Final

OpelMalatyalife Residence

Malatya Haber -

Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Temeli Atıldı

Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Temeli Atıldı
  • 04.04.2017

Battalgazi Belediyesi tarafından bölgenin en modern Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü’nün temeli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın katılımı ile atıldı. Bakan Tüfenkci, “Enlerin Belediye Başkanı olan Battalgazi Belediye Başkanımızın bölge için, ilimiz için, önemli bir eksikliği giderme noktasındaki gayretleri için kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Battalgazi Belediyesi tarafından bölgenin en modern Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü’nün temeli, Battalgazi Mahallesi’nde atıldı. Temel atma törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Mustafa Toprak, AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AKP Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin, Nurettin Yaşar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutan Albay Şerafettin Yılmaz, AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Temel atma töreni ilk olarak Battalgazi Belediyesi mehteran takımı gösterisi ve ardından da halk oyunları ekibinin gösterisi ile başladı. Temel atma töreninde ilk olarak konuşan Battalgazi Mahallesi Muhtarı Şükrü Kılınç, mahallelerine yapılan Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü’nden dolayı Başkan Gürkan’a teşekkür etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şube eski Başkanı Ali Haydar Koyun’da, yapılacak olan Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü’nün önemine dikkat çekerek,” Bugün burada temelinin atılması için toplanmış bulunduğumuz güzel proje ile ilgili talebimiz dosyamızda mevcuttur. Üç yıl kadar önce hazırlamış olduğumuz dosyamızla ilgili bir talebin yerine getirilmesinden dolayı mutlu olduğumu belirmek istiyorum” diye konuştu.

Türkiye Beyazay Derneği Malatya Şube Başkanı Yılmaz Alaca ise, “Engelli kardeşlerimizin bu hükümetimiz döneminde nerde nereye taşındığını biliyoruz ve bugün itibariyle sanki bir doruk yaşıyoruz. Engelsiz Yaşam Merkezi adı çok büyük bir isim ve gerçekten büyük hizmetler sunacağına inanıyorum” dedi.

İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Engellilerde Egzersiz ve Spor Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nurettin Konar’da, Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü’nün önemli bir ihtiyacı karşılayacağını söyledi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, Battalgazi belediyesi olarak Türkiye’de rekor düzeyde hizmetlere imza attıklarını belirterek, “Battalgazi Belediyesi olarak geçtiğimiz üç yıl içerisinde yaptığımız hizmetleri genel anlamda değerlendirdiğimiz zaman, Türkiye’de ki Belediyeler tarihi 80-90 yıldır. 90 yılda yapılan hizmetlerin üç yılda yapılıp karşımıza çıktığını görürsünüz. Her başlık bir belediyenin bir dönemde yapacağı hizmetleri kapsıyor. Bizim bütçelerimize baktığınız zaman en az 30 mislisi kadar bir yatırımı görüyoruz. Cenabı Allah’a şükür ediyorum. Bize dua edenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Gürkan, Malatya’ya modern bir Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü kazandırmak ilk adımı attıklarını belirterek, “Engelsiz Yaşam Merkezi dediğimiz bir yerimiz var. Bugün temelini atıyoruz. Önümüzdeki günlerde de Yaşam ve Spor Merkezimizin temelini atacağız. Onun da yaklaşık 20 bin metre kare kapalı alanı olan ve Malatya’ya hitap edebilecek şekilde yüzme havuzları, fitnes salonları, spor alanları, sosyal donatı alanları, sosyal tesisleri olacak güzel bir tesisinde yakında temeli atılacak. Oranın da ihalesi yapıldı. Burası engellilerimizin engelsiz yaşam alanlarını karşılama anlamında bölgeye hitap edebilecek bir konsept çerçevesinde bir kampus haline getirilmesi konusunda ilgili arkadaşlarımıza talimat vermiştik. Netice itibariyle yaklaşık 5 bin metrekare kapalı alanı olan ve içinde yüzme havuzundan, atölyelerinden, rehabilitasyon merkezlerinden, dinlenme merkezlerinden, toplantı salonları ve yemekhanelerin olabileceği, sosyal mekanların olduğu bölgenin en modern Engelsiz Yaşam Alanı inşa edilecek” diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, önemli bir ihtiyacın giderilmesi için atılan adımın önemine dikkat çekerek, “Bugün Battalgazi Belediyemizin güzel bir töreniyle birlikteyiz. İnşallah bu Malatya’mıza zenginlik katacak. Büyükşehirimizin, ilçe belediyelerimizin bu sosyal faaliyetleri, kültürel faaliyetleri gerçekten kentimiz için, kentimizin sosyalleşmesi ve kültürel yükselmesi anlamında çok önemli. Bu vesileyle de özellikle engelli kardeşlerimizin daha fazla istifade edebileceği böyle bir mekanın oluşturulması da belediyecilik anlamında, şehrimiz anlamında önemli. Bizimde Engelsiz Yaşam Merkezi projemiz 3 yıldır hazır ama ihalesi büyük ihtimalle önümüzdeki ay sonu itibariyle yapılır. Bunların kazandırılması sadece merkezle değil, tabi bütün engelli kardeşlerimiz dokunabilecek hizmetleri de bir yandan yürütüyoruz. İki merkezimiz var. Aynı zamanda diğer bütün merkezlerimiz de engelli kardeşlerimize uygun bir şekilde dizayn ediliyor” dedi.

AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’de, Malatya’nın büyükşehir olduktan sonraki süreçte yapılan hizmetlere dikkat çekerek, “Biraz önce Battalgazi Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan Başkanımız konuşurken 90 yıldan bu yana özellikle yapılanlarla, son 3 yılda yani Malatya’nın Büyükşehir olduktan sonraki durumunu karşılaştırdı. İşte AKP’nin farkı bu. Yani biz özellikle köhnemiş olan bazı sistemleri aldık çöpe attık. Hak ettiği yere gönderdik. Şu an da Büyükşehir statüsüne kavuşmuş olduğumuz 2014’den bu güne kadar geçen 3 yıllık süreç içerisinde başta Büyükşehir Belediyemiz, Battalgazi Belediyemiz, Yeşilyurt Belediyemiz ve aynı zamanda diğer ilçe belediyelerimizin de özellikle yerel hizmetlerde yapmış oldukları çalışmalar takdire şayan bir şekilde seyrini sürdürmekte. Bu çalışmalarımızı zaten insanlarımız birebir yaşayarak hissederek görüyor. Bundan 15 yıl önce iktidara gelmeden önce de bu ülkede ister genel hizmetler noktasında olsun, isterse yerel hizmetler noktasında olsun, yapılan değişikleri görmek için 15 yıldır ilimize gelmeyen insanlarımızı Malatya’ya getirmek lazım. İşin içinde olunca bunu fark edemiyorsunuz” ifadelerini kullanarak, temeli atılan Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü’nün hayırlı olması temennisinde bulundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise, Malatya’nın önemli bir ihtiyacının giderileceğine dikkat çekerek, “Yalnız çok önemli bir yaraya parmak bastığı için Selahattin Gürkan başkanıma hasseten teşekkür ediyorum. Biz 15 yıllık iktidarımızda en önemli icraatlardan sadece bir tanesi ulaşımda, eğitimde, sağlıkta, tarımda, ekonomide çok önemli reformlar yaptık ve yapmış olduğumuz bu reformlar da en fazla duaya mazhar olduğumuz alan engellilerimiz ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalardır. Özellikle Türkiye demokratik, laik, sosyal hukuk devletidir. Anayasanın ikinci maddesi aynen böyle söyler ama maalesef sadece diğer kavramların içini doldururken sosyal devlet kavramının içini 15 yıl öncesine kadar boş bırakmışlar. Engelli kardeşlerimizin, evlatlarımızın, yaşlılarımızın dahil olmak üzere bakımlarını bitarafa bırakın, ihtiyaçları görülmemiş, sağlıklarına bakılamamış, geçmiş dönemin Türkiye’si ile bugünü kıyasladığımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sosyal devlet olduğunu AKP ile görüyoruz. Sosyal hizmetlere ve yardımlara ayırdığımız bütçe 2002’de 1,5 milyar iken bugün 45 milyar TL. Yani 45 katrilyon. Sosyal Hizmetlere ve Sosyal Yardıma bütçe ayırmış vaziyetteyiz. Engellilerimizin istihdamından sağlığına maaşlarına kadar çok önemli hizmetleri sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarını yerine getirdik. 15 yıl boyunca engelsiz Türkiye inşa etmeye çalıştık” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Çalık, temeli atılan Engelsiz yaşam merkezi’nin önemine dikkat çekerek, “Bugün burada yapılan Engelsiz Yaşam Merkezi Malatya için çok önemli bir kazanımdır. Biz Malatya’ya engelli evlatlarımız için çok önemli eğitim faaliyetlerini verecek yatırımları kazandırmaya devam ediyoruz. Otistik çocuklarımız için yaklaşık 10 milyon bedelle bir okulumuzun temelini attık. Görme Engelli çocuklarımız için şuanda yatırım programına aldırdık ve yatırım programında projesi yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Malatya Valisi Mustafa Toprak’ta, Engelsiz Yaşam Merkezi’nin hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Engelsiz Yaşam Merkezi’nin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Temelinin atıldığı gibi hayırlı bir şekilde sonuçlandırılmasını ve engelli kardeşlerimizin sosyal yaşamında ve eğitimde, kültürel ve sportif alanlarda katkı sağlamasını canı gönülden diliyorum. Sayın Bakanımıza ve hükümetimize de minnettarlığımızı belirtmek istiyorum. Daha düne kadar karanlık odalarda kalan engelli kardeşlerimizi son yıllarda desteklenen sosyal belediyecilik, sosyal imkanlar, devletimizin anayasadaki sosyal alandaki katkıları ile birlikte artık gün ışığında ve eğiterek sosyal yaşama ve yaşama tutundurarak engelli kardeşlerimizi hep birlikte yaşatmaya, var etmeye, engelli kardeşlerimize bakan aile büyüklerini, aile efradını, rahatlatmaya ve engelli kardeşlerimizi de hayata tutundurmaya çalışmak üzere her türlü katkıyı sundular” dedi.

