Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

ESOB’un Gündemi Doğalgaz..

ESOB’un Gündemi Doğalgaz..
  • 26.12.2015

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatya’daki doğalgaz şebeke çalışmalarının “insanları çileden çıkardığını, başka illerde yapılanlarla benzerlik olmadığını, kentin her tarafının toz-toprak içerisinde kaldığını, 45 dereceyi bulan sıcaklıkta insanların pencerelerini dahi açamadığını” öne sürdü. Plansız çalışmalar nedeniyle “İkinci Su Vakası” yaşanacağı endişesinin taşındığını kaydeden Keskin, şebeke tesisatçılığı kursu ile ilgili Milli Eğitim’e de ağır eleştiriler yöneltti. Bu arada Vali Halil İbrahim Daşöz de, şebeke çalışmaları ve içmesuyu güvenliği konusunda belediyenin uyarıldığını bildirdi.

“İNSANLARA EZİYET EDİLİYOR..”
Malatya’da ki doğalgaz çalışmaları ile ilgili olarak ta değerlendirmelerde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Alt yapısı tam anlamı ile olmayan, 3.5 yıldan beri içmesuyu şebekesi sorunlu olan Malatya’da ki doğalgaz çalışmaları insanlarımızı çileden çıkartmıştır. Doğalgaz çalışması yapılan illerde ki çalışmalarla Malatya’daki doğalgaz çalışmaları arasında bir benzerlik yoktur. Malatya düzensiz ve plansız bir şekilde bir baştan bir başa köstebek yuvasına çevrilmiştir. Cadde ve sokakları kullanamayan vatandaşlarımız evinde çıkamaz durumda bırakılırken, sıcaklığın 45 dereceye ulaştığı bu günlerde insanlarımız balkonuna çıkamıyor, kapısını penceresini açamıyor, çamaşırını asamıyor, adete tozdan topraktan nefes alamıyor.

Sebzesini meyvesini tozdan topraktan yiyemeyen Malatyalı, sabahları kalktığında da arabasını üzerinde bir parmak toz ve toprakla karşı karşıya kalıyor. Böyle bir doğalgaz çalışması Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmemiştir.

PEGAZ şirketinin ve yetkililerin Malatyalılara hesap vermesi gerekiyor. Bu gibi alt yapı çalışmaları diğer illerde de olduğu gibi önce bir bölgeye başlanır ve bitirilir, sonra ikinci bölgede çalışma yürütülür. Ne yazık ki, Malatya’da yangından mal kaçırır gibi bir alt yapı çalışması ile insanlarımıza adete eziyet ediliyor.

3.5 yıldan beri içmesuyu şebekesinden dolayı pet şişeye alıştırılan vatandaşlarımız doğalgaz çalışmalarının plansız ve gelişi güzel yürütülmesi nedeniyle içmesuyu şebekesinin zarar görerek ikinci bir su vakası yaşanacağı tereddüdü içerisindedir. Burada Sağlık İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü ile çevre ve Orman Müdürlüğü’nün görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Çünkü bu kurumların daha önce gariban vatandaşlara kestiği cezaların nedenleri, bugün Malatya’nın her köşesinde yüzlerce kez yaşanmaktadır” ifadelerini kaydetti.

MİLLİ EĞİTİME KURS TEPKİSİ..
Keskin, Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün özel bir şirketle ortaklaşa ücretli kurs düzenleyip, kurs neticesinde kursiyerlere “Doğalgaz İç Tesisatçılık Belgesi” veremeyeceğini belirterek, “Doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık mesleği vatandaşların can ve mal güvenliğini doğrudan ilgilendiriyor ve bu işin bu konuda gerekli bilgi ve beceriye sahip ehliyetli kişiler tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nü kendisine ait yasa ve yönetmenliklere aykırı hareket etmesini üzüntü ve ibretle izliyoruz. Geliştirme ve uyum kurslarının ancak bir meslek belgesine sahip olanlara verilebileceğini unutan Mili Eğitim Müdürlüğü’nün, 3308 sayılı yasa gereğince çıraklık eğitimi uygulama kapsamındaki meslek dallarında işyeri açacakların Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenmiş ustalık belgesine sahip olması ya da bu belgeye sahip olanları işyerinde çalıştırması gerektiğini bilmesi gerekirdi.

