Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

“Erdoğan 300 Yıllık Gerileme Dönemini Bitirdi”

“Erdoğan 300 Yıllık Gerileme Dönemini Bitirdi”
 • 12.06.2018

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şimdi Türkiye’ye yeni bir güç verme zamanıdır. Son 4 yılda ayağımıza pranga takmak isteyenlere demokrasiyle bir cevap verme zamanıdır. Oyla, sandıkla daha güçlü, daha zengin, daha özgür bir Türkiye’yi hep beraber yakalayabilme zamanıdır. Bilesiniz ki bunu sağladığımız andan itibaren Türkiye’yi tutabilene aşk olsun.” dedi.

Malatya’ya geçe yaptığı ziyarette, Hükümet Meydanı’ndaki konuşmasının ardından Battalgazi Belediyesi’ni ziyaret eden, ardından da açılışını yaptığı Yeşilyurt Belediyesi Gedik Sosyal Tesisleri’ndeki sahur programında konuşan Soylu, Türkiye’nin, dünün medeniyetine de sahip çıkan büyük ve asil bir milletin ülkesi olduğunu söyledi.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kadar büyük bir millet olmasaydık bu saldırılarla bizi hercümerç yaparlardı. Bu kadar büyük milet olmasaydık bu Müslüman yurdunda bize göz açtırmazlardı, son 10 yılda karşı karşıya kaldığımız sıkıntılarda pes ederdik. Çok önemli bir döneme adım atıyoruz. Biz 300 yıldır bu coğrafyada gerileme dönemindeydik. Tarihin en önemli fırsatı bugün penceremizde durmaktadır. Aziz milletimiz bir karar verecek ve bu karar sadece bugünü ilgilendirmeyecek. Bu karar dünü de yarını da ilgilendirecek. Aziz milletimiz 24 Haziran’da bir karar verecek. Bu karar ‘Bağımlı bir millet mi olacağız’ yoksa ‘Bağımsız bir millet mi olacağız’ kararı olacak. Aziz milletimiz 24 Haziran’da bir karar verecek. Geçmişte yaşadığımızı sıkıntıları önümüzdeki süreçte gelecek nesillerimiz yaşayacak mı yoksa yepyeni bir sürece hep beraber adım mı atacağız?”

Liderlerin kolay yetişmediğini dile getiren Soylu, milletle hemhal olan, milleti anlayan ve duyan, milletin söylediğini dinledikten sonra gözünü karartıp onu yapmak için inancı ve kararlılığıyla o yolda devam eden liderlerin topluma 100 yılda, 200 yılda bir geleceğini belirtti.

– “Erdoğan 300 yıllık gerileme dönemini bitirdi”

Bir lider bulduklarını ve 300 yıllık gerileme dönemini bitirdiğini ifade eden Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Abdülhamid ile bu gerileme döneminden çıkmak istemiştik, sonucunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Sonra hep birlikte kurtuluş mücadelesini kazandık, güzel Cumhuriyetimizi kurduk ama hepimiz ondan sonra nasıl Cumhuriyetimizin bu birlik içerisinde kurulduktan sonra hangi tezgahlarla aynı bugüne benzer oyunlarla nasıl parça pincik edilmeye çalışıldığını gördük. Sonra rahmetli Menderes ile tekrar yükselme dönemine geçtik, o masumun da hangi sonuçla karşılaştığını hepimiz biliyoruz. Sonra rahmetli Özal ile yapmaya çalıştık, büyük mücadele verdi ama ona da adım attırmadılar. 21’inci asrın başında Tayyip Erdoğan 300 yıllık gerileme dönemini bitirdi. Her mağlubiyetimizi, her başarısızlığımızı makus talihimizle kapatmaya çalıştık. Biz başarısız olmak zorundaydık çünkü makus talihimizdi. Hastanelerde eziyet gördük, yollarımız kötüydü, temel atar ama hizmetler bitmezdi, bir gecede yüzde 80 fakirledik, terör canımıza okurdu, ekonomik, siyasal krizler; makus talihimizdi. Çocuklarımız terörden bitap duruma düşerdi; makus talihimizdi. Biz hem yükselme dönemine girdik hem de Allah’ımıza hamdolsun makus talihimizi yendik.”