“Enlerin Belediye Başkanı olan Battalgazi Belediye Başkanımızın yine bölge için, ilimiz için önemli bir eksikliği giderme noktasındaki bu gayretleri için kendilerine teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerine başlayan Gümrük ve Ticaret Başkanı Bülent Tüfenkci ise, temeli atılan Engelsiz Yaşam Merkezi Kampusü’nün önemine dikkat çekerek, “Ve bizlerde mümkün olduğu kadar bu tip yatırımlara ve tesislerin ilimizde fazlalaşması noktasında her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Gerek Otizm noktasındaki okullarımızla, Körler eğitim noktasındaki okullarımızla, Büyükşehir Belediyesi’nin inşallah yapmayı planladığı yakın zamanda inşallah onları desteklerle hayata geçireceğimiz yeni bir Engelsiz Yaşam Merkezi ile beraber Malatya gerçekten bu noktada önemli bir yere sahip olacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Tüfenkci, hükümet olarak tüm engelleri kaldırdıklarını kaydederek, “Biz engelleri kaldırırız. AKP hükümetleri olarak gerçekten kurulduğumuzdan bu yana Cumhurbaşkanımız, kurucu Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda biz hem siyasi engelleri kaldırdık, hem de fiziki engelleri kaldırdık. Türkiye’yi yaşanabilir bir ülke konumuna getirmek için gece gündüz demeden çalıştık. Önemli olan fiziki engellerin kaldırılması değil, zihinsel engellerin kaldırılmasıdır. Eğer sizlerin zihninizde bariyer varsa, eğer sizin zihinlerinizde engeller varsa, bu tip engellerin hiç bir anlamı olmadığını biz biliyoruz. Buradaki engelli kardeşlerimin ben biliyorum ki zihinleri berrak, zihinleri özgür ve zihinleri yaşam dolu, ülke sevdası dolu, millet sedası dolu, vatan sevdası dolu. Bir yandan biz böyle Engelsiz Yaşam Merkezleri kurarken terör örgütleri milletin önüne bariyerler çıkartarak, çukurlar ve engeller çıkartarak, çukur siyaseti uygulayarak, hayatı yaşanmaz hale getirerek, gerçekten millet üzerinde, milletin iradesi üzerinde ipotek koymaya çalışmaları ile, bütün güçleri ile, Türkiye üzerinde terör saldırılarını sürdürmeleri ile ki bugün Şırnak’ta da 3 tane şehidimiz oldu. Cenab-ı Allah bütün şehitlerimize rahmet etsin o terör saldırısını da şiddetle nefretle kınıyoruz. İşte biz burada engelleri kaldırırken, insanların yaşam sevincini yeşertmeye çalışırken, birileri de orada mayınlar döşeyerek bombalarla insanların yaşam sevincini söndürüyorlar” diyerek, terörün kökünü kazıyacaklarını kaydetti.

Son olarak referanduma dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “Türkiye’nin artık hızlı karar alması lazım, etkin yönetimler olması lazım ve gayri meşru odakların, siyaset dışı odakların da artık Türkiye’ye eksen çizmemesi lazım. Bundan sonra birileri eksen çizecekse oda Battalgazili kardeşlerim olacak, Malatyalı kardeşlerim olacak, Türk milleti olacak. Onun için inşallah 16 Nisan’da ben milletimizin hep beraber evet diyeceğine inanıyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından bölgenin en modern Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü’nün temeli atıldı.

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Engelsiz Yaşam Merkezi Maket Foto

Etiketler: /

Yorumlar
  1. adnan dedi ki:

    önemli olan engelsiz insanlara engeli anlatabilmek sağlam insanlarımız engellinin halinden anlamıyorki anlasalar otoparklardaki engelli yerlerine park etmezler.

  2. Malatyalı dedi ki:

    Battalgazi belediye başkanını gerçekten tebrik ediyorum gözle görülür birçok proje tamamlanmak üzere geliri daha fazla olan yeşilyurt belediyesi ile kıyaslandığında çok daha hızlı ve elle tutulur projelere imza atıyor.icraatlarına bakmak lazım başkanların .projelerin önünü açtığını görüyoruz.yeşilyurt belediyesi reklam yapıyor battalgazi belediyesi çalışıyor .demekki halktan aldığını halka ve hakka hizmet için geri verebiliyor.darısı yeşilyurt belediyesinin başına diyelim!

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."