Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Esnaf Sitesi İçin Kışladan Yer İstediler

Esnaf Sitesi İçin Kışladan Yer İstediler
 • 23.08.2016

Vali Mustafa Toprak, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin ile Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren’i ziyaret etti.

Vali Toprak, MESOB’a yaptığı ziyarette burada MESOB başkanı Keskin ve oda başkanları ile bir araya gelerek, bir süre sohbet etti.

MESOB ziyaretinde konuşan Vali Toprak, “Ülkemizin ekonomisinin, ticaretinin,  sanayisinin temelinin oluştuğu yer,  ticaret ahlakının, yardımlaşmasının, dayanışmasının paylaşılmasının olduğu bir yer. Böyle olunca hem ticari esnaf ocağı ve aynı zamanda da ekonomik ocak, aynı zamanda da birliğimizin dayanışmasının temel ocağı, onun için burada güç alıyoruz, feyiz alıyoruz. İnşallah, bugüne kadarda Malatya’da köklü bir esnaf geleneğimiz, zanaatkar geleneğimiz, kadim medeniyetimizin insanlığımızı besleyen ana iş kollarımız var. 15 Temmuz, iç savaş ve çatışmaya götüren ihanetin karşısında da esnafımızın, sanatkarlarımızın, ticaret erbabımızın, bu anlamda hem kendilerinin, hemde ailelerinin bir yuva ve ocak olarak, bu kalkışma karşısında milletimizin iradesinin gücünü, esnaf ve sanatkarlar olarak, camia olarak bu kutsal ocak olarak, Ahi Evran’ın bu tevayüz eden ocağı olarak özellikle oradaki duruşunuz bizlere de güç vermiştir. Onun için özelliklede teşekkür ediyorum. Esnaf ve sanatkarlarımızın var olan sorunlarının ortadan kaldırılması konusunda el birliği ile bende il valisi olarak üzerimize düşen bir görev olursa her zaman yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” Diye konuştu.

MESOB Başkanı Keskin ise ziyaret için teşekkür ederek, şunları söyledi,”Size esnaflığı anlatmayacağız, çünkü siz esnaf çocuğusunuz, babanızda esnaflık yapıyor, esnafın içerisinde yetişen ve okul dönemleri bittikten sonra esnaflık yapan bir insansınız. O nedenle en büyük şansımızda buradan geliyor. Valimiz esnaf, belediye başkanımız esnaf, bakanımız esnaf, milletvekillerimiz esnaf. Biz bir esnaf çocuğunun Malatya’da valilik yapıyor olması bize büyük bir onur vermiştir, büyük bir gurur vermiştir. Malatya esnaf ve sanatkar camiası 30 bine yakın üyesi olan bir camiadır. Toplumun barışını ve huzuru sağlayan bir kesimiz. Sabahları işyerimizi ‘Besmele’ ile açıp, akşamları ‘Şükür’ ile kapatan bir gelenekten geliyoruz. İnşallah bu geleneği de, Ahilik Kültürünü de sonuna kadar yürütmeye çalışacağız.  Özellikle 15 Temmuz günü bir karanlık gün ve tabiri caiz ise uçurumdan düştüğümüz esnada geri çıktığımız bir an. Malatya’da bu krizi yönetmenizden dolayı şahsım, bütün oda başkanlarımız ve Malatya halkı adına sizlere çok teşekkür ediyoruz. O krizi çok iyi yönettiniz, 2. Ordu’nun burada olması, 7. Ana Jet Üssü’nün burada olması, Malatya’ya büyükte kayıp verebilirdi, ama sizin mert durmanız, ciddi durmanız, diri durmanız, delikanlıca çıkıp da darbeye karşı koymanız, halkı yönlendirmenizden dolayı Malatya o süreci büyük olaylar yaşanmadan atlattı. Ülkemizde son dönemde, Van’da, Bitlis’te., Elazığ’da ve son olarak Gaziantep’te yaşanan olaylar artık bir eylem değil, bir vahşettir, bir katliamdır. Artık bunun herkesin bilmesi gerekir ve herkesin gövdesini taşın altına koyması gerekir. Bu vesile ile bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Kederli ailelere ve milletimizin başı sağ olsun. Türk milletine gerçekten saygı duymak lazım, önünde saygıyla eğilmek lazım. Türk milletine teşekkür ediyoruz, tankın altına yattılar, uçaklara karşı durdular. Milli Şairimiz İstiklal Marşında, ‘Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.’ diyor, milletimizde darbe girişiminde sokaklara çıktı, ‘Hangi tank beni ezecekmiş, ben buna şaşarım, uçaklar bizi nasıl bombalayacakmış, aklını alırım’ diyerek, bu millet gerçekten gövdesini tankın altına koydu.”

