Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“En Çok Kadınların Karşı Çıkması Gerekiyor”

“En Çok Kadınların Karşı Çıkması Gerekiyor”
 • 18.09.2017
 • CHP’li Ağbaba, pembe trambüs ve gündemdeki diğer konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 18 Eylül itibariyle hizmete giren pembe trambüse ilişkin, “Resmen ayrımcılık yapılıyor. Malatya ve Malatya’da yaşayan kadınlar bunu hak etmiyor” görüşünü savundu.

Malatya’da parti il teşkilatında basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, gündeme ilişkin konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“PEMBE TRAMBÜSE BİNMEYEN KADINA NASIL BAKACAKLAR?”

Ağbaba, Malatya’da hizmete giren pembe trambüs ile ‘ayrımcılık’ yapıldığını iddia ederek, “Malatya Büyükşehir Belediyesi malum Malatya’nın bütün sorunlarını unuttu, sadece bir sorun varmış gibi pembe trambüs icat etti. Bütün Türkiye, Malatya’daki pembe trambüsle yatıp kalkıyor. Pembe trambüse binmeyen kadınlar ne olacak? Pembe trambüsü kaçıran üniversiteli kadın ne yapacak? Resmen ayrımcılık yapılıyor. Eğer kadınlarla ilgili taciz sıkıntın varsa, o tacizi yapan sapıklara ‘mor otobüs’ yap, morarsın. Kim hangi otobüse, saat kaçta biniyorsa binsin ama o trambüse binmeyen kadına nasıl bakacaklar. Bu trambüs, kadınları sosyal halktan koparmaya, Ortadoğu’daki hemcinsleriyle bir yapmaya çalışan anlayıştır. Buna en çok kadınların karşı çıkması gerekiyor. 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun ile hayatın her alanında kadın-erkek eşitliği sağlanmışken, aradan 91 yıl geçtikten sonra bu tür uygulamalarla karşımıza çıkılması manidar ve üzücüdür. Eşiyle çocuğuyla araştırma hastanesine gidecek kadın ne yapacak? Bu uygulamayla birlikte o trambüse binmeyenlere mahalle baskısı yapılacak mı, yapılmayacak mı? Malatya ve Malatya’da yaşayan kadınlar bunu hak etmiyor” dedi.

“KAYISIYA ADALET DEMEK LAZIM”

Ordu’dan başlayıp, Giresun’a kadar devam edecek olan ‘Fındığa Adalet’ yürüyüşünün başladığını dile getiren Ağbaba, “Oradaki insanlar, fındıktaki fiyatın ‘ölümcül fiyat’ iddia ediyorlar. Oradaki çiftçiler, herkes bu yürüyüşü destekliyorlar. Bir basın mensubu, ‘siz kayısı ile ilgili böyle bir yürüyüş yapmayı düşünüyor musunuz?’ diye sordu. Malatya’da yürüyüş yapılacak konu çok. Sulamaya adalet, kayısıya adalet demek lazım. Üzerimize düşen her şeye öncülük ederiz ama Malatya’nın çiftçisinin bunu istemesi gerekiyor. Bunu isterlerse bizde onlarla birlikte şehrin bir ucundan bir ucuna, traktörlerle, kayısılarla yürürüz. Biz böyle bir eylemi destekleriz. 28 Eylül’de Manisa’da Alaşehir’de ‘Üzüme Adalet’ yürüyüşü var. Malatyalılar, kayısıda da adalet istiyorsa, yol, meydan onların biz onların önünde yürümeye hazırız” diye konuştu.

“FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI ORTAYA ÇIKARILMALIDIR”

“15 Temmuz kanlı darbe girişiminin siyasi ayağı ortaya çıkarılmadan darbeyle de, FETÖ’yle de mücadele edilemez” ifadesini kullanan Ağbaba, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı, CHP YDK üyesi Celal Çelik’in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmasına ilişkin, “Ne kadar ararlarsa arasınlar, ne kadar tararlarsa tarasınlar Cumhuriyet Halk Partisi’nde FETÖ’cü bulamazlar, bulamayacaklar. Yargıdaki cemaat yapılanmasına isyan ettiği için 2010 yılında Yargıtay’daki görevinden istifa eden Cumhuriyet Halk Partisi’nin Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi’ni gözaltına aldılar. Bizi korkutamazsınız, yıldıramazsınız. Madem ki FETÖ’nün girmediği yer yok; börekçide, çörekçide, topçuda, popçuda, hakimde, savcıda var, siyasette yok. Hodri meydan, bütün siyasi partileri araştıralım. Hangi siyasi partide abi, abla var, hangi şehirde abi, abla var. Hangi belediyenin imamı kim, gel araştıralım. Cumhuriyet Halk Partisi’ne saldırarak, kendi karanlık geçmişini gizleyemezsin. Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişi FETÖ’yle mücadeleyle dolu Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi’ni gözaltına alarak, bizim gözümüzü korkutamazsın. Hangi siyasi partide ne kadar FETÖ’cü varsa, milletvekilleri de dahil araştıralım. Hodri meydan kimde Bylock’çu var. Önce gel bizden araştır. Cumhuriyet Halk Partisi’ne kara çalamazsın. Geçmişte FETÖ’den ev, daire alanlar televizyon karşısında Cumhuriyet Halk Partisi’ni suçluyorlar. Bunlar paralı, tutma kalemler. 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin siyasi ayağı ortaya çıkarılmadan darbeyle de, FETÖ’yle de mücadele edilemez” görüşünü savundu.