– “Teknolojide çok önemli adımlar attık”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eskiden Türkiye’nin küçük bir fotoğrafın içine sıkıştırılıp orada debelendirildiğini kaydetti.

Bugün ise insansız hava araçlarını (İHA) İsrail’den almak yerine bu milletin evlatlarının yaptığını hatırlatan Soylu, bu araçların teröristleri adım attırmayacak şekilde takip ettiğine değindi.

Soylu, bugün helikopterlerin de yurt dışından alınmadığını, bu milletin çocukları tarafından yapıldığını anlattı.

Teknolojide çok önemli adımlar attıklarını, buna devam edeceklerini söyleyen Soylu, “Onlar bizi öz güvenimizi alt üst etmek, madden ve manen köşeye sıkıştırmak istediler. Dinimizden, inancımızdan, milliyetimizden, kimliğimizden, örfümüzden adetimizden hiçbir taviz vermeden bütün dünyanın gözüne baka baka bugün biz adam olduk. Allah’a hamdolsun yarın çok daha güçlü şekilde adım atacağız. Bunu demokrasiyle, oyla, sandıkla sağladık. İnancımıza, değerlerimize, cebimize, birikimlerimize ve kazandıklarımıza saldırdılar, oy pusulalarıyla mağlup ettik.” ifadelerini kullandı.

Soylu bu milletin, dünyanın en zengin medeniyetinin ve büyük bir tarihin mağlup edilemeyen evlatları olduğuna vurgu yaptı.

– “Onlar gibi ikiyüzlü davranmadık”

Türkiye’nin Amerika ve Avrupa’dan daha iyi bir sağlık sistemine sahip olduğunu kaydeden Soylu, şöyle konuştu:

“Son 4 ayda PKK, DHKP-C, DEAŞ, FETÖ’yü anlatmak için birçok uluslarası toplantıya katıldım. Bazen karşımda 100’ün üzerinde muhatap bakan oldu. Bu kardeşinizin, evladınızın boynu hiç yere eğilmedi biliyor musunuz? Bu milletin yaptıklarından, hükümetin, Cumhurbaşkanımızın liderliğinden dolayı terör meselesinde onlar gibi ikiyüzlü davranmadık. Uyuşturucu ve göç meselesinde onlar gibi ikiyüzlü davranmadık. Bizim boynumuz yere eğilmedi ama muhataplarımızın boynu hiç yerden kalkamadı. Allah’a hamdolsun biz büyük bir milletiz ve iyi noktalarda gidiyoruz. Şimdi birinci sıçramamızı yaptık 2002’de aslen. 2015-2016’da ikinci sıçramamızı yapmamız lazımdı ama bizi Gezi’den, 17-25 Aralık’ta, 6-7 Ekim’de, 15 Temmuz’da bırakmadılar. Şimdi Türkiye’ye yeni bir güç verme zamanıdır. Son 4 yılda ayağımıza pranga takmak isteyenlere demokrasiyle bir cevap verme zamanıdır. Oyla, sandıkla daha güçlü, daha zengin, daha özgür bir Türkiye’yi hep beraber yakalayabilme zamanıdır. Bilesiniz ki bunu sağladığımız andan itibaren Türkiye’yi tutabilene aşk olsun. Bunu sağlayacağız Allah’ın izniyle.”

– “Bu bir uyarı seçimi değildir”

Soylu, seçimlerin önemine dikkati çekti.

