Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Evet, Evet, Evet Diyoruz”

“Evet, Evet, Evet Diyoruz”
 • 15.03.2017

Akçadağ’a giden sonra da gençlerle buluşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ”Bizim orada Avrupa’daki kardeşlerimizle görüşmek için illa böyle salonlarda, aynı mekanlarda olmamıza gerek yok. Biz onlarla gönülden gönülle anlaşıyor, gönülden gönülle, yürekten yüreğe dayanışma içerisinde bulunuyoruz.” dedi.

Akçadağ ilçesinde esnaf ve vatandaşlarla spor salonunda bir araya gelen Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, sabahtan beri Malatya programını sürdürdüğünü belirterek, burada olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Türkiye’nin referanduma gittiğini ve bunun bir parti seçimi olmadığını hatırlatan Kurtulmuş, o veya bu partiye oy verin demediklerini, Türkiye’nin geleceğine oy verilmesini istediklerini söyledi.

Ülkenin son 15 yılda ekonomik ve siyasi olarak çok önemli gelişmeler kaydettiğinin altını çizen Kurtulmuş, ”Türkiye mevcut sistemiyle yeterince hızlı, yeterince güçlü bir şekilde kalkınamıyor. Türkiye mevcut sistemiyle zaman zaman gün geliyor krizlerle, kaoslarla karşılaşıyor. Zaman geliyor hükümetleri kuramıyor, cumhurbaşkanını seçemiyor, ekonomik krizlerin içerisine giriyor. Dolayısıyla bu mevcut sistemin yürümediğine ilişkin beraber karar veriyoruz. Cumhurbaşkanlığı sistemi adını verdiğimiz bu modelle inşallah milletimiz büyük çoğunlukla ‘evet, evet, evet’ diyerek Türkiye’nin yolunu açacaktır.” diye konuştu.

Türkiye’deki mevcut sistemin vesayetleri yaşattığını ve bunun siyasi yasaklar doğurduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları söyledi:

”12 Eylül’de darbe yapıldığı zaman Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Kriotoyu arıyor, ‘Merak etmeyin bizim çocuklar darbe yaptı’ dedi. Artık bu memlekette başkalarının çocukları, şunun bunun çocuklarının darbe yapmasını tarihe gömeceğiz.”

Türkiye’nin epey bir zamandır bir takım terör örgütlerinin taarruzu altında olduğunu aktaran Kurtulmuş, ”Bir taraftan DEAŞ, bir taraftan PKK, bir taraftan FETÖ denilen eşkiya çetesi Türkiye’nin ayaklarına pranga  vurmaya çalışıyor, yolunu kesmeye çalışıyor.” diye konuştu.

Bu terör örgütlerinin hepsine her türlü yardımın yapıldığının altını çizen Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Bakıyorsunuz adamın elinden uçak savar silah çıkıyor. Bakıyorsun zırhlı araçlar çıkıyor. Bakıyorsun fabrika yapımı bombalar çıkıyor. Kusura bakmayın bunlar Malatya’nın pazarında, Çarşamba pazarında, salı pazarında satılmıyor. Bunları herhalde birileri bunların eline veriyor. Bunları çok sevdikleri için bunların eline vermiyorlar. Türkiye’nin önünü kesmek için ellerine veriyorlar. Bunlar, ananın bir müddet sonra ne FETÖ’nün ismini hatırlayacaksınız ne PKK’nın ismini hatırlayacaksınız ne DEAŞ’ın ismini hatırlayacaksınız. Türkiye’nin yolunu kesmek istiyorlar. Güçlü Türkiye bunları korkutuyor, ürkütüyor.”

Terörü sona erdirmek, arkasında bulunanlara şamar atmak için milletin ”evet” dediğini ve Türkiye’nin yolunu açtığını vurgulayan Kurtulmuş, ilk kez referandum yapmadıklarını hatırlattı.

Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Avrupa’nın her yerinde seçim kampanyası yaptıklarını anımsatan Kurtulmuş, bu dönem hiçbir sorunun yaşanmadığını söyledi.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

”Şimdi Allah aşkına ne oldu da birden bire sanki Türkiye seçimi  Avusturya’nın, Almanya’nın Hollanda’nın bir numaralı meselesiymiş gibi buradaki referanduma odaklandılar. Keşke arkada tablo olsa göstersek, yansıtabilsek. 2 gün evvel İsviçre’nin Blick Gazetesi yani bizim en çok satan gazetelerden diyelim. Birinci sayfasında büyük bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızın resmini koymuş ve diyor ki, Erdoğan’ın diktatörlüğüne son vermek için kocaman bir hayır yazmış. Yahu sen İsviçre’nin koskoca gazetesisin Türkiye Cumhuriyeti’nin halkının yüzde 50’sinden fazlasının oyunu alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanına saldırmak senin haddine midir, hakkın mıdır, senin yapabileceğin bir iş midir? Öyle ki, içerideki hayırcıların gücü yetmedi, herhalde bunu gördüler dediler ki bizde dışarıdan biraz destek verelim. Siz destek verince bu milleti enayi mi zannediyorsunuz? Bu millet sizin o gazetenizin paçavranızın yüzüne baksa niye ‘evet’ demesi gerektiğini anlıyor ve daha kuvvetli bir şekilde ‘evet’ diyor. Gelelim Hollanda’ya. Geçen sene Hollanda’da çok kampanya yaptık. Geçen sefer bir şey yoktu da şimdi arkadan birileri düğmenize bastı, düğmesine basılmış bir robot gibi hepsi zıplamaya başladı. Biz Türk bakanları istemiyoruz.”

Hollanda’nın ”Biz Türk bakanlarının Türklerle görüşmesine müsaade etmiyoruz” tavrını vatandaşlara aktaran Kurtulmuş, ”İyi de hayır kampanyası yapan PKK’lılara, hayır kampanyası yapan FETÖ’cülere nasıl müsaade ediyorsunuz, nasıl at koşturmalarına müsaade ediyorsunuz. Bunlar herhalde baktılar ki evet çok yüksek. Eveti dengelemek için biraz hayır cephesine destek verelim diyorlar.” ifadelerini kullandı.

”Almanya’nın çok saygın olduğu zannedilen Bild Gazetesi, oda bir manşet atmış” diyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı:

”Yazıklar olsun, hakikaten yazıklar olsun. Diyor ki, Türkiye’de bu referanduma ilişkin ‘Buraya gelmesinler Erdoğan’ı biz buralarda görmek istemiyoruz’ diye manşet atmışlar. Değerli kardeşlerim istedikleri kadar yasaklasınlar. Bizim orada Avrupa’daki kardeşlerimizle görüşmek için illa böyle salonlarda, aynı mekanlarda olmamıza gerek yok. Biz onlarla gönülden gönülle anlaşıyoruz, gönülden gönülle, yürekten yüreğe dayanışma içerisinde bulunuyoruz.”

Kurtulmuş daha sonra ilçede bulunan Şeyh Ali Kara Türbesi’ni ziyaret etti.

– Etekleri tutuşmuş demek ki”

Daha sonra il merkezine dönen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Malatya’da “Gençlik Buluşması”na katılarak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlattı.

Kurtulmuş, Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya İl Başkanlığı tarafından Kongre ve Kültür Merkezinde, gençlerin oluşturduğu sivil tolum kuruluşlarıyla düzenlenen programda, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlattı.

Anayasa değişikliğinin neden yapıldığı, yeni sistemin Türkiye’ye neler kazandıracağı konusunda açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, mevcut sistemin söylendiği gibi güçler ayrılığı prensibi üzerine değil, güçler çatışması prensibi üzerine oturduğunu ve sistemin vesayetçi ve çatışmacı olduğunu bildirdi.

Kurtulmuş, 1982 ve 1961 anayasalarının da çatışmalar üzerine kurulduğuna işaret ederek, kurum ve kuruluşlar arasındaki, siyasi aktörler arasındaki çatışmalara zaman zaman medyanın da dahil olduğunu, bu çatışmaları medyanın körüklediğini aktardı.

Kurtulmuş, “Bu anayasa değişikliğinin arkasındaki temel neden, artık darbeler olmasın artık kurumlar arasındaki çatışma olasın, milletin oylarıyla seçilen hükümetleri birtakım Ali Cengiz oyunlarıyla iş başından uzaklaştıran olağanüstü dönemler olmasın diyedir. Yani, çatışmacı, vesayetçi sistemi ortadan kaldırmak için bunu yapıyoruz.” diye konuştu.

– “Türkiye büyük ekonomik faturalar ödedi”

Kurtulmuş, mevcut sistemin, yönetimde çift başlılığa neden olduğunu, bunun ortadan kaldırılması için bu anayasa değişikliğinin halkın oyuna sunulduğunu dile getirdi.

