Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

En Büyük Acil Servis Artık TÖTM’de..

En Büyük Acil Servis Artık TÖTM’de..
  • 26.12.2015

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM) bünyesindeki yeni acil servis hizmete girdi. Yeni birimde “erişkin” ve “çocuk” acil servisleri için ayrı bölümler oluşturuldu. Oluşturulan servis; alan olarak Türkiye’deki en büyük acil servis özelliği taşıyor.. Merkezin acil servisinde aynı anda 17 acil hastaya her türlü müdahalenin yapılacağı olanaklar, yoğun bakım üniteleri yeralıyor.

ALAN OLARAK EN BÜYÜĞÜ, KAPASİTE OLARAK 4 MERKEZDEN BİRİ..
14 Mart Tıp Bayramı kutlama törenlerinin ardından, aynı gün “kurdelası” kesilen Turgut Özal Tıp Merkezi Acil Servis Ünitesi, 15 Mart Perşembe günü fiilen hizmete sokuldu.

Acil Servis mimarisi konusunda uzman bir mimar tarafından çizilen proje doğrultusunda düzenlenen TÖTM’nin yeni Acil Servisi’nin “erişkin” bölümünde 22, “çocuk” bölümünde 12 yataklı müdahale ünitesi yeralıyor. Servislerde yoğun bakım bölümleri de mevcut. TÖTM’nin yeni acil servisi, kapladığı alan itibarıyla Türkiye’nin “en büyük” acil servis ünitesi oldu. Yeni Acil Servisin; Türkiye’de daha önce Antalya Akdeniz Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İzmir 9 Eylül Üniversitesi hastanelerinin Acil Servisleriyle birlikte Türkiye’deki, çağın ve hizmet amacının gereklerine uygun olarak dizayn edilip, donatılmış 4’üncü tesis olma özelliği taşıdığı da belirtildi.

ACİL SERVİS ABD BAŞKANININ AÇIKLAMALARI..
TÖTM Acil Servis Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr. Cem Ertan, hizmete sokulan servisle ilgili olarak şu bilgiyi verdi:

“Acil servise hastalarımız gerek yürüyerek gelsin, gerek ambulansla, sedyeyle gelsin ilk karşılayacak olan arkadaşlarımız burada derecelendirmede görev yapacak. Bu arkadaşlarımız, acil tıbbi teknisyenler. Acil tıbbi teknisyenler burada hastanın kritik durumunun ne olduğunu acil servise neden başvurduğunu belirleyip içerdeki 3 alanımızdan hangisine alacağımızı öğrenecekler. Ve buna göre hastaya yaklaşımlarımızı öğreneceğiz.

Yeniden canlandırma odası adını alan odamızda en kritik durumda olan hastayı karşılıyoruz. Kapıya hemen en yakın olmasının anlamı da budur. Sedyeyle gelen bir hasta ya da kalbi solunumu durmuş bir hasta veya çok ağır bir travma geçirmiş bir hastayı, ilk bu odada müdahale altına alıyoruz ve hastada acil kritik bir müdahele gerektiren bir durum var mı ona bakıyoruz. Bunu anlayana kadar her türlü müdaheleyi yapabildiğimiz bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Hasta yaşama döndükten sonra biz buradan genel alana transfer ediyoruz. Bu oda yeniden gelebilecek bir kritik durumdaki bir hasta için devamlı açık bulunmaktadır. Bu mekan hem hemşirelerin bulunduğu bir mekan hemde hafif şikayetleri bulunan hastaların alındığı bir mekandır.

Burada yatakların yerine daha modern malzemeler var. Bu malzemenin son derece kaliteli, uzun ömürlü ve dayanıklı. Daha önceki tecrübelerime de dayanaraktan bu malzemeleri seçtik. Bu malzemelerin özelliği arada sırada basın tarafından görüntülenen sedyeden düşme olayları oluyor, biz bu malzemelerle bu durumu tamamen ortadan kaldırıyoruz.

Arzu ettiğimiz yeni mekana sayın rektörümüz, sayın başhekimimiz sayesinde ulaştık. Artık bundan sonrasını biz yapacağız. Bu alanı daha da geliştireceğiz.