Bunun, bir uyarı seçimi değil, Türkiye’ye güç verme seçimi olduğunu söyleyen Soylu, “Çünkü önümüzdeki 5 yıl depara kalkacak, koşacak, rakipleriyle mücadele edecek, doğudan batıya gelecek enerjiyi güvenli taşıyacak, modern İpek Yolu’nu şaha kaldıracak, genç nüfusunu iyi eğitecek, vesayet sistemini tasfiye ettiği için her insanına rahat bir şekilde iş bulacak, parasını faiz çetelerine kaptırmayacak bir Türkiye… Hep beraber bunu sağlayacağız. Altyapımız sağlam, bundan sonra kalan kısmını rahat bir şekilde gerçekleştiririz.” değerlendirmesini yaptı.

– “Türkiye’yi kafası karışıklara teslim etmeyelim”

Bakan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Karşımızdakilerin kafası karışık, hangi yöne bakacaklarını şaşırmış durumdalar. Türkiye bu fırsatı bir daha yakalayamaz. Türkiye’yi ne olursunuz kafası karışıklara teslim etmeyelim. Bu iş tecrübeyle, bilgiyle, karşında söylenecek sözle, ayaklarının titrememesiyle, soğukkanlılıkla ama millete dayanarak yürütülür, bunu da yürüten lider Recep Tayyip Erdoğan’dır. Diğerlerinin çapı bırakın Türkiye’yi yönetmeyi, kendi partisinin meseleleriyle baş etmeye bile yetmez, yetmiyor da zaten. Doğu ve Güneydoğu’da bugün huzur var. Ne olursunuz bu huzuru kaybetmeyelim. İnsanlarımız çok çekti, özellikle anneler çok çekti. Çok sıkıntıya girdiler, evlatlarından uzaklaştılar, hayatları onlar için gri oldu. Ne olursunuz bu aydınlık, huzur halini hep birlikte devam ettirelim. Türkiye’de huzur olursa bir taraftan Balkanlarda, Ortadoğu’da, Asya’da ve etrafımızdaki coğrafyanın tamamında huzur oldu. Bu seçim sizin seçiminiz değildir. Attığınız oy gelecek nesillerin, dünyada ‘Acaba bizim için bir söz söyleyebilecek ülke ve millet çıkacak mı?’ diyenlerin kadereni belirleyecek.”

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise sahur programına katılanları selamlayarak, 24 Haziran seçimlerinin bayram gibi bir gün olmasını diledi.

İçişleri Bakanı Soylu, sahur programının ardından Malatya Erhaç Havalimanı’na geçti ve özel uçakla Ankara’ya gitti.

AA- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mustafa Kerimoğlu dedi ki:

  8 yılı aşkın bir süreçte Malatya’nın çehresini değiştiren ve bir çok projeye imza atan Sn. Çakır’a sizin aracılığınız ile sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yapılan onca hizmetin hatırına oyumu gönül rahatlığı ile Cumhurbaşkanımıza ve Ak partiye vereceğim…

 2. Muhammed dedi ki:

  Yaw şu palandöken malatyalımı acep yoksa italmi.

 3. Malatyahmet dedi ki:

  24 haziran gecesi Malatya size osmanli tokadini yapistiracak az kaldi

 4. MALATYALI dedi ki:

  korku dağları sarmış , admin yorumları yayınlayamacak kadar korkaksın demek ki , sabahtan beri o kadar yorum var yayınlayamıyorsun ……..

 5. arğalı dedi ki:

  Bu adam varya çok sıkıntılı bir adam.Niye biliyormusunuz : Bu adan Erdoğan ilk iki döneminde ülkeyi şaha kaldırırken En ağır eleştiri ve hakaretler yapıyordu Erdoğana.Şu anda çok yanlış işler yapıyor şimdide alenen İlahlaştırıyor Erdoğanı.Akp liler uyanık olmalı bu adam hakkında

 6. malatyalı dedi ki:

  cumhuriyetin ilanı gerileme devrini kapatmıştır.devrimler anadoluyu ayağa kaldırmıştır.asırlardır anadolu insanı perme perişan yaşamış,tek parti döneminde ki inkılaplar altmışlardan itibaren meyvesini vermiş özal ile şahlanmıştır.bu hükümet de 16 yılda soylu gibi siyasetci yetiştirmiştir.zahar doğru söylemiş ola…

 7. bilgehan dedi ki:

  Rabbim senden razı olsun Süleyman SOYLU.