Geçmiş dönemlerde cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasında yaşanan krizlere ve buna bağlı olarak Türkiye’de oluşan sorunlara dikkati çeken Kurtulmuş, cumhurbaşkanı ve başbakanın olduğu hükümet modelinin, yönetimde çift başlılık doğuran sistemin Türkiye’ye hiç yaramadığını vurguladı.

Sistemin, siyasi istikrarsızlıklara ve ekonomik krizlere neden olduğuna değinen Kurtulmuş, Türkiye’nin bütün tartışma ve krizlerde büyük ekonomik faturalar ödediğini, ekonomik krizler sonucu Türkiye’nin, “IMF’nin kapısında 25 milyon dolar için elli takla atan bir ülke” konumuna getirildiğini ifade etti.

Numan Kurtulmuş, anayasa değişikliğiyle, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa son verileceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, anayasada değişikliği yapılacak maddeleri de katılımcılara anlattı.

– “Bu gidişle tüm dünyaya Türkçe’yi de öğreteceğiz inşallah”

Türkiye’deki halk oylaması kampanyasına şimdi bir de davetsiz misafirlerin katıldığını, bunların da Avrupa’daki ülkeler ve Avrupalı siyasetçiler olduğunu belirten Kurtulmuş, İsviçre’deki bir gazetenin Türkçe olarak, “Erdoğan’ın diktatörlüğüne son vermek için hayır” manşeti attığını aktardı.

“Bu gidişle tüm dünyaya Türkçe’yi de öğreteceğiz inşallah” diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Adama sormazlar mı, siz niye Türkiye’deki referanduma karışıyorsunuz? ‘Evet’ çıksa sana ne, ‘hayır’ çıksa sana ne? Etekleri tutuşmuş demek ki. ‘Evet çok yüksek çıkıyor, aman hemen biz de hayır kampanyasına destek verelim’ diyorlar. Hoş geldiniz. O zaman biraz gelin sokaklarda da dolaşın o gazetelerinizle millet de size cevabını versin.”

Kurtulmuş, bugün de Almanya’daki Bild gazetesinin, “Türk siyasetçilerini, Erdoğan’ı Avrupa’da görmek istemiyoruz” şeklinde manşet attığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Yazıklar olsun. Bu, aslında Türkiye’de niçin anayasa referandumuna ‘evet’ denmesinin, niçin güçlü ve büyük Türkiye’nin önünün açılması gerektiğinin en güzel izahlarından birisidir. Onlar artık sabredemiyorlar, güçlü ve büyük bir Türkiye görmek istemedikleri için, Ortadoğu ve dünyada oynanan oyunları bozacak büyük bir Türkiye görmek istemedikleri için, Türkiye’nin hızlı bir karar alan yönetime sahip olmasını istemiyorlar. İstiyorlar ki Türkiye, kısa süreli ve istikrarsız hükümetleriyle kendi içinde debelenip dursun, istiyorlar ki Türkiye’de darbe her zaman demokrasiye karşı bir tehdit olarak dursun. Şimdi bunları da gördükten sonra seçim kampanyasını daha bir aşk, azim ve kararlılıkla yapmalıyız.”

Kurtulmuş, 16 Nisan’daki halk oylamasının büyük önem taşıdığını söyleyerek, yeni, güçlü, büyük Türkiye için vatandaşların “evet” diyeceğine inandığını kaydetti.

AA

 

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Akçadağlı dedi ki:

  PKK ile avrupa niye hayır tarafında hele bi deyin hele

 2. Hiko dedi ki:

  Evet icin sebep

 3. vatandaş dedi ki:

  etlı pılavı 16 nısan aksamı yıyeceksınız.bu cumle unutulmasın.kaybedeceksınız.

 4. mustafa dedi ki:

  Tek,adamla,yonetilen,ulkelerin,haline,bakin
  Huzur,guven,adelet,hukuk,demokiresi,varmi
  Yok,zulum,var,ulkemizi,tek,adam,yonetemez
  Onun,icin,baskanlik,distemine,hayir,hayir,hayir
  Diyoruz

 5. Murat Tek dedi ki:

  Hemsehrilerim,

  Baskanlik sistemi ABD nin ortadogu projesinin bir parcasidir.
  Yaklasik 10 yil evvel ortadogu da 22 ulkede sinir ve rejim degisikligi yapacagiz dediler..
  Websitelerinde bu yazi hala mevcut, merak eden arkadaslar kolayca bulabilirler internette.