“SINAVLARIN KISALTMALARI DEĞİŞİYOR AMA ÖĞRENCİLERİN KADERİ DEĞİŞMİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemiyle ilgili açıklamalarına da değinen Ağbaba, “Yıllardan beri Türkiye eğitim sistemi yap-boz tahtasına dönmüş durumda. TEOG, ucube müfredatı, eğitim sistemini unutturmak için bir tartışma konusu. TEOG tartışması, İmam Hatiplerin başarısızlığını kapatmak içindir. İlçelerde, beldelerde nüfus şartı kaldırıldı, Türkiye’de bütün okullar İmam Hatipleştirilmeye çalışılıyor. TEOG’u kaldırıp, yerine sınavsız bir sistem getirmek istemelerinin amacı, yine İmam Hatiplerin önünü açmak gibi gözüküyor. Mevcut sistemde Fen ve Anadolu Liselerine giremeyen öğrenciler, İmam Hatip Liselerine girerken, sınavsız sistemle ortaokuldaki öğrencilerin en az yarısını İmam Hatip’e yönlendirmek istiyorlar. Son 13 yılda 5 sistem getirdiler, her sistemi övdüler. 2000’lerde Liselere Girişi Sınavı, 2004’ten itibaren Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 2008’de Seviye Belirleme Sınavı, 2012’de TEOG’u getirdiler. LGS, OKS, SBS, TEOG kısaltmalar değişiyor ama öğrencilerin kaderi değişmiyor” iddialarında bulundu.

“TEOG’U İSMET İNÖNÜ GETİRDİ DİYEBİLİRLER”

‘TEOG zulmü CHP zihniyetinin ürünüdür’ denilmesine bile şaşmayacaklarını kaydeden Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü: “TEOG’u ‘İsmet İnönü getirdi’ derler mi, diyebilirler. Başladıkları eğitim sistemiyle mezun olan hiç kimse yok. Bütün bunlar yapılırken bir taraftan da müfredat değiştiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni müfredatı ‘Atatürk’e ilişkin bölümlerin daraltılmadığını’ iddia ediyor. Daraltılmadı, haklılar komple müfredattan çıkarıldı. Sosyal Bilgiler 5’nci sınıf kitabında Atatürk ismi sadece Gençliğe Hitabede var. Sosyal Bilgiler kitabının başka hiçbir yerinde Atatürk ismi geçmiyor. Milli Eğitim Bakanı, ‘Beden eğitim dersinde Atatürk var’ diyor. Kitaplardan çıkarılmaya çalışılan isim, Türkiye’nin kalbine yazılmıştır. Herkes bilsin ki Türkiye Atatürk’tür, Atatürk’te Türkiye’dir.”

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. VAHİT VAR dedi ki:

  ZORLA DAYATMA FALAN YOK.BEYENMEYEN BİRSONRAKİ ARACA BİNSİN.İŞİNİZ BAŞKA YOK MU GİDİN DAHA ÖNEMLİ KONULARLA UĞRAŞIN.MESALA HIZLI TREN NİYE MALATYA YI ES GEÇTİ SAYIN MİLLET VEKİLLERİNE SORULUR DÜNYA TEKNOLOJİYLE YARIŞIYOR BİZİMKİLER BOŞ BELEŞ İŞLERLE UĞRAŞIYOR

 2. ABUZER dedi ki:

  bakıyorumda bu uygulamaya kadınlardan çok erkekler karşı
  çıkıyor hayırdır beyler isteyen biner isteyen binmez

 3. eyup dedi ki:

  kadınlar kendini ozel hiseder cok güzel hizmet her seye karsı olmayın lutfen

 4. VAİZOĞLU dedi ki:

  CHP ZATEN HER ŞEYE KARŞI! ÇARŞI GRUBUNUN ADI ÇIKMIŞ…

 5. Erty dedi ki:

  Çok güzel bir hizmet belediyemizi tebrik ediyorum bayanlar rahat rahat seyahat eder hiç olmazsa on numara bir hizmet

 6. Ekrem dedi ki:

  Sayın başkanım CHP bu pembe otobüslere karşı binleri bulacak bir imza kampanyası başlatmalıydı. Belki bu şekilde bu ayrımcılığı ve gericiliği durdurabilirdi.

  Hala geç kalınmış sayılmaz büyük bir organize ile büyük bir imza kampanyası başlatılabilir.

 7. Ruşen uçar dedi ki:

  İnsanların tercihine neden saygı göstermiyorsunuz.malatyamızın birçok sorunu dururken..kendi eşlerinin kızlarınız teyzeleriniz vel hasıl bayanlarınız binmez bu kadar basit.nokta veli bey

 8. Huseyin dedi ki:

  Yuz karasi pembe degil

 9. gazi dedi ki:

  bu CHP akpye puan kazandırmaktan başka bişeye yaramıyor. Pembe trambüse muhalif olarak akpyi islamcı zannettiriyor.

  1. Bekir Kara dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum.

 10. erkan dedi ki:

  CHP zihniyeti hiç değişmeyecek.Kadınların rahat yolculuk yapması için bir hizmet yapılmış buna bile karşı çıkıyorsunuz.Ayrıca bu hizmeti isteyenlerde zaten kadınlar.Bu hizmet ağırlıklı olarak üniversitelilere yönelik.Belki içlerinde çoğuda CHP lidir.Arkadaş birşeyede muhalefet olmayın.

 11. malatyalı dedi ki:

  çok fazla süreceğini sanmıyorum.bu uygulama bir bakarsın sessiz sedasız kaldırılır.neden yapıldı peki ,üstlere yaranmışlık için ,malatya asla böyle bir şehir olmadı ki.bu renk malatyanın rengi değil.açılış dahi yapamadılar.

 12. kemal dedi ki:

  ya herşeye de muhalefet olmayın
  güzel bir iş.
  isteyen yine binmez

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."