Tüm Türkiye de 110 meslek dalı çıraklık eğitimi uygulama kapsamında olup bu mesleklerde eğitim, sınav ve belgelendirme işlemleri özel şirketlerin para karşılığında açtığı 25 saatlik kurslarla değil, Milli Eğitim Bakanlığının 5 yılık bir eğitim sistemi ile yapılmaktadır. Doğalgaz ve sıhhi Tesisatçılıkta bu 110 meslek dalını içerisinde bulunmaktadır.

İşin Türkçe’si şudur; Doğalgaz işini ancak çıraklık eğitimini görerek USTALIK BELGESİ alanlar yapabilir. Ustalık Belgesi alanlarda daha önce adı Çıraklık Eğitim Merkezi olan şimdiki adıyla Mesleki Eğitim Merkezi’nde 5 yılık bir eğitim gören insanlardır. Türkiye’deki mevcut yasa ve yönetmenliklerin uygulaması bu kapsamdadır. Bunun dışında ki bir uygumla, yasal değil ve korsandır. Bizler mevcut yasa ve yönetmenliklerin uygulanmasını istiyoruz. Tam anlamı ile bir beceriksizlik ve bilisizlikle kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. ” dedi.

Doğalgaz Piyasası Sertifikası Yönetmenliğine göre 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre düzenlenmiş Doğalgaz ve Sıhhi Tesisatçılık Ustalık Belgesi’ne sahip olanların ancak doğalgaz iç tesisatı yapmaya yetkili olduğunu belirten Keskin, “Bu yönetmenliğin dışına çıkılması kesinlikle mümkün değildir. Malatya’da ki PEGAZ firması, ustalık belgesi olmayanlara kesinlikle yetki veremez.

Ayrıca, İşyeri Açmada Ustalık Belgesi İstenmesi ile ilgili olarak 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun 30.Maddesi gereğince çıraklık eğitimi uygulama kapsamındaki meslek dallarında işyeri açacaklardan ustalık belgesi istenmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Doğalgaz ve Sıhhi Tesisatçılık dalı da kapsamda bulunmaktadır. Bu yasanın en önemli uyulama ayağı olan Milli Eğitim Müdürlüğü ve onun Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu Müdür yardımcısının özel şirket ayağı ile ücretli doğalgaz İç Tesisatçılığı Kursu açmasında bir kamu hizmeti görülmüyor” ifadelerini kaydetti.

“MİLLİ EĞİTİM YANILTIYOR..”
Milli Eğitim Müdürlüğünün Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu Müdür Yardımcısı Yücel Abik’in kamuoyunun önüne vatandaşları yanıltan açıklamalarda bulunduğunu öne süren Keskin şunları söyledi:

“Kursu bu kadar savunmasını anlayamadığımız Mili Eğitim Müdür Yardımcısı Yücel Abik, basına yansıyan açıklamasında, ‘…Ancak birileri bu sektörde sayımız az da olsa, bizden başka kimsenin bu meslekte çalışmasını istemiyoruz derlerse bunun adı aç gözlülüktür. Bunun adı rant kavgasıdır” diyor.

Bu sözleri söyleyene ve söyletenlere sözümüz şudur, bu esnaf ve sanatkarın bir rant kavgası değildir. Bu devletin 5 yıllık eğitimle ustalık belgesi verdiği insanların hak ve hukuklarını koruma mücadelesidir. Devletin makamlarını rant kazanmak için kullananlara karşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunun savunulması mücadelesidir.

Eğer birilerinin dediği gibi bir rant varsa, bu rantı Mili Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Malatya Mesleki Eğitim Merkezi’nin 1997 yılından beri ve halen ücretsiz olarak Doğalgaz ve sıhhi Tesisatçılık Kursu vermesine karşın, gidip İstanbul’dan şirket getirip ücretli kurs açanlar alıyordur.

