan şey sadece 480 kişiden ibaretlik yatırım. bu alana sadece 480 kişi çalıştırmak demek buranın DEPO olacağı anlamına geliyor. kızılayın büyük bir DEPO su oldu.
  sahadakilerle 1500 kişi olacakmış. yani malatya dışında 1100 kişi çalışacak.
  ilimizdeki büyük tekstil firmalarına verilseydi heralde daha çok istihtam sağlarlardı.
  Hayırlı olsun.

 4. Ahmet dedi ki:

  Malatya’nın yıllardır dillendirilen üç türküsü (başka da bir hizmet yok) var. Biri çevre yolu, biri vagon fabrikası, biri de kayısı… yıllardır onu söyler dururuz. Ninni de ninni…

 5. Şaban dedi ki:

  Bi gülme geldi gene bana.. 😆

 6. muharrem dedi ki:

  elinde kaldınız o vagon fabrikasının yahu başka bişey yokmu allah aşkına gerçi çok görmüyorum ufkunuz bu kadar sayın başkan ve vekiilerim .. Syg

 7. yılmaz dedi ki:

  Güzel

 8. Malatyasız dedi ki:

  Vagon fabrikasında bu kaçıncı fotoğraf. Oraya bişeyler yapılsın da öyle fotoğraf çektirin Sayın Tüfekçi.

 9. Hakan44 dedi ki:

  Fabrika malatyada kızılay başkanı malatyalı artık o 1500 kişide bir zahmet malatyadan olsun istihdamsa malatyaya istihdam olsun.

 10. Ahmet dedi ki:

  Satmışsınız daha neyin kutlaması neyin sevinci anlamadım. Bende vagon fabrikasını yeniden modernize ederek kuracaklar diye seviniyorum…..

 11. Asas44 dedi ki:

  🤣🤣🤣🤣

 12. Bayram dedi ki:

  VOF yükleniyor…

  Bende belgesel çekecem

 13. Melis dedi ki:

  Ya arkadaş artık şu
  Yapılacak
  Olacak
  Bitecek
  Cek cuk işlerini bir kenara bırakında yapın. Gidip resim çekinip çekinip reklam yapmayın. Bakın o fabrika yapılacak dediğiniz yerin hemen kuzeyinde de Bi çevre yolu yapıyorsunuz ya. Yarında gidin araya resim çektirip Cek cuk deyin. Nasılsa Malatya yiyor bunları.

 14. Molikanlı dedi ki:

  Bu fabrikanın inşaatında çalışanlardan şu an hayatta kalan yok. Allah sizi ıslah etsin Malatya sizler gibi vizyonsuz siyasetçileri olduğu için çok çok şanslı. Reisin gölgesi olmazsa sizler bakalım sokakta gezebilir misiniz.

 15. Elbet birgün dedi ki:

  2 malatya var biri son surat gelitirilerin bati tarafi biri gizlenen hizmette geri kalan dogu taragi ve orduzu cevresi

 16. Vagoncu dedi ki:

  Taş devrinden kalma Motaş ile malatyada hiçbiryer gelişmez, organizede olduğu gibi kızılayda da servisi olmayan,geç kalan,vardiya vs. gerekçeyle toplu ulaşım kullanan olacak ama yine organizede olduğu gibi mağdur olacak.ondan sonra şu kadar personel bu kadar istihdam vs…söylemek kolay tabi.

 17. Malatyalı dedi ki:

  Hep söylüyorsunuz kuruldu kurulacak ama ortada hiç birşey yok icraat gösterinde görelim

 18. Fırat dedi ki:

  Yani gerçekten bunca yıldır diyecek kelime yok. Ne fabrikaymış arkadaş

 19. Evde Kal tüfenkçi dedi ki:

  Bakan iken çözemedi de şimdimi çözecek!!

  1. ahmet dedi ki:

   mükemmel yorum.

 20. Malatya Sever dedi ki:

  Ancak gezersiniz boş hangarı icraat yok

 21. MUSTAFA dedi ki:

  Bu kadar sürede bu problemi çözemediyseniz niçin milletvekili oldunuz.
  Bu kadar yıl boyunca bu problemi çözemeyen milletin vekili olamaz.

 22. fatih dedi ki:

  50 sene geçti hala çözülemedi.Ne fabrikaymış yav.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."