YENİ ESNAF SİTELERİ KONUŞULDU

Vali Toprak, MESOB ziyaretinin ardından ESKKK Başkanı Ali Evren’i ziyaret etti.

Vali Toprak, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin esnafların krediye ulaşımında çok önemli bir kurum olduğuna işaret ederek, “Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin imkanlarını genişletmesi ve uygun şartlarla esnaflarımızın ve sanatkarlarımızı desteklemesi önemli. Burayı bu ailenin bir yan kuruluşu olarak kabul ediyoruz. Çünkü iç eçe geçmiş yapı. Sizlere çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” dedi.

Evren, kooperatif çalışmaları hakkında bilgi vererek, 22 Ağustos 2016 tarihine kadar 30 milyon TL’yi aşkın kredi verildiğini belirtti. Evren, “yeni sanayi siteleri çalışmamız var. Şevket Keskin başkanımızla  girişimlerde bulunduk. 7-8 tane meslek grubunun Yeşiltepe bölgesinde belirlenen alana taşınması için Büyükşehir Belediyemiz bir çalışma başlattılar. Bu çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 650-700 dükkan yapılacak. Yapım konusunda TOKİ’den de destek talep ettik. TOKİ’nin bu hususta Kayseri’de yapmış olduğu bir site var.” dedi.

ALTAY KIŞLASINDA ESNAF SİTESİ İÇİN YER TALEBİ

Vali Toprak, Organize Sanayi Bölgesi’nde de bir sanayi sitesi kurulması ile ilgili talebi sorunca MESOB Başkanı Keskin, “Malatya’nın küçük sanayi siteleri şehrin göbeğinde kaldı. Özsan Sanayi Sitesi, Küçük Sanayi Sitesi. Yeni Sanayi Sitesi’ndeki bir çok site 1960’lı yıllarda yapılmış ve o günün şartlarına ve imkanlarına göre düzenlenmiş. Biz esnaf ve sanatkarların kullanımı için Organize Sanayi Bölgesi’nde bin dönümlük bir yer istedik. TOKİ imkanları ile orada esnaf ve sanatkarlarımızın ihtiyaçlarına göre site yapmayı planlıyoruz. Bu talebimizi sayın bakanımızdan da istedik, bu dönem öncesi milletvekillerimizden de talep ettik. Esnafın tek başına site yapması imkansız. Esnafımızın site yapma gücü yoktur. TOKİ’nin bunun için devreye girmesini istiyoruz. Şuanda askeri birliklerin şehrin dışına çıkartılması konusu gündemde. Altay Kışlası’nın yerinde çok büyük bir alan var, biz ise yeni yapılacak Çevreyolu üzerinde, ya da köprüye yakın bir noktada 300-500 dönümlük bir alan yapılırsa küçük sanayi sitelerinin bir bölümünü oraya çekeriz. Biz bu konuda tekliflerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanlarımıza, milletvekillerimize ve büyükşehir belediye başkanımıza sunduk.” ifadelerini kaydetti.

Vali Toprak, esnaf ve sanatkarların sorun ve taleplerine her zaman açık olduğunu ifade etti. Vali Toprak, bir süre oda başkanları ile sohbet etti.

Bülten

esob

Etiketler: /

Yorumlar
 1. ZİYA dedi ki:

  SAYIN BAŞKAN DARENDE ESNAF KREDİ KOOPERAİFİ BAŞKANI HİÇ DENETLENMİYOMU BU KOOPERATİF AMA ONA KİMSE DOKUNAMAZ KENDİ TABİRİYLE

 2. dobra.dobra dedi ki:

  Arkadas 20 yildir malatya yi somuren adamlar dogru arazi pesine dusmusler sumer arazisini yediler ses yok komur tevziyi sattilar ses yok sebze hali satildi ses yok esnaf dukkan kapatiiyo sesyok pirimler artiyo ses yok sigortalar artiyo sesyok bunlarin hepsini kovup yenilerini atamak lazaim hi secimle gelmelerini kaldirin odalari da devlete devretsin ler ozaman es dos biter