  1. Bülent yavuz dedi ki:

   Tayyip Erdoğan’a en fazla hakaret eden siyasetçi olduğu içinmi teşekkür edersin bu adam demokrat parti Başkanı iken neler söyledi hiç okumazmışım ki allah razı olsun dersin.

 8. Malatyahmet dedi ki:

  Akapenin Malatyadaki mega projelerinden biri de halktan para toplayabilecekleri sosyal tesisler oldu. Bir sosyal tesis acilisina nerdeyse tum teskilat katilmis. 50 kisi kurdela kesiyor olaya bak. Bu yazdiklarimizi da yayinlama sakin editor korkuyorsun belliki. Hele Ahmet CAKİR icin yazdiklarimin hic biri yayimlanmadi bir akrabaliginiz mi var acep?

 9. ATAKAN dedi ki:

  Gerilemeyle kasıtları Cumhururiyet , lakin insan aklıyla dalga geçenler ülkemi sanki bolluk içinde çok güzel şekilde yaşattıklarına , barış atmosferi olduğuna ne kendileri inanıyor ne de bizler.Siz anca seçmeninizi kandırmak için her defasında sanki 16 yıldır iktidarda olan benmişim gibi konuşup hala sızlanıyorsanız, artık milletle alay etme noktasını bir hayli aşmışsınız.Ama millet sizi seviyor.Rahat olun yine kazanacaksınız…

 10. MALATYALI dedi ki:

  CUMHURİYET DÖNEMİNE ÖNCE REKLAM ARASI DEDİLER ŞİMDİDE GERİLEME DÖNEMİ İÇİNDE SAYIYORLAR , SİZİN CUMHURİYETLE NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR ? O ÇOKKK HEVESLENDİĞİNİZ SALTANAT DÖNEMİNİ ASLA GÖREMEYECEKSİNİZ BU ÜLKENİN TEMELİ CUMHURİYETTİR HEVESİNİZ KURSAĞINIZDA KALACAK 24 HAZİRANDA GÖRECEĞİZ ……..

 11. Polat dedi ki:

  Hiç gülesim yoktu cumhuriyet in çöküş dönemi başladıasıl şuan ülke geriliyor komşuların hiç biri ile dosta ilişki yok ekonomi dipte millet borç batağında dünya nın en pahalı suyunu elektriğini ekmeğini ve sayamadığım bir çok şeyini en pahalıya kullan asıl şuan Osmanlı nın son dönemi çöküş dönemindeki durumdan hiç bir fark yok fabrika lar yabancıların her hangi bir devlet fabrikası kalmadı üretim yok arkadaşlar İn tuzu kuru bu arkadaşlar İn seçimden önce hiç bir şeyi yoktu şuan Malatyanın en zenginleri olduğu için sadece kendileri için öyle adıyamanlı çınar ve Polat İn da havasından geçilmiyor MALATYALI BÜROKRAT İSTİYORUZ MALATYA LILARIN İŞSİZ KALDIĞI YIRPALANDIĞI BİR MALATYA İSTEMİYORUZ 24 HAZİRANDA SEÇİM İMİZİ YAPCAZ AZ KALDII

 12. Recep Oluk dedi ki:

  Turgut Özal dönemi gerileme dönemi miydi?

 13. MUSTAFA dedi ki:

  Demek Atatürk dönemi de gerileme dönemi idi.
  Şu anda tam cahiliye dönemini yaşıyoruz.
  Sormayan, sorgulamayan körü körüne siyasetçilere inanan insanlar.
  Bir insan mikrofon elinde yalan söylüyorsa nasıl alkışlanır.
  Sonumuz pek iyi değil.
  Allah sonumuzu hayır etsin.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."