Artık çocuk acil ayrı, yetişkin acil ayrı. Bir küçük ayrıntı daha var burada. Örneğin düşmüş çocuk, kafasını çarpmış veya kolunu kırmış işte bu tür çocuklara biz yetişkin acilde bakıyoruz.

Servisimizde aynı anda 15-17 hastaya birden müdahale etme şansımız var.”

BAŞHEKİM NE DEDİ?
TÖTM Başhekimi Doç.Dr. Mutlu Meydanlı da (alttaki fotoğrafta), yeni Acil Servis’le ilgili şöyle konuştu:

“Yeni hizmete giren servisimize, acil tıp ana bilim dalının akademik işlevinin yürüyeceği yer, ayrıca metrekare olarak da Türkiye’nin en büyük acil servisi diyebiliriz.

Temelde yola çıktığımız nokta; acil servisler bir hastanenin vitrinin olduğu yer. Siz istediğiniz kadar tıbbi anlamda başarılı olun, ama oraya gelen hasta ilk izlenimlerini acil serviste alıyor. Bizim acil servisimiz, hastanenin projesi düşünüldüğü zaman –ki 92’ye varıyor- bu proje, o dönemdeki acil kavramıyla, 2000 li yıllara geldiğimiz acil tıp kavramı arasında çok ciddi değişiklikler oldu. Acil Tıp Ana Bilim dalları kuruldu.

Diğer illerimizdeki Acil Tıp Ana Bilim dallarının Malatya’da da olmasını gerekli gördük. Bunu yapabilmek için önce diğer üniversitelerle ilişkiye geçtik. Akdeniz Üniversitesi Öğretim üyelerinden Doç.Dr. Oktay Eray geldi, orijinal projelerimizi aldı götürdü. Bu konuda deneyimli serbest çalışan mimar Serpil Karataş hanım ile de bağlantı içindeydik. Serpil Karataş’ın çizdiği proje elimize geçtikten sonra, bizim hastanemizin inşaatını yapan şirketle ilişkiye geçtik. Onlar projenin uygun olduğunu bize ifade ettiler ve daha sonrada hastanenin içindeki idari katın inşaatının tamamlanmasından sonra Aralık 2005 itibarıyla düğmeye bastık. Acil servisimizi geçici olarak bodrum kata aldık ve iki bölümünde inşaatına başladık. Şubat sonu itibarıyla da bitti. Kamuoyuna verdiğimiz tarih 1 Mart’tı ama açılışın 14 Mart Tıp Bayramı’nda yapılması kararlaştırıldı. Ve o gün itibarıyla sembolik bir açılışı yapıldı. 15 Mart Perşembe’den itibaren hasta kabuluna başladık.

Bu servisin, bizim kurumumuza maliyeti yaklaşık 1 trilyona çıktı. Bunun yarıdan biraz fazlası inşaata, kalan bölüm de demirbaş malzemelere harcandı.

Bir projeyi hayata geçirirken önünüze bakmanız gerekir. Sadece günümüz koşullarına uygun birşeyler yapıp, 3-5 yıl sonra ihtiyaca cevap vermeyecek bir duruma düşmemek için, çok titiz davrandık ve bu proje ile böyle bir sıkıntının önüne geçtik.

Bu bölgenin, Malatya ve çevre illerin böyle bir acil servise ihtiyacı vardı. Bu bir gerçek, yaz aylarındaki kazaları ve nüfusu düşünürsek hizmete soktuğumuz ünite, aynı anda 22 hastaya hizmet verebilecek bir alan. Alanın büyük olmasının ikinci bir nedeni de ileriye dönük olarak düşünülmesi, böyle bir yapılanmaya gittik.

Pediatrik acil yani Çocuk Acil ayrışmış durumda. Eskiden aynı alanda hizmet veriyordu. Pediatri Acil Servisini de Pediatri Anabilim Dalı içine entegre ettik. Önemli bir avantaj sağlamış olduk. Rutin hizmetleri verirken Pediatri Acil Serviste de aynı anda 12 hastaya hizmet verme şansımız oldu.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."