  Suriyede kurt bolgesi kuruldu, Irakta zaten kurt bolgesi var..Simdi sira Turkiye ve iranda…

  Baskanlik sistemine bakarsaniz, baskan yonetimleri birlestirme veya oynama hakkina sahip..
  bu mudahale ile ozerkliK verilecek dogu anadoludaki bazi sehirlerimize..

  Iran icin de Turkiye ile arasini aciyorlar muhtemel Suriye-Turkiye arasi bir iliski Iran-Turkiye arasinda olacak..Neticede kurdistan Iran+Turkiye+Irak+Suriye’den toprak alarak kurulacak..

  Bu yazdiklarima katilirsiniz katilmazsiniz, akpartili, mhpli chpli olun hic farketmez..Bu ulkede ac kaliyorsak hepimiz ac kaliyoruz, universiteler varsa hepimize var..bizim gelecegimiz bir, gecmisimiz bir oldugu gibi…

  cumhurbaskanimizi seviyoruz, basbakanimizi seviyoruz ama ben ulkemi daha cok seviyorum..Ulkemin bolunmesini istemiyorum..onun icinde referandumda HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR

  Ister evet delin ister HAYIR ancak gidip oyunuzu kullanin. Unutma, verdigin oy seni, anani, avradini, bacini, babani, kardesini, cocugunu, torununu, dedeni, amcani, dayini, teyzeni 4-5 yil icin degil omur boyu etkileyecek bir karar..

  Uzun oldu biliyorum ancak son gunlerde Turkiye NATO disi bir ulke olan Rusya dan fuze aldi..Eger ulkede tek adam rejimi de olursa ve ekonomik krizde zaten var, yabanci ulkelerin ulkemize askeri mudahalesinin onu de acilmis olur. ABDnin Saddam tek adamina yani irak’a mudahale ettigi gibi ulkemize mudahalesinin onu acilir Allah korusun..
  Sonra biz evlendirme programlarini izleyip, survivor da ne kim eleniyora bakarken, ulkemiz isgal edilebilir Allah muhafaza..

  1. Cengiz karaca dedi ki:

   Tesbitlerinize katılıyorum.Bu ülkenin geleceğin de büyük umutla önemli bir lider olacağına inanılan NUMAN KURTULMUŞ hoca kandırılıp nasıl pasife edildiyse ,evet çıktığı takdirde her türlü yetki verilecek Cumhurbaşkanı’nı herhangi bir zaafından dolayı kandırmak mümkün değilmi?Güzel Ülkemizin aleyhine karar verdirmek dış güçler için çokta zor olmıyacaktır.Bu güzel ülkemiz üzerinde kötü Emelleri olan güçler başkanlık sisteminde vazmı geçecekler.Bu seferde farklı sistemlerle ülkemiz üzerindeki amaçlarına ulaşmak istiyecekler.Güçlü bir parlementer sistem Ülkemizin teminatı olacaktır.Sanıyorum 2003 yılındaki tezkereyi Meclis’in kararı ile reddedildiyse demek oluyor ki parlementer sistemin önemi ülkemiz içinde hayatidir.Bu insanlar kandırılmışlar hep kendi pencerelerinden olumlu yönlerine bakarak konuşuyorlar .Hiç olumsuz olabilecek tarafını söylemiyorlar.Bir sabah kalkıyorsunuz Cumhurbaşkanı bir kararname ile kıdem tazminatlarını kaldırmış veya birkaç ilde sıkıyönetim ilan etmiş .Evet oyu vereceklere soruyorum böyle bir şeyi kabullenmek ne kadar doğru?

  2. MALATYALI dedi ki:

   DURUM AYNEN BU İŞTE , TEBRİK EDERİM ,
   —-REFERANDUMDA “ÜLKE BÖLÜNSÜN MÜ ? ” DİYE SORUYORLAR
   —- CEVABIMIZ NET , HAYIRRRRRRRRRRRRRR

 6. Orhan degirmenci dedi ki:

  Numan Kurtulmuşun akçadağ gibi bir ilçeye yaklaşık alt yapı ve üst yapı olarak 30 milyonluk yatırımlarından dolayı teşekkür ettiğini söylüyorlar doğru mu acaba???

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."