 3. baran_ege dedi ki:

  sayın yetkililer gündem belli bakalım araziler ne olacak kimler alacak bu arazileri kimlere lüx konutlar kimlere fabrika arazisi olarak dönecek milli emlak ve arazileri bir dönem satıldı ne hikmetse malatyada kimsenin haberi olmuyo vatandaşımız esnafımız siyasi yetkilileri görünce ALLAH sizi başımızdan eksik etmesin deyip dursun.bu melekette ekmek ne kadar bu memlekette ulaşım ne kadar bu memelekette suyun tonu nekadar bu memelekette esnaf diye birşey kalmıyor siz duaya devam edin.sayın keskin malatyada 2010 yılından bu yana kaçtane işletme kapandı biliyormusun bi açıklama yapsana rakamlarla sayın başkan ALLAH VE VİCDANINIZLA BAŞABAŞASINIZ.

 4. yavuz dedi ki:

  Şevket bey esnaflar için ilk defa bir şey yapmak istemiş.Tebrik ediyorum bu sefer her daim eleştirirdim.Evet büyük bir mobilyacılar sitesi yapılabilir sanayideki tüm mobilya kereste işi ile uğraşan esnaf itfaiyesi güvenliği olan geniş bir alana taşınır uzun vadede güzel bir iş olur.Ama söylem ile olmaz proje çıkarırsın halk esnaf fikrini söyler.Sadece yer isteme ile olmaz projemiz bu bize yer verin dersin ki adı yine türübünlere oynuyor olmasın.
  Yarın 300 dönüme kuracağınız sitenin projesini bu site dan yayınlayın.Yer istediğinize göre bir proje vardır mutlaka.

  1. Salih Kalkan dedi ki:

   Günaydın kardeşim, sadece malatyahaber.com sitesinin arşivine bakın, yıllardır o siteler talep ediliyor. Ancak sayın vekillerimiz çarşı-pazar gezdiğinde esnafımız ve sanatkarımız “Allah sizi başımızdan eksik etmesin” sözünden başka laf etmeyi bilmediği için siyasi destek alınamıyor….Sanayi siteleri artık Malatya’ya cevap vermiyor.

   1. yavuz dedi ki:

    Size de günaydın kardeşim.Bizim halkın kültüründe var kapısına gelenden bir şeyler talep etmemek.Lakin bu işin başındaki esnaf sanatkarlar odası NOKTA atışı yapar projemiz bu şurayı istiyoruz böyle bir şey yapacağız diye işte o zaman halk şu projeye destek verin der kapısına gidene.Ayrıca bu haber sitesini iyi takip ederim söylem dışında bir projeniz olmadı olsa yayınlanırdı bizde görürdük merak etmeyin.Yine diyorum şevket beyi de tebrik ediyorum bu konu ile alakalı fikir süper düşünce güzel söylem on numara ama ortada proje yok 300 dönüme oturtulmuş çizilmiş bir proje yok.

 5. Yusuf Ensar dedi ki:

  Bunlarda her dönemin fırsatçıları… 3.organize sanayiyi ayağa kaldırın, sgk primlerini 600 tl den 150-200 tl ye indirin demezler, “Nereden yer kapsak”ın peşine düşerler. Al birini vur ötekine…

  1. Salih Kalkan dedi ki:

   Ne demek dönemin fırsatcıları… Eleştirim derken kendini rezil etmişsin. Kişisel ve şahsi bir talepde mi bulunmuşlar.
   Sen beyin altındaki hissini açığa çıkardığın için, 3. OSB’nin esnafla alakasının olmadığını unutmuşsun. Esnafla 3. OSB ne alaka yani?
   Sen Malatya’da yaşamıyorsun, yada ayakları havada geziyorsun. Sanayi Siteleri Malatya için elzem bir konu. Malatya’nın sanayi siteleri artık Malatya’nın yükünü kaldırmıyor.
   Sen fırsatçıları, git imar projeleri yapılırken, Malatya’nın en güzel köşebaşlarını kapan ağababalarına sor.
   Eleştirmek güzeldir, ama eleştirinin de bir edebi ve ahlakı olmalıdır. İçinde yalan olmamalıdır.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."