Devletin kanunla kurulu Mesleki Eğitim Merkezi yıllardan beri vatandaşlara ücretsiz olarak kurs verirken, gidip İstanbul’dan şirket getirip, ve İstanbul’da ki fiyatın 2 katına vatandaşlardan ücret alanlar bu rantın içerisindedir. Bu rantı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun yok saydığı belgeleri vatandaşlara parayla satanlar alıyordur. Bu rantı, İstanbul’da ki 216 YTL olan kursu Malatya’da 540 YTL yaparak, vatandaşlara doğalgaz tesisatçılık konusunda hiçbir işe yaramayacak belgeyi verenler alıyordur. Eğer burada bir aç gözlülük varsa, yasa ve yönetmenlikleri çiğneyerek özel şirketin kursunu koordine ederek para kazananlar bu aç gözlülüğü yapmaktadır.”

ESOB Başkanı Keskin, “Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yücel Abik’in önce kursun faaliyete geçirilerek, sonrada Valilik Makamına kursun onaylanması için yazının gönderilmesinin çok normal olduğunu savunmasını devlet ciddiyeti ve devletin işleyiş adabı ile bağdaştıramıyoruz. Burada Valilik makamının da yanıltıldığını sanıyoruz. Müdür yardımcılığı makamında oturan bir devlet memuru , Valilik makamını hiçbir şekilde by-pass edemez” dedi.

Keskin, “Malatya’da ki mesleki ve teknik okulların bağlı bulunduğu müdür yardımcılığı görevinde bulan Yücel Abik’in herkesten önce kendisinin Mesleki Eğitim Merkezi’nde çıraklık, kalfalık ve ustalık belgelerinin nasıl verildiğini bilmesi gerekirdi” ifadesinde bulundu.

Keskin, “Yücel Abik’in İstanbul’da 216 YTL olan kurs ücretinin Malatya’da 540 YTL’ye çıkartılmasının, şirketin Malatya’da ki masraflarından kaynaklandığın açıklaması gerçekten çok acı bir durum. Mili Eğitim Müdürlüğü ne zamandan beri özel şirketlerin otel masrafları için vatandaştan fazla para toplamaya başladı? Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kanun ve yönetmenliklerde böyle bir görevi var mıdır?

İstanbul’dan getirilen şirketin masraflarını karşılamak Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sankı bir borcuymuş gibi algılanmasını anlamak mümkün değildir. Aynı müdür yardımcısı düzenledikleri kursa katılanların daha sonra kalfalık ve ustalık belgesi için Mesleki Eğitim Merkezi’ne kayıt olabileceklerini söylüyor.

Önce düzenledikleri kursta belge alanların ustalık belgesi yerine gectiğini söyleyen müdür yardımcısı, aynı açıklamasında kendilerinden 540 YTL’ye belge alanların Mesleki Eğitim Merkezi’ne gidebileceklerini söylüyor. Bu nasıl bir mantıktır. İnsanlar sonunda gidecekleri Mesleki Eğitim Merkezi’ne gitmeden önce neden 25 saatlik bir kurs için 540 YTL masraf yapsınlar ki?

Mesleki Eğitim Merkezi’nin bağlı olduğu, ilgili Milli Eğitim Müdür Yardımcısının da ek maaş aldığı kursta verilen eğitim zaten Mesleki Eğitim Merkezi’nde ücretsiz olarak veriliyor. Abik’in ifadesine göre kurslar belki devlete ek yük getirmeyebilir, ancak hiçbir işe yaramayacağı halde insanlara parayla verilen kurs belgesinden dolayı devletin ciddiyetine yük getiriyor” dedi.

VALİ’NİN AÇIKLAMASI..
Malatya Valisi Daşöz, PEGAZ tarafından yürütülen doğalgaz çalışmaları öncesi, içme suyunda yaşanabilecek kirlenmeye karşı belediyeyi uyardıklarını söyledi.

Sağlık Müdürlüğü tarafından içme suyunun rutin olarak incelendiğini aktaran Vali Halil İbrahim Daşöz, burada asıl sorumluluğun belediyede olduğunu kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."